Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Jean Paul Gaultier "Le Male" Original sau Fake?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012
Salut,mi-a cumparat un JPG "Le male" si am unele nelamuriri,parfumul miroase,am verificat codul de bare pe vreo doua site-uri si mi-a aparut ca este in regula,dar pe cutia de tabla in care a venit nu gasesc acel numar mai mai mic,numar de lot sau cum s-o fi numind,pur si simplu nu este,pe sticluta am gasit un astfel de cod,care e foarte greu de citit,l-am verificat pe checkcosmetic.net si mi-a aparut ca produsul este fabricat in ianuarie 2014.M-am uitat la diferite review-uri si sticluta pare ca arata corespunzator.Nelamurirea mea este de ce nu se gaseste acel numar scurt (de lot) si pe cutia de metal in care a venit produsul?Cum pot sti cu siguranta daca e original?Tin sa mentionez ca era sigilat.Multumesc si sanatate!

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
E facatura fratica !

Edited by mihai!, 12 September 2014 - 20:15.


#3
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Cât ai dat pe el şi de unde l-ai luat?

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NY-gFXJdQ10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012

 mihai!, on 12 septembrie 2014 - 20:19, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NY-gFXJdQ10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sticluta arata exact ca cea originala.

 driftking91, on 12 septembrie 2014 - 20:15, said:

Cât ai dat pe el şi de unde l-ai luat?

De emag si am dat 160 de lei...da stiu nu e sigur de pe emag....dar am vazut ca parerile sunt imparite,unii zic ca sunt fake-uri altii sunt siguri ca sunt originale :-??

#6
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Cel mai sigur test, te duci cu parfumul îl iei la tine în Mall.
te dai pe o mana cu parfumul cumpărat de tine, pe cealaltă mana cu parfumul din sephora/douglas
vezi pe parcurs cum se prezintă notele și parfumul în general. De la persistenta la perceperea notelor.
Ai grija sa fi foarte obiectiv când mirosi.

#7
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Eu il folosesc de ani de zile, 160 lei mi se pare cam putin.

Ops, acu am vazut ca vorbim de ala de 75 ml, credeam ca vorbesti de cel de 125 ml. La banii astia, posibil sa fie original.

Edited by balauru69, 12 September 2014 - 21:36.


#8
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
emag nu vinde falsuri.

#9
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Am spus-o si pe alt topic. Parfumurile "originale" le gasesti la importatorii de marca din romania. Importatorii vand mai departe distribuitorilor si magazinelor. Eu i-am intrebat pe cei de la Emag daca parfumurile lor au eticheta importatorului si nu mi-au raspuns.

@Adrryo: Folia de plastic in care era parfumul, avea vreo eticheta micuta lipita pe care scria ingredientele, importatorul, si lunile de valabilitate (in limba romana) pe ea? Daca da, poti sa-mi spui ce importator scrie pe eticheta?

Edited by Blue_Ivy, 12 September 2014 - 21:57.


#10
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012

 Blue_Ivy, on 12 septembrie 2014 - 21:57, said:

Am spus-o si pe alt topic. Parfumurile "originale" le gasesti la importatorii de marca din romania. Importatorii vand mai departe distribuitorilor si magazinelor. Eu i-am intrebat pe cei de la Emag daca parfumurile lor au eticheta importatorului si nu mi-au raspuns.

@Adrryo: Folia de plastic in care era parfumul, avea vreo eticheta micuta lipita pe care scria ingredientele, importatorul, si lunile de valabilitate (in limba romana) pe ea? Daca da, poti sa-mi spui ce importator scrie pe eticheta?
N-avea,ingredientele erau scrise in engleza direct pe folia de plastic,e posibil sa fi a vut dar sa fi cazut cand am desfacut folia,nu stiu sigur....dar AM GASIT NUMARUL DE LOT SCRIS PE ACEA FOLIE DE PLASTIC

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006
Daca o firma produce un parfum fals, acea firma comite o ilegalitate. Cum va ganditi ca EMAG ar putea lucra cu o astfel de firma? Nu traim chiar in China.
Acesti falsificatori lucreaza la negru, altfel ar ajunge rapid in instanta.

#12
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 Adrryo, on 12 septembrie 2014 - 22:15, said:

N-avea,ingredientele erau scrise in engleza direct pe folia de plastic,e posibil sa fi a vut dar sa fi cazut cand am desfacut folia,nu stiu sigur....dar AM GASIT NUMARUL DE LOT SCRIS PE ACEA FOLIE DE PLASTIC
Inseamna ca nu sunt luate de unde le iau cei din malluri. Fa testu urmator: testeaza cel din magazin pe hartie, si al tau tot pe hartie, daca miros la fel si persista la fel atunci nu e nicio diferenta.

 SfPetru, on 12 septembrie 2014 - 22:18, said:

Daca o firma produce un parfum fals, acea firma comite o ilegalitate. Cum va ganditi ca EMAG ar putea lucra cu o astfel de firma? Nu traim chiar in China.
Acesti falsificatori lucreaza la negru, altfel ar ajunge rapid in instanta.
Eu cred ca tu nu stii cate magazine vand fakeuri si nu li se intampla nimic.

Edited by Blue_Ivy, 12 September 2014 - 22:49.


#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,833
  • Înscris: 10.12.2006

 Blue_Ivy, on 12 septembrie 2014 - 22:33, said:

Eu cred ca tu nu stii cate magazine vand fakeuri si nu li se intampla nimic.
Tu stii?
Nu zic ca nu sunt tot felul de magazine care vand falsuri, din moment ce majoritatea firmelor lucreaza la gri, cumpara un parfum pe factura si noua fara, ca sa aiba ce arata la ANPC daca vin in inspectie. Dar Emag zic eu ca are alte standarde si e prea mare sa se riste cu asa ceva.

#14
arianna_D

arianna_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.07.2008
N-are o holograma pe celofanul in care era impachetat? (unele pt femei au). De obicei cele fake au un miros de alcool (ca spirtul) dupa ce se estompeaza mirosul principal. La cel original ar trebui sa ramana un alt miros, in functie de notele lui : inalte - ce se simt la prima aplictie, medii -  ce se simte dupa ce s-a mai estompat, gen trandafir - nota inalta, santal - medie, flori exotice - nota joasa; dupa ce s-a mai estompat ar trebui sa simti miros de santal, finut, si nu mirosul de alcool. Daca nu stii cum miroase cel original, du-te si testeaza-l in magazin pe piele (nu hartie) si vezi daca este vreo diferenta intre ce ai si ce trebuie.

Posibil ca respectivul magazin sa fie doar intermediar si de asta scria in engleza si nu romana; iar pretul pare ok pt cati ml are....

#15
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
@Adrryo: Persista sau nu? Le Male e un parfum ce e laudat pentru persistenta lui.

#16
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

 arianna_D, on 13 septembrie 2014 - 02:30, said:

La cel original ar trebui sa ramana un alt miros, in functie de notele lui : inalte - ce se simt la prima aplictie, medii -  ce se simte dupa ce s-a mai estompat, gen trandafir - nota inalta, santal - medie, flori exotice - nota joasa; dupa ce s-a mai estompat ar trebui sa simti miros de santal, finut, si nu mirosul de alcool.

Puicuto, alcoolul este o substanta puternic volatila. Daca e sa il simti, il simti imediat dupa aplicare, nu la ore bune dupa.

#17
Adrryo

Adrryo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.01.2012

 arianna_D, on 13 septembrie 2014 - 02:30, said:

N-are o holograma pe celofanul in care era impachetat? (unele pt femei au). De obicei cele fake au un miros de alcool (ca spirtul) dupa ce se estompeaza mirosul principal. La cel original ar trebui sa ramana un alt miros, in functie de notele lui : inalte - ce se simt la prima aplictie, medii -  ce se simte dupa ce s-a mai estompat, gen trandafir - nota inalta, santal - medie, flori exotice - nota joasa; dupa ce s-a mai estompat ar trebui sa simti miros de santal, finut, si nu mirosul de alcool. Daca nu stii cum miroase cel original, du-te si testeaza-l in magazin pe piele (nu hartie) si vezi daca este vreo diferenta intre ce ai si ce trebuie.

Posibil ca respectivul magazin sa fie doar intermediar si de asta scria in engleza si nu romana; iar pretul pare ok pt cati ml are....

N-are holograma,este in varianta de 75 de ml,inainte sa-l cumpar l-am testa in magazin si miroase asemanator,adica nu stiu cum sa ma exprim,acesta cand il pulverizez prima data are un miros placut,acceptabil,pe cand cel din magazin parca avea un miros mai greu,mai "chimic" (nu stiu cum sa ma exprim),iar dupa ce se extompa un pic ajungea sa miroasa cum miroase al meu imediat ce il pulverizez....asa MI SE PARE.

 Blue_Ivy, on 13 septembrie 2014 - 07:24, said:

@Adrryo: Persista sau nu? Le Male e un parfum ce e laudat pentru persistenta lui.

Pai asta e si dubiul meu,mi se pare ca nu persista,repet mi se pare,caci mama zice ca se simte,persista....am facut un test cu o bucata de hartie pe care am pulverizat,la vreo 15 ore de la pulverizare tot se simte...bine nu stiu cat de relevant este acest test.

Edited by Adrryo, 13 September 2014 - 12:52.


#18
boggy20

boggy20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 05.05.2012
Depinde și de pielea fiecăruia la persistenta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate