Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Ce ierburi pot semăna în livadă?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postionut76, on 04 aprilie 2019 - 12:05, said:

ala alb e pitic, cel putin asa scrie pe punga Posted Image

de unde ai luat ?

#20
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Trifoiul rosu trebuie cosit periodic cel alb nu. Seminte gasesti sa comanzi pe internet sau in magazinele de specialitate.Au si la Dedeman am vazut.

#21
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
eu de la Hornbach am luat: facelia, trifoi alb si trifoi rosu

#22
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 08.09.2010
Attached File  facelia.jpg   619.55K   177 downloads

Facelia intre pomi, anul trecut.

Pentru albine o fi ok, nu spun ca nu, mai ales ca o potrivesti sa ai floare cand nu mai ai alte flori prin copaci sau intre o etapa de salcam si alta de tei (sa zicem). Dar hreanul creste bine de tot prin ea (se zice ca nu mai creste nimic - pfff) si dupa ce se usuca balariile alea cam iti trebuie bicepsi si chef sa o cosesti. Ba mai si pica la pamant dupa 2-3 ploi zdravene...

Bafta.

#23
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
In livezi, intervalele inierbate dintre randurile de pomi se mentin cosite daca nu vrei sa ai de lucru cu goange gen plosnita sau cicada. Ca e facelia ca e alta balarie, parerea mea e ca nu e ok. Daca ar fi fost ok vedeai peste tot prin livezi astfel de culturi. Eu pe unde am fost am vazut intervalul inierbat cosit.

#24
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
@sebybastian: La înălțimea aia deja se cere cosit. De facelia am citit că îmbogățește bine pământul dacă e cosită și băgată-n brazdă.
Nu văd cum se poate împăca cositul cu trifoiul sau facelia pt. cules la albine. Se exclud reciproc. Sau!?!

Trifoiul pitic pare interesant, mai ales că vrem să băgăm motocapra prin livadă să răsturnăm un pic pământul...

Edited by shiva, 05 April 2019 - 08:46.


#25
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View PostEternalPain, on 04 aprilie 2019 - 16:59, said:

Au si la Dedeman am vazut.
Pe ala din dede care este la 27 ron scrie ca este de talie mica, dar mai este si la 17 ron pe care nu scrie nimic. Este o diferenta de pret care se raporteaza cred la aspectul sau.

Edited by vdingo11, 05 April 2019 - 09:20.


#26
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

View Postvdingo11, on 05 aprilie 2019 - 09:16, said:

Pe ala din dede care este la 27 ron scrie ca este de talie mica, dar mai este si la 17 ron pe care nu scrie nimic. Este o diferenta de pret care se raporteaza cred la aspectul sau.
Vezi ca cel la 17 ron e trifoi normal adica de talie mare...trebuie sa cumperi din cel care scrie pe punga pitic.

#27
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am vazut la un baiat din Sardinia pe youtube ca a pus intre randuri mazare. Cand s-a facut mai mare si a inflorit a cosit-o si a trecut cu un tractoras si a inglobat-o in pamant. Vreo 2-3 randuri unde avea vitele mai bine dezvoltate le-a mai lasat zicea ca le culege mai tarziu sa manance si familia lui mazare proaspata.Am mai citit si am aflat ca mazarea fixeaza azotul atmosferic cu ajutorul bacteriilor simbiotice de pe radacini. Banuiesc ca asta avea si el in cap sa fertilizeze solul in modul cel mai bio cu putinta.

Edited by gabiroa, 05 April 2019 - 10:33.


#28
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Nu doar mazarea ci in general familia leguminoaselor (Fabaceae) in care intra atat mazarea cat si lucerna si trifoiul dar si multe multe alte specii de plante....

#29
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Posthelmet1, on 02 aprilie 2019 - 06:54, said:

Salutare!
Am o suprafață de aproximativ  600-700 metri pătrați. Am plantat în toamnă pomi fructiferi. Pe această suprafață am avut lucernă. Aceasta a cam dispărut fiind semănată acum 3-4 ani. Mă gândeam ca acum în primăvară să semăn trifoi alb în amestec cu ghizdei.
Acum nelămuririle mele:
1. amestecul la care mă gândesc eu se pretează a fi semănat după lucernă?
2.un amic îmi spunea că trifoiul va consuma foarte mult din resursele solului și acest lucru va avea efect negativ asupra pomilor. Are dreptate?
3. dacă ”proiectul ” meu cu trifoi și ghizdei nu este viabil ce altceva aș putea semăna acolo să am un covor verde?

Mulțumesc!
Gazon, cel mai simplu... pentru albine ar merge menta, coriandru, alte alea...

Edited by d-ardeleanu, 05 April 2019 - 12:20.


#30
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

View Postd-ardeleanu, on 05 aprilie 2019 - 12:19, said:

Gazon, cel mai simplu... pentru albine ar merge menta, coriandru, alte alea...
Gazonul trebuie intretinut mai des decat trifoiul pitic. Gazonul trebuie cosit in mod regulat, irigat, aerat etc...

#31
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View PostEternalPain, on 05 aprilie 2019 - 10:15, said:

Vezi ca cel la 17 ron e trifoi normal adica de talie mare...trebuie sa cumperi din cel care scrie pe punga pitic.

Ieri am intrebat si pe la magazinele de seminte de trifoi pitic. Unii aveau trifoi obisnuit si spuneau ca asta alb este mic iar cel rosu mai mare.
Pana la urma am luat din dede pe cel la 27 ron - ca nu este degeaba diferenta.
Sa vad ce va iesi cu toate ca eu doresc in aceasta faza sa il pun prin petecele de la gazon care au pierit

Edited by vdingo11, 08 April 2019 - 09:48.


#32
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Nu au la magazinele de genul asta eu numa de comandat am gasit pe diverse site-uri. Citeam pe undeva ca si asta alb are 2 sau 3 talii deci nu degeaba ii zice trifoi alb pitic, e altceva

#33
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Va salut. Urmaresc cu mare interes discutia, pentru ca am un teren de 500mp langa casa pe care pana anut trecut cresteau doar buruieni.
In toamna trecuta l-am arat, acum astept sa se ususce pamantul si bag freza. La toamna o sa plantez pomisori, dar pana atunci vreau sa pun trifoi.
Cum seman trifoiul? Care e procedura?
Multumesc!

#34
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Pana anul trecut am avut gazon intre pomi. Fie el si de umbra si de seceta, gazonul e greu de intretinut, daca vrei sa iti arate bine. Trebuie ingrasat , ierbicidat si  udat ceea ce contravine cresterii pomilor. Mi-au murit 5 pomi vigurosi, din cauza apei. Un cais a rodit cele mai bune caise mancate de cand sunt in Bucuresti.
De anul trecut am trecut si noi la plantarea trifoiului . . Noi cred ca am pus trifoi mare, nu am gasit din ala mic cand l-am luat. L-am pus asa din mana, fara sa intoarcem brazda.

Avantaje, - nu mai trebuie taiat asa des si nici udat
-Nu mai cresc balariile si nici pirul , se pare ca le sufoca.
-sper sa atraga albine, desi nu-s ale mele, sa le dea papica
Dezavantaje:
-nu va creste uniform, cel putin nu in primul an, adica creste in palucri. Mai dureaza pana se va face un covor verde.
-greu de taiat, am scos cam 15 saci , din doua treceri cu masina de tuns se umplea de iarba.
Pun si niste poze before and after.

Nu stiu de ce se vad culcate pozele, ca la mine se vad ok.
cam asta e treaba cu trifoiul...

Attached Files


Edited by thalia, 22 April 2019 - 14:25.


#35
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Revin cu update despre treaba cu trifoiul E alb, adica face flori albe si creste mare, deci cred ca nu e pitic.
Nu merge tuns cu masina de tuns iarba, dar trebuie cosit cu cositoarea aia electrica. E o mare bataie de cap , ca trebuie si strans si se strange muuuult mai mult decat la gazon. Si trebuie carat, 6 drumuri cu masina sa-l ducem pe un teren viran (lucru cu care nu sunt de aord chiar daca e biodegradabil). Deci, ce e de facut? Al vostru trifoi cum arata?

#36
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Eu tund trifoiul cind ajunge spre 15 cm. Folosesc masina de tuns iarba, nu motocositoarea. Trifoiul tuns ramine in urma masinii, este un excelent ingrasamint pentru teren. Desigur, la masina am scos cosul de adunat iarba.Eu tund trifoiul cind incepe sa se treaca floarea, acela e momentul in care nu mai este vizitat de scumpele mele albine, il tund, creste si infloreste din nou :) Iar albinele vin iar...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate