Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Intrebare drepturi de autor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
JustSm

JustSm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 14.04.2016
Am o intrebare legata de drepturile de autor!Cand intra pe internet omul are de la inceput drepturi de autor pentru orice?De ex fac un video,pentru a avea drepturi pt acel video trebuie sa platesc pentru o licenta?Sau e protectie de la inceput,din moment ce acel video e 100% creatia mea.Ceea ce vreau sa spun este ca daca produc content trebuie sa platesc pentru a fi protejat legal?

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Spre deosebire de patent unde trebuie sa platesti, sa prelungesti (daca vrei), sa ti-l aprobe, etc,etc la drepturile de autor nu e nevoie de asa ceva. DAR daca iti inchipui ca o sa poti sa fortezi pe careva sa dea jos materialul tau fara o armata de avocati - slabe sanse. Si asta din unul sau citeva locuri anume, daca chiar e interesata lumea nu o sa poata sa-l dea jos nici cele mai puternice corporatii sau organizatii guvernamentale din lume.

Dar relax, la nivel de amator ia-o ca pe un compliment faptul ca cineva se deranjeaza sa-ti copieze opera.

#3
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Nu, nu trebuie să plătești nimic, drepturile de autor asupra unei opere originale survin automat odată cu momentul publicării. Totuși:

1. Nu strică să îți asumi în mod explicit aceste drepturi dacă expui opera la tine pe site - (cu un text gen „acest text/material este protejat de legea dreptului de autor și nu poate fi publicat de terți - parțial sau integral - decât cu acordul autorului”) însoțit/precedat de © - ul de rigoare.

2. Dacă publici materialul pe o platformă online care nu îți aparține, asigură-te că, prin publicare, nu renunți implicit și la drepturile tale de autor asupra operei (de pildă, pe acest forum, din momentul publicării, textele nu îți mai aparțin - din motive evidente, pentru a nu mai putea afecta ulterior conținutul forumului, dacă ai cere bani sau simpla îndepărtare a acelui text, prevalându-te de legea dreptului de autor). Pe youtube, de pildă, acele drepturi se păstrează.

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Da, se plateste.

#5
CaleaAdevarulSiViata

CaleaAdevarulSiViata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 13.10.2016
E complicat, cum dovedesti ca videoul e al tau si nu al meu ? t-i l-am dat pe un stick si tu l-ai publicat.

Procese, avocati, expertize aparatura, bani multi.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Exista ORDA si registrul operelor. Platesti un formular de inscriere dar in fata justitiei esti acoperit.

Edited by neagu_laurentiu, 15 October 2016 - 18:31.


#7
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005

View PostCaleaAdevarulSiViata, on 15 octombrie 2016 - 18:25, said:

E complicat, cum dovedesti ca videoul e al tau si nu al meu ? t-i l-am dat pe un stick si tu l-ai publicat.

Procese, avocati, expertize aparatura, bani multi.

Păi:
- drepturile de autor se prezumă a aparține celui care  publică prima oară;
- dacă tu vii și pretinzi că opera e de fapt a ta și eu am furat-o, trebuie să dovedești; tu ai datoria să aduci probe, nu eu. Și ai grijă căci acuzația de furt fără să poți dovedi se poate întoarce asupra ta sub formă de proces pentru calomnie.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vrei sa spui ca la filmele alea pe care le-au publicat piratii inainte sa apara in cinematografe studiourile au facut procese sa demonstreze ca de fapt sint filmele lor? Ai cumva vreun link la un astfel de proces?

#9
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Inițiatorul a scris clar "fac un video". Pentru mine asta înseamnă că îl produce de la zero și e munca lui 100%.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Si studiourile nu fac video de la zero si nu-i munca lor?

#11
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă tot insiști - o căutare pe google scoate la iveală "Motion picture copyright registration". Următoarea căutare scoate la iveală instrucțiunilereferitoare la înregistrarea filmelor.
Asta e suficient pentru a dovedi cui aparțin drepturile de autor în caz de solicitări în justiție.
În cazul inițiatorului - care foarte probabil nu se va duce la ORDA să-și înregistreze producția - se aplică ce am scris mai sus: cine publică primul se presupune a fi autorul, cine pretinde altceva trebuie să dovedească.
E mai clar acum?

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E la fel de clar si la fel de fals.N-are nici o legatura cine a publicat primul decit cel mult daca se ajunge la impunsaturi pe copy/paste gen Ponta. Nu se prezuma ca piratul demon_xxx are drepturi de autor pentru nu stiu ce film pentru ca el l-a leaked primul, e absurd.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 09.08.2005
Ultimul răspuns că văd că nu citești atent - după cum am scris mai sus, presupunerea despre autor se aplică în cazul inițiatorului care nu se va duce la ORDA să înregistreze opera ci o va posta direct pe net. Și conform legii 8/1996, art. 4, paragraful 1
Se prezumă a fi autor, până la proba contrară, persoana sub numele căreia opera a fost adusă pentru prima dată la cunoştinţă publică.
Deci dacă inițiatorul face un video, X îl obține și îl publică, din punct de vedere legal X este considerat autorul pînă cînd inițiatorul vine și dovedește că el e de fapt autorul.

La filme - studiourile se duc și înregistrează filmul la Copyright Office, deci partea cu dovedit cine e autorul nu mai apare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate