Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Intrebare drepturi de autor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016
Am o intrebare legata de drepturile de autor!Cand intra pe internet omul are de la inceput drepturi de autor pentru orice?De ex fac un video,pentru a avea drepturi pt acel video trebuie sa platesc pentru o licenta?Sau e protectie de la inceput,din moment ce acel video e 100% creatia mea.Ceea ce vreau sa spun este ca daca produc content trebuie sa platesc pentru a fi protejat legal?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Spre deosebire de patent unde trebuie sa platesti, sa prelungesti (daca vrei), sa ti-l aprobe, etc,etc la drepturile de autor nu e nevoie de asa ceva. DAR daca iti inchipui ca o sa poti sa fortezi pe careva sa dea jos materialul tau fara o armata de avocati - slabe sanse. Si asta din unul sau citeva locuri anume, daca chiar e interesata lumea nu o sa poata sa-l dea jos nici cele mai puternice corporatii sau organizatii guvernamentale din lume.

Dar relax, la nivel de amator ia-o ca pe un compliment faptul ca cineva se deranjeaza sa-ti copieze opera.

#3
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Nu, nu trebuie să plătești nimic, drepturile de autor asupra unei opere originale survin automat odată cu momentul publicării. Totuși:

1. Nu strică să îți asumi în mod explicit aceste drepturi dacă expui opera la tine pe site - (cu un text gen „acest text/material este protejat de legea dreptului de autor și nu poate fi publicat de terți - parțial sau integral - decât cu acordul autorului”) însoțit/precedat de © - ul de rigoare.

2. Dacă publici materialul pe o platformă online care nu îți aparține, asigură-te că, prin publicare, nu renunți implicit și la drepturile tale de autor asupra operei (de pildă, pe acest forum, din momentul publicării, textele nu îți mai aparțin - din motive evidente, pentru a nu mai putea afecta ulterior conținutul forumului, dacă ai cere bani sau simpla îndepărtare a acelui text, prevalându-te de legea dreptului de autor). Pe youtube, de pildă, acele drepturi se păstrează.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Da, se plateste.

#5
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016
E complicat, cum dovedesti ca videoul e al tau si nu al meu ? t-i l-am dat pe un stick si tu l-ai publicat.

Procese, avocati, expertize aparatura, bani multi.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,622
  • Înscris: 30.07.2003
Exista ORDA si registrul operelor. Platesti un formular de inscriere dar in fata justitiei esti acoperit.

Edited by neagu_laurentiu, 15 October 2016 - 18:31.


#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostCaleaAdevarulSiViata, on 15 octombrie 2016 - 18:25, said:

E complicat, cum dovedesti ca videoul e al tau si nu al meu ? t-i l-am dat pe un stick si tu l-ai publicat.

Procese, avocati, expertize aparatura, bani multi.

Păi:
- drepturile de autor se prezumă a aparține celui care  publică prima oară;
- dacă tu vii și pretinzi că opera e de fapt a ta și eu am furat-o, trebuie să dovedești; tu ai datoria să aduci probe, nu eu. Și ai grijă căci acuzația de furt fără să poți dovedi se poate întoarce asupra ta sub formă de proces pentru calomnie.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vrei sa spui ca la filmele alea pe care le-au publicat piratii inainte sa apara in cinematografe studiourile au facut procese sa demonstreze ca de fapt sint filmele lor? Ai cumva vreun link la un astfel de proces?

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Inițiatorul a scris clar "fac un video". Pentru mine asta înseamnă că îl produce de la zero și e munca lui 100%.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si studiourile nu fac video de la zero si nu-i munca lor?

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă tot insiști - o căutare pe google scoate la iveală "Motion picture copyright registration". Următoarea căutare scoate la iveală instrucțiunilereferitoare la înregistrarea filmelor.
Asta e suficient pentru a dovedi cui aparțin drepturile de autor în caz de solicitări în justiție.
În cazul inițiatorului - care foarte probabil nu se va duce la ORDA să-și înregistreze producția - se aplică ce am scris mai sus: cine publică primul se presupune a fi autorul, cine pretinde altceva trebuie să dovedească.
E mai clar acum?

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E la fel de clar si la fel de fals.N-are nici o legatura cine a publicat primul decit cel mult daca se ajunge la impunsaturi pe copy/paste gen Ponta. Nu se prezuma ca piratul demon_xxx are drepturi de autor pentru nu stiu ce film pentru ca el l-a leaked primul, e absurd.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Ultimul răspuns că văd că nu citești atent - după cum am scris mai sus, presupunerea despre autor se aplică în cazul inițiatorului care nu se va duce la ORDA să înregistreze opera ci o va posta direct pe net. Și conform legii 8/1996, art. 4, paragraful 1
Se prezumă a fi autor, până la proba contrară, persoana sub numele căreia opera a fost adusă pentru prima dată la cunoştinţă publică.
Deci dacă inițiatorul face un video, X îl obține și îl publică, din punct de vedere legal X este considerat autorul pînă cînd inițiatorul vine și dovedește că el e de fapt autorul.

La filme - studiourile se duc și înregistrează filmul la Copyright Office, deci partea cu dovedit cine e autorul nu mai apare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate