Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier
 Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic

Recomandare firma/persoana pentru...
 

Asigurare pentru masina care e pe numele meu si certificatul de inmatriculare pe numele fostului proprietar

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
aha, deci dupa logica ta, daca gasesc pe strada o masina neinmatriculata, pot sa o iau, ca nu are proprietar.

#20
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postslai, on 24 septembrie 2014 - 16:47, said:

aha, deci dupa logica ta, daca gasesc pe strada o masina neinmatriculata, pot sa o iau, ca nu are proprietar.

te ia politia, ai comis infractiune si se numeste furt.

#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
pai nu ai zis ca propitar e ala de la politie, ca nu conteaza la financiar?
daca iau o masina neinmatriculata, aia nu are stapan, deci.

#22
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postloveparade, on 23 septembrie 2014 - 20:34, said:

Asigurarea se face intotdeauna (la orice societate de asigurari) pe PROPRIETARUL masinii adica pe cine este trecut in certificatul de inmatriculare al masinii.
Masina e trecula la impozit pe tine, nicidecum nu e a ta. Masina ti-e instrainata, dar nu-ti apartine de drept a ta!

Afirmi aceste lucruri probabil din cauza faptului ca nu poti face diferenta intre  dobandirea dreptului de proprietate si transcrierea dreptului de proprietate.

Din momentul in care ai semnat contractul de vanzare-cumparare ESTI proprietar si poti face asigurare pe numele tau pe maxim 12 luni .(este posibil ca unele societati de asigurare  sa ceara sa le atesti faptul ca ai impus masina la impozit) . Asigurarea este perfect valabila timp de 30 zile atat la politie cat si la asigurator (chiar daca in certificat este fostul proprietar). Daca nu ai transcris masina in 30 zile este foarte posibil ca sa ai probleme la un eventual control sau la asigurator(in caz de accident)

Edited by polizei, 24 September 2014 - 19:30.


#23
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
eh, ce sa'i faci, pentru unii e grele...

#24
ana_maria_

ana_maria_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2009
Am şi eu o nelămurire legată de acest subiect. Am cumpărat o maşină SH, trebuie să o duc la înmatriculări. Pentru asta, trebuie să îmi fac asigurare pe numele meu. Toate bune şi frumoase, numai că la asigurare mi se cere adresa de pe talon. Pe talon este încă doar adresa fostului proprietar, evident. Ce ar trebui să fac, fac asigurarea pe numele meu, cu adresa fostului proprietar, sau cu adresa mea, deşi nu este încă pe talon?

#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,880
  • Înscris: 25.01.2007
la ce imbecil te-ai dus sa faci asigurarea?
numele tau, adresa ta.

#26
ana_maria_

ana_maria_

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.02.2009
Am vrut să o fac online, acolo mi se cerea adresa de pe talon. Şi mie mi se părea logic să fie adresa mea, dar am zis că mai bine întreb înainte, ca să nu am vreo surpriză după. Mulţumesc pentru răspunsul rapid!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate