Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...
 Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

Cu autorulota prin jud. Buzau

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...
 Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto pt fotogr...
 Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 

Neplata salariului

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

 Dany_Darke, on 24 septembrie 2014 - 08:42, said:

ca produsele le-a gasit in magazie si nu le-a adus de acasa
Domnișoară nu te umfla în pene. Lasa atitudinea de superioritate sau lasă-te de oferit ajutor. Nu așa se face.
Vezi că înregistrarea se face doar prin ReviSal și nu mai are treabă cu inregistrarea fizică la ITM.

#20
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013

 meshgheru_andu, on 23 septembrie 2014 - 20:31, said:

ce este de facut pentru a primi salariul cuvenit?
1. Nu mai vede nimeni nici un salariu.
2. Prietena ta sa stea acasa de maine.

Nu va face nici dracu nimic, astia sunt genul de jegosi care cauta sclavi care sa care tone de marfa pe moca. Este foarte grav ca e si legala treaba asta, da' na, e Romania! Am trecut si eu printr-o faza similara cu prietena mea. Lucra la o chinezoaica pe langa Dragonul Rosu. Cara sute de kile de marfa pe zi (fata fiind si cu baieti in echipa magazinului, tot ea cara), batjocura, injuraturi, furat bani din salariu etc. Sa stea linistita acasa cateva zile sa se odihneasca, apoi sa puna mana sa isi caute un loc de munca serios.

Nu stau astia sa te dea in judecata pentru cateva sute de lei. Ei doar trag de sclavi ca sa le faca treaba si merg la intimidare.

Edited by BWD, 24 September 2014 - 09:16.


#21
Shahara

Shahara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 29.08.2013

 meshgheru_andu, on 23 septembrie 2014 - 20:45, said:

Nu ne permitem cheltuieli de judecata,suntem doi studenti la inceput de viata.
Cat despre mine,ma sufla vantul daca bate putin mai tare ce sa amenint.. Posted Image

Deci prin urmare ITM o asteapta.

Mergand la ITM - nu presupune cheltuieli si nici amenintari.

ITM-ul le va face un control ( in baza sesizarii unui angajat ) de unde va reiesi ca prietena ta n-a primit salariul. Va da firmei ca si masura plata salariilor.
Firma va avea doua posibilitati - sa indeplineasca masura sau sa mearga in judecata cu ITM-ul.
Prietena ta nu va avea cheltuieli de judecata si intr-un final isi va primi banii.

Edited by Shahara, 24 September 2014 - 09:38.


#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,054
  • Înscris: 07.11.2006

 meshgheru_andu, on 23 septembrie 2014 - 20:31, said:



....si doreste ca prietena mea sa dea o declaratie in prezenta unui avocat.

De ce cere acest lucru si ce este de facut pentru a primi salariul cuvenit?

Sa dea o declaratie cu privire la ce?Si pana la urma de ce nu ar da o asemenea declaratie?

#23
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013

 Shahara, on 24 septembrie 2014 - 09:38, said:

Firma va avea doua posibilitati - sa indeplineasca masura sau sa mearga in judecata cu ITM-ul.
Sau sa bage banul in buzunarul inspectorului si sa isi vada mai departe linistita de treaba ca si pana acum.

Oameni buni, TREZITI-VA! Suntem in ROMANIA si lucrurile nu sunt chiar asa de roz... de exemplu la etajul de deasupra mea sta o proasta cu un arab plin de bani. Nu stiu ce fac aia cu copiii lor, tot ce stiu e ca urla intr-un fel anormal si anormal de mult. Am chemat politia, m-au rugat sa raman la etajul meu, au trecut pe la aia, de unde probabil au luat spaguta, apoi singurul raspuns pe care l-am mai primit la fiecare sesizare e ca politia romana nu are ce sa faca in legatura cu asta si sa ma calmez, ca altfel iau amenda. Deci este foarte probabil ca acei copii mici sa fie abuzati in fel si chip, si noi nu avem ce sa facem (legal vorbind).

La noi nu mai exista lege de mult timp. Eu am un accident auto cu daune reclamat pe 1 iunie 2013. Politia nu a facut nimic nici pana la clipa de fata. Pentru ca ala a avut bani si eu nu. Se fura, se violeaza, se omoara sub ochii politiei (uneori autorii sunt chiar oameni "ai legii"), pentru ca banul e mai presus de lege. Nu mai traiti cu impresia ca va protejeaza cineva, pentru ca nu e nimeni. NIMENI!

Asa ca da-l dracu de ITM si sa stea acasa si gata, problem solved!

Edited by BWD, 24 September 2014 - 10:39.


#24
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,444
  • Înscris: 20.02.2008
Da, dar macar trebuie sa dea niste bani respectiva firma, ca e spaga la ITM sau chiar amenda, macar decarteaza. Asa daca nu face nimic isi merita soarta.

#25
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013
Aha, deci rezolvam problema sclavagismului la locul de munca incurajand coruptia?

DA, AI DREPTATE, NE MERITAM SOARTA!!!

#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014

 sandel_u, on 24 septembrie 2014 - 09:05, said:

Domnișoară nu te umfla în pene. Lasa atitudinea de superioritate sau lasă-te de oferit ajutor. Nu așa se face.
Vezi că înregistrarea se face doar prin ReviSal și nu mai are treabă cu inregistrarea fizică la ITM.

ai dat quote la ce am scris si ai raspuns cu totul altceva. nu ti-am inteles logica, in fine.

n-am sustinut ca trebuia sa mearga fizic la ITM ca sa arate ca este angajata, era vb de inregistrarea contractului in baza de date ITM, pt ca acei 200 care ia dat sunt ca sa-i inchida gura si sa nu spuna ca nu a fost platita deloc. asta nu arata sub nici o forma daca a fost sau nu angajata cu forme legale.

cat despre mersul la ITM, 90% din respondenti, au facut acest indemn. tu de unde ai aterizat acu ca sa te iei de mine ca sunt superioara?

#27
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
Are contract de munca semnat de ambele parti? E suficient. Daca nu e inregistrat asta nu mai e problema ei ci a patronului. DIn cate mai stiu, amenda pentru neinregistrarea contractelor de munca e ceva intre 2.500 si 5.000 de lei. (poate gresesc).
Contractul de munca pe perioada nedeterminata se incheie in anumite conditii legale. A primit preaviz? Exista vreo dovada a unei anchete interne si vreo decizie de imputare transmisa in conformitate cu legea, cu semnare de luare la cunostiinta and so on?
Contracul de munca, chiar daca nu e in format standard, se supune unor conditii minimale ale legii. Nu o face, e sanctionabil si nu se poate prevala de asa zisul "acord intre parti".
Solutiile pe care le vad eu :
- sesizare la ITM in care se mentioneaza strict ce se poate justifica cu documente scrise plus afirmatiile verbale ale patronului  (in sesizare se poate face). Chiar daca va da spaga la ITM tot va fi mai mare decat ceea ce trebuie sa ii plateasca iar rezultatul controlului ITM nu poate fi altul decat plata obligatiilor catre angajati, adica va trebui sa plateasca SI salariul.
- adresa la circa financiara din care face parte angajatorul pentru a solicita informatii daca impozitele aferente activitatii ei la firma aia au fost platite catre bugetul de stat. Poate baga orice motivatie fiscal acceptata gen asigurarea de sanatate sau contributia la somaj.
- deschidere proces in instanta pentru solicitarea drepturilor banesti rezultate din contract (precum si cele ulterioare in cazul in care preavizul lipseste sau concedierea s-a facut in termen nelegal) si punerea la dispozitie de catre angajator  a tuturor inscrisurilor din care sa rezulte perioada ei lucrata acolo si dovada platii obligatiilor catre stat. Timbrarea din cate stiu eu e ceva gen 3 lei sau asa ceva.

Daca face toate astea sincer, satisfactia de a o stii pe aia in cacat pana la gat e mai mare decat acel salariu care nu mai vine. Iar aia stie ca daca se pomeneste cu hartii de la astea 3 institutii o s-o coste cu muuuuult mai mult. Treaba cu declaratia in fata avocatului e apa de ploaie. Vantura cuvinte importante cum a auzit ea in filme. Nu are ce declaratie sa dea si nu este prevazuta in nici o forma de cercetare preliminara la locul de munca.

Succes si vino si tu cu un feed-back.

#28
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 BWD, on 24 septembrie 2014 - 10:38, said:

Oameni buni, TREZITI-VA! Suntem in ROMANIA si lucrurile nu sunt chiar asa de roz...

Asa ca da-l dracu de ITM si sa stea acasa si gata, problem solved!


 BWD, on 24 septembrie 2014 - 11:40, said:

Abureli pentru cine mai crede ca merge ceva cum trebuie in tara asta si ca mai pasa cuiva de ceva.

Sa stea acasa. Punct!


 BWD, on 24 septembrie 2014 - 10:52, said:

DA, AI DREPTATE, NE MERITAM SOARTA!!!


Si ai tu ceva impotriva celor care vor sa faca ceva, doar pentru ca tu nu poti? :console:

Nu vreau sa fac aici un expozeu despre mersul societatii dar lasa-l pe fiecare sa isi faca drumul lui in viata. Poate va fi mai bun decat al tau, nu mai fi asa de ciudos. :)

#29
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013

 pierre_de_timp, on 24 septembrie 2014 - 11:49, said:

Si ai tu ceva impotriva celor care vor sa faca ceva, doar pentru ca tu nu poti?
Nu, chiar deloc. Si eu nu am zis ca nu pot. Eu am putut sa fac multe. Problema se afla la institutiile statului, care ar trebui sa functioneze intr-un fel, dar functioneaza in alt fel. E chiar foarte simplu.

#30
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009

 pierre_de_timp, on 24 septembrie 2014 - 11:33, said:

Are contract de munca semnat de ambele parti? E suficient. Daca nu e inregistrat asta nu mai e problema ei ci a patronului. DIn cate mai stiu, amenda pentru neinregistrarea contractelor de munca e ceva intre 2.500 si 5.000 de lei. (poate gresesc).
Contractul de munca pe perioada nedeterminata se incheie in anumite conditii legale. A primit preaviz? Exista vreo dovada a unei anchete interne si vreo decizie de imputare transmisa in conformitate cu legea, cu semnare de luare la cunostiinta and so on?


Daca face toate astea sincer, satisfactia de a o stii pe aia in cacat pana la gat e mai mare decat acel salariu care nu mai vine. Iar aia stie ca daca se pomeneste cu hartii de la astea 3 institutii o s-o coste cu muuuuult mai mult. Treaba cu declaratia in fata avocatului e apa de ploaie. Vantura cuvinte importante cum a auzit ea in filme. Nu are ce declaratie sa dea si nu este prevazuta in nici o forma de cercetare preliminara la locul de munca.

Succes si vino si tu cu un feed-back.

A lucrat cu forme legale.

Nu,nu a primit preaviz. Dovada ar fi pe camerele de supraveghere daca nu au fost sterse casetele.

Nu ma ajuta cu nimic sa o stiu pe aia in cacat pana la gat,noi avem nevoie de bani,chiria,facultatea,intretinerea nu se platesc singure iar un singur salariu nu ajunge.

Partea cu avocatul a fost ceruta de "patroana".

#31
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 meshgheru_andu, on 24 septembrie 2014 - 18:20, said:


A lucrat cu forme legale.

Nu,nu a primit preaviz. Dovada ar fi pe camerele de supraveghere daca nu au fost sterse casetele.

Nu ma ajuta cu nimic sa o stiu pe aia in cacat pana la gat,noi avem nevoie de bani,chiria,facultatea,intretinerea nu se platesc singure iar un singur salariu nu ajunge.

Partea cu avocatul a fost ceruta de "patroana".
sorry. Daca nu ii da aia de bunavoie, mai devreme de 2-3 luni (in varianta pozitiva) nu ii puteti primi. Cel putin nu pe cai legale.

Si daca o sa ai probleme din cauza lipsei banilor ai sa vezi ca te satisface si sa o stii pe aia vinovata de probleme, in kkt pana la nas.

#32
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Tot ce este posibil. Acum dupa niste cautari pe net,am aflat cine este directorul acestui lant de magazine : Corina POP (Only for you).
Surprinzator este faptul ca are peste 5 magazine deschise si peste 100 de angajati,cum se lauda HR firmei.

Sa evitati pe cat posibil! Sper sa fie de folos aceste informatii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate