Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Moderare sau cenzură religioasă?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

Poll: Moderare sau cenzură? (7 member(s) have cast votes)

Care dintre cele două modalități de conducere religioasă este mai utilă societății?

  1. Moderarea religioasă. (5 votes [71.43%] - View)

    Percentage of vote: 71.43%

  2. Voted Cenzura religioasă. (2 votes [28.57%] - View)

    Percentage of vote: 28.57%

Vote

#1
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007
Ar trebui, conducătorii cultelor religoase, să fie simpli moderatori sau cenzori religioși, așa cum și sunt de fapt?

Din punctul meu de vedere, în orice biserică ai intra, membrii ei, începând cu pastorii, ar trebui să lase fiecăruia deplina libertate de exprimare, singura cenzură fiind cea a modului de exprimare, nicidecum a ideilor. Ce te faci însă că, cu cât o biserică este mai veche, cu atât mai puternică este și cenzura ei religioasă. Oamenii sunt obligați să gândească așa cum spune ”tradiția” și cum spun deștepții bisericii respective. În cele din urmă cenzura devine așa de puternică, încât se transformă într-un adevărat pat al lui Procust.
Interesant că nu numai în bisericile clasice, adică acelea de tip clădire unde niște oameni se adună să discute despre Dumnezeu, apare această cenzură, ci în orice loc, real sau virtual unde oamenii se adună să discute despre Dumnezeu. Ba chiar în orice loc unde oamenii se adună, în numele a orice s-ar aduna. De fiecare dată trebuie să existe niște deștepți, cu drepturi depline sau fără nici un drept, care să facă o filtrare a ideilor vehiculate prin filtrul propriei lor gândiri. Așa se face că tot ce este în acord cu modul lor de gândire este ok și capătă pașaport de trecere, restul este clasat ca prostie, imbecilitate, tâmpenie, porcărie șamd, șamd, șamd sau pur și simplu încuiat sub un lacăt. Cel puțin pe forumuri acest lacăt poate fi vizualizat, într-o adunare reală însă lacătul apare drept o tăcere apăsătoare, când nimeni nu mai îndrăznește să spună nimic, de vreme ce deșteptul adunării a etichetat deja.
Să nu pierdem însă din vedere că această cenzură, deși dureroasă și retrogradă, în final se dovedește benefică. Pentru că oamenii găsesc noii modalități de exprimare și se folosesc de lucruri absolut fără legătură la prima vedere, pentru a-și spune oful și a-și expune ideile. Așa se face că, în final, cenzura se întoarce împotriva cenzorilor.

Edited by tudorel666, 28 October 2014 - 09:00.


#2
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Cred ca deja exagerezi. Pacat ca nu-ti dai seama de asta.

O sa-ti fie inchis si topicul asta si pe buna dreptate.

#3
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postd-rive, on 28 octombrie 2014 - 09:03, said:

Cred ca deja exagerezi. Pacat ca nu-ti dai seama de asta.

O sa-ti fie inchis si topicul asta si pe buna dreptate.

Tu crezi în dreptate? Chiar dacă ai crede, crezi că se găsește sămânță de-a ei pe aici? Aici primează legea junglei, doar că nu-i o junglă a animalelor sălbatice, ci o junglă a deștepților.

Apropo, mai bine ai vota înainte să fie închis. Deși, credincios prost cum sunt eu, tot mai sper că adevărul triumfă în cele din urmă.

Edited by tudorel666, 28 October 2014 - 09:09.


#4
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Pai pe topicul celalalt erai liber cugetator. Aici esti credincios.

Cine sa te mai inteleaga?

Eu as fi mai rezervat la afirmatia: "o jungla a desteptilor". Ai o definitie pentru destept?

Nu ne-ai zis ce faci tu in viata de zi cu zi. Ce prestezi?

Nu mai insista sa votez. Ai pus doua optiuni tampite. Nu am cum sa votez niciuna din ele pentru ca as fi... excavator :D

Edited by d-rive, 28 October 2014 - 09:16.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttudorel666, on 28 octombrie 2014 - 08:59, said:

Ar trebui, conducătorii cultelor religoase, să fie simpli moderatori sau cenzori religioși, așa cum și sunt de fapt?
Din punctul meu de vedere, în orice biserică ai intra, membrii ei, începând cu pastorii, ar trebui să lase fiecăruia deplina libertate de exprimare, singura cenzură fiind cea a modului de exprimare, nicidecum a ideilor. Ce te faci însă că, cu cât o biserică este mai veche, cu atât mai puternică este și cenzura ei religioasă.
Daca nu-ti convine, nu te duci!
Te ia cineva de par si te duce cu forta la o anumita biserica? :habarnam:
Nu prea cred, cel putin din acest punct de vedere traiesti inca intr-o tara libera...

#6
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostKarhu, on 28 octombrie 2014 - 09:16, said:

Daca nu-ti convine, nu te duci!
Te ia cineva de par si te duce cu forta la o anumita biserica? Posted Image
Nu prea cred, cel putin din acest punct de vedere traiesti inca intr-o tara libera...

Păi singura biserică pe care o mai frecventez este cea de p-aci. Și m-aș bucura să fiu doar moderat, nu și cenzurat. Voi însă, cei mari, tari și puternici de pe Softpedia, decideți. Eu pot doar să sugerez, umil, că greșiți și ați început să săriți calul.

#7
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009

View Posttudorel666, on 28 octombrie 2014 - 09:18, said:


Păi singura biserică pe care o mai frecventez este cea de p-aci. .....Eu pot doar să sugerez, umil, că greșiți și ați început să săriți calul.
Deci softpedia = biserica. Aflam lucruri noi.

Da, umil, sugerezi... ati inceput sa sariti calul. Umil emiti o afirmatie de forta :D

#8
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postd-rive, on 28 octombrie 2014 - 09:15, said:

Pai pe topicul celalalt erai liber cugetator. Aici esti credincios.

Cine sa te mai inteleaga?

Eu as fi mai rezervat la afirmatia: "o jungla a desteptilor". Ai o definitie pentru destept?

Nu ne-ai zis ce faci tu in viata de zi cu zi. Ce prestezi?

Nu mai insista sa votez. Ai pus doua optiuni tampite. Nu am cum sa votez niciuna din ele pentru ca as fi... excavator Posted Image


Este alegerea ta să votezi sau nu. În nici un caz nu aș vrea să cad în patima celor pe care îi acuz. Cred însă că ar fi indicat ca atunci când folosești cuvinte așa de dure din vocabularul deștepților ( ”opțiuni tâmpite” - apropo de ce înțeleg prin jungla deștepților, că adică taman de astfel de etichetatori ca tine vorbeam) să le și justifici. Nu de alta, dar când saluți un om și îi urezi de bine, nu-i nevoie să te justifici, dar când îl înjuri este.

View Postd-rive, on 28 octombrie 2014 - 09:23, said:

Deci softpedia = biserica. Aflam lucruri noi.



Etimologie și denumiri

Ekklesia

Cuvîntul profan ekklesia apare în Atena antică, cu referire la adunarea poporului. Totuși conceptul religios de biserică apare pentru prima dată în Septuaginta, versiunea grecească a Vechiului Testament, de 25 de ori, în cărțile istorice și în psalmi....
În Vechiul Testament, ekklesia face concurență termenului mai vechi synagogê (prima referință în Exod 12:3).
Câtă vreme sinagoga e "adunarea celor mânați împreună" (syn împreună; ago a mâna), adunare pasivă, biserica e "adunarea celor convocați" (ek din; kaleuô a chema).

http://ro.wikipedia....ă_(instituție)


După cum vezi, am folosit corect termenul, chiar dacă actualmente este cunoscut aproape în exclusivitate doar un înțeles al lui, de instituție religioasă.

View Postd-rive, on 28 octombrie 2014 - 09:23, said:


Da, umil, sugerezi... ati inceput sa sariti calul. Umil emiti o afirmatie de forta Posted Image

Da, asta am învățat de la Isus, că nu trebuie să fii mândru ca să emiți afirmații de forță.

#9
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Asa se intampla cand nu se face corect distinctie intre credinta si religie, liberul arbitru devine habotnic si imparte cu emfaza, dogme.
Un om educat corect, intotdeauna va fi introspect si masurat (echilibrat), desigur si aici exceptiile nescuzand regula.

#10
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Posttudorel666, on 28 octombrie 2014 - 08:59, said:

Ce te faci însă că, cu cât o biserică este mai veche, cu atât mai puternică este și cenzura ei religioasă. Oamenii sunt obligați să gândească așa cum spune ”tradiția” și cum spun deștepții bisericii respective. În cele din urmă cenzura devine așa de puternică, încât se transformă într-un adevărat pat al lui Procust.
Este adevarat, si trebuie si mai multa cenzura
Tu de exemplu care esti fan 666 nu poti nici sa te apropii de biserica. Ar trebui sa existe legi din alea ca in america: sa nu te poti apropia la o distanta mai mica de 1km de exemplu

#11
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009

View Posttudorel666, on 28 octombrie 2014 - 09:37, said:


Da, asta am învățat de la Isus, că nu trebuie să fii mândru ca să emiți afirmații de forță.
Tocmai ce l-am sunat. A zis ca minti, nu te cunoaste, nu te-a invatat niciodata nimic.
Deasemenea, a spus sa nu-i mai amesteci numele cu tot felul de chestii pe care le sustii tu.

Daca ai sa continui, iau legatura si cu ceialalti trei si daca si ei imi confirma ca de fapt esti sub acoperire, piaza rea, o sa avem probleme.
Din cate vad, tu esti necuratul care vrea sa intre deghizat in casa sufletelor noastre.

#12
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View Postd-rive, on 28 octombrie 2014 - 10:26, said:

Tocmai ce l-am sunat. A zis ca minti, nu te cunoaste, nu te-a invatat niciodata nimic.
Deasemenea, a spus sa nu-i mai amesteci numele cu tot felul de chestii pe care le sustii tu.

Daca ai sa continui, iau legatura si cu ceialalti trei si daca si ei imi confirma ca de fapt esti sub acoperire, piaza rea, o sa avem probleme.
Din cate vad, tu esti necuratul care vrea sa intre deghizat in casa sufletelor noastre.

Faptul că cineva are sau nu autoritate primită de la Isus se poate verifica foarte ușor: îi ceri respectivului să te dea pe mâna Satanei. Dacă poate, înseamnă că are putere asupra dracior și numai Isus i-o poate da. Dacă nu poate, înseamnă că-i un mincinos. Așa și tu, dacă ești sigur că eu sunt necurat și încă și cu vinovăție și intenție, atunci dă-mă pe mâna Satanei. Dacă nu, oricum știi că încerci să faci ”glume” religioase.

View Postaltul2, on 28 octombrie 2014 - 10:05, said:

Este adevarat, si trebuie si mai multa cenzura
Tu de exemplu care esti fan 666 nu poti nici sa te apropii de biserica. Ar trebui sa existe legi din alea ca in america: sa nu te poti apropia la o distanta mai mica de 1km de exemplu

Uite, tocmai datorită unei astfel de atitudini BOR dă credincioșilor doar două variante: ori să-i dea în cap, ori să fugă de ea. Eu am ales să-i dau în cap, de vreme ce oricum m-am săturat să fug de ea. Iar capul ei sunt dogmele ei.

Edited by tudorel666, 28 October 2014 - 10:32.


#13
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Daca aici ti se pare cenzura,stai sa vezi cat se plang unii de poiana.
Si chiar daca ar fi sa ai dreptate,eu nu prea vad ce ai putea face decat sa deschizi topic pe feedback si sa pui exemple concrete.
Insa atata timp cat cei ce modereaza respecta regulamentul lor de moderare adica au grija sa repectam noi regulamentul,nu ai ce face.Chiar daca anumite chestii pot duce la interpretari ca cenzura,sau simpatizarea unei anume "religie" din partea moderatorilor.

#14
mishu6969

mishu6969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 520
  • Înscris: 04.03.2011
Exagerezi si o sa-ti explic de ce.

Religia nu e politica sa se bazeze pe o platforma program. Religia se bazeaza pe filozofie si fiecare religie are clar stabilite reperele sale.
In momentul in care vii tu, liber cugetator, si incepi sa aberezi cu ideile tale care nu ai nici cea mai mica legatura cu dogmele religioase, de ce oamenii aia te-ar asulta? De ce te-ar lasa sa-i duci si pe altii in ratacirile tale?
Ca sa-ti dau un exemplu, e ca si cum ai lua un nebun de pe strada, pe cel mai nebun poate, si l-ai duce acasa sa-ti invete copii. Ai face asta?

Sunt convins ca in orice biserica daca vei intreba (deci nu vei afirma) despre problemele care spui tu ca sunt cenzurate, ti se va raspunde.

#15
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postaltul2, on 28 octombrie 2014 - 10:05, said:

Este adevarat, si trebuie si mai multa cenzura
Tu de exemplu care esti fan 666 nu poti nici sa te apropii de biserica. Ar trebui sa existe legi din alea ca in america: sa nu te poti apropia la o distanta mai mica de 1km de exemplu
Posted Image Posted Image

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,982
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttudorel666, on 28 octombrie 2014 - 08:59, said:

1. Ar trebui, conducătorii cultelor religoase, să fie simpli moderatori sau cenzori religioși, așa cum și sunt de fapt?
............................................
2.Care dintre cele două modalități de conducere religioasă este mai utilă societății?
1.Conducatorii cultelor religioase pot fi cum au ei chef, in limitele legii. Asa cum am mai spus, nu vine nimeni sa te prinda pe strada si sa te duca cu forta sa te inscrii la vreun anume cult. Daca mergi/ activezi la vreun cult inseamna ca accepti ''regulamentul de ordine interioara'' de acolo, asa cum si pe Softpedia acccepti regulamentul forumului. Daca nu, pa si pusi!

2. Intrebare fara sens, Romania e stat laic si e condusa de infractorii cunoscuti sub numele de politicieni, nu de cei cunoscuti sub numele de popi.

@Tudorel, ai grija ce topicuri mai deschizi astazi, ca sunt cu ochii pe tine!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate