Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

achizitie masina pentru inmatriculare in Olanda

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Vreau sa inmatriculez o masina in Olanda pentru uz local (pentru fiul meu care face facultatea acolo). M-am uitat la preturi ca s-o cumpar de acolo, dar atat Sh cat si noi sunt sensibil mai scumpe decat in Germania. Ma gandesc sa o iau din Germania si s-o inmatriculez in NL.
Stie cineva (ar fi interesant daca exista vreun coleg de forum care traieste in NL) ce taxe ar trebui platite, ce complicatii ar putea fi, etc.
Multumesc !

#2
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Ai de platit BPM ( o taxa de inmatriculare ). Cat e depinde de masina/ vechime/ motor etc.
Nu prea poate sa circule cu masina inmatriculata in Germania in Olanda, dupa 2 saptamani e pasibil de amenda.
Cel mai bine o cumperi din Olanda , procedura de inmatriculare nu e complicata dar nici super accesibila (ai ceva de umblat pe la RAR-ul lor, iti trebuie declaratie vamala, etc ).
Vezi si cat sunt taxele de drum/impozit inainte sa cumperi vreun diesel. Un golf 4 1.9TDI in jur de 430 euro la 3 luni (in functie de provincie ) doar impozit, mai trebuie asigurare obligatorie ~40-80 euro pe luna.

#3
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.12.2006
In Olanda e foarte bine pus la punct transportul in comun si mersul cu bicicleta. Ai un card cu care circuli de la tramvai/autobuz pana la tren/autocar inclusiv in afara Olandei (ex. Belgia). Nu stiu daca merita efortul pentru masina...

#4
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Sa te interesezi cum e cu locurile de parcare,s-ar lutea sa ai surprize neplacute.

#5
Sebas7

Sebas7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.11.2008
Salut. O sa merg si eu in Olanda din Feb si ma gandeam sa cumpar masina fratelui meu. Stiti daca o sa trebuie sa plătesc taxa BPM? Cat timp o sa pot circula acolo fara sa o inregistrez. Eu vreau sa raman cu numerele de Romania.

Mersi.

Edited by Sebas7, 04 December 2018 - 12:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate