Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...
 unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 

De ce sinucigasii nu au parte de slujba ?

* * - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
63 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Faptul ca Dumnezeu ti-a lăsat minte și tu refuzi sa o folosești...nu este un sacrilegiu?

#38
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
@richelieu nu cumva cei religioși refuza să-și folosească mintea din moment ce cred în chestii imaginare și refuza gândirea logică?

#39
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 MembruAnonim, on 27 mai 2018 - 19:16, said:

Si drogatul sau betivanul care moare in coma nu isi ia singur viata ?
II pune fortat pe gat dracul bautura si substante nocive ?

Nici betivanul care moare din vina lui, beat fiind nu are dreptul la slujba de inmormantare. In cartile lui Nicodim Mandita sau Ilie Cleopa e discutata aceasta situatie.
Nu sunt sigur daca situatia lui este echivalata 100% cu a sinucigasilor, dar parintele Cleopa ii explica unei mame indurereate, ca nici daca ar primi munti de aur nu ar putea prin rugaciuni schimba situatia lui in vesnicie. Trebuie vazut textul exact, posibil in Pelerinul roman.

Sa va spun doua cazuri de morti napraznice, sa vedeti cum mor cei ce nu se tem de Dumnezeu si nu vor sa se pocaiasca.
1. A venit o biata femeie din Ardeal si mi-a spus :
– Parinte, barbatul meu, de cand m-am casatorit cu el, nu mergea la biserica, nu se ruga, nu postea, injura si era betiv si desfranat. Si iata cum l-a pedepsit Dumnezeu. Acum in Saptamana Mare dinaintea Sfintelor Pasti a venit acasa de la lucru si mi-a poruncit sa-i tai o pasare si sa-i fac mancare cu carne. Degeaba am cautat sa-i spun eu ca-i pacat, ca este Saptamana Sfintelor Patimi. De frica sa nu ma bata, am facut ce mi-a poruncit el.
Seara cand a venit de la lucru, m-a intrebat :
– Ai facut varza cu carne ?
– Ti-am facut -, i-am zis eu. Este in bucatarie.
Pe cand manca, l-a pedepsit Dumnezeu, ca s-a inecat si a murit cu mancarea in gat. De aceea am venit, parinte, sa-l puneti la slujbe, poate l-o ierta Dumnezeu, ca tare mai era rau si necredincios !
– Femeie, i-am zis eu, nu-l putem pune la sfintele slujbe, caci era necredincios si a murit din vina lui, ca un sinucigas !
Sa va arat cum a murit alt om rau.
2. Intr-o zi a venit o femeie dintr-un sat de pe Valea Moldovei sa-mi dea un pomelnic pentru sotul ei mort subit. Si am intrebat-o :
– femeie, cum a murit sotul tau, sa stiu daca pot sa-l pun sau nu la sfintele slujbe ? Ca pe cei necredinciosi, pe sectari, pe betivi si pe desfranati, care mor fara pocainta, nu-i putem pomeni la Sfantul Altar.
– Parinte, sotul meu era betiv si desfranat. Nu mergea la biserica, nu se spovedea si nu ma lasa curata nici o saptamana din Postul Mare, ca nu stia ce-i Duminica, ce-i zi de post sau sarbatoare. Acum, la inceputul Postului Mare, l-am intrebat pe parintele nostru ce sa fac. Iar el mi-a spus : ” Ascunde-te la cineva saptamana asta ca sa poti posti cu curatenie macar sapte zile; apoi vina la marturisire si-ti voi da aghiazma mare „.
Deci am facut cum mi-a spus parintele. .M-am dus la nasa noastra, si i-am spus copilului sa-i spuna sotului ca sunt dusa la spital. Asa am putut posti si eu cateva zile cu rugaciune, cu post si cu curatenie. Cand vine el acasa de la lucru il intreaba pe copil :
– Mai, Vasile, unde-i mama-ta ?
– Este dusa la spital !
– Ia vezi, poate a venit. Sa vina la mine.
Dar sa auziti mania lui Dumnezeu. In clipa aceea deodata barbatul cade jos in casa – ca din cauza betiei i s-a rupt o artera la inima -, si incepe a striga deznadajduit : ” Salvarea, salvarea, chemati salvarea sa ma duca la spital, ca mor !”
Si cum s-a uitat la apus si la miazanoapte, a inceput a vedea cuptoarele iadului si pe diavoli. De aceea striga : ” Cuptorul … Cuptorul cu foc ! Uite diavolii cum vin sa ma ia … ! Nu ma lasati … ! Nu ma lasati, ca ma trag in cuptoarele iadului … ! Femeie, nu ma lasa !” Si m-a apucat de mana si asa a murit …
Ne vorbește Părintele Cleopa Ilie, Volumul 2, p. 73-75

Edited by RomeoM, 29 May 2018 - 10:53.


#40
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

 ipel, on 29 mai 2018 - 09:20, said:

@richelieu nu cumva cei religioși refuza să-și folosească mintea din moment ce cred în chestii imaginare și refuza gândirea logică?
aha. deci esti ateu. Atunci de ce te intereseaza subiectele religioase?!

#41
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
@richelieu, deoarece ateii nu sunt linistiti/multumiti cu necredinta lor.

"A avea credinţă înseamnă a crede în ceea ce nu vezi, iar răsplata pentru această credinţă va fi să vezi ceea ce crezi" - Fericitul Augustin

„Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut” (Ioan 20, 29)

Edited by borhot, 29 May 2018 - 13:39.


#42
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Mulțumesc. Era o întrebare retorica, dar tu ai pus punctul pe i ;)

#43
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
A-ti lua viata e o mare lasitate si un egoism exacerbat .Nu te gandesti ca sufera altii in urma si te doare la patine .Multi o fac din teribilism, altii ca o pedeapsa pentru cei considerati chipurile vinovati,  iar altii sunt pur si simplu idioti .
De asta biserica crestina se pune contra savarsirii ritualului standard, viata ti-o da si ti-o ia Creatorul Dumnezeu si tu nu ai dreptul sa faci contra creatiei sale .

#44
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013

 richelieu, on 29 mai 2018 - 12:45, said:

aha. deci esti ateu. Atunci de ce te intereseaza subiectele religioase?!

Da sunt. Ma gandeam ca vreti pareri si din afara bulei! :)

#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006
Tu ai citi nițel ariile astea, sa vezi dacă poți aduce ceva nou? Ca îți garantez ca...”in afara bulei”, cum o vezi tu, nu e deloc așa de mult :)

#46
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 GingisHan2015, on 29 mai 2018 - 16:36, said:

viata ti-o da si ti-o ia Creatorul Dumnezeu si tu nu ai dreptul sa faci contra creatiei sale .
deci nu Cezarul mascarici care-ti ordona sa mergi la razboi sa iei vietile enemicilor, e Şef?Posted Image

 RomeoM, on 29 mai 2018 - 10:49, said:

Si cum s-a uitat la apus si la miazanoapte, a inceput a vedea cuptoarele iadului si pe diavoli. De aceea striga : ” Cuptorul … Cuptorul cu foc ! Uite diavolii cum vin sa ma ia … ! Nu ma lasati … ! Nu ma lasati, ca ma trag in cuptoarele iadului … !
am intalnit si eu un caz , un individ care in utlimul stadiu, striga in gura mare pe drum ca vede pitici pe albia vaii care vin cu pompele in spinare sa-l stropeasca cu solutie.Era in ultimul stadiu al alcoholismului.
diavolii aluia, sunt ca piticii astuia. :)

#47
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013

 richelieu, on 29 mai 2018 - 21:15, said:

Tu ai citi nițel ariile astea, sa vezi dacă poți aduce ceva nou? Ca îți garantez ca...”in afara bulei”, cum o vezi tu, nu e deloc așa de mult :)

Decat sa vorbim pe langa subiect nu mai bine raspunzi la intrebarea de mai jos?

 ipel, on 29 mai 2018 - 08:54, said:

Faptul ca Iisus Hristos, atotputernicul, s-a lasat sa fie ucis nu este de fapt tot un fel de sinucidere?


#48
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu e nici o sinucidere .El s-a jertfit pentru pacatele oamenilor pe care ii iubea .Tatal il putea salva de la moarte dar Isus s-a impotrivit si a ales sa se jertfeasca pentru ca lumea sa se mantuiasca .

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 RomeoM, on 29 mai 2018 - 10:49, said:


Sa inteleg ca sunteti preot.
Ei, putini preoti procedeaza ca dumneavoastra si respecta intocmai dreptul canonic si regulile slujbelor de inmormantare.

#50
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

 ipel, on 29 mai 2018 - 22:05, said:



Decat sa vorbim pe langa subiect nu mai bine raspunzi la intrebarea de mai jos?
Și întrebarea ta e pe lângă subiect, dar ca sa îți răspund: nu, nu e sinucidere, e jertfa. Mare diferența.

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,479
  • Înscris: 04.05.2006

 MembruAnonim, on 29 mai 2018 - 22:43, said:


Sa inteleg ca sunteti preot.
Ei, putini preoti procedeaza ca dumneavoastra si respecta intocmai dreptul canonic si regulile slujbelor de inmormantare.
Povestirile sunt scrise de Parintele Cleopa :)
Vezi ca scrie acolo jos, ultimul rând :)

#52
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
mi-se rupe, mi-se-ndoaie.
Nu am fost intrebat cand am fost botezat, dupa moarte nu conteaza daca-mi canta sau nu popa , dar ce fac ei cu sinucigasii, nu fairplay.
Oriunde mergi in romaniaca auzi de arsenie, de prefericitul, de pomenirea mortilor, de bogdaprosate, de cutia milei, de cotizatia la biserica, de botez, de nunta, de cununia religioasa, etc.
Si fix cand trebuie dus la groapa unul care din diverse motive a scapat de durerea vietii astea grele, popii refuza sa-i zica 3 rugaciuni.

#53
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,457
  • Înscris: 13.04.2006
Total de acord.
Presupunand ca-l mai intereseaza lalaiala popilor .

#54
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Nu refuza preotii, asa e randuiala .Punctual,  nu preotii fac ritualul, el este prevazut in dogma crestina de sute de ani probabil .Nu te obliga nimeni sa te sinucizi, dar nici preotii nu pot fi obligati sa incalce oranduiala stramoseasca din biserica ortodoxa .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate