Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Casa parter si etaj

* * * * * 24 votes
  • Please log in to reply
6213 replies to this topic

#3313
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcsomi, on 04 aprilie 2017 - 07:32, said:

Ma intalnesc tot mai des cu astfel de sisteme si insatlatii

Posted Image Aoleu ! Si la d-ta in poze se intalnesc distribuitoare intoarse cu "'capul in jos'" si nici unul cu GPA ?!

Uite postez si eu o poza cu o camera tehnica in care se observa un distribuitor cu '"capul in jos'" si tot ""fara GPA'".. Posted Image
@dana84, si in poza aceasta vei putea observa ceva elemente cunoscute..Posted Image

Attached Files



#3314
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdana84, on 03 aprilie 2017 - 22:52, said:

Aer dara Posted Image
Sistemul nu e nimic sofisticat. Pe sub sapa de la etaj am dus niste tuburi de ventilare de la Prof-Air Frankische (varianta aplatizata) - am scos cate un tub din fiecare incapere. In bai si bucatarie sunt de extractie, iar in camere de admisie. Toate se intalnesc in cutiile de distributie din camera tehnica. Acolo va fi o unitate de ventilare (spre ComfoAir 350 / StorkAir WHR 930 inclin) care va fi conectata la cutiile de distributie si va avea un tub de admisie (scos pe peretele exterior al camerei tehnice) si un tub de evacuare scos pe acoperis (cel pe care il vezi in poza).

Dana, de Losnay  50RVX -E model SP3 (375 mc pe ora) ce zici, ai evaluat si seria Losnay pentru unitatea de ventilare?

#3315
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
* 500mch ora. SP1, SP2, SP3, SP4 sunt treptele de viteza ale ventilatorului, pe treapta trei are debit 375 mch si pe cea mai mare are 500.

#3316
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postcatalijns, on 04 aprilie 2017 - 08:45, said:

Dana, de Losnay  50RVX -E model SP3 (375 mc pe ora) ce zici, ai evaluat si seria Losnay pentru unitatea de ventilare?
Nu stiu nimic despre unitatea asta ...

#3317
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Foarte mici pierderi imi par a fi la vata. As zice undeva la 1-2%. E drept ca si mesterii au recuperat tot ce s-a putut si au folosit-o in partea de sus, intre acele L-uri de lemn, unde nici nu s-a tencuit si nici nu cred ca voi mai veni cu adeziv sau plasa. O sa pun doar pana la nivelul L-urilor si apoi voi inchide acea zona.
Attached File  DSC_0184.JPG   296.97K   216 downloads

In sfarsit am prins si eu inca o echipa de mesteri la casa asta de care pot zice ca sunt multumita si doar e nevoie sa merg ocazional sa discutam detalii de care chiar se tine cont (iar daca nu inteleg, ma suna sa ma intrebe pana e clar cum vreau sa se faca). Sper sa o tina tot asa si sa termin casa cu ei Posted Image
Insa imi sustin teoria de anul trecut, la care am ajuns doar dupa ce am dat de multe ori cu capul : echipele mici, in care seful e si angajat si lucreaza cot la cot cu restul echipei mi se par cele mai implicate in a iesi totul bine. Dezavantajul lor e ca nu prea se ocupa de achizitii (doar achizitii mai mici), au timpi de executie putin mai mari si si preturi putin mai mari ...

Am scos si evacuarea de la hota in faza asta ca sa nu mai gaurim ulterior.
Attached File  DSC_0183.JPG   412.76K   251 downloads

Asa arata decalajul intre vata de 15 si cea de 20. Momentan e la acelasi nivel cu partea de jos a spaletului - unde va veni glaf (aici am lasat 6 cm sub tocul ferestrei), insa cred ca voi mai pune 3 cm de extrudat ca sa mai inalt putin partea de jos a decalajului astfel incat cand o sa montez acel profil metalic acesta sa vina pe aceeasi linie cu partea de sus a glafului. Sper sa imi iasa calculele Posted Image Oare o fi vreo problema daca lipesc un extrudat de 3 cm peste vata strict pe aceasta zona?
Attached File  DSC_0182.JPG   372.4K   240 downloads

Scurgerea din balcon inca nu am facut-o. Pe o zona sunt montate deja 3 placi de vata, oare o fi suficient daca decupez doar 10 cm din vata, pun scurgerea si apoi o inchid cu adeziv si vata de 2-3 cm peste? Ca sa nu mai scobeasca vata pana la zidarie si sa prinda scurgerea cu dibluri. La zona cu rosu din poza ma refer.
Attached File  DSC_0153_2.jpg   213.4K   222 downloads

L.E. Pe aici avem parte si de prima ploaie de cand am inceput termosistemul. Desi am streasina mare si schela cu plasa (deci teoretic nu prea poate ajunge ploaia) tot am ceva emotii. Le-am si spus ca o sa ploua azi deci sa aiba grija sa protejeze tot. Sper ca m-au ascultat si maine cand o sa merg nu o sa gasesc un dezastru.

Edited by dana84, 04 April 2017 - 18:20.


#3318
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Legat de apa, mi-a zis cineva ca vata de la knauf e impermeabilizata in masa iar cea de la werk e doar la suprafata. Daca este asa cred ca s-ar merita diferenta mica de pret intre cele doua.  Eu am avut noroc si a plouat decat cativa stropi pana sa acopere vata...daca ploua mult si cu vant doua fatade le uda rau....referitor la scurgere eu as decupa adancime 10cm si pentru siguranta as prindebteava in doua coliere cu surub pana in zidarie....efort e minim...peste teava as pune o fasie de vata eventual impanata cu ceva adeziv(poate merge si poliuretanic) si nu cred ca se intampla nimic...

Si eu am avut pierderi minime la vata....mi-au ramas 18bax-uri(pe care ma tot amana cei de la sto ca le ia inapoi:):)

#3319
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Am terminat in mare cu montajul vatei (mai e doar un perete mic in balconul din spate). De maine ar trebui sa inceapa sa puna plasa.
La geamurile din poze rulourile s-au inchis foarte fain. Din pacate nu toate vor iesi asa (am cel putin un geam care a fost montat la fata zidariei, iar dupa ce s-a tencuit intr-o parte s-a incarcat cu ~1 cm mai mult decat in cealalta; sper sa arate cat de cat ok, chiar daca se va vedea pe linia casetei, in partea de jos, problema)
Attached File  DSC_0186.JPG   438.01K   209 downloadsAttached File  DSC_0187.JPG   134.32K   196 downloadsAttached File  DSC_0188.JPG   336.03K   204 downloadsAttached File  DSC_0189.JPG   435.62K   194 downloadsAttached File  DSC_0190.JPG   190.71K   194 downloadsAttached File  DSC_0191.JPG   188.42K   196 downloadsAttached File  DSC_0192.JPG   452.68K   195 downloadsAttached File  DSC_0193.JPG   131.05K   181 downloads

Daca ar fi sa o iau de la capat as monta geamurile dupa tencuiala. E mult mai bine asa din toate punctele de vedere.

Edited by dana84, 06 April 2017 - 17:27.


#3320
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Dar daca nu pui ferestrele cum poti lucra la interior (instalatii) ?

#3321
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View PostBylly00, on 06 aprilie 2017 - 18:34, said:

Dar daca nu pui ferestrele cum poti lucra la interior (instalatii) ?
Ma refeream la tencuitul exterior - cei care il fac. Adica acuma as face asa: tencuit exterior, geamuri, instalatii, tencuit interior ...

#3322
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 06 aprilie 2017 - 18:37, said:

Ma refeream la tencuitul exterior - cei care il fac. Adica acuma as face asa: tencuit exterior, geamuri, instalatii, tencuit interior ...
aceeasi recomandare as face-o si eu....la tine e un caz fericit 1cm:) sa vezi cum ar fi fost la mine cu 6cm :) Norocul ca am pus geamurile dupa tencuirea ext...

#3323
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Dana, poate iti foloseste poza asta. E de la Denache de pe jurnal.

https://forum.softpe...4#entry20961308

Attached Files


Edited by lenny13, 07 April 2017 - 07:43.


#3324
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Din categoria "prea complicat sa iasa din prima"...
Au venit cei cu gazul pentru instalatia din curte. Le-am cerut ca musai teava sa urce pe langa perete, la 4 cm de acesta (la intelegerea cu mesterii de la termosistem) ca sa se poata finisa bine. I-am rugat pe cei cu termosistemul sa il faca in acea zona inainte de a veni cei cu gazul tocmai ca sa nu cumva sa greseasca.
Zis si facut, insa se pare ca era prea complicat sa urce bine de jos si pana la intrarea in casa. Asa ca daca nu au nimerit iesirea tevii din pamant s-au gandit ca sa imi faca asa, o "treapta" din teava de gaz, cat sa ma pot impiedica bine de ea cand o sa cobor din camera tehnica pe langa perete (acolo urmeaza sa torn doua trepte, intre teava si acea terasa).
Attached File  DSC_0201.JPG   197.58K   281 downloads
Se pare ca trebuia sa fiu mult mai explicita: teava sa iasa din pamant la o distanta de 10 cm de elevatie si 4 cm de fatada.
Unul din mesterii de la termosistem glumea azi ca sigur au facut intentionat, ca apoi eu sa merg la ei sa le cer o masca si uite asa castiga si cei cu gazul si si ei :)
O sa vina sa refaca dupa Pasti, ca de ramas nu are cum sa ramana asa.

Si o intrebare despre glafuri: oare cum se masoara? Adica ce precizie? La mine latimea de la inaltator la marginea termosistemului e variabila: 23 sau 23.5 sau 24 sau 25. E ok sa dau comanda asa cum e, la precizie de 0.5 atat la lungime cat si la latime sau trebuie sa fie multiplu de cm ?
Si mi s-a zis ca la latimea masurata sa adaug 4 cm, insa mie imi pare cam mult. Parca as zice ca 3 cm e mai ok, ca sa nu iasa foarte mult in afara. Sau 4 cm e ceva standard?

Edited by dana84, 10 April 2017 - 22:04.


#3325
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
Eu am luat masuratorile la glafuri ..si apoi am adunat 2.5 cm..pe latime (cam atat iese in exterior)..iar pe lungime..am pus cate 3 cm pe fiecare latura (stanga/dreapta), deci 6 cm..

Cat priveste latimea..parca ar fi indicat mai mult de 2.5 (parerea mea)..3 cm cum ziceai cred ca e suficient..Picuratorul se face cam la 1cm.(depinde din ce material le faci si cu cati cm mai incarci peste vata..). Eu maine o sa montez marmura..pe latura din spatele casei..si o sa postez niste poze..cu ce-a iesit..

Cel mai bine testezi cu o scandura..sau OSB..o tai la dimensiuni..si o aplici pe glaf..sa vezi daca-ti place cum arata..apoi ajustezi dimensiunile..dupa 'gust'..Posted Image

PS: niste poze de la mine cu niste teste..iese marmura in exterior cu 4cm acolo..insa pe perete voi veni cu o piatra cam de 1.5 cm (material + adeziv)..deci tot la 2-2,5 cm o s ramana..in exterior..

Edited by manghels, 10 April 2017 - 22:58.


#3326
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdana84, on 10 aprilie 2017 - 22:11, said:

Din categoria "prea complicat sa iasa din prima"...
Au venit cei cu gazul pentru instalatia din curte. Le-am cerut ca musai teava sa urce pe langa perete, la 4 cm de acesta (la intelegerea cu mesterii de la termosistem) ca sa se poata finisa bine. I-am rugat pe cei cu termosistemul sa il faca in acea zona inainte de a veni cei cu gazul tocmai ca sa nu cumva sa greseasca.
Zis si facut, insa se pare ca era prea complicat sa urce bine de jos si pana la intrarea in casa. Asa ca daca nu au nimerit iesirea tevii din pamant s-au gandit ca sa imi faca asa, o "treapta" din teava de gaz, cat sa ma pot impiedica bine de ea cand o sa cobor din camera tehnica pe langa perete (acolo urmeaza sa torn doua trepte, intre teava si acea terasa).
Attachment DSC_0201.JPG
Se pare ca trebuia sa fiu mult mai explicita: teava sa iasa din pamant la o distanta de 10 cm de elevatie si 4 cm de fatada.
Unul din mesterii de la termosistem glumea azi ca sigur au facut intentionat, ca apoi eu sa merg la ei sa le cer o masca si uite asa castiga si cei cu gazul si si ei :)
O sa vina sa refaca dupa Pasti, ca de ramas nu are cum sa ramana asa.

Si o intrebare despre glafuri: oare cum se masoara? Adica ce precizie? La mine latimea de la inaltator la marginea termosistemului e variabila: 23 sau 23.5 sau 24 sau 25. E ok sa dau comanda asa cum e, la precizie de 0.5 atat la lungime cat si la latime sau trebuie sa fie multiplu de cm ?
Si mi s-a zis ca la latimea masurata sa adaug 4 cm, insa mie imi pare cam mult. Parca as zice ca 3 cm e mai ok, ca sa nu iasa foarte mult in afara. Sau 4 cm e ceva standard?

Cei mai multi producatori dau o incastrare de 2 cm in termosistem in instructiunile de montaj. Acum dupa mine nu e o chestie critica. La fel si la latime daca te departezi de decorativa cu 1,5 , 2 sau 2,5 cm nu e bai, ideea ar fi sa fie uniform dpdv estetic pt ca functional e acelasi lucru.

#3327
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postpicomouse, on 11 aprilie 2017 - 05:48, said:

Cei mai multi producatori dau o incastrare de 2 cm in termosistem in instructiunile de montaj. Acum dupa mine nu e o chestie critica. La fel si la latime daca te departezi de decorativa cu 1,5 , 2 sau 2,5 cm nu e bai, ideea ar fi sa fie uniform dpdv estetic pt ca functional e acelasi lucru.
Baiul e ca recomandarea de montaj a celor de la Helopal e asta
"Lungimea glafului = lungimea golului de fereastra inclusiv capace + 2 cm
Latimea glafului = distanta de la tocul ferestrei la marginea finisata (tencuita) a zidului + 4 cm (iesirea in consola).
Inclinatia pentru scurgerea optima a apei in cazul glafurilor exterioare este de 5%, ceea ce inseamna o diferenta de nivel de circa 1 cm la o latime de 20 cm."
Attached File  instructiuni-montaj-helopal-clasic-exterior.jpg   60.41K   148 downloads

Insa mie acei 4 cm iesiti in afara mi se par totusi mult si nu imi dau seama daca cer asta din cauza picuratorului sau ar merge si 3 cm sa zicem.

#3328
OvidiuEne

OvidiuEne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 06.12.2007
Merg si 3cm, glaful inclinat, clar.

#3329
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdana84, on 11 aprilie 2017 - 10:40, said:


Baiul e ca recomandarea de montaj a celor de la Helopal e asta
"Lungimea glafului = lungimea golului de fereastra inclusiv capace + 2 cm
Latimea glafului = distanta de la tocul ferestrei la marginea finisata (tencuita) a zidului + 4 cm (iesirea in consola).
Inclinatia pentru scurgerea optima a apei in cazul glafurilor exterioare este de 5%, ceea ce inseamna o diferenta de nivel de circa 1 cm la o latime de 20 cm."
Attachment instructiuni-montaj-helopal-clasic-exterior.jpg

Insa mie acei 4 cm iesiti in afara mi se par totusi mult si nu imi dau seama daca cer asta din cauza picuratorului sau ar merge si 3 cm sa zicem.

Ai varianta de la helopal fara marginea rotunjita exterior. Eu am 1-2 cm de la buza interioara si nu sunt probleme. Cred ca ai putea lasa aceeasi distanta de la picurator.

#3330
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Am mai avansat putin. A fost destul de migalos acel decalaj din grosimi diferite de vata. Sper sa fi meritat efortul.

Urmeaza sa inchid sageacul cu osb si xps. Am luat in final ceva adeziv de la Duraziv pe care scrie ca ar fi si pentru lipit xps pe osb. Mesterii mei nu prea sunt fani ai lipitului cu spuma ...

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate