Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Pot sa am permis?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cu un singur ochi NU poti avea vederea stereoscopica:  adica prin vedere stereoscopica putem vedea unde se afla obiectele in spatiu fata de noi si mai ales cum se misca acestea !

Deci un lucru esential pentru soferi.
Poate sa fi schimbat legea, sau unii oftamologi nu o stiu si dau aviz, insa NU e ok asa ceva, ca ne pune in pericol pe noi, toti participantii la traffic, inclusiv pietonii si biciclistii.

Plus am gasit  aici pe Softpedia  un topic similar :
https://forum.softpe...e/page__st__396

#20
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

 MembruAnonim, on 26 ianuarie 2022 - 11:13, said:

...
E perfect legal pt cat. B amatori atat in Ro cat si in tarile UE.
Ca sa-ti spun mai clar, eu fac in mod curent consult si dau astfel de avize pt obtinerea categoriilor auto, atat amatori cat si profesionisti (aici in Fi medicul de familie se ocupa, oftalmologul doar in cazuri foarte speciale).

#21
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001

 MembruAnonim, on 26 ianuarie 2022 - 11:16, said:

.
Poate sa fi schimbat legea, sau unii oftamologi nu o stiu si dau aviz, insa NU e ok asa
Pune art din ce lege interzice sa ai permis categ B daca nu vezi cu un ochi.
Aaa....
Nu găsești?
Desigur.
Pt că așa ceva nu exista in Ro.

Tu când te uiți la tv nu îți dai seama de distante? Nu tv3D.

Tv obișnuit. Și imaginea e într-un singur plan.
Așa e și cu un singur ochi
Te obișnuiești.
Nu din secunda 1 dar în 6 luni e ok. Îți dai seama de distante.


#22
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,784
  • Înscris: 17.12.2019

 MirceaAndrei10, on 26 ianuarie 2022 - 07:35, said:

Inca nu am permis, anul viitor pot sa incep. Am o problema: nu vad deloc cu ochiul stang, asa m-am nascut, am anoftalmie (am nascut fara globul ocular stang). Pot sa obtin fisa medicala? Avem si un prieten care e instructor, cu el vreau sa fac scoala de soferi. Se poate ca el poate sa ma ajuta?
Ar trebui să mergi prima dată la medic cu o fișă medicală și vezi ce spune acesta. Amicul instructor auto te poate ajuta să înveți să mergi cu mașina dar în nici un caz cu avizul medical.

#23
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
"Inca nu am permis, anul viitor pot sa incep."= incepe totusi cu un consult oftamologic( cum au zis si ceilalti colegi) pentru linistea ta sufleteasca.
"Jos palaria" pentru colegii care nu au dat cu paru'(cu sau fara prea multa stiinta..)

#24
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Din cite stiu eu, poti, dar doar cat B. Am un prieten care nu vede nimic cu ochiul sting si are cat B

#25
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019

 dorin_2k, on 26 ianuarie 2022 - 10:42, said:


Tu crezi cã dacã nu vezi cu un ochi: gata? Nu vezi nimic?
Dacã îți pierzi vederea la un ochi, in 6 luni te acomodezi
Nu e recomandat sa conduci primele 6 luni.
Aprecierea distanțelor are de suferit.
Dupã 6 luni deja e obișnuit creierul cu vederea cu un singur ochi și nu sunt probleme.

La el e problema din naștere. Sigur se descurcã perfect cu aprecierea distanțelor.




In 6 luni, cel mult 1 an sigur te-ai acomodat.
Dacã conduci câteva zeci de km poate e valabil ce zici tu, dar la drumuri lungi oboseala intervine mult mai repede. In plus câmpul vizual se reduce foarte mult, o sã trebuiascã sã întorci capul destul de des pentru a compensa asta.
Îți recomand sã îți pui un bandaj pe un ochi și sã conduci pe un traseu pe care nu îl cunoști. Vorbim apoi cât de relaxat te-ai simțit.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ne-a invatat la oftalmologie, ca de aia ai 2 ochi sa vezi in spatiu, sa percepi adancimea, viteza obiectelor in miscare.
Recunosc ca nu stiu partea legala,  parca scria undeva pe internet (legis) :ca  daca ai avut permis inainte cu controale poti sa o tii, dar nicidecum nu poti lua permis nou.
Mi se pare periculos oricum! Eu nu dau avize, nu sunt oftalmolog dar o sa intreb su colegii...

#27
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Sunt intr-o situatie similara, nu am avut probleme in a-l obtine.

#28
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,339
  • Înscris: 09.07.2005

 MariusEXxTREME, on 26 ianuarie 2022 - 09:41, said:

Nu, legal nu poti si ar trebui sa fi deja trecut undeva in evidenta ca si nevazator de un anumit grad..
Vorbesti prostii. Se poate peste tot inclusiv in Ro

#29
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,582
  • Înscris: 15.01.2017

 BloodRa, on 26 ianuarie 2022 - 10:29, said:

Probabil l-a întrebat și nu i-a plăcut răspunsul.

Legal poți face multe, asta nu înseamnă că e și corect. O să fie o bombă ambulanta pe șoselele patriei.
daca are creierul intreg nu o sa fie deloc bomba pe sosele. Problemele sunt create de aia care au doar jumatate de creier la purtator si ala inecat in diverse substante.

#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,262
  • Înscris: 01.12.2001

 BloodRa, on 26 ianuarie 2022 - 20:10, said:

Dacă conduci câteva zeci de km poate e valabil ce zici tu, dar la drumuri lungi oboseala intervine mult mai repede. In plus câmpul vizual se reduce foarte mult, o să trebuiască să întorci capul destul de des pentru a compensa asta.
Îți recomand să îți pui un bandaj pe un ochi și să conduci pe un traseu pe care nu îl cunoști. Vorbim apoi cât de relaxat te-ai simțit.
In 6 luni te obisnuiesti. Cu un bandaj pus pe moment, nu conduce nimeni nici 5 km bine.

#31
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

 MirceaAndrei10, on 26 ianuarie 2022 - 07:35, said:

Inca nu am permis, anul viitor pot sa incep. Am o problema: nu vad deloc cu ochiul stang, asa m-am nascut, am anoftalmie (am nascut fara globul ocular stang). Pot sa obtin fisa medicala? Avem si un prieten care e instructor, cu el vreau sa fac scoala de soferi. Se poate ca el poate sa ma ajuta?



Dacă ai încredere în forțele proprii de orientare, atunci urmează-ți visul și fă ceea ce ți-ai propus.
Cu timpul vei căpăta și experiența necesară.

Nimeni nu s-a născut învățat.
Numai că majoritatea nu vor să o recunoască.

Să nu lași pe nimeni să te streseze cu claxoane venite din spate.
Ceea ce va trebui să eviți va fi să circuli cu o viteză mai MICĂ decât cea prevăzută de lege și să nu schimbi benzile de mers - depășiri - fară să te asiguri că nu este nici un pericol.
Cei care se grăbesc, pot să te depășească.

Dacă ești din zona București, Ploiești sau eventual Cluj-Napoca, Iași mă pot oferi să te ajut să obții legal fișa medicală pentru obținerea permisului auto.



 robert23mg, on 26 ianuarie 2022 - 08:49, said:

Studies have shown that adults who lose the sight in one eye have declines in their abilities to accurately track moving objects, to judge distances, and to perceive depth. That means they will have to learn how to consciously use one eye and their other senses to gather the information their two eyes once collected effortlessly.

Acum la tine fiind din nastere poate ai deja creierul adaptat pentru a functiona cu un singur ochi. Cel mai important ar fi sa faci testele de ochi, care din pacate in tara noastra nu prea au legatura cu realitatea din teren. Poate gasesti totusi un medic care sa te ajuta cu niste teste pentru obiecte in miscare, distante si adancimi, apoi altfel sta situatia la testul medical.



De acord.



 sergiuop, on 26 ianuarie 2022 - 09:12, said:

Se poate, La varsta de 10 ani, in urma unui accident cu ochiul stag disting doar siluete. Permisul l-am obtinut "pe bune" acum 26 de ani, in urma controalelor efectuate mi s-a spus ca ochiul drept a preluat in proportie de  90% functiile ochiului stang.  Deoarece conduc masina companiei anual sunt obligat sa fac control oftalmologic pentru medicina muncii, pe langa tabloul ala cu litere se fac niste teste de profunzime, vedere periferica etc.
Doar categoria B.


Caz concret care îmi susține afirmațiile anterioare.



 MirceaDWC, on 26 ianuarie 2022 - 09:58, said:

Ne dai si noua o lege unde scrie ca nu se poate?

Initiator, poti obtine permisul de conducere categoria B, atat timp cat ochiul celalalt este ok, chiar si cu ochelari de corectie. Cunosc personal 3 cazuri fara un ochi (doi in cazul tau, altul in urma unui accident) si care au permis de conducere pe bune.


De acord.




 dorin_2k, on 26 ianuarie 2022 - 10:25, said:

Ești un zvoner și răspândac.
Nu există așa ceva în nicio lege.
Categoria B o poți obține chiar daca nu vezi cu un ochi.
Nu te incadrezi că nevăzător sau alt handicap daca nu vezi cu un ochi.



Mulțumesc pentru susținerea inițiatorului.
Să îl ajutăm să obțină încredere în forțele proprii.
Să nu îi „dăm în cap” doar pentru că nouă ni se pare a fi un potențial pericol pe șosele.


Cel puțin, în întreaga UE, SUA, Canada și Japonia există politici de stat coerente care stimulează integrarea persoanelor cu dizabilități sau încadrate în diferite grade de handicap.
Credeți că ei ar face-o dacă ar pi periculoși pentru comunitate ?
În mod sigur, nu.


Ce părere aveți despre acele persoane care conduc mașini adaptate gradului de handicap ?


Dar despre cei care ocupă locurile rezervate și semnalizate vizibil ca fiind rezervate persoanelor cu handicap ?
Dacă îi considerați niște câștigători, doar pentru că s-au crezut a fi învingători anonimi nedepistabili, atunci eu de astfel de persoane m-aș feri în trafic.

Pot să vă descriu cazul concret, când având un diferend cu astfel de persoane pline de curaj, până când am solicitat intervenția Poliției Rutiere, și-au pierdut aplombul când în parcarea respectivă a sosit un motociclist de la Poliție, i-a identificat și au devenit „mielușei”.
Le-a dispărut îmediat zâmbetul superior de pe buze când li s-a comunicat care este valoarea amenzi și numărul de puncte de penalizare.
Polițistul le-a spus că singura lor „scăpare” să le dea doar avertisment este să se roage de mine să îi iert, iar dacă vor mai face același lucru în viitor, vor fi amendați indiferent de conjunctură.

Cum scopul meu era doar să îi conștientizez ce li se va întâmpla dacă vor mai fi „șmechero-golănași”, m-am înțeles cu polițistul să le dea doar avertisment.
Și-au primit procesele verbale de constatare a contravenției și au aflat că ocuparea în mod ilegal a unui asemenea loc costă infinit mai mult decât o parcare neregulamentară pe domeniul public.


V-ați pus vreodată întrebarea de ce aceste locuri sunt amplasate chiar în imediata vecinătate a intrărilor în magazine și au alocat un spațiu cu cel puțin 1 m mai lat ?
Nu pentru că cei care folosesc aceste locuri ar vrea să epateze sau nu ar avea șoferi suficient de buni pentru a parca în spații înguste, ci pentru că, uneori, transportă persoane care se pot deplasa doar în cărucioare cu rotile. Adică trebuie ca, pe locul respectiv, la accesul în/din mașină, să poată fi deschisă total ușa de acces pentru a putea ajunge cu căruciorul rulant de scaunul mașinii.

Ca să vă convingeți că o mașină ocupă legal un astfel de loc este suficient să verificați dacă are afișată pe timpul staționării o legitimație de parcare tip eliberată de autoritățile competente.
Orice mașină care nu are afișată legitimația tip respectivă, nu are dreptul să ocupe un astfel de loc și poate fi reclamată la 112 iar Poliția Rutieră va lua măsuri de urgență.



Nu persoanele care dețin dreptul legal pentru ocuparea legală a locurilor respective de parcare crează probleme în trafic.
Ei nu și-au dorit acel grad de handicap și l-ar ceda bucuroși celor care le ocupă locurile rezervate.
Ar fi bucuroși să cedeze toate „avantajele” prevăzute de lege.



 Karhu, on 26 ianuarie 2022 - 10:35, said:

Poti obtine categoria B daca ochiul sanatos intruneste conditiile necesare: acuitate vizuala, camp vizual periferic, sensibilitate la contrast etc
Nu poti obtine categorii profesionale (camioane, autobuze etc).
Nu mai stiu cum e acum in Ro, dar e posibil ca avand categoria B, totusi sa nu ai voie sa lucrezi pe masini care fac transport persoane si marfa (taxi, duba transport marfa, autoutilitare etc). In majoritatea tarilor UE nu se poate, respectivii sunt asimilati soferilor profesionisti.



De acord.



 Karhu, on 26 ianuarie 2022 - 11:18, said:

E perfect legal pt cat. B amatori atat in Ro cat si in tarile UE.
Ca sa-ti spun mai clar, eu fac in mod curent consult si dau astfel de avize pt obtinerea categoriilor auto, atat amatori cat si profesionisti (aici in Fi medicul de familie se ocupa, oftalmologul doar in cazuri foarte speciale).



De acord.
Un răspuns justificat.



 sorin147, on 26 ianuarie 2022 - 20:34, said:

Sunt intr-o situatie similara, nu am avut probleme in a-l obtine.



Felicitări.

#32
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Poți conduce cu un singur ochi. Eu am așteptat mult și bine și am fost examinat medical (pe bune) la oftalmologi, pentru ambliopie și am permis cat B cu mențiunea că s-a scris pe fișa medicală STRICT B. Sunt curios dacă aș putea face A-ul.

#33
flrn_stnc

flrn_stnc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.04.2013
@initiator  Citeste pe aici https://forum.softpe...hl__ ambliopie. Vei gasi raspunsul.

#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 BloodRa, on 26 ianuarie 2022 - 10:29, said:

Probabil l-a întrebat și nu i-a plăcut răspunsul.

Legal poți face multe, asta nu înseamnă că e și corect. O să fie o bombă ambulanta pe șoselele patriei.
o bombă printre nuclearele care conduc deja?

#35
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 13.09.2022

 sergiuop, on 26 ianuarie 2022 - 09:12, said:

Se poate, La varsta de 10 ani, in urma unui accident cu ochiul stag disting doar siluete. Permisul l-am obtinut "pe bune" acum 26 de ani, in urma controalelor efectuate mi s-a spus ca ochiul drept a preluat in proportie de  90% functiile ochiului stang.  Deoarece conduc masina companiei anual sunt obligat sa fac control oftalmologic pentru medicina muncii, pe langa tabloul ala cu litere se fac niste teste de profunzime, vedere periferica etc.
Doar categoria B.

Si din atatea controale nu te-ai lovit niciodata de probleme?

Adica medici care sa fie reticenti?

#36
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
https://adevarul.ro/...de-1596237.html

https://www.optisan....i-de-conducere/

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate