Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Inscriere copii la scoala in Bucuresti,

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ma copii, dupa ce ca nu stiti pe ce lume traiti ii mai rataciti si pe altii care sunt cam rataciti din start.
Daca ai contract de inchiriere locuinta iti poti face viza de flotant sau mai bine CI cu domiciliul la adresa respectiva pentru ca e clar ca locuiesti acolo cu tot cu familie. Si nu iti mai trebuie acordul proprietarului pentru luare in spatiu in mod expres pentru ca e clar ca ti-a dat acordul sa locuiesti acolo din moment ce ti-a inchiriat spatiul respectiv.
Odata ce ai in CI domiciliul la adresa respectiva te duci si iti inmatriculezi copilul la scoala de pe raza domiciliului. E primit daca mai au locuri.
Hai ca nu e greu de priceput.

#38
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017

 CED, on 20 iunie 2022 - 13:54, said:


Ce taxe sunt la o scoala privata ?


Un coleg de birou are copilul la o astfel de scoala. E in Work from Home momentan.  Cand se intoarce, il intreb. Chiar nu am idee.

#39
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017

 CED, on 20 iunie 2022 - 12:59, said:

Ok, inteleg ca trebuie sa gasim pe cineva care sa ia in spatiu ceea ce este dificil.


Nu este deloc dificil, e o practică larg răspândită în București, unde mulți nu vor să dea copilul la școala de care aparțin. Chestia asta costă, evident, iar costul tine de zona. Vrei la școală de top, sari cu banul.

Mai sunt și scoli care nu au treabă cu proximitatea (Colegiul Sf. Iosif de exemplu), dar vin cu alte reguli la pachet, poate chiar mai restrictive.

 CED, on 20 iunie 2022 - 13:54, said:



Ce taxe sunt la o scoala privata ?

Variază, la Lumina, dacă nu mă înșel, dai cam 2000 ron pe luna...iar ăștia sunt printre cei ieftini, dar la care se face carte ok. Sunt și la care dai mia de euro pe lună.

#40
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Voi credeti ca inainte nu era problema supraaglomerarii unor scoli din cauza celor care s-au ingramadit din toate partile la scoala aia? Era pentru ca de asta s-a si dat legea asta care cere neaparat domiciliul pe raza scolii. Acum ca s-a gasit cum sa se fenteze legea, e alta discutie.
Nu stiu ce atata ingramadeala la o scoala anume din moment ce toate sunt la fel. Aceeasi programa, profesori la fel de pregatiti sau nepregatiti, aceleasi manuale, etc. Ca sa nu mai spun ca 99% din ce se invata in scoala oricum nu iti foloseste in viata.

#41
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 dell99, on 20 iunie 2022 - 13:44, said:

Ca proprietar nu as fi de acord sa isi faca cineva buletin definitiv pe adresa mea, iar eu sa nu am dreptul sa anulez asta.
Kafka frate! Cum adica? Si omul ala unde are domiciliul???

#42
DorinelIrimia

DorinelIrimia

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.12.2021

 al bundy ro, on 20 iunie 2022 - 13:49, said:


De unde ai scos asta?
Din străfundul puț al gândirii.

#43
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

 Bogotta, on 20 iunie 2022 - 13:48, said:

Mai bine s-ar orienta spre o scoala privata si scapa de toate problemele. Plus ca macar invata si copilul ceva. Altfel ....  tabula rasa.

Din experienta, gradininte/after/scoli private in Buc., majoritatea sunt "tabula rasa", paznici de copii si cam atat. Se dau note din burta ca daca loaza pleaca nu mai plateste parintele, asa ca nu ai sa vezi meritocratie ci mult nepotism.
Vazut apoi la alte "seturi" de copii cum la cele de stat e semnificativ mai bine, personal implicat, activitati, copilul invata multe si chiar ii place.

#44
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,411
  • Înscris: 24.02.2017
Nu stiu ce sa zic. Nu am cunoscut personal vreun copil care sa fi invatat intr-o scoala privata insa am auzit doar lucruri bune despre ele. Platesti insa ai si parte de carte. Poate tu ai auzit altceva.... nu imi dau seama.  Nu vreau sa le fac publicitate gratuita, iti dai seama.

#45
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,905
  • Înscris: 18.12.2007

 Ninja, on 20 iunie 2022 - 14:43, said:

Kafka frate! Cum adica? Si omul ala unde are domiciliul???

Nu a zis ca nu ar fi de acord sa isi faca domiciliul acolo ci doar sa isi poata retrage acordul.

Unde are omul domiciliul e treaba sa.

#46
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,842
  • Înscris: 14.08.2007

 maccip, on 20 iunie 2022 - 12:27, said:

Daca ai contract de chirie, poti sa-ti faci si buletin definitiv, nu doar flotant.
Daca ...

#47
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 aeon, on 20 iunie 2022 - 14:49, said:

la cele de stat e semnificativ mai bine, personal implicat, activitati,
:lol:
Ori n-ai facut scoala in Romania, ori ai chiulit prea mult si acum doar te umfli in pene.

 dell99, on 20 iunie 2022 - 13:44, said:

Ca proprietar nu as fi de acord sa isi faca cineva buletin definitiv pe adresa mea, iar eu sa nu am dreptul sa anulez asta.
Foarte bine. Atunci nu inchiriezi.

#48
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

 Friskey, on 20 iunie 2022 - 15:27, said:


Foarte bine. Atunci nu inchiriezi.
Cred ca intelegi jumate, daca ai avea proprietati inchiriate nu ai mai da asa usor acces oricui sa faca documente oficiale pe acele spatii. Am scris ca inregistrez contractele la anaf si ca am facut vize de flotant, dar sa fiu de acord sa mut pe cineva pur si simplu acolo nu sunt de acord. Contractul de inchiriere are niste conditii, buletinul pe 10 ani nu prea are, te trezesti ca nu mai plateste si isi lasa acolo mostenire rudele, daca cheama politia poate ma si amendeaza ca nu il tin gratis acolo.

#49
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010

 CED, on 20 iunie 2022 - 11:14, said:

Buna ziua,

Intreb pentru o ruda apropiata de a mea, Ea ar vrea sa se mute in Bucuresti din provincie, dar are 2 copii pe care trebuie sa ii inscrie la scoala si nu stie daca este posibil deoarece nu are domiciliu in capitala, Ar putea totusi sa ii inscrie ? ce fel de documente ii sunt necesare sau ce ar putea sa faca ca sa ii inscrie ? Sper ca am postat in locul potrivit, Multumesc anticipat,

Gasesti toate informatiile direct aici pe site-ul DJEP. Uite aici exemplul de la Cluj cu actele necesare:

https://www.djepcluj...za-de-resedinta

Si nu, nu se poate face viza de flotant fara acordul proprietarului.

"În situația în care solicitantul nu este titularul dreptului de proprietate asupra imobilului, este necesară declarația de primire în spațiu a găzduitorului, însoțită de actul de proprietate al acestuia care  se consemnează pe cerere în prezența lucrătorului de evidență;
DECLARAȚIA DE PRIMIRE ÎN SPAȚIU A GĂZDUITORULUI poate fi dată în țară, cu cel mult 90 de zile înainte de data depunerii cererii pentru eliberarea actului de identitate în fața:
- polițistului de siguranță publică;
- notarului public;
ori, în străinătate, cu cel mult 6 luni înainte de data depunerii cererii pentru eliberarea actului de identitate:
- la misiunea diplomatică sau oficiul consular de carieră al României din străinătate;
- la autoritățile străine competente (în acest caz, declarația de primire în spațiu va fi prezentată tradusă, legalizată și apostilată - unde este cazul);"

#50
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

 dell99, on 20 iunie 2022 - 15:38, said:

Contractul de inchiriere are niste conditii, buletinul pe 10 ani nu prea are, te trezesti ca nu mai plateste si isi lasa acolo mostenire rudele, daca cheama politia poate ma si amendeaza ca nu il tin gratis acolo.
supra-estimezi puterea buletinului, nu prea are ce sa faca doar cu adresa trecuta pe buletin, in cel mai rau caz isi trimite corespondenta acolo si cam atat.

#51
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Dreptul de folosire a imobilului este dat de contractul de închiriere. Fără el, degeaba scrie în buletin adresa respectiva.

In mod normal ar trebui ca viza dw flotant să rezolve problema. Problema la noi e că viza de flotant are niște limitari ... domiciliul este considerat în continuare cel din CI, nu ce scrie pe viza de flotant... viza aia îți spune că aia e reședința, adică ceva temporar. Astfel, apar niște probleme... de exemplu nu poți vota la alegeri locale în orașul în care ai viza de flotant ci acolo unde ai domiciliul, adică adresa din buletin. E stupid pentru că depinzi de bunăvoința celui care ți-a închiriat imobilul.

#52
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 dell99, on 20 iunie 2022 - 15:38, said:

Cred ca intelegi jumate, daca ai avea proprietati inchiriate nu ai mai da asa usor acces oricui sa faca documente oficiale pe acele spatii. Am scris ca inregistrez contractele la anaf si ca am facut vize de flotant, dar sa fiu de acord sa mut pe cineva pur si simplu acolo nu sunt de acord. Contractul de inchiriere are niste conditii, buletinul pe 10 ani nu prea are, te trezesti ca nu mai plateste si isi lasa acolo mostenire rudele, daca cheama politia poate ma si amendeaza ca nu il tin gratis acolo.

In mod normal ar trebui sa fii obligat sa iti schimbi adresa din buletin de fiecare data cand te muti, indiferent ca e vorba de chirie sau proprietate.

#53
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

 dell99, on 20 iunie 2022 - 15:38, said:

Cred ca intelegi jumate, daca ai avea proprietati inchiriate nu ai mai da asa usor acces oricui sa faca documente oficiale pe acele spatii. Am scris ca inregistrez contractele la anaf si ca am facut vize de flotant, dar sa fiu de acord sa mut pe cineva pur si simplu acolo nu sunt de acord. Contractul de inchiriere are niste conditii, buletinul pe 10 ani nu prea are, te trezesti ca nu mai plateste si isi lasa acolo mostenire rudele, daca cheama politia poate ma si amendeaza ca nu il tin gratis acolo.
FFS, n-are nici o legatura, cu contractul de inchiriere poate oricine sa-si mute domiciliul acolo. Daca nu si l-ar schimba, ar fi fals in declaratii. Tu asta vrei sa-ti faca chiriasii, nu?

 mykero, on 20 iunie 2022 - 15:59, said:

Gasesti toate informatiile direct aici pe site-ul DJEP. Uite aici exemplul de la Cluj cu actele necesare:
https://www.djepcluj...za-de-resedinta
Si nu, nu se poate face viza de flotant fara acordul proprietarului.
"În situaţia în care solicitantul nu este titularul dreptului de proprietate asupra imobilului, este necesară declaraţia de primire în spaţiu a găzduitorului, însoţită de actul de proprietate al acestuia care  se consemnează pe cerere în prezenţa lucrătorului de evidenţă;
DECLARAŢIA DE PRIMIRE ÎN SPAŢIU A GĂZDUITORULUI poate fi dată în ţară, cu cel mult 90 de zile înainte de data depunerii cererii pentru eliberarea actului de identitate în faţa:
- poliţistului de siguranţă publică;
- notarului public;
ori, în străinătate, cu cel mult 6 luni înainte de data depunerii cererii pentru eliberarea actului de identitate:
- la misiunea diplomatică sau oficiul consular de carieră al României din străinătate;
- la autorităţile străine competente (în acest caz, declaraţia de primire în spaţiu va fi prezentată tradusă, legalizată şi apostilată - unde este cazul);"
Aia e primire in spatiu, e altceva decit inchiriere imobil.

#54
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

 giuliani, on 20 iunie 2022 - 16:12, said:

...
Sau sa nu mai ai adresa pe actul de identitate, autoritatile iti afla imediat domiciliul dupa CNP. Sau asa ar trebui sa fie...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate