Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Cum isi cresc parintii crestini copiii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

Poll: Cum isi cresc parintii crestini copiii? (24 member(s) have cast votes)

Isi educa acest parinte crestin normal copilul, sau ar trebui decazut din drepturile parintesti?

  1. Isi educa copilul in mod corespunzator, dpdv al invataturii crestine. (9 votes [37.50%])

    Percentage of vote: 37.50%

  2. Categoric, ar trebui decazut din drepturile parintesti. (15 votes [62.50%])

    Percentage of vote: 62.50%

Vote Guests cannot vote

#37
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostAribert, on 21 februarie 2015 - 18:38, said:

Deci jucăria aia e satanistă, sau cum?
Pai e crestina?
Tu n-ai auzit de romani care incearca sa nu-si lase copiii la desene animate pentru ca toate sunt cu dragoni si monstrii japonezi?
Tu stii ce visa Bruce Lee noaptea? Ca vine un dragon si-l mananca. Nu de la diavolii chinezilor era asta?

Edited by altul2, 21 February 2015 - 18:52.


#38
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
Jehovistii nu sunt aia care nu accepta transfuziile saguine ?
Mare viitor are copilul ala...

#39
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Copiii crescuti de parinti ai caror dobitocie e vecina cu schizofrenia au obiceiu' de a rupe hamu' in adolescenta.

#40
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postedy_wheazel, on 21 februarie 2015 - 18:53, said:

Copiii crescuti de parinti ai caror dobitocie e vecina cu schizofrenia au obiceiu' de a rupe hamu' in adolescenta.
Evident, betivi, desfranati, atei etc

#41
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

View Postaltul2, on 21 februarie 2015 - 18:47, said:

Pai e crestina?
Tu n-ai auzit de romani care incearca sa nu-si lase copiii la desene animate pentru ca toate sunt cu dragoni si monstrii japonezi?
Tu stii ce visa Bruce Lee noaptea? Ca vine un dragon si-l mananca. Nu de la diavolii chinezilor era asta?

Și noi când eram copii cu ce ne jucam?  Cu puști, pistoale, arcuri și prăștii. Am ajuns criminali de aia? Iar poveștile pe care le ascultam atunci erau pline de balauri, zgipțuroaice, oameni otrăviți, mâncați și scoși afară din burți, familii în care copilul mic era bun iar cei doi mari și răi meritau să fie omorâți, lupte zi de vară până-n seară și seara îl băga în pământ până la gât și îi tăia capul. Cum de om fi rezistat și n-am înebunit la cap?  Acum s-au schimbat eroii, au evoluat și ei, dar prin natura lui copilul tot de partea celor buni este.

Eu nu am văzut niciodată copiii ca pe niște roboței teleghidați pe care îi trimiți unde vrei. E ușor să-i influențezi când nu au experiență și tu ești persoana în care au încredere. Dar și ei sunt persoane cu voință și preferințe proprii, nu oi pe care le mâni unde îți place. Rolul tău e să îi însoțești pe drum, nu să îi modelezi ca pe niște clone. Părerea mea, eu așa am făcut 30 de ani și cred că a fost bine.

Edited by Aribert, 21 February 2015 - 19:32.


#42
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
mdea...totul decurge conform graficului...Posted Image

View PostAribert, on 21 februarie 2015 - 19:30, said:

Și noi când eram copii cu ce ne jucam?  Cu puști, pistoale, arcuri și prăștii. Am ajuns criminali de aia?
desigur ca nu!
insa, când iti va ordona Cezarul sa treci Prutul sa-ti ucizi fratii intru credinta pe care de asemenea, un Cezar i-a fortat sa te ucida pe tine, iti va fi mult ai usor sa fi convins de inocenta crimelor razboiului patriotic.

sa nu uitam ca pana si in televiziune se utilizeaza barierele de varsta pentru programe, cum ar fi: 12, 16, 18, etc.
asa ca sa nu-mi povestesti tu ce si cum, ca nici aia nu sunt cretini cum zici ca or fi Martorii.

in urma cu ceva ani, pe postul CartoonNetwork, au fost banate niste desene animate la cererea unor parinti in Anglia.
iti redau o mostra:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CJuIpvBkiIU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

asta unul, sigur a fost banat doar pentru fondul muzical, nu pentru altceva:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gWPqi4Am0CY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dude_2nd, 21 February 2015 - 21:42.


#43
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostAribert, on 21 februarie 2015 - 19:30, said:

Acum s-au schimbat eroii, au evoluat și ei, dar prin natura lui copilul tot de partea celor buni este.
Bineinteles, noi trebuie sa fim ca ei (copiii), nu ei ca noi.
Iar copilul, chiar daca si-a aruncat jucaria, nu se schimba el asa usor, e mai puternic decat nebuna de ma-sa :) si o tine minte :)

#44
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009

View PostDude_2nd, on 21 februarie 2015 - 21:36, said:

insa, când iti va ordona Cezarul sa treci Prutul sa-ti ucizi fratii intru credinta pe care de asemenea, un Cezar i-a fortat sa te ucida pe tine, iti va fi mult ai usor sa fi convins de inocenta crimelor razboiului patriotic.
Ar fi mai usor tocmai unui copil crescut precum cel din filmulet (nu are voie sa se dezvolte natural, nu are voie sa-si puna intrebari, ci doar sa execute ceea ce zic parintii, care "detin adevarul") decat unuia care se joaca de-a indienii (sa zicem) dar cu toate astea cand vede o ganganie ii este mila sa o calce (parintii bineinteles ca ii zic s-o calce). :)

#45
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006

View Postaltul2, on 21 februarie 2015 - 18:08, said:

Doamne mai domnul Aribert ce poti sa scrii!
Lasand la o parte ca e vorba de Martorii lui Iehova, speta prezentata e de cea mai acuta actualitate.

Copilul mic de aia e nascut de Dumnezeu mic ca sa fie educat de parinti.
Iar educatia trebuie sa fie crestina intr-o societate de crestini.




.
Dar iedul caprei de ce e nascut mic si nu direct mare, sa-l creasca capra crestineste? Sau mielul oii, catelul si toate fiintele de pe pamantul acesta de ce sunt nascute mici si nu direct mari daca nu au legatura cu crestinatatea?
Scuzati eventualele cacofonii, consider ca suna mai frumos spus direct, neaos !

#46
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Poți să nu fii de acord cu convingerile religioase ale unui părinte, ba chiar să fii pe deplin împotriva unei religii ori secte. Însă legal și moral, un părinte are dreptul să își educe copiii în orice religie vrea el, inclusiv absența oricărei religii ori chiar credințe.

Hai să fim serioși: un părinte interzice unui copil să se joace cu o anume jucărie. Așa, și? Unde e abuzul care să determine decăderea din drepturi?

Edited by Cazimi, 21 February 2015 - 22:36.


#47
Aribert

Aribert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 29.12.2013

View PostDude_2nd, on 21 februarie 2015 - 21:36, said:

insa, când iti va ordona Cezarul sa treci Prutul
Asta nu o să se întâmple, nici nu l-am văzut vreodată și nici nu sunt curios ce e pe partea cealaltă, de ce să-l trec?

Quote

sa nu uitam ca pana si in televiziune se utilizeaza barierele de varsta pentru programe, cum ar fi: 12, 16, 18, etc.
asa ca sa nu-mi povestesti tu ce si cum, ca nici aia nu sunt cretini cum zici ca or fi Martorii.

in urma cu ceva ani, pe postul CartoonNetwork, au fost banate niste desene animate la cererea unor parinti in Anglia.

Eu nu am zis de vreo grupare că ar fi cretini, am spus de femeia din film că e proastă, mi-e egal ce religie are.  Dar filmul e propagandistic

Barierele de vârstă ale televiziunii  sunt recomandări nu o garanție. Tocmai atunci când ceva e interzis în copil se naște curiozitatea și un mic demon al perversității, cum îl numea E.A.Poe, care îl va face pe copil să găsească o metodă de a ocoli interdicția. Știm cu toții asta chiar dacă ne facem că am uitat.
Rușii au interzis la un moment dat și desenele animate cu Tom și Jerry, li s-au părut prea violente.
În general nu știu ce se rezolvă cu interdicțiile impuse copiilor, se amână doar ceva care tot va ieși cândva la suprafață.

#48
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Inițiatorul pare oricum să creadă că de fapt ”creștin” înseamnă ”martorii lui Jehova”. O mică manipulare, la care se adaugă formularea restrictivă a chestionarului (motiv pentru care am evitat să răspund).

#49
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostCazimi, on 21 februarie 2015 - 23:16, said:

Inițiatorul pare oricum să creadă că de fapt ”creștin” înseamnă ”martorii lui Jehova”. O mică manipulare, la care se adaugă formularea restrictivă a chestionarului (motiv pentru care am evitat să răspund).

De ce? Problema poate fi pusa la modul general. Sunt si alti "crestini",  spre exemplu penticostalii, care nu tin televizor in casa. De asta ce zici?

#50
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Aia care au votat cu gramada ca crestinii ar trebui decazuti din drepturi nu pot fi decat niste dob****i, asta ca sa nu zic mai rau.
Parerea mea e ca aia care-si lasa copiii toata ziua la tv ar trebui decazuti din drepturi, ca sa fiu sincer si eu i-am lasat cam mult la desene ca mi-a fost mai usor asa dar am inceput sa le limitez desenele drastic.
Televizorul nu face altceva decat indobitoceste, si oamenii mari dar'mite copiii.
Ma uit la oameni mari cu copii casatoriti ca se uita ca dobitoacele la toate gunoaiele de emisiuni regizate de pe kanal d sau antena 1 si la toate gunoaiele de telenovele de kanal d, unii se scoala noaptea sa vada-n reluare daca rateaza cumva un episod, noaptea mintii, sunt indobitociti de televizor, de-asta e atata "entertainment" la tv pe toate canalele, ca sa piarda timpu' omului si sa nu mai judece, sa nu mai faca altceva mai folositor, sa nu aiba timp sa studieze Biblia si sa realizeze momentele sfarsitului in care traim si care-s scrise in cartile Daniel si Apocalipsa, nu, sa stea la TV si sa treaca timpul pe langa el pana va fi prea tarziu pentru el.

#51
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaltul2, on 21 februarie 2015 - 18:47, said:


Tu stii ce visa Bruce Lee noaptea? Ca vine un dragon si-l mananca. Nu de la diavolii chinezilor era asta?
Nu bre, era de la LSD.

on topic, si mie imi spuneau ai mei sa fiu cuminte, si eu nu am mai spart geamuri pe la bloc. Nuuuuuu.

ps. Am semnat cererea prin care refuz ca baiatul meu sa faca religie la scoala.

#52
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View Postericmario, on 22 februarie 2015 - 09:56, said:

ps. Am semnat cererea prin care refuz ca baiatul meu sa faca religie la scoala.

Foarte bine!

#53
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postericmario, on 22 februarie 2015 - 09:56, said:

ps. Am semnat cererea prin care refuz ca baiatul meu sa faca religie la scoala.
Si probabil i-ai si spus sa sparga toate geamurile, si sa dea cu pietre dupa ceilalti copii

#54
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postaltul2, on 22 februarie 2015 - 10:15, said:

Si probabil i-ai si spus sa sparga toate geamurile, si sa dea cu pietre dupa ceilalti copii

Nope. Sta cuminte si se joaca pe PS3. Yehova nu se supara.

ps. aruncatul pietrelor e demodat. I-am luat sig-sauer. Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate