Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy Fit 3

Cumparare baterie pentru un motor

Angajare -job

Telefoane DS Vodafone
 Mp4 car se reseteaza in timpul de...

Ati castigat vreodata ceva? Loto,...

Shogun!

Initiativa europeana pentru taxar...
 Instalare centrala de apartament ...

V-ați culturalizat cu ajutorul te...

Monitor

Boala mar
 Schimbare bascula (si altele) For...

Problema anxioasa, e normal cum g...

Vitrina sucuri

F.Charm - La inalțime

Inscriere copii la scoala in Bucuresti,

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

mykero

mykero

Member

• Grup: Members
Dell are dreptate cu buletinul, sunt foarte multe rahaturi care se pot intampla.
Un mic exemplu, patit personal - "vaca" care saraca ii expirase buletinul si m-a rugat cu lacrimi in ochi sa o ajut ca ai ei sunt de la 500 km si nu poate sa se duca acasa ca isi pierde locul de munca... deci asa cum spuneam "vaca" a facut frumos un contract la Telekom pentru cel mai tare net/TV+HBO si alte chestii si a plecat fara sa plateasca abonamentul + a luat si tot ce tine de aparatura - TV cumparat in rate, modem etc.
Sa va vad atunci cum puteti sa faceti contract nou pe aceiasi adresa la Telekom. Sau cum reusiti sa inchiriati un apartament care nu are internet si TV.
Bine, mai sunt si niste credite, insa alea chiar nu sunt treaba mea.
Asa ca toti cei care proslavesc buletinul la chiriasi, habar nu au cu ce se mananca treaba asta.

Ninja, on 20 iunie 2022 - 16:21, said:

Aia e primire in spatiu, e altceva decit inchiriere imobil.

E aceiasi Marie, cu alta palarie. Indiferent de orice, iti trebuie acordul proprietarului.

https://www.djepcluj...-a-domiciliului

Edited by mykero, 20 June 2022 - 16:30.

Ninja

Ninja

Senior Member

• Grup: Senior Members

AlexEn, on 20 iunie 2022 - 14:58, said:

Nu a zis ca nu ar fi de acord sa isi faca domiciliul acolo ci doar sa isi poata retrage acordul.

Unde are omul domiciliul e treaba sa.

Cum sa-si retraga acordul? Chiar cind contractul de inchiriere e inca valabil???

mykero, on 20 iunie 2022 - 16:24, said:

Dell are dreptate cu buletinul, sunt foarte multe rahaturi care se pot intampla.
Un mic exemplu, patit personal - "vaca" care saraca ii expirase buletinul si m-a rugat cu lacrimi in ochi sa o ajut ca ai ei sunt de la 500 km si nu poate sa se duca acasa ca isi pierde locul de munca... deci asa cum spuneam "vaca" a facut frumos un contract la Telekom pentru cel mai tare net/TV+HBO si alte chestii si a plecat fara sa plateasca abonamentul + a luat si tot ce tine de aparatura - TV cumparat in rate, modem etc.
Sa va vad atunci cum puteti sa faceti contract nou pe aceiasi adresa la Telekom. Sau cum reusiti sa inchiriati un apartament care nu are internet si TV.
Asa ca toti cei care proslavesc buletinul la chiriasi, habar nu au cu ce se mananca treaba asta.

Aia e treaba firmelor care se uita dupa adresa si nu dupa nume.

mykero

mykero

Member

Daca avea numai flotant, nu putea sa faca contract. Ai prins ideea?
Ceea ce spui tu cu schimbarea domiciliului este o chestie teoretic extraordinara, insa un mare rahat in practica - a se vedea exemplul de mai sus.
Personal, NICIODATA nu voi mai face buletin unei persoane care i-am inchiriat. Chiar am avut recent o cerere si am refuzat sa inchiriez.
Este o piata libera, fiecare face ce vrea in casa lui.

giuliani

giuliani

Senior Member

mykero, on 20 iunie 2022 - 16:24, said:

Nu vad nicio legatura. Tu ai facut practic un aboanament pentru o alta persoana. Cu buletinul tau, cu CNP-ul tau, etc.. Deci esti responsabil dpdv legal de abonamentul ala.
Ce spuneam eu e ca mi se pare normal ca in fiecare buletin sa apara adresa la care locuieste respectiva persoana.

mykero

mykero

Member

Cred ca ai inteles gresit (sau nu am fost eu foarte clar), contractul l-a facut "vaca" pe numele ei cu buletinul pe adresa respectiva, nu era contractul meu. Dar dupa ce a plecat cu toate, cei de la Telekom nu au vrut sa deschida un alt contract pentru ca existau datorii pe adresa respectiva.

Edited by mykero, 20 June 2022 - 16:49.

AlexEn

AlexEn

Spoiled brat

• Grup: Moderators

Karhu, on 20 iunie 2022 - 16:23, said:

Sau sa nu mai ai adresa pe actul de identitate, autoritatile iti afla imediat domiciliul dupa CNP. Sau asa ar trebui sa fie...

Vise taica

Ninja

Ninja

Senior Member

mykero, on 20 iunie 2022 - 16:43, said:

Cred ca ai inteles gresit (sau nu am fost eu foarte clar), contractul l-a facut "vaca" pe numele ei cu buletinul pe adresa respectiva, nu era contractul meu. Dar dupa ce a plecat cu toate, cei de la Telekom nu au vrut sa deschida un alt contract pentru ca existau datorii pe adresa respectiva.

Datoriile sint pe persoana, nu pe locatie. Cel putin in vest...

mykero

mykero

Member

Exact la 20 de metri de fund i-a durut pe cei de la Telekom de faptul ca datoriile sunt pe persoana. Chiar imi pare rau ca nu mai am discutiile cu ei, ti le-as fi trimis cu drag sa te delectezi cu mareata tara numita Romania (doar ca idee, locuiesc de multi ani in Germania deci stiu macar cum se pune probema cu un contract in vest).
Si acum pune-te in locul meu si spune ce ai fi facut in situatia data. Chiar sunt deschis la sugestii, eventual pentru viitor - in cazul in care voi fi destul de idiot si voi mai avea probleme de genul asta.

tytysor

tytysor

Guru Member

__Dan__, on 20 iunie 2022 - 14:05, said:

Soția mea - profesoară de gimnaziu - mi-a povestit de clasele supraaglomerate ȘI din cauza celor care "s-au descurcat" să-și înscrie copilul la un liceu mai bun. Când facem asta nu ne prea pasă de elevii real domiciliați în zonă pe care-i defavorizăm, nu? Supraviețuirea bunăstarea celui mai adaptat? Legile dă-le dracu', sunt pentru fraieri.
si sotia ta ti-a spus ca la liceu se intra in functie de domiciliu????

dell99, on 20 iunie 2022 - 13:44, said:

Poate ar trebui sa intrebe direct la scoala vizata daca exista alta posibilitate. Eu am inchiriat la cineva si cand a trebuit sa inscrie copilul la gradinita [sector 3], le-a cerut pe langa contractul de inchiriere inscris la ANAF si viza de flotant. Viza se obtine de la circa de politie [se da viza pe 1,2 pana la 4 ani parca, in functie de cat declara proprietarul - i se explica si ca are dreptul sa o suspende unilateral daca este cazul], acolo le-a cerut pe langa contractul si nr de inregistrare de la ANAF si prezenta proprietarului, copii dupa actul casei si buletinele celor implicati. Ca proprietar nu as fi de acord sa isi faca cineva buletin definitiv pe adresa mea, iar eu sa nu am dreptul sa anulez asta.
nu se mai ocupa ''circa de politie'' de vize de domiciliu de 15 ani! iar viza se da pe maxim un an!

Friskey, on 20 iunie 2022 - 14:06, said:

Ma copii, dupa ce ca nu stiti pe ce lume traiti ii mai rataciti si pe altii care sunt cam rataciti din start.
Daca ai contract de inchiriere locuinta iti poti face viza de flotant sau mai bine CI cu domiciliul la adresa respectiva pentru ca e clar ca locuiesti acolo cu tot cu familie. Si nu iti mai trebuie acordul proprietarului pentru luare in spatiu in mod expres pentru ca e clar ca ti-a dat acordul sa locuiesti acolo din moment ce ti-a inchiriat spatiul respectiv.
Odata ce ai in CI domiciliul la adresa respectiva te duci si iti inmatriculezi copilul la scoala de pe raza domiciliului. E primit daca mai au locuri.
Hai ca nu e greu de priceput.
eu zica ca este necesar acel acord!
ai curaj sa faci un pariu si dupa aia sa vedem cine pe cine rataceste?

Karhu, on 20 iunie 2022 - 16:23, said:

Sau sa nu mai ai adresa pe actul de identitate, autoritatile iti afla imediat domiciliul dupa CNP. Sau asa ar trebui sa fie...
adresa mai trebuie dovedita si in fata altor institutii!

mykero, on 20 iunie 2022 - 17:31, said:

Exact la 20 de metri de fund i-a durut pe cei de la Telekom de faptul ca datoriile sunt pe persoana. Chiar imi pare rau ca nu mai am discutiile cu ei, ti le-as fi trimis cu drag sa te delectezi cu mareata tara numita Romania (doar ca idee, locuiesc de multi ani in Germania deci stiu macar cum se pune probema cu un contract in vest).
Si acum pune-te in locul meu si spune ce ai fi facut in situatia data. Chiar sunt deschis la sugestii, eventual pentru viitor - in cazul in care voi fi destul de idiot si voi mai avea probleme de genul asta.
  Ii poti da in judecata si cistigi! am avut sute de clienti la internet si catv cu viza de domiciliu si cu contracte intocmite legal!

maccip

maccip

45 ani

Ia uite ca stie sigur tytysor, dar nu vrea sa ne zica.

:D

Bai nene, primirea in spatiu e o chestie necesara cand n-ai contract, n-ai nimic. Si te ia un proprietar in spatiu, din mila.
Cand ai contract de inchiriere, ai drept de folosinta, tu locuiesti in fapt acolo, esti si luat in spatiu ca pentru asta platesti chirie, sa stai acolo.
Eu stau cu chirie si n-a fost necesara prezenta proprietarilor cand mi-am refacut buletnul pe adresa unde stau.
Flotant poti obtine imediat. Pentru domiciuliu permanent nu mai stiu, tre sa faci dovada ca stai 1 an sau ceva de genul.
E firesc pentru ca tu in fapt acolo locuiesti. Eu pot face dovada ca am locuit aici timp de 8 ani. Aici si nu altundeva. Daca politia nu ar dori sa tina seama de contract, sa-mi puna ei adresa unde cred de cuviinta, eu in realitate aici locuiesc. Ar fi absurd. Locul unde locuiesti il declari si politistul iti cere o dovada, atat. Nu acorduri speciale. Proprietarul ce sa zica? Ca n-am locuit sau ca nu locuiesc acolo?

Dar e posibil sa difere de la sectie de politie la sectie de politie, ca asa-i in Romania.
Cel mai bine te duci sa intrebi si gata. Mare scofala!
Iar faptul ca ai domiciuli undeva, nu-ti da niciun drept in plus asupra acelui loc.

tytysor

tytysor

Guru Member

si tu esti dintre cei care nu recunosti cind gresesti?
nu difera, CI nu se elibereaza de poliotie nicaieri in RO.
pentru viza, chiar daca ai contract, este necesara prezenta proprietarului!

george_alexandru

george_alexandru

Mwe Austria

Asta cu prezenta proprietarului pentru viza de flotant mi se pare o mare prostie...contractul de inchiriere semnat si depus la ANAF, deci recunoscut de autoritati, n-ar trebui sa constituie o dovada suficienta ca locuiesc acolo?

Edited by george_alexandru, 20 June 2022 - 18:27.

tytysor

tytysor

Guru Member

Ba da! dar inregistrarea contractului la anaf nu este obligatorie, contractul fiind la fel de legal. dar cum majoritaea proprietarilor incaseaza bani buni din chirii, se pot deranja ocazional sa semneze formularul la evidenta populatiei!

noi discutam totusi ce trebuie facut dupa actualele reglementari, nu cum credem sau cum ar trebui sa fie, nu-l ajuta cu nimic pe cel care a deschis topicul!

maccip

maccip

45 ani

Tytysoare, nu-i vorba ca nu recunosc cand gresesc. Nu ai demonstrat nimic cu vreo lege ceva, iar eu nu am chef sa caut, ma bazez pe ce stiu din ce am facut.
Eu am contract inregistrat la anaf (ca asa se facea), posibil de asta s-a putut, daca zici tu.
Dar posibil.sa nu fie asa, ca nu am incredere neaparat in ce zici tu. Am incredere doar in Althea.

Cum sa recunosc cand gresesc, cand eu nu cred ca gresesc mai tytysoare?
Numa cu cioace umbli. Daca stii si daca stii sigur, spune si eventual spulbera orice indoiala.
Tu intri sa-mi dai la gioale mie sau altora. Nu-i frumos ce faci. Esti ob batran si te tii de cioace.

Edited by maccip, 20 June 2022 - 18:58.

Ninja

Ninja

Senior Member

Nu stiu dar sint recunoscator ca n-am fost chirias in Romania sa am de-a face cu proprietari ca voi. Ma voi feri si pe viitor.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

tytysor, on 20 iunie 2022 - 18:09, said:

adresa mai trebuie dovedita si in fata altor institutii!
O caută și aia in baza de date națională. Cum se face in vest.

giuliani

giuliani

Senior Member

Mda, pai asta e unul dintre motivele pentru care evit sa cumpar proprietate in Romania pt a o inchiria. In Romania n-ai legislaie potrivita nici ca chirias, nici ca proprietar.

In urma cu cativa ani cat eram inca in tara trebuia sa ma ocup 1 luna de locuinta unei cunostinte, sa plece chiriasii si sa verific daca e totul ok, nu mare lucru. Doar ca aia nu plecau, au mai stat vreo cateva luni si au si lasat datorii la intretinere, nu au platit chirie, etc. Multi sunt nesimtiti din fire si nici legal nu prea poti sa le faci mare lucru, mai ales daca nu esti in tara.

Dpdv al sigurantei investitiei in imobiliare Romania e cu cativa zeci de ani in urma Germaniei unde locuiesc si eu.

Edited by giuliani, 20 June 2022 - 21:26.

__Dan__

__Dan__

Senior Member

tytysor, on 20 iunie 2022 - 18:09, said:

si sotia ta ti-a spus ca la liceu se intra in functie de domiciliu????
Ai dreptate, am greșit. În același spațiu sunt și clase de liceu și gimnaziale. "La o școală mai bună" trebuia să scriu. Părinții dorindu-și probabil pentru copil să continue studiile acolo după primele opt clase.

Edited by __Dan__, 21 June 2022 - 00:40.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate