Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 

Castrare caine sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Buna!

Am un beagle, fix astazi a facut 1 anisor, infara ca e un turbat, si face numa prostii(face gropi in curte,cara diverse obiecte, roade tot ce prinde (preferat cablurile), se joaca cu tine dar in acelasi timp musca, probabil nu isi da seama, are o energie in el ca nu-l potolesti niciodata poti sa-l obosesti 2 ore ca tot mai alearga inca 2 ore,* AVETI O POZA MAI JOS CU DOAR UNA DIN PATANIILE LUI a luat perna de pe terasa si a facut'o de comanda + furtun ros/spart, poza este de anu trecut, avea doar cateva luni aici* etc, o data mi-a scos din curte din pamant un bec decorativ exterior, habar nu am cum, si nu stiu cum nu s-a curentat, sunt multe chestii, mi-e tare drag de el, dar tot timpu mi-am pus intrebarea sa-l castrez sau nu? pentru ca am auzit tot felul de chestii, ca se ingrasa, ca nu o sa mai fie atat de energetic, o sa fie lenes, etc.. Nu prea vreau chestiile astea.
Ideea e ca am o catea in curte a unui vecin pentru cateva zile, pentru ca ei sunt plecati ,si efectiv o ia razna, numa calarea pe ea este, a trebuit sa-l tin numa inchis. Nu asta ar fii problema, ci celelalte ca face numa prostii,, Am vazut caini care nu erau castrati si erau ok, numa a meu sa fie asa turbat?
Voi ce spuneti, e recomandat sau ?

Attached Files


Edited by Calypsso, 28 February 2021 - 15:35.


#2
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Poate nu cauți unde trebuie vina .
Cățeaua aia e cumva în călduri ? Că atunci e explicabil și as zice să lasi câinele in pace.

#3
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

 CovertTwo, on 28 februarie 2021 - 15:27, said:

Poate nu cauți unde trebuie vina .
Cățeaua aia e cumva în călduri ? Că atunci e explicabil și as zice să lasi câinele in pace.
Cateaua aia are 5 saptamani, e imposibil, e pui.
Daca prinde o perna, ii da dauna totala.

Edited by Calypsso, 28 February 2021 - 15:30.


#4
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Aaa, păi e doar joacă la al tău, nu e instinct sexual.
Dă i drumul, lasă i in pace, de ce îl ții inchis ?
E pui, nu i face nimic, doar il smotocește, nu se moare din asta.
Din contră, mai consumă din energie, nu te mai disperă pe tine :)

Edited by CovertTwo, 28 February 2021 - 15:45.


#5
romanul10

romanul10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 07.05.2020
Doar se joaca, nu-i nimic rau.

#6
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,667
  • Înscris: 24.10.2015
Nu castra cainele si lasa-i sa se joace impreuna, dece il tii inchis acum in loc sa profite si el ca are cu cine se juca?

#7
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
beagle e o rasa de caine care oricum de cate ori va avea ocazia va evada si veti umbla dupa el km intregi , mascul fiind are inca un motiv in plus sa faca asta
daca nu e un exemplar deosebit si nu tineti neaparat sa aveti pui de la el eu zic sa il castrati veti avea doar beneficii.


#8
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,457
  • Înscris: 13.04.2006
NU CASTRA ! Nu face ceva ireversibil .O sa ai un prostan de catel dupa operatie .
Este un copil deocamdata . Trateaza-l ca atare .

#9
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 02.02.2007
1. un mascul (valabil si ptr femele) care nu e de foarte buna calitate chinologica, se castreaza!
2. lucrurile se vor agrava in timp, daca nu-l castrezi! (femele in calduri in zona)
3. e o rasa greu de educat, spre imposibil! am vazut perete gaurit de beagle!
4. un mascul castrat va fi mai calm cam cu 50% Posted Image trebuie avut grija la dieta, ulterior!
asta e parerea mea, de crescator sever!

#10
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Castrare zic și eu. Îi mai taie din elan și trăiește mai mult.

#11
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Daca alegi sa il castrezi , pune sotia s-l duca la operatie , macar o s-o urasca numai pe ea...

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014
Castrarea e cu plusuri si minusuri.Daca stii ca nu iese din curte, deci nu va face pui aiurea si te descurci cu surplusul de energie , lasal necastrat.daca nu, castreaza apoi vezi cum ii dai de mancare sa nu se ingrasa si etc.La curte nu pune probleme deosebite daca e mai energic.

Edited by fqx, 28 February 2021 - 17:46.


#13
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Este prea mic catelul, dupa 2 ani se potoleste, lasa-i oole in pace.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 Bingo, on 28 februarie 2021 - 16:33, said:

NU CASTRA ! Nu face ceva ireversibil .O sa ai un prostan de catel dupa operatie .
Este un copil deocamdata . Trateaza-l ca atare .
Nu se devine prostan. De unde ai mai scos-o?  Avantaje ar fi ca nu va mai marca, nu o va lua razna cand va simti o catea in calduri la sute de metri de casa. Eu nu i-am castrat pe actualii si regret. Fac concurs de pishu pe soclul casei, trebuie sa schimb stalpul de la poarta si balustrada la scara, se cam infrunta uneori. Pe fostul catel l-am castrat si a fost foarte bine, nu si-a schimbat comportamentul si nu s-a ingrasat.
Stricaciunile le face fiindca are energie neconsumata, e copoi, trebuie sa faci maratonul cu el. Am si eu o catea, e tot copoi si are extrem de multa energie. Acum are aproape 9 ani si s-a mai potolit dar pana de curând - jar manca.

Edited by Freddy12, 01 March 2021 - 00:16.


#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
setterița mea, în primul an de viață mi-a făcut daune de peste 2000 de lei în apartament :)
fi-su a ros toată curtea (1800 mp)

după 2 ani, ambii, au devenit niște căței EXCELENȚI !!!

deci, vorba marinarilor: răbdare și tutun! și dresaj personal continuu!!! fiece zi să fie cu minute de școală!

castrarea va duce doar la sterilizare, nu și la dizolvarea abnegației!!!
(chiar și castrat va fugi la orice nuntă de căței din zonă!)

#16
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

 Calypsso, on 28 februarie 2021 - 15:21, said:

Buna!

Am un beagle, fix astazi a facut 1 anisor, infara ca e un turbat, si face numa prostii(face gropi in curte,cara diverse obiecte, roade tot ce prinde (preferat cablurile), se joaca cu tine dar in acelasi timp musca, probabil nu isi da seama, are o energie in el ca nu-l potolesti niciodata poti sa-l obosesti 2 ore ca tot mai alearga inca 2 ore,* AVETI O POZA MAI JOS CU DOAR UNA DIN PATANIILE LUI a luat perna de pe terasa si a facut'o de comanda + furtun ros/spart, poza este de anu trecut, avea doar cateva luni aici* etc, o data mi-a scos din curte din pamant un bec decorativ exterior, habar nu am cum, si nu stiu cum nu s-a curentat, sunt multe chestii, mi-e tare drag de el, dar tot timpu mi-am pus intrebarea sa-l castrez sau nu? pentru ca am auzit tot felul de chestii, ca se ingrasa, ca nu o sa mai fie atat de energetic, o sa fie lenes, etc.. Nu prea vreau chestiile astea.
Ideea e ca am o catea in curte a unui vecin pentru cateva zile, pentru ca ei sunt plecati ,si efectiv o ia razna, numa calarea pe ea este, a trebuit sa-l tin numa inchis. Nu asta ar fii problema, ci celelalte ca face numa prostii,, Am vazut caini care nu erau castrati si erau ok, numa a meu sa fie asa turbat?
Voi ce spuneti, e recomandat sau ?

Beagle e destul de energic de fel, dar al tau inca e pui....se va mai linisti dupa 2 ani asa.

#17
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
cu riscul sa supar lumea,beagle va fi un cretin toata viata lui , un caine care in momentul in care prinde un miros uita de dresaj, de stapan , de mama si de tata
e un hoinar prin definitie , sunt convins ca ati vazut mereu pe strazi beagle fie masculi fie femele ratacind , nu conteaza cati ani au, ei vor fi toata viata lor mari exploratori .

#18
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 pimi, on 01 martie 2021 - 19:33, said:

cu riscul sa supar lumea,beagle va fi un cretin toata viata lui , un caine care in momentul in care prinde un miros uita de dresaj, de stapan , de mama si de tata
e un hoinar prin definitie , sunt convins ca ati vazut mereu pe strazi beagle fie masculi fie femele ratacind , nu conteaza cati ani au, ei vor fi toata viata lor mari exploratori .
Depinde cat timp ii acorda stapanul . Daca stapanul e un cretin , catelul va fi asemenea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate