Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Ce ierburi pot semăna în livadă?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
helmet1

helmet1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.12.2015
Salutare!
Am o suprafață de aproximativ  600-700 metri pătrați. Am plantat în toamnă pomi fructiferi. Pe această suprafață am avut lucernă. Aceasta a cam dispărut fiind semănată acum 3-4 ani. Mă gândeam ca acum în primăvară să semăn trifoi alb în amestec cu ghizdei.
Acum nelămuririle mele:
1. amestecul la care mă gândesc eu se pretează a fi semănat după lucernă?
2.un amic îmi spunea că trifoiul va consuma foarte mult din resursele solului și acest lucru va avea efect negativ asupra pomilor. Are dreptate?
3. dacă ”proiectul ” meu cu trifoi și ghizdei nu este viabil ce altceva aș putea semăna acolo să am un covor verde?

Mulțumesc!

#2
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Lucerna nu merge in livada, trifoiul da. Sau poti semana iarba.

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Buruienile vor consuma si mai mult din resurse.

Trifoiul alb (pitic) merita semanat fiindca nu creste inalt si acopera bine solul.

Insa e o planta invaziva, daca vei vrea in viitor sa scapi de el, vor fi necesare ceva eforturi.

#4
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,075
  • Înscris: 17.03.2005
Orice iarba utila pt inierbarea intervalului este "invaziva", de aia se si foloseste, ca sa acopere solul si sa reziste.
Ideea e alta, sa nu traga din resursele necesare pomilor.
Trifoiul e ok, lucerna e hrapareata si are niste radacini profunde.



#5
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Mai depinde de iarba, ca de, este iarba si iarba.

#6
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Planteaza facelia, chia, trifoi rosu, trifoi alb, sunt plante melifere si furajere, chia e condiment :) Vei avea livada plina de albine si chiar iti sugerez sa aduci in livada si 3-4 stupi. Asa am si eu.

#7
helmet1

helmet1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.12.2015
Mulțumesc frumos pentru răspunsuri și sfaturi. Voi merge pe trifoi (alb și roșu) și ghizdei.

 ionut76, on 02 aprilie 2019 - 10:06, said:

Planteaza facelia, chia, trifoi rosu, trifoi alb, sunt plante melifere si furajere, chia e condiment Posted Image Vei avea livada plina de albine si chiar iti sugerez sa aduci in livada si 3-4 stupi. Asa am si eu.
Stupii îi am deja. Posted Image
Mă gândeam ca atunci când voi semăna să dau cu ceva îngrășământ. Ce recomandați?

#8
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
recomand gunoiul de gradina !
eu am in curte o groapa in care arunc resturile vegetale, aduc de la un automat de cafea niste zat si il pun, de asemenea, pe gunoi, cafeaua asta tine departe furnicile care mi-au dat batai de cap cu pomii din livada mea
cind si cind scot compostul de acolo si il pun unde am nevoie, la pomi, la rasaduri etc
nu pune azot sau substante chimice, presupun ca vei minca fructe din pomii aceia
asculta-ma si pune in curte si facelia, planta este splendida, nu foarte pretentioasa la seceta si puternic melifera

Edited by ionut76, 02 April 2019 - 20:52.


#9
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Numa' ca daca pui facelia, trebuie s-o cosesti, ca te incurci prin ea dupa ce creste.

#10
helmet1

helmet1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.12.2015
Ok ,s-a notat, fără îngrășăminte chimice.Voi căuta și facelia. Semănarea se va face manual și după semințele se vor acoperi ușor cu o greblă. Nelămurirea mea... nu prea se anunță ploi... să le dau o udare imediat după semănat ? Nu ar fi un efort să fac acest lucru dar îmi e teamă că se va face crustă și semințele nu vor avea putere să spargă și să răsară. Ce credeți?

#11
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
clar trebuie udata "noua cultura", eu ud ce am plantat in fiecare zi, o sa pun poze cum arata la mine facelia abia rasarita :)

#12
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Fara ingrasaminte chimice, dar se pot da fara probleme ingrasaminte organice care pot fi cumparate de pe piata.
Iarba cosita ar fi bine sa fie pusa in jurul pomilor pentru mulcirea solului, astfel se va imbunatati si solul, apa se va pastra bine in sol, buruienile nu vor mai avea puterea de a iesi, solul nu va mai forma crusta etc.
Stratul de resturi vegetale ar trebui sa fie mai gros in jurul pomilor, de vreo 10-15 cm.
Leguminoasele sunt bune, pentru ca aduc aport important de substante nutritive, in primul rand azot, dar insamantarea sa nu se faca si in jurul pomilor. In plantatii se foloseste inierbarea pe randurile dintre pomi, dar intr-o gradina se poate sapa in jurul pomilor pe o raza de 1,5-2 m pentru pomii mai mari si acolo sa fie depuse acele resturi vegetale obtinute in urma cosirii.

#13
helmet1

helmet1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.12.2015
Mulțumesc pentru sfaturi , domnilor!

#14
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005
Si eu am o mica livada in care pe parcursul anilor tot am semanat gazon si cu timpul dispare datorita umbririi.
M-am gandit sa pun niste trifoi. Cautand pe nat am vazut ca exista trifoi si trigoi pitic - diferenta de pret este dubla intre cele doua.
Aveti idee cat de inalt creste trifoiul simplu si daca se preteaza la umbra? - pomii sunt destul de aporpiati si este permanent umbra.

#15
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
din ce stiu eu, trifoiul rosu creste mai inalt 40-45-50 cm, iar cel alb ramine mic, am pus din ambele anul acesta, astept si eu sa vad minunea..

#16
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Trifoiul normal creste la o inaltime de aproximativ 15 cm variabil in functie de sol, rezerva de umiditate iar trifoiul pitic creste la o inaltime de aproximativ 5 cm. Sunt plante invazive te scapa de buruieni mai ales trifoiul pitic e foarte bun in livada dar sunt sensibile la seceta. Eu am avut in toata livada si l-am pierdut cu timpul din cauza secetei din vara, a fost inlocuit iarasi de buruieni. Cred ca trebuie irigat.

#17
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 24.08.2005

 EternalPain, on 04 aprilie 2019 - 09:52, said:

Trifoiul normal creste la o inaltime de aproximativ 15 cm
Daca creste de 15cm se coseste periodic?
Cel pitic nu?

 ionut76, on 04 aprilie 2019 - 09:47, said:

iar cel alb ramine mic, am pus din ambele
ai pus pitic sau normal?

#18
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
ala alb e pitic, cel putin asa scrie pe punga :|

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate