Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

achizitie masina pentru inmatriculare in Olanda

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014
Vreau sa inmatriculez o masina in Olanda pentru uz local (pentru fiul meu care face facultatea acolo). M-am uitat la preturi ca s-o cumpar de acolo, dar atat Sh cat si noi sunt sensibil mai scumpe decat in Germania. Ma gandesc sa o iau din Germania si s-o inmatriculez in NL.
Stie cineva (ar fi interesant daca exista vreun coleg de forum care traieste in NL) ce taxe ar trebui platite, ce complicatii ar putea fi, etc.
Multumesc !

#2
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010
Ai de platit BPM ( o taxa de inmatriculare ). Cat e depinde de masina/ vechime/ motor etc.
Nu prea poate sa circule cu masina inmatriculata in Germania in Olanda, dupa 2 saptamani e pasibil de amenda.
Cel mai bine o cumperi din Olanda , procedura de inmatriculare nu e complicata dar nici super accesibila (ai ceva de umblat pe la RAR-ul lor, iti trebuie declaratie vamala, etc ).
Vezi si cat sunt taxele de drum/impozit inainte sa cumperi vreun diesel. Un golf 4 1.9TDI in jur de 430 euro la 3 luni (in functie de provincie ) doar impozit, mai trebuie asigurare obligatorie ~40-80 euro pe luna.

#3
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.12.2006
In Olanda e foarte bine pus la punct transportul in comun si mersul cu bicicleta. Ai un card cu care circuli de la tramvai/autobuz pana la tren/autocar inclusiv in afara Olandei (ex. Belgia). Nu stiu daca merita efortul pentru masina...

#4
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,010
  • Înscris: 01.11.2005
Sa te interesezi cum e cu locurile de parcare,s-ar lutea sa ai surprize neplacute.

#5
Sebas7

Sebas7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.11.2008
Salut. O sa merg si eu in Olanda din Feb si ma gandeam sa cumpar masina fratelui meu. Stiti daca o sa trebuie sa plătesc taxa BPM? Cat timp o sa pot circula acolo fara sa o inregistrez. Eu vreau sa raman cu numerele de Romania.

Mersi.

Edited by Sebas7, 04 December 2018 - 12:40.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate