Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...

Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...
 Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 

Inscriere copii la scoala in Bucuresti,

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018
Ok, inteleg ca trebuie sa gasim pe cineva care sa ia in spatiu ceea ce este dificil.
Este neaaparat necesar sa aibe buletin sau viza de flotant de Bucuresti ca sa poata sa inscrie copii aici la scoala ?
Nu se pot face exceptii ?
Cam asta era intrebarea,
Multumesc anticipat !
Cu stima,

#20
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 02.09.2009

 Friskey, on 20 iunie 2022 - 12:23, said:

Daca are contract de inchiriere nu mai are nevoie de acordul proprietarilor pentru viza de flotant. Isi poate schimba si buletinul pe adresa aia.
Poate sa vanda si apartamentul daca se forteaza putinPosted Image

Edited by florinellll, 20 June 2022 - 13:01.


#21
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021
Mriskey troll-ează tot mai mult pe zi ce trece.

#22
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017

 CED, on 20 iunie 2022 - 12:59, said:


Nu se pot face exceptii ?
Cam asta era intrebarea,



Nu, nu se pot face. Si ce motiv ar avea autoritatile sa faca ? Poate doar daca e copil cu handicap si trebuie insscris la o scoala speciala. Atunci poti locui oriunde vrei.  
Daca vrei la o scoala de cartier (de stat), trebuie sa locuiesti in proximitate. Punct.

#23
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 CED, on 20 iunie 2022 - 12:59, said:

Ok, inteleg ca trebuie sa gasim pe cineva care sa ia in spatiu ceea ce este dificil.
Este neaaparat necesar sa aibe buletin sau viza de flotant de Bucuresti ca sa poata sa inscrie copii aici la scoala ?
Nu se pot face exceptii ?
Cam asta era intrebarea,
Multumesc anticipat !
Cu stima,
Ce exceptie,spaga,mita,amenintare?

#24
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,081
  • Înscris: 02.09.2009

 scania_delfin, on 20 iunie 2022 - 13:07, said:

Ce exceptie,spaga,mita,amenintare?
Obtii cazare gratuit, incepand cu 6 luni pana la 2 aniPosted Image

Edited by florinellll, 20 June 2022 - 13:12.


#25
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018

 scania_delfin, on 20 iunie 2022 - 13:07, said:

Ce exceptie,spaga,mita,amenintare?

situatie de urgenta, lipsa altui domiciliu etc.

#26
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 CED, on 20 iunie 2022 - 13:27, said:


situatie de urgenta, lipsa altui domiciliu etc.
Eu am o ruda care locuieste,are servici in Bucuresti sotia la fel si nu a putut sa inscrie copilul la gradinita findca locuiesc cu chirie. Am facut contract de luare in spatiu la mine,alt fel nu se putea.

#27
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Poate ar trebui sa intrebe direct la scoala vizata daca exista alta posibilitate. Eu am inchiriat la cineva si cand a trebuit sa inscrie copilul la gradinita [sector 3], le-a cerut pe langa contractul de inchiriere inscris la ANAF si viza de flotant. Viza se obtine de la circa de politie [se da viza pe 1,2 pana la 4 ani parca, in functie de cat declara proprietarul - i se explica si ca are dreptul sa o suspende unilateral daca este cazul], acolo le-a cerut pe langa contractul si nr de inregistrare de la ANAF si prezenta proprietarului, copii dupa actul casei si buletinele celor implicati. Ca proprietar nu as fi de acord sa isi faca cineva buletin definitiv pe adresa mea, iar eu sa nu am dreptul sa anulez asta.

#28
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018

 dell99, on 20 iunie 2022 - 13:44, said:

Poate ar trebui sa intrebe direct la scoala vizata daca exista alta posibilitate. Eu am inchiriat la cineva si cand a trebuit sa inscrie copilul la gradinita [sector 3], le-a cerut pe langa contractul de inchiriere inscris la ANAF si viza de flotant. Viza se obtine de la circa de politie [se da viza pe 1,2 pana la 4 ani parca, in functie de cat declara proprietarul - i se explica si ca are dreptul sa o suspende unilateral daca este cazul], acolo le-a cerut pe langa contractul si nr de inregistrare de la ANAF si prezenta proprietarului, copii dupa actul casei si buletinele celor implicati. Ca proprietar nu as fi de acord sa isi faca cineva buletin definitiv pe adresa mea, iar eu sa nu am dreptul sa anulez asta.

Multumesc frumos, este unul din putinele raspunsuri care chiar ajuta !

#29
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Mai bine s-ar orienta spre o scoala privata si scapa de toate problemele. Plus ca macar invata si copilul ceva. Altfel ....  tabula rasa.

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,009
  • Înscris: 18.12.2007

 CED, on 20 iunie 2022 - 13:27, said:


situatie de urgenta, lipsa altui domiciliu etc.

Cum adica lipsa altui domiciliu? Dpdv legal, domicilul este cel pe care il ai trecut pe buletin sau pe viza de flotant.
Daca vrea scoala de stat trebuie sa indeplineasca conditiile legale, una dintre ele fiind legata de domiciliu.
Exista alternativa scolii private daca nu poate obtine domiciliu in Bucuresti.

#31
al bundy ro

al bundy ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,727
  • Înscris: 22.02.2007

 Friskey, on 20 iunie 2022 - 12:23, said:

Daca are contract de inchiriere nu mai are nevoie de acordul proprietarilor pentru viza de flotant. Isi poate schimba si buletinul pe adresa aia.
De unde ai scos asta?

#32
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 Bogotta, on 20 iunie 2022 - 13:48, said:

Mai bine s-ar orienta spre o scoala privata si scapa de toate problemele. Plus ca macar invata si copilul ceva. Altfel ....  tabula rasa.
Nu e chiar asa, scolile private sunt foarte scumpe, daca oamenii vin sa stea in chirie probabil nu isi permit si scoala privata. Nu e chiar asa de buna piata chiriilor sa nu poata gasi pe cineva dispus sa isi rupa jumate de zi din timp sa mearga sa faca aceste acte, eu am facut asta, mai am si alti prieteni care la fel au inteles ca sunt necesare [unii au cerut pt decontarea unor sume de la firma angajatoare].

#33
CED

CED

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.08.2018

 Bogotta, on 20 iunie 2022 - 13:48, said:

Mai bine s-ar orienta spre o scoala privata si scapa de toate problemele. Plus ca macar invata si copilul ceva. Altfel ....  tabula rasa.

Ce taxe sunt la o scoala privata ?

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,009
  • Înscris: 18.12.2007
Nu cred ca jumatatea aia de zi e problema. Problema este cu ce se poate intampla ulterior. De exemplu persoana luata in spatiu poate fi evacuata ulterior doar prin hotarare judecatoreasca, daca nu vrea sa plece de bunavoie.

#35
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

 florinellll, on 20 iunie 2022 - 12:56, said:

Intre timp iau si un credit pe care nu il mai returnez
Şi dacă stai în casa părinţilor nu este acelaşi lucru_

#36
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,961
  • Înscris: 15.04.2019
Soția mea - profesoară de gimnaziu - mi-a povestit de clasele supraaglomerate ȘI din cauza celor care "s-au descurcat" să-și înscrie copilul la un liceu mai bun. Când facem asta nu ne prea pasă de elevii real domiciliați în zonă pe care-i defavorizăm, nu? Supraviețuirea bunăstarea celui mai adaptat? Legile dă-le dracu', sunt pentru fraieri.

Edited by __Dan__, 20 June 2022 - 14:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate