Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate
 

Pot sa am permis?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
MirceaAndrei10

MirceaAndrei10

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.01.2022
Inca nu am permis, anul viitor pot sa incep. Am o problema: nu vad deloc cu ochiul stang, asa m-am nascut, am anoftalmie (am nascut fara globul ocular stang). Pot sa obtin fisa medicala? Avem si un prieten care e instructor, cu el vreau sa fac scoala de soferi. Se poate ca el poate sa ma ajuta?

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 12.02.2008
El va conduce, si tu in dreapta .Asa poate sa te ajute.

#3
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 18.06.2017
Studies have shown that adults who lose the sight in one eye have declines in their abilities to accurately track moving objects, to judge distances, and to perceive depth. That means they will have to learn how to consciously use one eye and their other senses to gather the information their two eyes once collected effortlessly.

Acum la tine fiind din nastere poate ai deja creierul adaptat pentru a functiona cu un singur ochi. Cel mai important ar fi sa faci testele de ochi, care din pacate in tara noastra nu prea au legatura cu realitatea din teren. Poate gasesti totusi un medic care sa te ajuta cu niste teste pentru obiecte in miscare, distante si adancimi, apoi altfel sta situatia la testul medical.

#4
foreverbanned

foreverbanned

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,965
  • Înscris: 06.05.2020
Cu bani si/sau relatii poti orice.
In cazul de fata, pentru siguranta tuturor, sa speram ca nu.

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,397
  • Înscris: 01.12.2001
Da. Poți obține fisa medicala pt categoria B.

#6
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Se poate, La varsta de 10 ani, in urma unui accident cu ochiul stag disting doar siluete. Permisul l-am obtinut "pe bune" acum 26 de ani, in urma controalelor efectuate mi s-a spus ca ochiul drept a preluat in proportie de  90% functiile ochiului stang.  Deoarece conduc masina companiei anual sunt obligat sa fac control oftalmologic pentru medicina muncii, pe langa tabloul ala cu litere se fac niste teste de profunzime, vedere periferica etc.
Doar categoria B.

#7
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 15.07.2020
Nu, legal nu poti si ar trebui sa fi deja trecut undeva in evidenta ca si nevazator de un anumit grad..

#8
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Nu sunt sigur daca e posibil, da poate este. Am avut un unchi care nu vedea chiar bine cu un ochi dar a obtinut avizul.

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006

 MariusEXxTREME, on 26 ianuarie 2022 - 09:41, said:

Nu, legal nu poti si ar trebui sa fi deja trecut undeva in evidenta ca si nevazator de un anumit grad..

Conform carei legislatii?

#10
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

 MariusEXxTREME, on 26 ianuarie 2022 - 09:41, said:

Nu, legal nu poti si ar trebui sa fi deja trecut undeva in evidenta ca si nevazator de un anumit grad..
Ne dai si noua o lege unde scrie ca nu se poate?

Initiator, poti obtine permisul de conducere categoria B, atat timp cat ochiul celalalt este ok, chiar si cu ochelari de corectie. Cunosc personal 3 cazuri fara un ochi (doi in cazul tau, altul in urma unui accident) si care au permis de conducere pe bune.

#11
ClaudiuB10

ClaudiuB10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 04.09.2019
Pai tu ai un prieten instructor si te-ai decis sa intrebi comunitatea? El stie mai bine. Daca nu stie, incearca alt instructor.

Bafta.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,397
  • Înscris: 01.12.2001

 MariusEXxTREME, on 26 ianuarie 2022 - 09:41, said:

Nu, legal nu poti si ar trebui sa fi deja trecut undeva in evidenta ca si nevazator de un anumit grad..
Ești un zvoner și răspândac.
Nu există așa ceva în nicio lege.
Categoria B o poți obține chiar daca nu vezi cu un ochi.




Nu te incadrezi că nevăzător sau alt handicap daca nu vezi cu un ochi.

#13
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 ClaudiuB10, on 26 ianuarie 2022 - 10:06, said:

Pai tu ai un prieten instructor si te-ai decis sa intrebi comunitatea? El stie mai bine. Daca nu stie, incearca alt instructor.

Bafta.
Probabil l-a întrebat și nu i-a plăcut răspunsul.

Legal poți face multe, asta nu înseamnă că e și corect. O să fie o bombă ambulanta pe șoselele patriei.

#14
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Avizul pentru categoria B pentru masina mica se primeste chiar daca nu vezi cu un ochi. Nu se primeste pentru autovechicule mari, ca tirul si autobuzul sau tramvai.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,979
  • Înscris: 25.06.2007

 MirceaAndrei10, on 26 ianuarie 2022 - 07:35, said:

....
Poti obtine categoria B daca ochiul sanatos intruneste conditiile necesare: acuitate vizuala, camp vizual periferic, sensibilitate la contrast etc
Nu poti obtine categorii profesionale (camioane, autobuze etc).
Nu mai stiu cum e acum in Ro, dar e posibil ca avand categoria B, totusi sa nu ai voie sa lucrezi pe masini care fac transport persoane si marfa (taxi, duba transport marfa, autoutilitare etc). In majoritatea tarilor UE nu se poate, respectivii sunt asimilati soferilor profesionisti.

#16
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Poti conduce dar va fi greu fara vedere stereoscopica mai ales la manevre de finete precum parcatul in locuri stramte, strecuratul printre doua puncte sau chiar si depasirile. Spun ca am avut strabism si dupa operatie nu am vedere stereoscopica 100% cum are un om cu vedere standard si a trebuit ceva timp pentru acomodare.

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,397
  • Înscris: 01.12.2001

 BloodRa, on 26 ianuarie 2022 - 10:29, said:

. O să fie o bombă ambulanta pe șoselele patriei.
Tu crezi că dacă nu vezi cu un ochi: gata? Nu vezi nimic?
Dacă îți pierzi vederea la un ochi, in 6 luni te acomodezi
Nu e recomandat sa conduci primele 6 luni.
Aprecierea distanțelor are de suferit.
După 6 luni deja e obișnuit creierul cu vederea cu un singur ochi și nu sunt probleme.

La el e problema din naștere. Sigur se descurcă perfect cu aprecierea distanțelor.



 connectorxp, on 26 ianuarie 2022 - 10:36, said:

. Spun ca am avut strabism si dupa operatie nu am vedere stereoscopica 100% cum are un om cu vedere standard si a trebuit ceva timp pentru acomodare.
In 6 luni, cel mult 1 an sigur te-ai acomodat.

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,973
  • Înscris: 03.12.2005

 connectorxp, on 26 ianuarie 2022 - 10:36, said:

Poti conduce dar va fi greu fara vedere stereoscopica mai ales la manevre de finete precum parcatul in locuri stramte, strecuratul printre doua puncte sau chiar si depasirile. Spun ca am avut strabism si dupa operatie nu am vedere stereoscopica 100% cum are un om cu vedere standard si a trebuit ceva timp pentru acomodare.
Diferenta e ca tu te-ai adaptat la ceva ce ai pierdut atunci. La el adaptarea asta s-a petrecut inca din prima copilarie si a exersat-o toata viata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate