Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Noul legământ

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
178 replies to this topic

#1
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 06.03.2021
Dumnezeu a făcut cu omul 8 legăminte: legământul edenic, adamic, noahic, avraamic, mozaic, terestru, davidic și noul legământ, acesta din urmă face obiectul discuției noastre. Cinci dintre legăminte, au fost făcute cu poporul evreu, iar trei cu lumea în general. Două au fost condiționate, legământul edenic și cel mozaic (încălcate și rupte ambele), iar șase necondiționate.

Pasajul din scriptură unde găsim acest nou legământ, se găsește în carte profetului Ieremia la capitolul 31, de la versetele 31 la 34... am ales traducerea lumii noi pentru a reda acest pasaj, deoarece mi se pare cel mai aproape de mesajul original, fără nicio legătură cu cei care au efectuat traducerea respectivă.

Iată textul (noul legământ):

31  „Iată că vin zile“, zice Iehova, „când voi încheia cu casa lui Israel+ și cu casa lui Iuda+ un legământ nou,+ 32  nu ca legământul pe care l-am încheiat cu strămoșii lor în ziua în care i-am apucat de mână ca să-i scot din țara Egiptului,+ «legământ pe care ei l-au încălcat,+ deși eu eram proprietarul+ lor conjugal», zice Iehova“.
33  „Căci iată legământul+ pe care-l voi încheia cu casa lui Israel după zilele acelea“,+ zice Iehova. „Voi pune legea mea înlăuntrul lor+ și o voi scrie în inima lor.+ Eu voi fi Dumnezeul lor și ei vor fi poporul meu“.+
34  „Nu vor mai învăța fiecare pe semenul său și fiecare pe fratele său,+ zicând: «Cunoașteți-l pe Iehova!»,+ fiindcă toți mă vor cunoaște, de la cel mai mic dintre ei până la cel mai mare dintre ei“,+ zice Iehova. „Căci le voi ierta nelegiuirea și nu-mi voi mai aduce aminte de păcatul lor.“+

Ieremia 31:31-34 (TLN)

Acum, în timpul când Iehova a vorbit prin gura profetului Ieremia (Ieremia fiind contemporan cu Ezechiel și Daniel, doar că era mai în vârstă fața de cei doi profeți), Casa lui Israel era de peste un secol în robia asiriană, robie din care conform istoriei și iudaismului, nu s-au mai întors niciodată, fapt rămas în istorie cunoscut ca "cele 10 triburi pierdute ale Casei lui Israel".

Întrebarea ar fi:

- Ce sens avea ca Iehova să facă un legământ cu un popor sau cu o parte din el, care nu mai exista ca entitate politică și națională?

La momentul rostirii noului legământ, exista doar Casa lui Iuda ca entitate politică și națională, chiar dacă doar jumătate dintre ei s-au mai întors din robia babiloniană, adică cele trei triburi rămase, tribul lui Iuda, al lui Beniamin și al lui Levi, repopulând țara lui Israel timp de aproximativ jumătate de mileniu, până în timpul lui Isus și ulterior până la distrugerea completă din anul 70 e.n. organizată de romani.

Bun, acum să ne întoarcem la noul legământ. În primul rând, vedem că în prima parte profetică, vs. 31 și 32, Iehova vorbește despre două Case, Casa lui Israel, care nu mai exista ca entitate politică și națională de peste un secol, de la robia asiriană (722 î.e.n.) și Casa lui Iuda care exista și care și-a continuat existența politico-națională până în anul 70 e.n., în a doua parte a profeției, vs. 33 și 34, apare într-un mod ciudat doar Casa lui Israel, fără a mai menționată Casa lui Iuda...
Apoi, trebuie să stabilim anumite elemente ale profeției, cum ar fi:
- care era legea lui Iehova?
- de ce trebuia pusă în inimile lor (dacă inima este sediul iubirii, ce caută o lege a dreptății în sediul iubirii)?
- ce sens mai avea scrierea legii în inimă, dacă oricum Iehova le ierta fărădelegea?

Deocamdată mă opresc aici, și sper să continuăm discuția pe un ton civilizat din care să învățăm cu toții!

#2
EugenCernat

EugenCernat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 31.05.2016
Basmele biblice trebuie luate ca atare, este evident ca nu rezista filtrului logic. Povestile nascocite pentru nivelul de intelegere al oamenilor de acum 2000 de ani care credeau ca fulgerele si tunetele sunt manifestari ale maniei divine sunt lipsite de sens astazi, valoarea lor fiind cel mult moralizatoare si de reper istoric. Realitatea imediata, relatiile sociale, valorile si asteptarile celor care au scris biblia sunt complet diferite de orizontul gandirii rationale a omului modern, de aici incongruentele evidente.

#3
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022
Dumnezeu a facut doua legaminte cu omul...

-Cu Avraham cand i-a oferit monoteismul si Canaanul unde acesta si-a cumparat apoi teren si a construit mormant pentru el si pentru Sara.
-Cu Moise cand i-a predat Legile si a reinoit legamantul cu poporul evreu.

Atat

#4
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004

View Postheartu, on 01 octombrie 2022 - 20:40, said:


Pasajul din scriptură unde găsim acest nou legământ, se găsește în carte profetului Ieremia la capitolul 31, de la versetele 31 la 34... am ales traducerea lumii noi pentru a reda acest pasaj, deoarece mi se pare cel mai aproape de mesajul original, fără nicio legătură cu cei care au efectuat traducerea respectivă.

Iată textul (noul legământ):

31  „Iată că vin zile“, zice Iehova, „când voi încheia cu casa lui Israel+ și cu casa lui Iuda+ un legământ nou,+ 32  nu ca legământul pe care l-am încheiat cu strămoșii lor în ziua în care i-am apucat de mână ca să-i scot din țara Egiptului,+ «legământ pe care ei l-au încălcat,+ deși eu eram proprietarul+ lor conjugal», zice Iehova“.
33  „Căci iată legământul+ pe care-l voi încheia cu casa lui Israel după zilele acelea“,+ zice Iehova. „Voi pune legea mea înlăuntrul lor+ și o voi scrie în inima lor.+ Eu voi fi Dumnezeul lor și ei vor fi poporul meu“.+
34  „Nu vor mai învăța fiecare pe semenul său și fiecare pe fratele său,+ zicând: «Cunoașteți-l pe Iehova!»,+ fiindcă toți mă vor cunoaște, de la cel mai mic dintre ei până la cel mai mare dintre ei“,+ zice Iehova. „Căci le voi ierta nelegiuirea și nu-mi voi mai aduce aminte de păcatul lor.“+

Ieremia 31:31-34 (TLN)



Acela este tot Vechiul legământ, dar reactualizat, reînnoit.

View Postheartu, on 01 octombrie 2022 - 20:40, said:

Bun, acum să ne întoarcem la noul legământ. În primul rând, vedem că în prima parte profetică, vs. 31 și 32, Iehova vorbește despre două Case, Casa lui Israel, care nu mai exista ca entitate politică și națională de peste un secol, de la robia asiriană (722 î.e.n.) și Casa lui Iuda care exista și care și-a continuat existența politico-națională până în anul 70 e.n., în a doua parte a profeției, vs. 33 și 34, apare într-un mod ciudat doar Casa lui Israel, fără a mai menționată Casa lui Iuda...


”Casa lui Israel” a devenit, între timp, un termen generic, căci este folosit inclusiv de Isus, deși.... regatul de nord devenise dezavuabil în ochii iudeilor.

NTR:
Matei 10:5 Pe aceștia doisprezece i‑a trimis Isus, după ce le‑a poruncit, zicând: „Să nu mergeți pe calea neamurilor și să nu intrați în vreo cetate de‑a samaritenilor, 6 ci mergeți, mai degrabă, la oile pierdute ale Casei lui Israel.

Observi? În viziunea lui Isus, ”Casa lui Israel” nu este regatul de nord, Samaria, cum ar fi fost normal, ci reprezintă strict pe iudei!

View Postheartu, on 01 octombrie 2022 - 20:40, said:

Apoi, trebuie să stabilim anumite elemente ale profeției, cum ar fi:
- care era legea lui Iehova?
- de ce trebuia pusă în inimile lor (dacă inima este sediul iubirii, ce caută o lege a dreptății în sediul iubirii)?
- ce sens mai avea scrierea legii în inimă, dacă oricum Iehova le ierta fărădelegea?

- care era legea lui Iehova?

Legea lui Moise, ținută inclusiv de Isus

- de ce trebuia pusă în inimile lor (dacă inima este sediul iubirii, ce caută o lege a dreptății în sediul iubirii)?

ca să o respecte mai bine!

Strang cuvantul Tau in inima mea, ca sa nu pacatuiesc impotriva Ta! (Ps.119:11)

- ce sens mai avea scrierea legii în inimă, dacă oricum Iehova le ierta fărădelegea?

Nu le ierta fărădelegea din oficiu :huh:...trebuiau să se pocăiască!

View Postheartu, on 01 octombrie 2022 - 20:40, said:

am ales traducerea lumii noi pentru a reda acest pasaj, deoarece mi se pare cel mai aproape de mesajul original, fără nicio legătură cu cei care au efectuat traducerea

Cel mai aproape de mesajul original?:huh: Ca să stabilești care traducere este mai bună, trebuie ca tu însuți să cunoști mesajul original, nu crezi? Altfel cum faci comparația între traduceri, fără o părere absolut subiectivă?Posted Image

#5
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,533
  • Înscris: 16.03.2004
Addendum:
termenul iudeu, desemna pe oricine mergea să se închine la Templul din Ierusalim, chiar dacă era galileean sau făcea parte din Diaspora (evreu vorbitor de greacă).
Isus este numit ”iudeu”, deși era galileean, Petru la fel, Pavel, născut în Tars, un oraș grecizat, se consideră iudeu, etc.
Cine nu era iudeu? Samaritenii, căci ei nu țineau de religia mozaică și neamurile păgâne. Aceia pe care Isus a zis să-i evite ucenicii Săi, cel puțin într-o primă fază a evanghelizării!

Alt exemplu concludent, apostolul Petru, vorbind în Ierusalim, cu ocazia sărbătorii Cincizecimii, se exprimă astfel:

Fapte 2:36. Sa stie bine, dar, toata casa lui Israel, ca Dumnezeu a facut Domn si Hristos pe acest Isus pe care L-ati rastignit voi."

Unde vorbea Petru? În Ierusalim! Cine erau cei care răstigniseră pe Isus, acei ”voi”? Iudeii. Cum îi denumește Petru? ”Casa lui Israel”.

#6
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022
Iudeu este un evreu urmas al tribului lui Iuda, unul din 12 truburi,
apoi termenul a definit locuitorii evrei al regatului de sud al Iudeii
care cuprindea si Ierusalimul
Un regat slab populat de altfel si slab dezvoltat, parte a fostului regat Unit
Totusi, aici dupa cum scrie cartea, ii avem pe David, Solomon, pe Iezchia, Ioachim....
Si tot aici familia Macabeilor ce s-au rasculat, pana ce Romanii au cucerit provincia.

Apoi termenul s-a generalizat definind o intreaga populatie, etnie si religie

Edited by vio69c, 02 October 2022 - 09:37.


#7
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 02 octombrie 2022 - 07:50, said:


- ce sens mai avea scrierea legii în inimă, dacă oricum Iehova le ierta fărădelegea?

Nu le ierta fărădelegea din oficiu Posted Image...trebuiau să se pocăiască!
Eu inteleg asa, ca Dumnezeu nu iarta faradelegea sau pacatul ci iarta pacatosul care se caieste de faradelegile sale.

Cand David se lamenta "iarta-mi faradelegea" , vorbea aiurea. Cum sa-i ierte faradelegea ? Ar fi o nebunie sa ierte faradelegile.
Dumnezeu iarta pe cel ce se caieste de faptele sale si se departeaza de a mai comite altele.

#8
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View PostPaco_ste1, on 02 octombrie 2022 - 09:42, said:


Dumnezeu iarta pe cel ce se caieste de faptele sale si se departeaza de a mai comite altele.

Asa ceva nu a existat, nu exista si nu va exista.Pacatele ca si viata sunt un ciclu repetabil

#9
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008

View Postdark, on 02 octombrie 2022 - 08:26, said:

Cine nu era iudeu? Samaritenii, căci ei nu țineau de religia mozaică și neamurile păgâne.

Samaritenii țineau de religia mozaică, confirmă Isus în discuție cu femeia samarineancă, dar nu erau iudei, ci casa lui Israel. Adevărat însă că termenul israelit este general și în timp așa a redevenit și "casa lui Israel".

#10
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postvio69c, on 02 octombrie 2022 - 09:44, said:

Asa ceva nu a existat, nu exista si nu va exista.Pacatele ca si viata sunt un ciclu repetabil
Ce nu va exista ? Sa nu comiti faradelegi ?
Se pot comite dar ideea e sa se trezeasca din nebunie.

Dumnezeu a facut o singura promisiune (legamant) , ca va pune Spiritul sau si in cei ce vor asta.
Aceasta promisiune a repetat-o de multe ori catre cei ce au dorit si au inteles in ce consta . Se numeste salvare sau mantuire.
Din pacate multi iubesc prostia.

#11
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View PostPaco_ste1, on 02 octombrie 2022 - 10:21, said:

Ce nu va exista ? Sa nu comiti faradelegi ?
Se pot comite dar ideea e sa se trezeasca din nebunie.

Dumnezeu a facut o singura promisiune (legamant) , ca va pune Spiritul sau si in cei ce vor asta.
Aceasta promisiune a repetat-o de multe ori catre cei ce au dorit si au inteles in ce consta . Se numeste salvare sau mantuire.
Din pacate multi iubesc prostia.

Din ce stiu eu in legamantul lui, primul legamant cu Avraham, nu e vorba de spirit si nu este vorba de mantuire si nu e vorba de iertarea pacatelor.
Promisiunea a fost in cadrul unui pact bilateral.

" Voi încheia un legământ veşnic cu tine şi cu urmaşii tăi după tine, pentru toate generaţiile care vor urma, pentru a fi Dumnezeul tău şi al urmaşilor tăi după tine"

"Tu si urmasii tai de dupa tine, din neam in neam sa paziti legamantul Meu. Toti cei de parte barbateasca ai vostri sa se taie imprejur; acesta va fi semnul legamantului dintre Mine si voi"

Asta este legamantul, nu nou si nu vechi....singurul....

#12
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008
La un moment dat lui Avraam i s-a promis că sămânța lui va avea un rol regal și preoțesc asupra tuturor națiunilor:

Geneza 22

16 şi a zis: „Pe Mine însumi jur, zice Domnul: pentru că ai făcut lucrul acesta şi n-ai cruţat pe fiul tău, pe singurul tău fiu,
17 te voi binecuvânta foarte mult şi-ţi voi înmulţi foarte mult sămânţa, şi anume: ca stelele cerului şi ca nisipul de pe ţărmul mării; şi sămânţa ta va stăpâni cetăţile vrăjmaşilor ei.
18 Toate neamurile pământului vor fi binecuvântate în sămânţa ta, pentru că ai ascultat de porunca Mea!”


În secolul întâi împlinirea acestui rol era numită Împărăția lui Dumnezeu.

#13
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 17.08.2022

View Postlogic1, on 02 octombrie 2022 - 12:46, said:

La un moment dat lui Avraam i s-a promis că sămânța lui va avea un rol regal și preoțesc asupra tuturor națiunilor:


" sămînţa ta va stăpîni cetăţile vrăjmaşilor ei."

Nu rol regal si nu preotie si nu imparatie

Edited by vio69c, 02 October 2022 - 14:03.


#14
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022

View Postvio69c, on 02 octombrie 2022 - 11:58, said:

Din ce stiu eu in legamantul lui, primul legamant cu Avraham, nu e vorba de spirit si nu este vorba de mantuire si nu e vorba de iertarea pacatelor.
Promisiunea a fost in cadrul unui pact bilateral.

" Voi încheia un legământ veşnic cu tine şi cu urmaşii tăi după tine, pentru toate generaţiile care vor urma, pentru a fi Dumnezeul tău şi al urmaşilor tăi după tine"

"Tu si urmasii tai de dupa tine, din neam in neam sa paziti legamantul Meu. Toti cei de parte barbateasca ai vostri sa se taie imprejur; acesta va fi semnul legamantului dintre Mine si voi"

Asta este legamantul, nu nou si nu vechi....singurul....
Asta e Satana care face legamantul asta.

#15
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 06.03.2021

View PostEugenCernat, on 01 octombrie 2022 - 21:48, said:

1. Basmele biblice trebuie luate ca atare, este evident ca nu rezista filtrului logic.

2. Povestile nascocite pentru nivelul de intelegere al oamenilor de acum 2000 de ani care credeau ca fulgerele si tunetele sunt manifestari ale maniei divine sunt lipsite de sens astazi, valoarea lor fiind cel mult moralizatoare si de reper istoric.

3. Realitatea imediata, relatiile sociale, valorile si asteptarile celor care au scris biblia sunt complet diferite de orizontul gandirii rationale a omului modern, de aici incongruentele evidente.

1. La ce logică te referi? Dacă studiezi istoria antică, vei descoperi că în consemnările altor popoare antice, se face referire la Israel și la alte evenimente descrise în VT.

2. Nu asta se înțelege din VT, din contra, toate acele manifestări naturale, pe care alte popoare le vedeau ca fiind manifestările zeilor... evreii le vedeau ca pe niște manifestări naturale, aaa, că în spatele tuturor lucrurilor există o forță divină care le-a creat, e altă treabă...

3. Nu este vorba despre nicio incongruență, sunt niște descrieri fenomenologice cu un anumit grad de credibilitate... care pot fi verificate într-o anumită măsură.

View Postvio69c, on 01 octombrie 2022 - 22:50, said:

Dumnezeu a facut doua legaminte cu omul...

-Cu Avraham cand i-a oferit monoteismul si Canaanul unde acesta si-a cumparat apoi teren si a construit mormant pentru el si pentru Sara.
-Cu Moise cand i-a predat Legile si a reinoit legamantul cu poporul evreu.

Atat

Mulți rabini nu ar fi de acord cu d-ta, tocmai, că aceste informații le-am aflat de pe site-uri evreiești... există un articol al unui rabin cred, "cele 8 legăminte" sau cam așa ceva, pe care l-am citit cu mult timp îm urmă, dacă nici în evrei nu mai avem încredere în ceea ce priveste scrierile veterotestamentale, atunci în cine?
Mai interesează-te câte legăminte a făcut Dumnezeu cu omul!

#16
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 02 octombrie 2022 - 07:50, said:

1. Acela este tot Vechiul legământ, dar reactualizat, reînnoit.

2. ”Casa lui Israel” a devenit, între timp, un termen generic, căci este folosit inclusiv de Isus, deși.... regatul de nord devenise dezavuabil în ochii iudeilor.

NTR:
Matei 10:5 Pe aceștia doisprezece i‑a trimis Isus, după ce le‑a poruncit, zicând: „Să nu mergeți pe calea neamurilor și să nu intrați în vreo cetate de‑a samaritenilor, 6 ci mergeți, mai degrabă, la oile pierdute ale Casei lui Israel.

Observi? În viziunea lui Isus, ”Casa lui Israel” nu este regatul de nord, Samaria, cum ar fi fost normal, ci reprezintă strict pe iudei!

3. - care era legea lui Iehova?

Legea lui Moise, ținută inclusiv de Isus

4. - de ce trebuia pusă în inimile lor (dacă inima este sediul iubirii, ce caută o lege a dreptății în sediul iubirii)?

ca să o respecte mai bine!

Strang cuvantul Tau in inima mea, ca sa nu pacatuiesc impotriva Ta! (Ps.119:11)

5. - ce sens mai avea scrierea legii în inimă, dacă oricum Iehova le ierta fărădelegea?

Nu le ierta fărădelegea din oficiu :huh:...trebuiau să se pocăiască!


6. Cel mai aproape de mesajul original?:huh: Ca să stabilești care traducere este mai bună, trebuie ca tu însuți să cunoști mesajul original, nu crezi? Altfel cum faci comparația între traduceri, fără o părere absolut subiectivă?Posted Image

1. Textul te contrazice, acolo nu scrie că Iehova reînoiește VL,  ci spune că face un nou legământ, nu ca cel pe care l-au încălcat părinții lor, ce nu înțelegi?

2. Se pare că nu cunoști istorie, Casa lui Israel, adică Regatul de nord, cele 10 triburi pierdute ale Casei lui Israel, au fost luați în robia asiriană cu vreo sută și ceva de ani înaintea robiei babiloniene, de unde nu s-au mai întors niciodată, nici în zi de azi... bine, se încearcă anumite chestii, cu niște populații din diferite zone ale lumii, din Etiopia, din India etc, spunându-se că sunt din tribul cutare sau cutare... dar asta e altă chestie. În ochii lui Isus, "oile pierdute ale Casei lui Israel" erau chiar cei luați în robie... probabil că câțiva dintre ei au reușit să se întoarcă și s-au amestecat cu samaritenii și alții... la ei se referea Isus.

3. În VT există referințe din care reiese că legea lui Iehova era decalogul, din alte referințe s-ar înțelege că legea lui Iehova era Torah, adică legea lui Moise, iar din alte referințe vedem că legea lui Iehova ar fi de fapt întreg Tanakh-ul... există de asemenea un verset, în care Iehova vorbește în același verset de legea Lui și legea lui Moise, ca și cum legea lui Moise nu era a Lui... în fine, e mai complicată treaba cu legea lui Iehova.

4. Cum să respecți o lege a dreptății, aplicând iubirea?! 🤔
Ori o aplici, ori nu! Nu poți să ierți în legea lui Moise!
Doar dacă legea lui Iehova era alta...

5. Nu asta scrie în text, asta ai scos-o din burtă de la tine... dacă ar fi așa, atunci Iehova trebuia să specifice lucrul ăsta, dar n-a făcut-o...

6. Părerea este subiectivă corect, nici n-am zis altceva!
Însă această traducere foloseștw termenii cei mai aproape de mesajul original, cum ar fi numele Iehova sau proprietarul lor conjugal, alte traduceri folosesc termeni care nu redau într-un mod fidel mesajul original...

#17
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 06.03.2021

View Postdark, on 02 octombrie 2022 - 08:26, said:

Addendum:
termenul iudeu, desemna pe oricine mergea să se închine la Templul din Ierusalim, chiar dacă era galileean sau făcea parte din Diaspora (evreu vorbitor de greacă).
Isus este numit ”iudeu”, deși era galileean, Petru la fel, Pavel, născut în Tars, un oraș grecizat, se consideră iudeu, etc.
Cine nu era iudeu? Samaritenii, căci ei nu țineau de religia mozaică și neamurile păgâne. Aceia pe care Isus a zis să-i evite ucenicii Săi, cel puțin într-o primă fază a evanghelizării!

Alt exemplu concludent, apostolul Petru, vorbind în Ierusalim, cu ocazia sărbătorii Cincizecimii, se exprimă astfel:

Fapte 2:36. Sa stie bine, dar, toata casa lui Israel, ca Dumnezeu a facut Domn si Hristos pe acest Isus pe care L-ati rastignit voi."

Unde vorbea Petru? În Ierusalim! Cine erau cei care răstigniseră pe Isus, acei ”voi”? Iudeii. Cum îi denumește Petru? ”Casa lui Israel”.

Ce credeau Petru, Pavel și alții de pe timpul lui Isus, n-are nicio importanță, istoria ne-a dovedit că "Casa lui Israel", adică regatul de nord a fost luat în robia asiriană și nu sunt evidențe că s-ar fi întors vreunul dintre ei înapoi, de asta Isus era obsedat de mântuirea lor, pentru că ei nu mai făceau parte din poporul lui Iehova, nu mai erau în țara lui Israel etc... pe cine numeau ei iudeu sau israelit n-are nicio importanță, aveau păreri personale, neconforme cu realitatea istorică!
Dacă tu îți contruiești doctrine pe ceea ce credeau ei... e grav!

View Postlogic1, on 02 octombrie 2022 - 10:00, said:

Samaritenii țineau de religia mozaică, confirmă Isus în discuție cu femeia samarineancă, dar nu erau iudei, ci casa lui Israel. Adevărat însă că termenul israelit este general și în timp așa a redevenit și "casa lui Israel".

Cine a repopulat Samaria și Galileia (regatul de nord) după reîntoarcerea casei lui Iuda din robia babiloniană?

#18
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,084
  • Înscris: 10.09.2008

View Postheartu, on 02 octombrie 2022 - 16:56, said:

Cine a repopulat Samaria și Galileia (regatul de nord) după reîntoarcerea casei lui Iuda din robia babiloniană?

E un subiect dezbătut, dar cu rezultatul că erau israeliți. Samariteanca i-a zis lui Isus: „Eşti Tu oare mai mare decât părintele nostru Iacov?” și „Părinţii noştri s-au închinat pe muntele acesta”.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate