Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare firma/persoana pentru...

Motorul se intrerupe la gropi si ...

Plafoniera 132W, 9100lm, consum r...

Stabilire granita intre proprietati
 Impamantare boiler Tesy

Cat costa o omologare la RAR N1-&...

Sunt apele termale daunatoare?

Ati face o reconversie profesiona...
 Nokia XR21

Vibratie tevi boiler cand foloses...

Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...
 Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki
 

Cum isi cresc parintii crestini copiii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

Poll: Cum isi cresc parintii crestini copiii? (24 member(s) have cast votes)

Isi educa acest parinte crestin normal copilul, sau ar trebui decazut din drepturile parintesti?

  1. Isi educa copilul in mod corespunzator, dpdv al invataturii crestine. (9 votes [37.50%])

    Percentage of vote: 37.50%

  2. Categoric, ar trebui decazut din drepturile parintesti. (15 votes [62.50%])

    Percentage of vote: 62.50%

Vote Guests cannot vote

#73
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postaltul2, on 22 februarie 2015 - 10:42, said:

M-ai enervat

View Postaltul2, on 22 februarie 2015 - 10:33, said:

Sper sa invete din jocurile alea sa-ti dea cu el pe cocoasa.
'altul2' spune-i marturisirea de credinta :first: :priest: :angel: ,
incubusul 'dude2nd' e ... :puke: ...

Edited by Teophileos, 22 February 2015 - 23:37.


#74
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostCazimi, on 22 februarie 2015 - 23:17, said:

Nici macar nu o sa ma obosesc sa iti raspund si iata de ce.

Dupa ce faci un chestionar partinitor in cadrul unui topic cu un titlu care se refera la altceva decat la continutul sau, incepi sa te trollezi singur abatand atentia de la propriul subiect la alte intrebari si probleme. Sorry, nu hranesc trollii.
evident ca nu te obosesti, ca esti doar un habarnist.
mai intai, zici ca martorii nu sunt crestini, si când te strang cu usa, o dai pe aia cu trollii...
faptul ca chestionarul nu e defel partinitor se vede daca te uiti la cati au votat.
bineinteles ca te vezi tu mai destept decat ei laolalta... :whistling:

care mai e destept [care spunea ca martorii nu ar fi crestini] pe aici sa defineasca ce e acela un crestin?

#75
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostTeophileos, on 22 februarie 2015 - 23:22, said:

'altul2' spune-i marturisirea de credinta Posted Image Posted Image Posted Image ,
incubusul 'dude2nd' e ... Posted Image ...
cornuti,
ce treaba are marturisirea de credinta crestin ortodoxa cu crestinismul?Posted Image

#76
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

View PostDude_2nd, on 22 februarie 2015 - 23:04, said:

asta o crezi tu!
educatia unui copil include printre altele si interdictii/restrictii.

View PostDude_2nd, on 22 februarie 2015 - 23:07, said:

esti cumva popă?

Tocmai  că o cred.  Și nu pentru că aș fi popă ci pentru că am copii (care nu mai sunt copii) în vârstă de 31 și 29 de ani, dintre care unul este acum în învățământ.
Interdicții = 0.   Când au avut 5-6-7 ani și au vrut televizor s-au uitat până le-a ieșit pe ochi. Acum ca maturi nici nu au televizoare, nu îi interesează. Când au vrut dulciuri le-am pus un sertar plin în bucătărie să-și ia când și cât au chef. Nici nu s-au mai uitat la el și acum sunt vegetarieni care mânâncă doar grăunțe și salate de mă și enervează. Când la liceu au vrut să fumeze am zis hai să o facem împreună, să vedeți cum e. Acum ambii sunt nefumători și strâmbă din nas dacă simt că eu miros a tutun. Când aveau 16-17 ani și au vrut piercing a trebuit să merg cu ei să spun acolo că sunt de acord. Mi-am dat și cu părerea când au ales, care ar fi mai cool. După 2 luni le-au scos și nu le-au mai trebuit niciodată. Aș putea continua la infinit cu păr vopsit, haine ciudate,  la toate au renunțat după scurt timp și nu i-a mai interesat. Deci ce am făcut fals? A permite și a discuta deschis despre toate problemele este arma secretă a părintelui care nu a uitat că a trecut și el prin toate crizele copilăriei și tinereții.

#77
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostAribert, on 22 februarie 2015 - 23:44, said:

Când au avut 5-6-7 ani și au vrut televizor s-au uitat până le-a ieșit pe ochi. ...Când au vrut dulciuri le-am pus un sertar plin în bucătărie să-și ia când și cât au chef.
Bravos!
sa-ti traiasca!

Edited by Dude_2nd, 22 February 2015 - 23:55.


#78
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,676
  • Înscris: 16.03.2004

View PostTeophileos, on 22 februarie 2015 - 21:20, said:

este vorba de un film ne-evanghelic si ne-crestin,
'martorii' sunt foarte vicleni/insidiosi

Evanghelica fiind actiunea de a veni cu cosuletul, dupa o predica pompoasa, asezonata cu lacrimi si vaicareli, asa e, nu? Posted Image

Martorii lui iehova cu care ai intrat tu in contact nu sunt altceva decat niste roboti. Vicleni sunt cei care stau la Brooklyn, dar nu ai tu treaba cu aia.

View PostTeophileos, on 22 februarie 2015 - 23:16, said:

Martorii nu cred in Dumnezeirea Lui Hristos, restul ...


"Dumnezeirea" fiind ce? Poti da o definitie, dar sa fie biblica?
Pentru ca nu cred ca martorii lui iehova considera pe Isus un simplu om, precum musulmanii.
Si oricum nu despre asta era vorba. Acel filmulet nu contine detalii de natura teologica, nu se adreseaza unei polemici de natura doctrinara, deci afirmatia dumitale este inoportuna si neavenita.

#79
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View PostFumatorul, on 22 februarie 2015 - 12:45, said:

Acum 4 zile ai luat un avertisment, dar nu ai ţinut cont de el.
Nu ai avut de unde sa stii tu dar acel avertisment era dat din greseala, Kruger m-a intrebat daca vreau sa-i spuna la un admin sa mi-l scoata dar din bun simt i-am zis sa-l lase asa ca nu ma deranjeaza.

#80
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,676
  • Înscris: 16.03.2004
Consider ca domnul Dude nu ar fi trebuit sa initieze acest topic, deoarece nu are copii. El nici macar nu este insurat! Deci la capitolul experienta = 0 barat si taiat in patru.
Normal ar fi fost sa-l fi inceput eu, care am si stranepoti.

#81
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Si optiunea doua din poll nu trebuia nici macar gandita, e total aiurea, ar putea fi valabila poate doar in triburile din jungla africana.

#82
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,676
  • Înscris: 16.03.2004

View Postbogdan_popescu, on 23 februarie 2015 - 14:04, said:

Si optiunea doua din poll nu trebuia nici macar gandita, e total aiurea, ar putea fi valabila poate doar in triburile din jungla africana.

Ei, ce vrei, Dude abia a intrat la liceu, minte cruda, e inca necopt.

#83
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 23 februarie 2015 - 13:38, said:

Consider ca domnul Dude nu ar fi trebuit sa initieze acest topic, deoarece nu are copii. El nici macar nu este insurat! Deci la capitolul experienta = 0 barat si taiat in patru.
Normal ar fi fost sa-l fi inceput eu, care am si stranepoti.
Pe când te numeai Novemblue, in urma cu vreo 2-3 ani si umblai sa ne etalezi conturile tale grase si masinuta de oras nou-nouta, nu aveai nici macar copii. Repede te-ai miscat. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 23 February 2015 - 16:12.


#84
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,676
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 23 februarie 2015 - 15:56, said:

Pe când te numeai Novemblue, in urma cu vreo 2-3 ani si umblai sa ne etalezi conturile tale grase si masinuta de oras nou-nouta, nu aveai nici macar copii. Repede te-ai miscat. Posted Image

Cu gargauni din astia in cap, nu ma mir ca nu ai fost in stare sa iti faci propriul tau copil, macar unul.
Dar sa dai lectii la altii, se pare ca te pricepi!

#85
robinudabout

robinudabout

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 28.01.2015

View Postdark, on 23 februarie 2015 - 13:38, said:

Consider ca domnul Dude nu ar fi trebuit sa initieze acest topic, deoarece nu are copii.

Daca nu are copii, sa stea locului si sa invete de la aia care au crescut copii !

#86
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 24 februarie 2015 - 11:47, said:


Cu gargauni din astia in cap, nu ma mir ca nu ai fost in stare sa iti faci propriul tau copil, macar unul.
Dar sa dai lectii la altii, se pare ca te pricepi!
draga Mamaie, sau Tataie, whatever...pe mine m-au invatat ai mei ca copiii nu se fac in timpul liceului.
mai asteapta, si ai sa vezi! ;)

#87
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,676
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDude_2nd, on 24 februarie 2015 - 17:30, said:

draga Mamaie, sau Tataie, whatever...pe mine m-au invatat ai mei ca copiii nu se fac in timpul liceului.
mai asteapta, si ai sa vezi! Posted Image

Si atunci de ce dai lectii la altii intr-un domeniu in care nu ai experienta?

#88
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 24 februarie 2015 - 20:19, said:

Si atunci de ce dai lectii la altii intr-un domeniu in care nu ai experienta?
de ce pui intrebari prostesti?
tu asa ti-ai invatat copiii, pe Mugurel, Ciucurel si Frunzulița sa faca copii in liceu?Posted Image
esti un parinte cam denaturat...ca sa fiu mai bland in exprimare.

Edited by Dude_2nd, 24 February 2015 - 20:29.


#89
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postdark, on 24 februarie 2015 - 20:19, said:

Si atunci de ce dai lectii la altii intr-un domeniu in care nu ai experienta?
Abilitățile de părinte nu le înveți nicăieri. Le deprinzi în momentul apariției primului copil.
Te pomenești că există indivizi mai cu stea în frunte, care se nasc cu experiența gata acumulată.
Mi-e greu să cred că există cineva care nu ar avea habar cum să crească un copil, doar pentru că încă nu îl are. Fiecare are principii de viață, principii etice, convingeri religioase, etc., după care să formeze acel copil. Doar nu ne referim la schimbarea unui scutec sau alte abilități practice, pe care le oricum le deprinzi și pe ele, pe parcurs.

Pe temeiul acesta, nimeni nu ar mai trebui să discute despre nimic, mai puțin despre domeniul în care profesează și pe care se presupune că îl stăpînește. Putem desființa ariile acestui forum pentru că, cu puține excepții, nimeni nu are o pregătire adecvată subiectelor în care postează, fiind cel mult diletanți, dacă nu complet habarniști.

În concluzie, fiecare își crește copilul potrivit propriilor principii, ghidîndu-se mai mult sau mai puțin după modul în care el a fost crescut, cu modificările de rigoare, pe care el consideră că e necesar să le aplice, și  sprijinit de instinctul de părinte care se activează în momentul cu pricina.
Cei care au copii ne pot spune cum își cresc ei copiii în mod curent, iar cei fără, ne pot relata, la fel de bine, cum ar vedea ei educare unui copil pe care ar urma să îl aibă.

View Postrobinudabout, on 24 februarie 2015 - 12:29, said:

Daca nu are copii, sa stea locului si sa invete de la aia care au crescut copii !
Și cei care au crescut copii crezi că au urmat vreo școală specială pentru viitori părinți?

Eu cred că vă plictisiți amîndoi.

#90
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postcleopatra00, on 25 februarie 2015 - 16:46, said:

Eu cred că vă plictisiți amîndoi.
Eu cred ca doar unul se plictiseste... :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate