Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

OFF TOPIC sau ghiveci de idei religioase

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1394 replies to this topic

#1027
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 18:32, said:

Nu voi participa pentru că ...
deci nu-ti iubesti aproapele...Posted Image

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 18:32, said:

În anumite condiții aș putea fi însă prezent cu fizicul și aș putea hali colacul... Posted Image
da, si astfel te-ai face partas cu tot ce e acolo. Posted Image

dezvolta. :)

Edited by Dude_2nd, 28 November 2017 - 18:43.


#1028
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 28 noiembrie 2017 - 11:03, said:

Posted Image  
"Dar daca vrei sa intri in viata, pazeste poruncile." (Mat.19:17)"
"Si invatati-i sa pazeasca tot ce v-am poruncit. Si iata ca Eu sunt cu voi in toate zilele, pana la sfarsitul veacului." Amin. (Mat.28:20)"

Sunt de acord că Isus a predicat păzirea Legii (în mod corect, ținând cont de spiritul ei). Deci nu trebuie să dai citate din Matei sau VT. Prin contrast însă, ce s-a întâmplat de la Pavel înainte pentru convertiții dintre neamuri, este o revelație nouă la care Isus nu s-a gândit - sau cel puțin nu a avut acces înainte de moartea și învierea sa. Aripa evreiască a bisericii care continua să respecte litera Legii cu sfințenie și să fie nedeslipită de la templu a primit o lovitură fatală prin uciderea lui Iacov de către prietenii iudei (mozaici) și distrugerea Ierusalimului și templului în anul 70 en. S-a dispersat și a pierdut influența/controlul, sfârșind ca o grupare izolată, declarată curând eretică de către biserica ”oficială” (catolică) care evolua rapid. Unii cred că omul fărădelegii a intrat în acest fel în templu, alții că a fost un ”upgrade” de la Dumnezeu.

Quote

stim asta. Posted Image
ei se ocupa cu predarea faradelegii in Tempul lui Dumnezeu, si totusi surpriza: nu doar ca se numesc crestini dar se numesc si martori. Ai lui YHWH inca... Posted Image

Cazul lor e incomod, pentru că resping armata și războiul/uciderile - fără Decalog. Deci sunt omul fărădelegii... :)

View PostDude_2nd, on 28 noiembrie 2017 - 18:42, said:

deci nu-ti iubesti aproapele...Posted Image
da, si astfel te-ai face partas cu tot ce e acolo. Posted Image
dezvolta. Posted Image

E rândul tău să detaliezi... cu slova Legii... sau aștepți să nu mai rămână din colac?  :)

#1029
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 19:18, said:

Cazul lor e incomod, pentru că resping armata și războiul/uciderile - fără Decalog. Deci sunt omul fărădelegii... Posted Image
hahaha...Posted Image daca imi arati vreun martor care nu a citit vreodata Decalogul... Posted Imageca fara Decalog NU are argument sa nu plece la razboi sa-si apere fratii. :)

stii tu, dupa o lunga discutie cu un prieten martor, cam ca si aceasta cu tine, omul mi-a spus sincer: o sa cred in porunca a 4-a cand Robul Fidel imi va spune ca trebuie respectata. Eu i-am raspuns: ma voi face martor al lui Iehova, cand martorii vor fi intr-adevar al lui Iehova, respectand Legea Sa. Posted Image

Omul faradelegii e acela care in Biserica lui Hristos predica faradelegea = aruncarea la gunoi a Legii lui Dumnezeu. Sunt multi din aceasta categorie, chiar daca in anumite puncte[cum e asta cu armata/razbelul] le mai nimeresc si ei. Posted Image

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 19:18, said:

E rândul tău să detaliezi... cu slova Legii... sau aștepți să nu mai rămână din colac?  Posted Image
""Sa nu ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau."", rugandu-L sa treaca dupa moarte pe cel rau din tabara railor in tabara dreptilor, caci aceasta este o uraciune, o hula. Posted Image

sper ca ai pastrat macar un colt, sa-ti ramana in gat Posted Image ...sa nu uiti slova Posted Image



ps: ti-am raspuns, tu nu ai dezvoltat. Te-ai face partas deci cu acel ritual, prin acceptarea mancarii jertfei?Posted Image

Edited by Dude_2nd, 28 November 2017 - 19:37.


#1030
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 28 noiembrie 2017 - 19:30, said:

hahaha...Posted Image daca imi arati vreun martor care nu a citit vreodata Decalogul... Posted Image

Deci respectă spiritul Legii. În acest caz spiritul este reflectat în porunca întâi și a șașea - în această ordine (dragostea de Dumnezeu și de aproapele).
Deși te incomodează, eu cred că trebuie să deschizi ochii, pentru că ai zis că fără porunca să nu ucizi nu se poate. Se poate - uneori mai mult decât la cei cu Decalogul... Egoismul uman alege porunca și interpretarea convenabilă, pe când spiritul Legii este dragostea ca motivație în inimă - care te face să acționezi din tine însuți, nu silit de interdicții și penalizări.

Quote

Omul faradelegii e acela care in Biserica lui Hristos predica faradelegea = aruncarea la gunoi a Legii lui Dumnezeu. Sunt multi din aceasta categorie, chiar daca in anumite puncte[cum e asta cu armata/razbelul] le mai nimeresc si ei. Posted Image

Omul fărădelegii e cornul mic.
  Spiritul Legii este AL LEGII, deci nu înseamnă o aruncare la gunoi a Legii, ci o bazare pe ea în situații în care nu ai ”sfătuitorii” sau ”sfaturile” cu tine. Ca un copil devenit adult care a primit o instruire bună acasă și acum este departe de părinți. (Legea slovei era un tutore cât era copil)


Quote

""Sa nu ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau."", rugandu-L sa treaca dupa moarte pe cel rau din tabara railor in tabara dreptilor, caci aceasta este o uraciune, o hula. Posted Image sper ca ai pastrat macar un colt, sa-ti ramana in gat Posted Image ...sa nu uiti slova Posted Image

Asta nu este în Decalog!

Quote

ps: ti-am raspuns, tu nu ai dezvoltat. Te-ai face partas deci cu acel ritual, prin acceptarea mancarii jertfei?Posted Image

Am dezvoltat:
1 nu voi participa (=nu mă voi face părtaș) pentru că nu cred în lucrurile pe care le implică acest ritual
2 în anumite condiții aș putea fi însă prezent cu fizicul și aș putea hali colacul :)

#1031
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 20:04, said:

.2 în anumite condiții aș putea fi însă prezent cu fizicul și aș putea hali colacul Posted Image
asta te-am rugat sa dezvolti.  a manca din jertfa unui ritual, te face partas cu altarul/ritualul.[ex.: mergi la vot => esti partas cu actiunile celui pe care l-ai propulsat ca reprezentant al tau] deci?
"Dimpotriva, eu zic ca ce jertfesc Neamurile jertfesc dracilor, si nu lui Dumnezeu. Si eu nu vreau ca voi sa fiti in impartasire cu dracii. (1Cor.10:20)"

astept. Posted Image

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 20:04, said:

Asta nu este în Decalog!
nici porunca sa te feresti de sange nu e in Decalog.

Decalogul este baza, dar asta nu inseamna ca pe baza nu se cladeste si altceva in plus. Posted Image

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 20:04, said:

1 nu voi participa (=nu mă voi face părtaș) pentru că nu cred în lucrurile pe care le implică acest ritual

dar dand dovada de iubire profunda si compasiune pentru aproapele, vei trece peste ce conteaza pentru tine, peste incredintarea ta, si-i vei face pe plac. Vei dovedi astfel fara echivoc ca-ti iubesti aproapele.Posted Image

totusi, slova sta scrisa, si nu-ti da voie sa o faci, aratandu-ti ca aia NU e iubirea dumnezeiasca.

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 20:04, said:

Omul fărădelegii e cornul mic.
discutabil.

greu de crezut.

nu poate fi.Posted Image

"omul faradelegii" este antiteza sablonului uman care este "omul lui Dumnezeu"[2Tim.3:17]
mai degraba "omul faradelegii" este Antihrist, cel care odinioara se afla in Biserica, dar iese din credinta["lepadarea de credinta"= "ei au iesit dintre noi"] adoptand pozitia de "negustor al pamantului" al Babilonului cel Mare.
Cornul cel Mic NU se afla niciodata in Biserica, el este o putere politica fara Dumnezeu.

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 20:04, said:

Ca un copil devenit adult care a primit o instruire bună acasă și acum este departe de părinți.
acea instruire o vei lua cu tine in inima si minte, si doar asa se va putea spune ca ai cei 7 ani de-acasa. Posted Image

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 20:04, said:

Deci respectă spiritul Legii. În acest caz spiritul este reflectat în porunca întâi și a șașea - în această ordine (dragostea de Dumnezeu și de aproapele).
Deși te incomodează, eu cred că trebuie să deschizi ochii, pentru că ai zis că fără porunca să nu ucizi nu se poate.
orice spalare pe creier este posibila omului. Posted Image

doar ca, pentru a avea argument la neparticiparea la "razboaiele de aparare a patriei", invocarea "iubirii" nu tine; dimpotriva, iubirea iti cere protectia aproapelui prin protejarea, apararea lui cu arma in mana. Trebuie sa ai o porunca clara, neinterpretabila. Iar Dumnezeu ti-a dat-o, insa tu zici ca e mai bine sa o arunci la gunoi...dar ramai fara argument.

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 20:04, said:

pe când spiritul Legii este dragostea ...
care sta practic in pazirea poruncilor lui Dumnezeu. Printre care aia care spune: sa nu-ti ucizi aproapele. sub nici un fel de motivatie. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 28 November 2017 - 21:03.


#1032
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 28 noiembrie 2017 - 20:42, said:

asta te-am rugat sa dezvolti.  a manca din jertfa unui ritual, te face partas cu altarul/ritualul.[ex.: mergi la vot => esti partas cu actiunile celui pe care l-ai propulsat ca reprezentant al tau] deci?
"Dimpotriva, eu zic ca ce jertfesc Neamurile jertfesc dracilor, si nu lui Dumnezeu. Si eu nu vreau ca voi sa fiti in impartasire cu dracii. (1Cor.10:20)"

astept. Posted Image

Trebuie să vii cu slova din Decalog! Cu Scriptura vin eu... Posted Image

Quote

nici porunca sa te feresti de sange nu e in Decalog.
Decalogul este baza, dar asta nu inseamna ca pe baza nu se cladeste si altceva in plus. Posted Image


Nu schimbăm regulile în timpul jocului! Ai spus că legea lui Moise s-a șters și a rămas Decalogul...

Quote

dar dand dovada de iubire profunda si compasiune pentru aproapele, vei trece peste ce conteaza pentru tine, peste incredintarea ta, si-i vei face pe plac. Vei dovedi astfel fara echivoc ca-ti iubesti aproapele.Posted Image

totusi, slova sta scrisa, si nu-ti da voie sa o faci, aratandu-ti ca aia NU e iubirea dumnezeiasca.

Principiul care primează este iubirea de Dumnezeu. Iubirea de aproapele este pe locul 2. Dar tu știi asta...

Quote

discutabil.

greu de crezut.

nu poate fi.Posted Image

"omul faradelegii" este antiteza sablonului uman care este "omul lui Dumnezeu"[2Tim.3:17]
mai degraba "omul faradelegii" este Antihrist, cel care odinioara se afla in Biserica, dar iese din credinta["lepadarea de credinta"= "ei au iesit dintre noi"] adoptand pozitia de "negustor al pamantului" al Babilonului cel Mare.
Cornul cel Mic NU se afla niciodata in Biserica, el este o putere politica fara Dumnezeu.

”Omul fărădelegii” este un personaj profetic în timp și spațiu, ”omul lui Dumnezeu” este un tip generic, așa cum ai zice credinciosul, creștinul, etc.
Apoi ”omul fărădelegii” intră în templu nu în persoană, ci prin faptul că cei atrași să rupă legământul îi pun icoana acolo. Ca termen de comparație Cezarului i se ardea tămâie în temple, unde erau instalate statuile lui prin care era venerat, divinizat.

Quote

acea instruire o vei lua cu tine in inima si minte, si doar asa se va putea spune ca ai cei 7 ani de-acasa. Posted Image

Corect, vei lua spiritul sutelor de porunci și interdicții pe care ți le-au dat părinții până ce ai devenit ordonat, harnic, cinstit, altruist, etc. Nu vei aplica la literă aproape nici una din acele porunci/interdicții...

Quote

orice spalare pe creier este posibila omului. Posted Image

doar ca, pentru a avea argument la neparticiparea la "razboaiele de aparare a patriei", invocarea "iubirii" nu tine; dimpotriva, iubirea iti cere protectia aproapelui prin protejarea, apararea lui cu arma in mana. Trebuie sa ai o porunca clara, neinterpretabila. Iar Dumnezeu ti-a dat-o, insa tu zici ca e mai bine sa o arunci la gunoi...dar ramai fara argument.

Ești în urmă, dar la timpuri vechi, oameni vechi... sper că știi ce faci... Posted Image
Iubirea de Dumnezeu pe primul loc și de aproapele pe al doilea este cel mai neinterpretabil lucru! Reacția confesiunilor în fața instruirii militare și a războiului o demonstrează... Slovele sunt veșnic în conflict între ele și interpretabile!

Quote

care sta practic in pazirea poruncilor lui Dumnezeu. Printre care aia care spune: sa nu-ti ucizi aproapele. sub nici un fel de motivatie. Posted Image

Israeliții care erau sub lege (tu nu ești) ucideau în războaie, iar pe timp de pace ucideau pe păcătoși. Cu toată motivația... conform poruncii a 6-a!
Neparticiparea la război ca soldat a fost derivată de creștinism până pe timpul lui Constantin din spiritul legii, în primul rând din porunca să-l iubești pe Dumnezeu cu tot ce ești tu, în mod total, și pe aproapele ca pe tine însuți. Dacă îți juruiești credința, sângele sau viața ascultării de ordine omenești, militare sau de alt fel, promiți același lucru la doi stăpâni și se cheamă trădare. În termeni biblici lepădare de credință. În exprimare blândă suflete preacurvare!

Edited by logic1, 28 November 2017 - 22:48.


#1033
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 22:44, said:

Trebuie să vii cu slova din Decalog! Cu Scriptura vin eu... Posted Image
Decalogul nu este totul, este doar Tabla Inmultirii pentru crestini. Deci ramane ce a spus Isus: "Sa nu ispitesti pe YHWH Dumnezeul tau" prin slujbe facute pentru cei ce nu se mai poate face nimic. Posted Image

ai uitat sa-mi spui cum mai stai cu colacu...Posted Image

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 22:44, said:

Nu schimbăm regulile în timpul jocului! Ai spus că legea lui Moise s-a șters și a rămas Decalogul...
n-am spus niciodata ca a ramas numai Declaogul. Posted Image
Am spus intotdeauna ca Decalogul, Legea lui YHWH este Baza Noului Legamant. Asa cum a aratat si Isus:"Ati auzit ca s-a spus: sa nu ucizi...dar Eu va spun ca...". Posted Image

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 22:44, said:

Principiul care primează este iubirea de Dumnezeu. Iubirea de aproapele este pe locul 2. Dar tu știi asta...
si tu stii bine ca "cine nu iubeste pe fratele sau, pe care-l vede, cum poate sa iubeasca pe Dumnezeu, pe care nu-L vede? (1Ioan.4:20)" Posted Image

asadar? daca aproapele nu ti-l iubesti, facand totul pentru el[inclusiv sa mananci colacul pentru iertarea pacatelor celui decedat], cum poti sa ai pretentia sa spui ca-L iubesti pe El?Posted Image

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 22:44, said:

”Omul fărădelegii” este un personaj profetic în timp și spațiu, ”omul lui Dumnezeu” este un tip generic, așa cum ai zice credinciosul, creștinul, etc.
"omul faradelegii" este exact tipologia umana a crestinului lepadat de credinta, care ajunge sa-L nege pe Fiul. Posted Image
exact cum, in antiteza,  e tipologia umana a "omului lui Dumnezeu", care intra in Biserica si ramane acolo ca slujitor al Sau.
celelate abureli cuicoana in Templu nu sunt in acest context. Posted Image

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 22:44, said:

Corect, vei lua spiritul sutelor de porunci și interdicții pe care ți le-au dat părinții până ce ai devenit ordonat, harnic, cinstit, altruist, etc. Nu vei aplica la literă aproape nici una din acele porunci/interdicții...
harnic, ordonat, cinstit poti sa fi foarte bine un inchinator al Fiarei. Deci comparatia "poruncilor omenesti" cu "poruncile lui Dumnezeu", NU merge. Posted Image
Harnic, nu poti sa fi daca nu muncesti tu insuti.
cinstit nu poti fi daca renunti la cinste si trisezi.
iar ordonat, nu poti sa fi daca dezordinea[lipsa ordinii data de Legea lui YHWH] este preferata ta.

nu mi-ai spus cum faci cu porunca sa nu ucizi, altfel decat sa o iei la litera. :) Poti sa o incalci, si totusi sa te numesti crestin? Sau o sa-mi vii si tu amu cu "uciderea din bunatate" nu e ucidere...? :D

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 22:44, said:


Iubirea de Dumnezeu pe primul loc și de aproapele pe al doilea este cel mai neinterpretabil lucru!
dupe cum ti-am aratat mai sus:"cine nu iubeste pe fratele sau, pe care-l vede, cum poate sa iubeasca pe Dumnezeu, pe care nu-L vede? (1Ioan.4:20)"  
deci, cum poti sa sustii ca Il iubesti pe El, daca nu-ti iubesti aproapele aparandu-l cu arma in mana?nu e asta o minciuna deconspirata biblic?Posted Image

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 22:44, said:

... Slovele sunt veșnic în conflict între ele și interpretabile!
Sa nu ucizi. Ia sa vedem ce cusur ii gasesti tu acestei slove. :) Cum poate fi ea interpretabila?

tocmai ca poruncile lui Dumnezeu - spre deosebire de cele de natura umana - exemplul tau cu priza, cu razboiul, cu cei 7 ani de-acasa -, sunt neinterpretabile.
Sa nu ucizi.
Sa nu-ti faci chip cioplit...

Nu ai nici o portita de a interpreta aceste solve clare. :)
bvalariile cu "iubirea" ca fiind altceva decat "pazirea poruncilor lui Dumnezeu",sunt interpretabile, si nu pot constitui un argument pentru crestin. :)

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 22:44, said:

Israeliții care erau sub lege (tu nu ești) ucideau în războaie,
erau in VL, ai uitat?  :) al carui Mijlocitor era Moses. Noi suntem azi in NL care are un Mijlocitor mai bun. De aceea, poruncile lui Dumnezeu - sa nu ucizi, sa nu curvesti - NU au astazi derogare, dimpotriva sunt spiritualizate pana acolo incat doar daca te manii pe aproapele l-ai ucis, sau daca doar te poftesti o femeie ai curvit cu ea. :)
Dar asta nu inseamna ca Tabla Inmultirii, Baza, este desfiintata si poate fi incalcata de calculelele savante ce rezulta in urma "spiritualizarii" :whistling:

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 22:44, said:

promiți același lucru la doi stăpâni și se cheamă trădare. În termeni biblici lepădare de credință. În exprimare blândă suflete preacurvare!
ascultarea de stapanul care este Cezarul, este poruncita de Dumnezeu. Deci nu e nicidecum tradare. Tradare devine doar atunci cand, ascultarea de stapan incalca poruncile Stapanului[YHWH].Abia atunci devii un curvar spiritual, un apostaziat.Cum e astazi Babilonul cel Mare care a preferat sa asculte mai degraba de "valorile" stapanului sau lumesc- Cezarul pamantului -, si sa arunce la gunoi valorile Stapanului sau de drept YHWH. :)

Edited by Dude_2nd, 29 November 2017 - 10:37.


#1034
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 29 noiembrie 2017 - 10:47, said:

n-am spus niciodata ca a ramas numai Declaogul. Posted Image

Ai spus de multe ori...

View PostDude_2nd, on 23 noiembrie 2017 - 22:37, said:

nici o porunca a Legii lui YHWH nu te omoara, decat incalcarea ei, prevazuta de altfel in Legea lui Moses.
Legea lui YHWH spune doar atat: "SA nu preacurvesti", si "sa Nu ucizi".
In noul Legamant, zapisul ce statea impotriva pacatosului imoral, a fost eliminat, pironit pe cruce:

În realitate omoară Decalogul, cel scris pe table, așa cum este arătat în normele lui de aplicare.
2 Corinteni 3:6, 7 ”Legământ nou, nu al slovei, ci al Duhului; căci slova omoară, dar Duhul dă viaţa. Acum, dacă slujba aducătoare de moarte, scrisă şi săpată în pietre...”

Quote

si tu stii bine ca "cine nu iubeste pe fratele sau, pe care-l vede, cum poate sa iubeasca pe Dumnezeu, pe care nu-L vede? (1Ioan.4:20)" Posted Image
asadar? daca aproapele nu ti-l iubesti, facand totul pentru el[inclusiv sa mananci colacul pentru iertarea pacatelor celui decedat], cum poti sa ai pretentia sa spui ca-L iubesti pe El?Posted Image

Eu am spus că iubirea de Dumnezeu este pe locul întâi, tu jonglezi și o pui pe locul doi... Posted Image Spune-mi că nu înțelegi ce faci și detaliez... Posted Image

Quote

"omul faradelegii" este exact tipologia umana a crestinului lepadat de credinta, care ajunge sa-L nege pe Fiul. Posted Image
exact cum, in antiteza,  e tipologia umana a "omului lui Dumnezeu", care intra in Biserica si ramane acolo ca slujitor al Sau.
celelate abureli cuicoana in Templu nu sunt in acest context. Posted Image

Nu cred că este doar o descriere generală făcută de Pavel din capul lui ca antiteză la ”omul lui Dumnezeu”. Asemenea oameni ai păcatului au existat oricând în paralel cu cei credincioși și au fost excomunicați. Este ceva concret în timp și spațiu așteptat de creștini înainte de venirea Domnului, conform profeției lui Daniel (la care s-a referit și Isus).

”Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni (Domnul) înainte ca să fi venit lepădarea de credinţă şi de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării, Potrivnicul care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte „Dumnezeu” sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu”.


”Nişte oşti trimise de el vor veni şi vor spurca Sfântul Locaş (Templul lui Dumnezeu), cetăţuia, vor face să înceteze jertfa necurmată şi vor aşeza urâciunea pustiitorului. Va ademeni prin linguşiri pe cei ce rup legământul. Împăratul va face ce va voi; se va înălţa, se va slăvi mai presus de toţi dumnezeii... nu va ţine seamă de niciun dumnezeu, ci se va slăvi pe sine mai presus de toţi”.


Quote

erau in VL, ai uitat?  Posted Image al carui Mijlocitor era Moses. Noi suntem azi in NL care are un Mijlocitor mai bun. De aceea, poruncile lui Dumnezeu - sa nu ucizi, sa nu curvesti - NU au astazi derogare, dimpotriva sunt spiritualizate pana acolo incat doar daca te manii pe aproapele l-ai ucis, sau daca doar te poftesti o femeie ai curvit cu ea. Posted Image
Dar asta nu inseamna ca Tabla Inmultirii, Baza, este desfiintata si poate fi incalcata de calculelele savante ce rezulta in urma "spiritualizarii" Posted Image

Evrei 8 arată că NL este ”mai bun” tocmai pentru că nu se bazează pe slovă. Pe când tu încerci să păstrezi slova, enumerând poruncile.
Ce a spus Isus despre Lege era normal, el însuși fiind născut sub Lege. Legea prevedea deja să nu poftești și să nu ții mânie pe semenul tău, ba chiar să-l iubești.

Quote

ascultarea de stapanul care este Cezarul, este poruncita de Dumnezeu. Deci nu e nicidecum tradare.

Nu e trădare. Dar eu nu am vorbit despre ascultarea civilă (relativă, condiționată), poruncită de Dumnezeu, ci despre cea totală... Posted Image

View Postlogic1, on 28 noiembrie 2017 - 22:44, said:

Neparticiparea la război ca soldat a fost derivată de creștinism până pe timpul lui Constantin din spiritul legii, în primul rând din porunca să-l iubești pe Dumnezeu cu tot ce ești tu, în mod total, și pe aproapele ca pe tine însuți. Dacă îți juruiești credința, sângele sau viața ascultării de ordine omenești, militare sau de alt fel, promiți același lucru la doi stăpâni și se cheamă trădare. În termeni biblici lepădare de credință. În exprimare blândă suflete preacurvare!

Quote

Sa nu ucizi. Ia sa vedem ce cusur ii gasesti tu acestei slove. Posted Image Cum poate fi ea interpretabila?

Ți-a găsit zexelica cusur, așa cum am spus: ”Israeliții care erau sub lege (tu nu ești) ucideau în războaie, iar pe timp de pace ucideau pe păcătoși. Cu toată motivația... conform poruncii a 6-a!” Deci este interpretabil să o aplici la războaie... Posted Image
Sună un prieten... Posted Image

Edited by logic1, 29 November 2017 - 20:12.


#1035
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 29 noiembrie 2017 - 20:04, said:

Ai spus de multe ori...
am spus de multe ori ca Decalogul = Legea lui YHWH este Baza Noului Legamant.
si nu doar Decalogul ci si jertfa lui Isus, pusa pe acelasi palier.[Ier.31.31]

View Postlogic1, on 29 noiembrie 2017 - 20:04, said:

În realitate omoară Decalogul, cel scris pe table, așa cum este arătat în normele lui de aplicare.
2 Corinteni 3:6, 7 ”Legământ nou, nu al slovei, ci al Duhului; căci slova omoară, dar Duhul dă viaţa. Acum, dacă slujba aducătoare de moarte, scrisă şi săpată în pietre...”
"Eu sunt YHWH Dumnezeul tau. Sa nu ai alti Dumnezei afara de tine". Cum te omoara? Posted Image
dar "Sa nu ucizi". Cum te omoara? Posted Image

ceea ce te omoara este incalcarea lui. Sau, mai rau, neacceptarea, respingerea lui. Posted Image

View Postlogic1, on 29 noiembrie 2017 - 20:04, said:

Eu am spus că iubirea de Dumnezeu este pe locul întâi, tu jonglezi și o pui pe locul doi... Posted Image Spune-mi că nu înțelegi ce faci și detaliez... Posted Image
eu ti-am, demonstrat ca nu poti emite pretentia ca ai iubire de Dumnezeu pe care nu-L veziPosted Image daca pe aproapele pe care-l vezi, nu-l iubesti. Si nu faci totul pentru el, chioar si sa margi la parastas. Posted Image

View Postlogic1, on 29 noiembrie 2017 - 20:04, said:

Nu cred că este doar o descriere generală făcută de Pavel din capul lui ca antiteză la ”omul lui Dumnezeu”. Asemenea oameni ai păcatului au existat oricând în paralel cu cei credincioși și au fost excomunicați. Este ceva concret în timp și spațiu așteptat de creștini înainte de venirea Domnului, conform profeției lui Daniel (la care s-a referit și Isus).

”Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni (Domnul) înainte ca să fi venit lepădarea de credinţă şi de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării, Potrivnicul care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte „Dumnezeu” sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu”.


”Nişte oşti trimise de el vor veni şi vor spurca Sfântul Locaş (Templul lui Dumnezeu), cetăţuia, vor face să înceteze jertfa necurmată şi vor aşeza urâciunea pustiitorului. Va ademeni prin linguşiri pe cei ce rup legământul. Împăratul va face ce va voi; se va înălţa, se va slăvi mai presus de toţi dumnezeii... nu va ţine seamă de niciun dumnezeu, ci se va slăvi pe sine mai presus de toţi”.

toate bune si frumoase doar ca...Antihrist este din Biserica. Cornul cel Mic, Imparatul de la Miazanoapte nu a fost niciodata din Biserica. :)
"Ei au iesit din mijlocul nostru, dar nu erau dintre ai nostri. Caci, daca ar fi fost dintre ai nostri, ar fi ramas cu noi; ci au iesit, ca sa se arate ca nu toti sunt dintre ai nostri. (1Ioan.2:19)"

View Postlogic1, on 29 noiembrie 2017 - 20:04, said:

Evrei 8 arată că NL este ”mai bun” tocmai pentru că nu se bazează pe slovă. Pe când tu încerci să păstrezi slova, enumerând poruncile.
Ce a spus Isus despre Lege era normal, el însuși fiind născut sub Lege. Legea prevedea deja să nu poftești și să nu ții mânie pe semenul tău, ba chiar să-l iubești.
NL este mai bun, deoparece cel vechi avea un cusur.
Iata cusurul cewlui vechi:"In adevar, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu infatisarea adevarata a lucrurilor, nu poate niciodata, prin aceleasi jertfe care se aduc neincetat in fiecare an, sa faca desavarsiti pe cei ce se apropie. (Evr.10:1)"
"caci este cu neputinta ca sangele taurilor si al tapilor sa stearga pacatele."

Superioritatea Celui nou consta aci:"Caci printr-o singura jertfa El a facut desavarsiti pentru totdeauna pe cei ce sunt sfintiti"

aici este cusurul, inferioritatea VL fata de NL. Legea lui YHWH nu are nici un cusur. Legea lui Moses, cea a jertfelor, da, pentru ca "aducerea aminte a pacatelor este innoita din an in an, tocmai prin aceste jertfe;" :)

View Postlogic1, on 29 noiembrie 2017 - 20:04, said:

Nu e trădare. Dar eu nu am vorbit despre ascultarea civilă (relativă, condiționată), poruncită de Dumnezeu, ci despre cea totală... Posted Image
blablabla... :)

"Robilor, ascultati de stapanii vostri pamantesti, cu frica si cutremur, in curatie de inima, ca de Hristos. (Efes.6:5)"

singurul argument care te scapa de a participa la razboaiele satanice ale Cezarilor este porunca lui YHWH, intarita de Hristos: "Sa nu ucizi". Ori altfel, trebuie sa-ti iubesti aproapele si sa mergi la razboi intr-o ascultare totala de Cezarul Stapan, ca de Hristos. :)

View Postlogic1, on 29 noiembrie 2017 - 20:04, said:

Ți-a găsit zexelica cusur, așa cum am spus: ”Israeliții care erau sub lege (tu nu ești) ucideau în războaie, iar pe timp de pace ucideau pe păcătoși. Cu toată motivația... conform poruncii a 6-a!” Deci este interpretabil să o aplici la războaie... Posted Image
Sună un prieten... Posted Image
in contextul Crestinismului, Logic. Posted Image
nu te intoarce sa dai argumente saracacioasa din VL, cand evreii aveau porunjca clara :"sa-l ucideti cu pietre".
deci, cusurul? Posted Image

ps: Logic, nu mi-ai dezvoltat: zici ca mergi si papi colacu la parastas?Posted Image

Edited by Dude_2nd, 30 November 2017 - 13:44.


#1036
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 30 noiembrie 2017 - 14:12, said:

am spus de multe ori ca Decalogul = Legea lui YHWH este Baza Noului Legamant.
si nu doar Decalogul ci si jertfa lui Isus, pusa pe acelasi palier.[Ier.31.31]

O întorci ca la Ploiești... Posted Image

Quote

"Eu sunt YHWH Dumnezeul tau. Sa nu ai alti Dumnezei afara de tine". Cum te omoara? Posted Image
dar "Sa nu ucizi". Cum te omoara? Posted Image

În normele de aplicare ale Decalogului este prevăzută moartea pentru ambele situații. Așa cum scrie: 2 Corinteni 3:6, 7 ”Legământ nou, nu al slovei, ci al Duhului; căci slova omoară, dar Duhul dă viaţa. Acum, dacă slujba aducătoare de moarte, scrisă şi săpată în pietre...” Acum știi că slova de pe tablele de piatră OMORA și pe unii încă îi omoară... Posted Image

Quote

ceea ce te omoara este incalcarea lui. Sau, mai rau, neacceptarea, respingerea lui. Posted Image

Bineînțeles că nu te omoară respectarea... Posted Image Problema este că nimeni nu putea respecta Legea (Decalogul) și astfel toți era închiși sub neascultare/condamnare.
”Patimile păcatelor, aţâţate de Lege, lucrau în mădularele noastre...  Deci ce vom zice? Legea este ceva păcătos? Nicidecum! Dimpotrivă, păcatul nu l-am cunoscut decât prin Lege. De pildă, n-aş fi cunoscut pofta, dacă Legea nu mi-ar fi spus: „Să nu pofteşti!” (porunca a zecea din Decalog).

Quote

eu ti-am, demonstrat ca nu poti emite pretentia ca ai iubire de Dumnezeu pe care nu-L veziPosted Image daca pe aproapele pe care-l vezi, nu-l iubesti. Si nu faci totul pentru el, chioar si sa margi la parastas. Posted Image

Ai demonstrat, dar punând iubirea de aproapele înaintea iubirii de Dumnezeu. Pe aproapele îl poți iubi făcând orice pentru el care nu lezează iubirea/loialitatea față de Dumnezeu. Deci, renunță să vinzi sofisme la unu' logic...

Quote

toate bune si frumoase doar ca...Antihrist este din Biserica. Cornul cel Mic, Imparatul de la Miazanoapte nu a fost niciodata din Biserica. Posted Image
"Ei au iesit din mijlocul nostru, dar nu erau dintre ai nostri. Caci, daca ar fi fost dintre ai nostri, ar fi ramas cu noi; ci au iesit, ca sa se arate ca nu toti sunt dintre ai nostri. (1Ioan.2:19)"

Corectă obsevația, dar observă că cei ieșiți au fost în mijlocul creștinilor adevărați doar prin pretențiile lor, dar ei NICIODATĂ nu au fost de ai lor, de felul lor, de ”etnia” lor. Cât despre împăratul de la miază-noapte, el intră în templu și se dă Dumnezeu, indirect, prin icoana lui - cu ajutorul acestor pretinși creștini, în fapt anticriști.

”Apoi, mânios împotriva legământului sfânt, nu va sta cu mâinile în sân; ci, la întoarcere, se va înţelege cu cei ce vor părăsi legământul sfânt.
Nişte oşti trimise de el (anticriștii cu care s-a înțeles) vor veni şi vor spurca Sfântul Locaş (Templul lui Dumnezeu), cetăţuia, vor face să înceteze jertfa necurmată şi vor aşeza urâciunea pustiitorului. Va ademeni prin linguşiri pe cei ce rup legământul. Împăratul va face ce va voi; se va înălţa, se va slăvi mai presus de toţi dumnezeii... nu va ţine seamă de niciun dumnezeu, ci se va slăvi pe sine mai presus de toţi”.

Quote

NL este mai bun, deoparece cel vechi avea un cusur.
Iata cusurul cewlui vechi:"In adevar, Legea, care are umbra bunurilor viitoare, nu infatisarea adevarata a lucrurilor, nu poate niciodata, prin aceleasi jertfe care se aduc neincetat in fiecare an, sa faca desavarsiti pe cei ce se apropie. (Evr.10:1)"
"caci este cu neputinta ca sangele taurilor si al tapilor sa stearga pacatele."

Superioritatea Celui nou consta aci:"Caci printr-o singura jertfa El a facut desavarsiti pentru totdeauna pe cei ce sunt sfintiti"

aici este cusurul, inferioritatea VL fata de NL. Legea lui YHWH nu are nici un cusur. Legea lui Moses, cea a jertfelor, da, pentru ca "aducerea aminte a pacatelor este innoita din an in an, tocmai prin aceste jertfe;" Posted Image

Moartea lui Isus a adus răscumpărarea de sub Lege, a pironi-o pe stâlp, a luat-o din cale sau din mijloc. Cei ce erau morți în păcate datorită Legii, au înviat (nu mai era slova care să-i omoare) și sunt sfinți. "Caci printr-o singura jertfa El a facut desavarsiti pentru totdeauna pe cei ce sunt sfintiti". Bineînțeles, termenul jertfă aici are înțeles metaforic, adică este ”jertfă de ispășire” judecând rezultatele. Aduci animale ca jertfă an de an ca să fii sfânt sau iei din cale Legea care te făcea păcătos și ești sfințit/făcut desăvârșit o dată pentru totdeauna.

Quote

blablabla... Posted Image
"Robilor, ascultati de stapanii vostri pamantesti, cu frica si cutremur, in curatie de inima, ca de Hristos. (Efes.6:5)"
singurul argument care te scapa de a participa la razboaiele satanice ale Cezarilor este porunca lui YHWH, intarita de Hristos: "Sa nu ucizi". Ori altfel, trebuie sa-ti iubesti aproapele si sa mergi la razboi intr-o ascultare totala de Cezarul Stapan, ca de Hristos. Posted Image

Iarăși scoți din context... Posted Image  Ia de aici textul integral:

5 Robilor, ascultaţi de stăpânii voştri pământeşti, cu frică şi cutremur, în curăţie de inimă, ca de Hristos.
6 Slujiţi-le nu numai când sunteţi sub ochii lor, ca şi cum aţi vrea să plăceţi oamenilor, ci ca nişte robi ai lui Hristos, care fac din inimă voia lui Dumnezeu.


”Ca de Cristos” nu înseamnă cu ascultare necondiționată (dacă îți cere stăpânul, te lepezi de credință), ci așa cum asculți de Cristos (partea cu roșu).


Quote

in contextul Crestinismului, Logic. Posted Image
nu te intoarce sa dai argumente saracacioasa din VL, cand evreii aveau porunjca clara :"sa-l ucideti cu pietre".
deci, cusurul? Posted Image

Cusurul ți l-a găsit zexelică - că te întorci la argumente sărăcăcioase din VL.  Ți-a spus că are în vedere uciderea intenționată din ură. Porunca ”să nu ucizi” nu-i împiedica pe evrei să ucidă în războaie.

Quote

ps: Logic, nu mi-ai dezvoltat: zici ca mergi si papi colacu la parastas?Posted Image

Ți-am dezvoltat de două ori - atât cât poți purta... Posted Image
Nu merg la parastas, dar în anumite condiții pot fi prezent fizic și pot hali colacul... ei bine, dacă poți purta facem jumi-juma...   Posted Image

Edited by logic1, 30 November 2017 - 19:13.


#1037
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 30 noiembrie 2017 - 19:07, said:

O întorci ca la Ploiești... Posted Image
inca o data: Decalogul = Legea lui YHWH este Baza Noului Legamant. [Ier.31.31]
cu toate astea, in NL exista si alte porunci care se cladesc pe Baza.
"Sa nu ispitim pe Domnul, cum L-au ispitit unii din ei, care au pierit prin serpi. (1Cor.10:9)"Posted Image
sau:
"sa va ferirti de sange", inclus transfuziile/transplanturile care constituie o noua forma de canibalism.

View Postlogic1, on 30 noiembrie 2017 - 19:07, said:

În normele de aplicare ale Decalogului este prevăzută moartea pentru ambele situații.
NU exista "norme de aplicabilitate ale Decalogului". Posted Image Exista doar Legea lui Moses, "zapisul care ne statea impotriva". Acela te omora, si inca pe loc.
Astazi, ne aflam sub har, zapisul este sters. "Ce vom zice, dar? Sa pacatuim mereu, ca sa se inmulteasca harul? Nicidecum! Noi, care am murit fata de pacat, cum sa mai traim in pacat?"
in Decalog, exista doar norma: "Sa NU ucizi". Daca vrei sa stii cum se respecta aceata norma "trebuie sa traiesti cum a trait Isus".1Ioan 2.6 El nu a ucis, desi a avut de-a face doar cu pacatosi. Asa trebuie sa traiesti si tu.

View Postlogic1, on 30 noiembrie 2017 - 19:07, said:

Bineînțeles că nu te omoară respectarea... Problema este că nimeni nu putea respecta Legea (Decalogul) și astfel toți era închiși sub neascultare/condamnare.
in Noul Legamant, odata acceptand slujba Duhului de re-scriere a LEgii in inima/minte[= a se citi: nasterea omului nou], omul nu se bazeaza pe faptele sale, ci pe porunca Duhului care a promis ca va lucra scrierea Legii lui YHWH in inimile lor, va lucra neprihanirea in ei. Si astfel, "orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor (Mat.12:31)" Dupa cum scria Prorocul in prorocia NouluiLegamant:"si nu-mi voi mai aduce aminte de nelegiuirile lor"[Ier.31]. Pentru asta insa, trebuie sa accepti slujba Duhului care scoate pe om de sub condamnare nu prin desfiintarea Legii lui YHWH[asta o face Omul faradelegii in Templul lui Dumnezeu ], ci prin schimbarea atitudinii omului fata de aceasta. Posted Image

View Postlogic1, on 30 noiembrie 2017 - 19:07, said:

Ai demonstrat, dar punând iubirea de aproapele înaintea iubirii de Dumnezeu. Pe aproapele îl poți iubi făcând orice pentru el care nu lezează iubirea/loialitatea față de Dumnezeu. Deci, renunță să vinzi sofisme la unu' logic...
Nu uita, Logic:"Daca zice cineva: "Eu iubesc pe Dumnezeu", si uraste pe fratele sau, este un mincinos; caci, cine nu iubeste pe fratele sau, pe care-l vede, cum poate sa iubeasca pe Dumnezeu, pe care nu-L vede? (1Ioan.4:20)"
nu e nici un sofism. Nu exista locul 1 si locul 2 decat in logica unora carora le place sa faca clasamente. Posted Image
Hristos spune clar:""Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau." Aceasta este cea dintai si cea mai mare porunca.Iar a doua, asemenea ei, [egala cu ea, de aceeasi natura si marime spirituala-n.r.]este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."" Mat.22
deci , daca nu mergi la razboi, nu-ti iubesti aproapele. Daca nu mergi cu el la parastas, nu iti iubesti aproapele caci nu-i indeplinesti niste cerinte simple.
Totusi, pentru sfinti exista "poruncile lui Dumnezeu si marturia lui Isus" .

View Postlogic1, on 30 noiembrie 2017 - 19:07, said:

el intră în templu și se dă Dumnezeu, indirect, prin icoana lui - cu ajutorul acestor pretinși creștini, în fapt anticriști.

Posted Image

insa n-are absolut nici o treaba Icoana cu Antihristul.
Icoana inseamna o refacere cat mai fidela a unui personaj anterior, in cazul nostru a Fiarei dintai. Ori Fiara dintai, nu e nici macar o data mentionata ca avand pretentia de religioasa/crestina in Biserica lui Hristos. Dimpotriva: ea primeste puterea de la Balauru, lucreaza cu autoritatea lui, face razboi cu sfintii...are o cu totul alta treaba.
Antihristul insa, era la inceputurile sale crestin, ca mai apoi sa apostazieze. Ceea ce inseaqmna ca are credinta adevarat, insa se leapada de ea. Posted Image "lepadarea de credinta". Aceasta lepadare de credinta insa e una de un soi particular: "negarea lui Hristos ca Mesiah". Nu negarea, iadului, nu negarea mileniului, nu negarea...oricarui alt concept strain. Astazi, singura miscare crestina care este deconspirata ca potrivindu=se sablonului este Crestinismul sionist. Cel condus de pastori ca J. Hagee, etc. Ii stii si tu, poate chiar mai bine.

View Postlogic1, on 30 noiembrie 2017 - 19:07, said:

Moartea lui Isus a adus răscumpărarea de sub Lege, a pironi-o pe stâlp, a luat-o din cale sau din mijloc.
zapisul care a fost pironit, care ne era potrivnic, este insasi Legea lui Moses care poruncea:"sa-l ucizi cu pietre".
Ori, aceasta Lege a pironit-o El pe cruce, caci El nu-ti da voie sa ucizi sub absolut nici o forma. Nici in razboi, nici in autoaparare. Copiaza-l pe El daca vrei sa stii cum se face. Posted Image

View Postlogic1, on 30 noiembrie 2017 - 19:07, said:

"Caci printr-o singura jertfa El a facut desavarsiti pentru totdeauna pe cei ce sunt sfintiti". Bineînțeles, termenul jertfă aici are înțeles metaforic, adică este ”jertfă de ispășire” judecând rezultatele. Aduci animale ca jertfă an de an ca să fii sfânt sau iei din cale Legea care te făcea păcătos și ești sfințit/făcut desăvârșit o dată pentru totdeauna.
Termenul jertfa este cat se poate de literal. Jertfa lui Isus NU este metaforica, decat pentru cei ce nu marturisesc pe Isus ca venind in carne. Posted Image
Asadar, celui care aduce jertfa in fiecare an, i se aduce in fiecare an aminte de pacatul sau. Celui care accepta prin credinta ca Isus a fost Mielul jertfit odata pentru totdeauna, nu i se mai aduce aminte niciodata, jertfa Sa fiind una desavarsita.
Iar cel care ia din cale Legea lui YHWH in Templul lui Dumnezeu, nu este altcineva decat Omul faradelegii.Dupa cum scrie: "Abateti-va din drum, dati-va in laturi de pe carare, lasati-ne in pace cu Sfantul lui Israel!" (Isa.30:11)"
Acestia vor face minuni si semne, din toata inima lor. Dupa cum scrie:"Multi Imi vor zice in ziua aceea: "Doamne, Doamne! N-am prorocit noi in Numele Tau? N-am scos noi draci in Numele Tau? Si n-am facut noi multe minuni in Numele Tau?"Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege.""
A lucra faradelege, este tocmai a lucra in contextul respingerii Legii lui YHWH, de capul tau. "Condus de spiritul legii", acompaniat chiar de minuni si semne. Dar calcand ceea ce sta scris. Posted Image

View Postlogic1, on 30 noiembrie 2017 - 19:07, said:

”Ca de Cristos” nu înseamnă cu ascultare necondiționată (dacă îți cere stăpânul, te lepezi de credință), ci așa cum asculți de Cristos (partea cu roșu).
adicatelea, zici ca ascultarea "ca de Hristos" inseamna ascultare conditionata... daca iti place, asculti, daca nu nu.Daca ti-e viata in pericol nu asculti, daca situatia permite asculti...
Ascultarea de Hristos e da si amin, chiar cu lepadarea [nu a credintei] vietii. Inseamna chiar ascultare neconditionata. De Hristos asculti fara conditii, adicatelea. Posted Image

View Postlogic1, on 29 noiembrie 2017 - 20:04, said:

Nu e trădare. Dar eu nu am vorbit despre ascultarea civilă (relativă, condiționată), poruncită de Dumnezeu, ci despre cea totală... Posted Image
totala...adica pana la capat.
"Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai. (Ioan.15:13)"
ca sa dovedesi iubirea totala, trebuie sa-ti aperi semenii cu arma in mana, sa-ti dai viata pe frontul Cezarului.
Asta, daca nu recunosti ceea ce "sta scris". Posted Image
Daca recunosti ceea ce sta scris, esti exonerat de astfel de porunci omenesti, care definesc iubirea de Dumnezeu si de aproapele in alt mod, lumesc, fata de cum o defineste Dumnezeu:
"Caci dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui.(1Ioan.5:3)"

View Postlogic1, on 30 noiembrie 2017 - 19:07, said:

Porunca ”să nu ucizi” nu-i împiedica pe evrei să ucidă în războaie.
dar pe crestinul care are astazi un alt Mijlocitor care nu spune precum Moses "sa-lucideti cu pietre", ci spune precum Mijlocitorul NL "daca te manii, l-ai si ucis", da, il impiedica. Posted Image Daca n-ar exista aceasta porunca, iubirea de aproapele te forteaza sa-ti aperi aproapele cu arma in mana.
Tocmai de aceea, sfintii lui Dumnezeu suint definiti de:
1. "poruncile lui Dumnezeu" - iar tu ca netrinitar nu recunosti alt Dumnezeu decat pe YHWH, cel care a scris Legea Sa.
2. "marturia lui Isus" - ca Miel al lui Dumnezeu, care asigura prin crdinta iertarea odata pentru totdeauna fata de orice pacat si orice hula. Mai putin aia in care subiectul respinge slujba Duhulu[nu fac referire la tine; vorbesc in general]. Posted Image
"De aceea va spun: orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; dar hula impotriva Duhului Sfant nu le va fi iertata. (Mat.12:31)"

View Postlogic1, on 30 noiembrie 2017 - 19:07, said:

Ți-am dezvoltat de două ori - atât cât poți purta... Posted Image
Nu merg la parastas, dar în anumite condiții pot fi prezent fizic și pot hali colacul... ei bine, dacă poți purta facem jumi-juma...   Posted Image
da, marite Logic...multumesc pentru grija. Posted Image
eu as traduce fofileala asta mai degraba asa: te-ai tras pe fese atat cat ai putut tu purta. Posted Image

nu ai detaliat conditiile in care poti fi prezent fizic si sa mananci colacul. Posted Image doar te-ai fofilat.
deci: mergi si mananci colacul. In ce conditii? ca ti-e foame, ca nu te vede nimeni, ca te forteaza Cezarul/Stapanul, ca-ti iubesti aproapele, ca ...?

Edited by Dude_2nd, 01 December 2017 - 11:12.


#1038
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDude_2nd, on 01 decembrie 2017 - 11:05, said:

inca o data: Decalogul = Legea lui YHWH este Baza Noului Legamant. [Ier.31.31]
Decalogul era si in timpul VT-ului baza legamantului cu Dumnezeu, findca spune"daca le veti pazi va fi bine de voi". Dar de la Hristos incepe o noua mentalitate, ca omul sa aiba in vedere ce fel de stapanitor si-ar dori in vesnicie si aici e prezentat Mielul lui Dumnezeu ca rege. Nu doar ca jerfta ci si ca atitudine. Deci asta e noul legamant prin care esti nevinovat fata de acuzatiile legii  findca tu nu te impotrivesti lui Dumnezeu ci chiar iubesti LEGEA LUI , si ea spune cum a spus acelui fariseu. Adica sa iubesti pe Creatorul tau si pe aproapele tau. Din aceasta noua atitudine nu se va naste in constinta omului sa minta, fure sau sa ucida ci  toata constinta lui este dominata de sentimentul dragostei fata de om si fata de Lege astfel implinind iubirea fata de Dumnezeu. Dar eu spun ca aceasta atitudine nu demonstreaza si sentimentul de dragoste fata de Creator insa constinta patrunsa de spiritul dragostei in totalitate nu va avea ca manifestare decat spiritul dragostei in orice ocazie.

#1039
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpacopaco1967, on 01 decembrie 2017 - 18:29, said:

Dar de la Hristos incepe o noua mentalitate,
vorba lunga, saracia omului. :)
"noua mentalitate" va incalca Decalogul, sau se va pune in acord cu el? Posted Image

#1040
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 01 decembrie 2017 - 11:05, said:

NU exista "norme de aplicabilitate ale Decalogului". Posted Image Exista doar Legea lui Moses, "zapisul care ne statea impotriva". Acela te omora, si inca pe loc.
Astazi, ne aflam sub har, zapisul este sters.

O lege cu norme de aplicare anulate nu mai are nici o valoare/putere. Este exact situația în NL - fără slove pe piatră.

”Legământ nou, nu al slovei, ci al Duhului; căci slova omoară, dar Duhul dă viaţa. Acum, dacă slujba aducătoare de moarte, scrisă şi săpată în pietre...”


Quote

in Noul Legamant, odata acceptand slujba Duhului de re-scriere a LEgii in inima/minte[= a se citi: nasterea omului nou], omul nu se bazeaza pe faptele sale, ci pe porunca Duhului care a promis ca va lucra scrierea Legii lui YHWH in inimile lor, va lucra neprihanirea in ei. Si astfel, "orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor (Mat.12:31)" Dupa cum scria Prorocul in prorocia NouluiLegamant:"si nu-mi voi mai aduce aminte de nelegiuirile lor"[Ier.31]. Pentru asta insa, trebuie sa accepti slujba Duhului care scoate pe om de sub condamnare nu prin desfiintarea Legii lui YHWH[asta o face Omul faradelegii in Templul lui Dumnezeu ], ci prin schimbarea atitudinii omului fata de aceasta. Posted Image

Prea mult adăugat la profeție ca să fie adevărat...

Quote

Nu uita, Logic:"Daca zice cineva: "Eu iubesc pe Dumnezeu", si uraste pe fratele sau, este un mincinos; caci, cine nu iubeste pe fratele sau, pe care-l vede, cum poate sa iubeasca pe Dumnezeu, pe care nu-L vede? (1Ioan.4:20)"
nu e nici un sofism. Nu exista locul 1 si locul 2 decat in logica unora carora le place sa faca clasamente. Posted Image
Hristos spune clar:""Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau." Aceasta este cea dintai si cea mai mare porunca.Iar a doua, asemenea ei, [egala cu ea, de aceeasi natura si marime spirituala-n.r.]este: "Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti."" Mat.22
deci , daca nu mergi la razboi, nu-ti iubesti aproapele. Daca nu mergi cu el la parastas, nu iti iubesti aproapele caci nu-i indeplinesti niste cerinte simple.
Totusi, pentru sfinti exista "poruncile lui Dumnezeu si marturia lui Isus" .

După ce Isus a spus ”Aceasta este cea dintai si cea mai mare porunca”, a doua este ”asemenea” ei în alt sens decât acela al priorității. Dar dacă tu crezi că s-a contrazis, mai este din colac... Posted Image

Quote

insa n-are absolut nici o treaba Icoana cu Antihristul.
Icoana inseamna o refacere cat mai fidela a unui personaj anterior, in cazul nostru a Fiarei dintai. Ori Fiara dintai, nu e nici macar o data mentionata ca avand pretentia de religioasa/crestina in Biserica lui Hristos. Dimpotriva: ea primeste puterea de la Balauru, lucreaza cu autoritatea lui, face razboi cu sfintii...are o cu totul alta treaba.
Antihristul insa, era la inceputurile sale crestin, ca mai apoi sa apostazieze. Ceea ce inseaqmna ca are credinta adevarat, insa se leapada de ea. Posted Image "lepadarea de credinta". Aceasta lepadare de credinta insa e una de un soi particular: "negarea lui Hristos ca Mesiah". Nu negarea, iadului, nu negarea mileniului, nu negarea...oricarui alt concept strain. Astazi, singura miscare crestina care este deconspirata ca potrivindu=se sablonului este Crestinismul sionist. Cel condus de pastori ca J. Hagee, etc. Ii stii si tu, poate chiar mai bine.

Nu poți să spui că fiara nu are pretenții la a-l înlocui pe Cristos sau Dumnezeu în Templu/Biserică, chiar dacă prin mijloace intermediare (prin colaboraționiști). Ai văzut în Daniel că este mânios împotriva legământului sfânt și se înțelege cu cei ce rup legământul. Aceștia devin trimișii lui, brațele lui la distanță. În Apocalipsa la fel, are pretenții la închinare. ”Și i se vor închina (fiarei) toţi aceia care locuiesc pe pământ”. Are și un proroc care recomandă să i se facă o icoană și aceasta face ca să fie omorâți toți cei ce nu se închină icoanei. Se aseamănă izbitor cu ce se spune despre omul fărădelegii. ”Lepădare de credință” din partea celor din Templu/Biserică... ”aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu”.
(Pavel credea că sfârșitul va fi în generația lui, iar Ioan spune că deja au ieșit dintre creștini un număr de anticriști. Totuși, conform profeției, Daniel și Apocalipsa, această manifestare a omului fărădelegii este în necazul cel mare înainte de a veni Dumnezeu și Cristos - ca să îl scurteze/oprească).

Quote

zapisul care a fost pironit, care ne era potrivnic, este insasi Legea lui Moses care poruncea:"sa-l ucizi cu pietre".
Ori, aceasta Lege a pironit-o El pe cruce, caci El nu-ti da voie sa ucizi sub absolut nici o forma. Nici in razboi, nici in autoaparare. Copiaza-l pe El daca vrei sa stii cum se face. Posted Image

Zapisul este Legea, iar legea include Decalogul și normele de aplicare. Cuvântul în greacă este ”scriere de mână” cu aluzie la tablele de piatră.

Quote

Termenul jertfa este cat se poate de literal. Jertfa lui Isus NU este metaforica, decat pentru cei ce nu marturisesc pe Isus ca venind in carne. Posted Image
Asadar, celui care aduce jertfa in fiecare an, i se aduce in fiecare an aminte de pacatul sau. Celui care accepta prin credinta ca Isus a fost Mielul jertfit odata pentru totdeauna, nu i se mai aduce aminte niciodata, jertfa Sa fiind una desavarsita.

Nu este o jertfă literală în rând cu cele animale. O numim figurativ o ”jertfă”, prin comparație cu cele animale de ispășire, pentru că eliminând slova a adus ispășire definitivă, ne-a absolvit de păcat. ”Puterea păcatului este Legea”. Este însă un subiect cu premise separate, care trebuie dezbătut separat.

Quote

adicatelea, zici ca ascultarea "ca de Hristos" inseamna ascultare conditionata... daca iti place, asculti, daca nu nu. Daca ti-e viata in pericol nu asculti, daca situatia permite asculti...

Ascultarea ”ca de Hristos” este definită aici (în context), ca fiind din inimă, nu de formă. Acum dacă tu crezi că ascultarea sclavului de stăpân este necondiționată, succes!
Poate și a soției de soț, și a creștinului de Cezar... Posted Image

Quote

totala...adica pana la capat.
"Nu este mai mare dragoste decat sa-si dea cineva viata pentru prietenii sai. (Ioan.15:13)"
ca sa dovedesi iubirea totala, trebuie sa-ti aperi semenii cu arma in mana, sa-ti dai viata pe frontul Cezarului.

Nu poți face asta pentru că cele două principii nu se contrazic. Și nu se contrazic pentru că există o ordine de prioritate între ele, pe care tu o bagi sub preș ca să-ți iasă argumentarea. Întâi ascultarea de Dumnezeu și apoi de om. ”Judecați voi singuri dacă este drept...”  Posted Image

Quote

dar pe crestinul care are astazi un alt Mijlocitor care nu spune precum Moses "sa-lucideti cu pietre", ci spune precum Mijlocitorul NL "daca te manii, l-ai si ucis", da, il impiedica. Posted Image Daca n-ar exista aceasta porunca, iubirea de aproapele te forteaza sa-ti aperi aproapele cu arma in mana.

Discuția era porunca ”să nu ucizi” din Decalog, deci să nu schimbăm premisa pe traseu, invocând porunci din NT. Mânia era condamnată și în VL. Iar Isus nu a fost împotriva uciderilor cu pietre. Porunca ”să nu ucizi” nu-i împiedica pe evrei să ucidă în războaie și cu pietre.

Quote

da, marite Logic...multumesc pentru grija. Posted Image

Eu cred că a nu te încărca cu mai mult decât poți duce acum, este ceva grijă...  Posted Image
Cât despre ”fofilare”, ar fi fost dacă nu-ți spuneam de colac... Posted Image

Să repet: Nu particip la parastas ca ritual, dar în anumite condiții pot fi prezent fizic și pot mânca ”colacul”. Condițiile de participare sau neparticipare le arată Pavel în 1 Corinteni 8 și 10.

Edited by logic1, 01 December 2017 - 20:13.


#1041
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 01 decembrie 2017 - 20:01, said:

dar în anumite condiții pot fi prezent fizic și pot mânca ”colacul”. Condițiile de participare sau neparticipare le arată Pavel în 1 Corinteni 8 și 10.
"Dimpotriva, eu zic ca ce jertfesc Neamurile jertfesc dracilor, si nu lui Dumnezeu. Si eu nu vreau ca voi sa fiti in impartasire cu dracii. (1Cor.10:20)"
ca te vede fratele, ca nu te vede, te faci partas cu dracii care stau in spatele ritualului satanic. Posted Image[chiar daca tu nu crezi ca ei exista]

View Postlogic1, on 01 decembrie 2017 - 20:01, said:

Eu cred că a nu te încărca cu mai mult decât poți duce acum, este ceva grijă...  Posted Image

nu-ti face griji.
oricum,chiar daca te-as gasi ca ai halit tot colacul, stii bine ca nu as trece peste ce sta scris. Posted Imagesi nici nu m-as putea supara pe tine.

View Postlogic1, on 01 decembrie 2017 - 20:01, said:

Porunca ”să nu ucizi” nu-i împiedica pe evrei să ucidă în războaie și cu pietre.
nici astazi, iubirea si dragostea de aproapele din strafundul inimii, nu-i opreste pe unii sa nu ucida agresorii in razboaie. Posted Image
iar iubirea profunda , intima, de Dumnezeu, nu-i impiedica sa se inchine icoanelor facute de mana omului. Posted Image

View Postlogic1, on 01 decembrie 2017 - 20:01, said:

Întâi ascultarea de Dumnezeu și apoi de om. ”Judecați voi singuri dacă este drept...”  Posted Image
asa e.
dar cum potri asculta de Dumnezeu pe care nu-L vezi, daca de un om pe care-l vezi si e in nevoie, nu-l asculti?
aci e minunea de care vorbeste Apostolul. Posted Image

View Postlogic1, on 01 decembrie 2017 - 20:01, said:

Ascultarea ”ca de Hristos” este definită aici (în context), ca fiind din inimă, nu de formă.
asa din inima trebuie sa fie si iubirea ta pentru aproapele care-ti cere sa-l aperi in fata invadatorilor, si a Cezarului care-ti porunceste sa te inrolezi in armata - chiar daca nu ai juraqt anterior supunere - si sa-ti aperi aproapele demonstrandu-ti iubirea fata de el la nevoie. Posted Image
ceea ce nu-ti da voie sa dai curs unei asemenea "iubiri", e tocmai porunca scrisa. Posted Image

View Postlogic1, on 01 decembrie 2017 - 20:01, said:

După ce Isus a spus ”Aceasta este cea dintai si cea mai mare porunca”, a doua este ”asemenea” ei în alt sens decât acela al priorității. Dar dacă tu crezi că s-a contrazis, mai este din colac... Posted Image

yeah...Posted Image asemenea ei insemnand cu totul diferita, inferioara ei ca prioritate.
mai da generoasa tolbă poti avea Posted Image

View Postlogic1, on 01 decembrie 2017 - 20:01, said:

O lege cu norme de aplicare anulate nu mai are nici o valoare/putere.
sa nu uitam, Logic: "poruncile lui [YHWH] Dumnezeu si marturia lui Isus" . Posted Image

"Fiindca, dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu;dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele."
Acea lege a pacatului este eliminata in Hristos, prin re-scrierea Legii lui YHWH nu pe table de piatra ci pe tablele de carne ale inimii.Nu cu slova cu cerneala, ci cu slova Duhului Sfant. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 02 December 2017 - 15:52.


#1042
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 02 decembrie 2017 - 15:43, said:

"Dimpotriva, eu zic ca ce jertfesc Neamurile jertfesc dracilor, si nu lui Dumnezeu. Si eu nu vreau ca voi sa fiti in impartasire cu dracii. (1Cor.10:20)"
ca te vede fratele, ca nu te vede, te faci partas cu dracii care stau in spatele ritualului satanic. Posted Image[chiar daca tu nu crezi ca ei exista]

Pentru că nu vei putea purta, să fii pe scaun când citești asta ... Posted Image
Eu și Pavel (în 1 Corinteni 8 și 10) nu credem că există draci (dumnezeii falși ai Neamurilor proveniți din sufletele morților). Cât despre Neamuri, ele credeau în mod sincer că jertfesc lui Dumnezeu sau unor Dumnezei (pe care ei îi numeau în limba greacă demoni), nu demonilor/dracilor din panteonul bisericesc. Dar creștinul autentic are cunoștința că există un singur Dumnezeu și că idolii/dumnezeii Neamurilor (demonii) nu există, sunt tot una cu nimic. Conform acestei cunoștințe, conștiința îi spune că poate să mănânce orice lucru jertfit închipuirilor, pentru că pământul este al lui Dumnezeu cu tot ce cuprinde el. Cu această cunoștință poate mânca chiar în templele idolești unde se vinde carnea rămasă de la jertfe și alte ofrande. Totuși dacă ar mânca în timp ce ar participa direct la ritualuri, adică ca parte a ritualului, nu ar jertfi ”lui Dumnezeu” (acel Singurul), așa cum cred Neamurile, ci unor închipuiri. Făcând asta, în timp ce știe că sunt dumnezei falși, inexistenți, închipuiți, pot apărea două neajunsuri, în funcție de situație: (1) să-i facă să se poticnească pe noii convertiți obișnuiți cu idolii și (2) să întărească ideea greșită a Neamurilor că dumnezeii lor (demonii) există cu adevărat și nu ar fi nevoie să renunțe la ei și să se convertească. Pavel nu voia să existe această punte, susținere sau ”părtășie” între creștini și dumnezeii inexistenți ai Neamurilor (numiți de greci demoni).

Quote

asa din inima trebuie sa fie si iubirea ta pentru aproapele care-ti cere sa-l aperi in fata invadatorilor, si a Cezarului care-ti porunceste sa te inrolezi in armata - chiar daca nu ai juraqt anterior supunere - si sa-ti aperi aproapele demonstrandu-ti iubirea fata de el la nevoie. Posted Image
ceea ce nu-ti da voie sa dai curs unei asemenea "iubiri", e tocmai porunca scrisa. Posted Image

Iubirea de aproapele nu este factorul care îi interzice creștinului să devină soldat și să ucidă în război. Am spus de atâtea ori mai sus, dar ție îți potrivește la ”argument” și nu renunți să-mi ungi felia... Iubirea loială de Dumnezeu este principiul implicat. Dacă creștinul urmează/ascultă pe Dumnezeu, nu poate urma/asculta lumea, cezarul în aceleași lucruri, nu poate sluji cu dedicare totală la doi stăpâni. Porunca scrisă ”să nu ucizi”, ți-a zis zexe, nu-i împiedica pe evrei să meargă la război ori să ucidă cu pietre... deci nu era o poruncă universală, aplicabilă în toate situațiile.

Quote

sa nu uitam, Logic: "poruncile lui [YHWH] Dumnezeu si marturia lui Isus" . Posted Image

"Fiindca, dupa omul dinauntru, imi place Legea lui Dumnezeu;dar vad in madularele mele o alta lege care se lupta impotriva legii primite de mintea mea si ma tine rob legii pacatului care este in madularele mele."
Acea lege a pacatului este eliminata in Hristos, prin re-scrierea Legii lui YHWH nu pe table de piatra ci pe tablele de carne ale inimii.Nu cu slova cu cerneala, ci cu slova Duhului Sfant. Posted Image

Ai vrea tu, dar nu scapi de legea păcatului, decât când scapi de corp (versetul următor ”Cine mă va izbăvi de acest trup de moarte…?”).
Este eliminată slova Legii, pentru că nu îți place decât după omul dinăuntru. Cu carnea te simți ațâțat de slovă să păcătuiești. După cum se zice în context:


”7 N-aş fi cunoscut pofta, dacă Legea (Decalogul) nu mi-ar fi spus: „Să nu pofteşti!” 8 Apoi păcatul a luat prilejul şi a făcut să se nască în mine, prin poruncă, tot felul de pofte; Căci fără Lege, păcatul este mort. Odinioară, fiindcă eram fără Lege, trăiam; dar, când a venit porunca, păcatul a înviat, şi eu am murit. Şi porunca, ea, care trebuia să-mi dea viaţa, mi-a pricinuit moartea”. (”Slova omoară”)


Edited by logic1, 02 December 2017 - 19:07.


#1043
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 02 decembrie 2017 - 18:54, said:

Făcând asta, în timp ce știe că sunt dumnezei falși, inexistenți, închipuiți, pot apărea două neajunsuri, în funcție de situație: (1) să-i facă să se poticnească pe noii convertiți obișnuiți cu idolii și (2) să întărească ideea greșită a Neamurilor că dumnezeii lor (demonii) există cu adevărat și nu ar fi nevoie să renunțe la ei și să se convertească.
sau 3): sa se faca partas cu entitatile spirituale necurate din spatele acelui ritual.Ceea ce e adevarata problema a lui Pavel:"eu nu vreau ca voi sa fiti in impartasire cu dracii. (1Cor.10:20)"
daca dracii aceia erau inexistenti, acesta era mesajul lui clar: Nu exista draci, terminati cu copilariile Posted Image .
Dar mesajul lui Pavel lasa existenta acestor draci, insa previne credinciosul in a nu se face partas cu acei draci care desi in comparatie cu Unul Dumnezeu "nu sunt nimic".

View Postlogic1, on 02 decembrie 2017 - 18:54, said:

Porunca scrisă ”să nu ucizi”, ți-a zis zexe, nu-i împiedica pe evrei să meargă la război ori să ucidă
nici pe cei care o au in spirit, in inima, nu-i impiedica, dupa cum se vede astazi. Posted Image
adevcarul e ca porunca lui Dumnezeu nu poate fi pazita decat de cei care permit scrierea ei in inima si minte.Asta insemnand spalarea creierului, si acceptarea ei ca atare: "Sa NU ucizi". Posted Image

View Postlogic1, on 02 decembrie 2017 - 18:54, said:

Iubirea de aproapele nu este factorul care îi interzice creștinului să devină soldat și să ucidă în război.
iubirea de aproapele il obliga sa devina soldat, sa-si apere aproapele si sa-si dea viata pentru el, la o adica.
totusi, noi stiind ca iubirea nu consta in definitiile lumesti ci in pazirea poruncilor lui Dumnezeu, porunca "Sa NU ucizi" iti interzice a te inrola in armata, orice ganduri marete ai avea despre Dumnezeu si despre aproapele. Posted Image

View Postlogic1, on 02 decembrie 2017 - 18:54, said:

... Iubirea loială de Dumnezeu este principiul implicat.
pentru ca nu accepti definitia scripturala a iubirii, a dragostei, te invarti in jurul cozii. Posted Image

inca o data:"Daca zice cineva: "Eu iubesc[loial - n.r.] pe Dumnezeu", si uraste pe fratele sau, este un mincinos; caci, cine nu iubeste[nu il apara , nu-si da viata pentru el in razboi aparandu-l - n.r.] pe fratele sau, pe care-l vede, cum poate sa iubeasca pe Dumnezeu, pe care nu-L vede? (1Ioan.4:20)" Posted Image

singura scapare a credinciosului ramane porunca scrisa: "Sa NU ucizi". Dupa cum confirma Apocalipsa:"sfintii care pazesc poruncile lui Dumnezeu[care spune sa NU ucizi - n.r.] si marturia lui isus[care marturiseste ca a ucide, nu inseamna doar a-i lua suflarea, ci inseamna si a te mania pe fratele tau - n.r.]"

orice alta incercare de eschivare de la poruncile lui Dumnezeu,  te aduce in plasa Cezarilor acestei lumi si a Popilor care-i sustin in razboaiele atroce. Posted Image

View Postlogic1, on 02 decembrie 2017 - 18:54, said:

Cu carnea te simți ațâțat de slovă să păcătuiești. După cum se zice în context:


”7 N-aş fi cunoscut pofta, dacă Legea (Decalogul) nu mi-ar fi spus: „Să nu pofteşti!” 8 Apoi păcatul a luat prilejul şi a făcut să se nască în mine, prin poruncă, tot felul de pofte; Căci fără Lege, păcatul este mort. Odinioară, fiindcă eram fără Lege, trăiam; dar, când a venit porunca, păcatul a înviat, şi eu am murit. Şi porunca, ea, care trebuia să-mi dea viaţa, mi-a pricinuit moartea”. (”Slova omoară”)

hahaha...Posted Image
de fapt, contextul spune cu totul altceva: ca firea pacatoasa, carnea,[si nu slova, legea] acea "lege a pacatului"  te starneste impotriva legii lui Dumnezeu primite de minte prin credinta , sa pacatuiesti. Iar singura modalitate de a afla ca faci pacat, este Legea lui Dumnezeu care-ti spune: "Sa nu ucizi". Posted Image

Fara lege, pacatul este mort, asemenea omului care-l face fara lege: "Toti cei ce au pacatuit fara Lege vor pieri fara Lege".
cu legea pe table de piatra, esti mort, caci desi este legea, nu este puterea de a o tine.
singura solutie pentru omul aflat aci in situatia asta, este Legea lui Dumnezeu in inima si minte, acceptata a fi scrisa prin credinta. Dupa exact cum au scris Prorocii. Dar Legea lui yHWH, nu alte aiureli teologice. :)

Edited by Dude_2nd, 10 December 2017 - 09:54.


#1044
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,108
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDude_2nd, on 10 decembrie 2017 - 09:52, said:

sau 3): sa se faca partas cu entitatile spirituale necurate din spatele acelui ritual.Ceea ce e adevarata problema a lui Pavel:"eu nu vreau ca voi sa fiti in impartasire cu dracii. (1Cor.10:20)"
daca dracii aceia erau inexistenti, acesta era mesajul lui clar: Nu exista draci, terminati cu copilariile Posted Image .
Dar mesajul lui Pavel lasa existenta acestor draci, insa previne credinciosul in a nu se face partas cu acei draci care desi in comparatie cu Unul Dumnezeu "nu sunt nimic".

Ar fi spus Pavel că un idol este totuna cu nimic, dacă era forba de jertfe aduse unor dumnezei vii? Posted Image

1 Corinteni 8

4 Știm că în lume un idol este totuna cu nimic şi că nu este decât un singur Dumnezeu.
7 Dar nu toţi au cunoştinţa aceasta. Ci unii, fiind obişnuiţi până acum cu idolul, mănâncă un lucru ca fiind jertfit unui idol.


Tu nu ai cunoștința aceasta (că există un singur Dumnezeu)?... Și ți-e frică că jertfești unui al doilea dumnezeu? :)
Posted Image  Ți-am mai spus că Neamurile nu se închinau ”dracilor” (cei din teologia creștină), ci dumnezeilor lor, care în greacă se numeau daimonion, ”demoni”. Și care erau proveniți din spiritele oamenilor deosebiți care au decedat. La creștini ”dracii” se susține că sunt îngeri căzuți... Posted Image

Quote

iubirea de aproapele il obliga sa devina soldat, sa-si apere aproapele si sa-si dea viata pentru el, la o adica.
totusi, noi stiind ca iubirea nu consta in definitiile lumesti ci in pazirea poruncilor lui Dumnezeu, porunca "Sa NU ucizi" iti interzice a te inrola in armata, orice ganduri marete ai avea despre Dumnezeu si despre aproapele. Posted Image
pentru ca nu accepti definitia scripturala a iubirii, a dragostei, te invarti in jurul cozii. Posted Image
inca o data:"Daca zice cineva: "Eu iubesc[loial - n.r.] pe Dumnezeu", si uraste pe fratele sau, este un mincinos; caci, cine nu iubeste[nu il apara , nu-si da viata pentru el in razboi aparandu-l - n.r.] pe fratele sau, pe care-l vede, cum poate sa iubeasca pe Dumnezeu, pe care nu-L vede? (1Ioan.4:20)" Posted Image

Inversezi ordinea, adică pui iubirea de aproapele drept prima poruncă și de Dumnezeu a doua. Rezultatul trebuie să iasă că nu se poate fără slovă, altfel te faci soldat... Posted Image
Poți iubi aproapele în fel și chip, după ce te-ai asigurat că-l iubești pe Dumnezeu în primul rând. Apoi urmează aproapele:


Şi aceasta este porunca pe care o avem de la El: cine iubeşte pe Dumnezeu iubeşte şi pe fratele său. - 1 Ioan 4:21


Quote

hahaha...Posted Image
de fapt, contextul spune cu totul altceva: ca firea pacatoasa, carnea,[si nu slova, legea] acea "lege a pacatului"  te starneste impotriva legii lui Dumnezeu primite de minte
cu legea pe table de piatra, esti mort,  caci desi este legea, nu este puterea de a o tine.

Deci este vorba de Legea numită Decalog:

Romani 7

7 N-aş fi cunoscut pofta, dacă Legea (Decalogul în porunca a zecea) nu mi-ar fi spus: „Să nu pofteşti!” 8 Apoi păcatul a luat prilejul şi a făcut să se nască în mine, prin poruncă, tot felul de pofte; căci fără Lege, păcatul este mort.


Quote

singura solutie pentru omul aflat aci in situatia asta, este Legea lui Dumnezeu in inima si minte, acceptata a fi scrisa prin credinta. Dupa exact cum au scris Prorocii. Dar Legea lui yHWH, nu alte aiureli teologice. Posted Image

Corect, spiritul Legii lui YHWH, nu slova (care ar fi aiureală teologică)... Posted Image Conform cu Ieremia 31 - legea în inimă, nu slove pe piatră.

Romani 7

6 Dar acum, am fost izbăviţi de Lege şi suntem morţi faţă de Legea aceasta care ne ţinea robi, pentru ca să slujim lui Dumnezeu într-un duh nou, iar nu după vechea slovă.

NIV: în modul nou al duhului, nu în cel vechi al slovei.


Edited by logic1, 10 December 2017 - 17:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate