Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Jean Paul Gaultier "Le Male" Original sau Fake?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
arianna_D

arianna_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.07.2008

View Postizometric, on 13 septembrie 2014 - 08:37, said:

Puicuto, alcoolul este o substanta puternic volatila. Daca e sa il simti, il simti imediat dupa aplicare, nu la ore bune dupa.

Cocoselule, il simti imediat (din prima clipa de aplicare) daca stii ca parfumul respectiv miroase intr-un anume fel. Daca e prima data cand il cumperi ti se va parea ca miroase ok, dar dupa cateva MINUTE, nu ore bune (! nu stiu de unde ai scos orele bune) se va simti un miros aiurea. Ideea mea era ca un parfum (de calitate) original nu miroase deloc a alcool , nici la inceput nici dupa ce ar trebui sa ramana notele medii....

Depinde si de piele (acelasi parfum se poate simti diferit la 2 persoane), de cat de repede ti se acomodeaza nasul cu el (acele ore bune de care spunea Cocoselul mai sus) - alte persoane vor simti mai bine cat de bine persista pt ca tu deja te vei fi acomodat cu el, si daca e apa de toaleta, parfum sau alte trasnai....  Daca se simte la fel si cel din magazin si al tau, e ok.

#20
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View Postarianna_D, on 14 septembrie 2014 - 02:01, said:


Cocoselule, il simti imediat (din prima clipa de aplicare) daca stii ca parfumul respectiv miroase intr-un anume fel. Daca e prima data cand il cumperi ti se va parea ca miroase ok, dar dupa cateva MINUTE, nu ore bune (! nu stiu de unde ai scos orele bune) se va simti un miros aiurea. Ideea mea era ca un parfum (de calitate) original nu miroase deloc a alcool , nici la inceput nici dupa ce ar trebui sa ramana notele medii....

Depinde si de piele (acelasi parfum se poate simti diferit la 2 persoane), de cat de repede ti se acomodeaza nasul cu el (acele ore bune de care spunea Cocoselul mai sus) - alte persoane vor simti mai bine cat de bine persista pt ca tu deja te vei fi acomodat cu el, si daca e apa de toaleta, parfum sau alte trasnai....  Daca se simte la fel si cel din magazin si al tau, e ok.

Daca vrei iti dau eu cel putin 5 nume de parfumuri la care simti alcool din prima, si costa de la 100 lei in sus. Si cele fake miros foarte similar sa nu crezi ca simti spirt. E vorba de cum se dezvolta mirosul in primele minute, dupa 1 ora si daca mai simti ceva dupa minim 4 ore. De aceea se verifica pe hartie persistenta, daca o mirosi dupa 4 ore si nu mai e nimic acolo e fake clar. Dar aici ma refer la brandurile foarte cunoscute care le gasesti si in mall, nu la toate parfumurile.

#21
arianna_D

arianna_D

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 29.07.2008
Na, probabil ai dreptate, desi am intalnit si parfumuri orig la care nu mai ramane nimic pe hartie.
Eu nu am intalnit dintre parfumurile originale pe care le foloseam miros mai accentuat de alcool, in schimb cand am mirosit aceleasi parfumuri fake se simtea diferenta clar. Probabil la parfumuri mai ieftine, branduri mai comune, diferenta nu mai e atat de mare intre original/fake. Si oricum daca te pricepi simti mai repede cand e ceva in neregula.

#22
_Orpheus

_Orpheus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 24.03.2011
Nu sunt de acord cu proba pe hartie, acolo simti doar notele de baza. La majoritatea parfumurilor false interesul "producatorilor" e sa simuleze mirorul de inceput al originalului. Atfel, cel original si cel fals vor mirosi la fel la inceput, iar apoi la cel original vor incepe sa se simta notele de mijloc, iar la cel fals altceva. In plus, parfumul miroase diferit pe piele fata de hartia de test.

#23
dorinacirstea

dorinacirstea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 20.06.2010
La produsul original, codul format din litere si cifre se afla tiparit pe cutie, in exterior, in partea de jos. Acelasi cod se afla imprimat pe baza sticlei, in partea dreapta, alaturi de alte date. Aici scrierea este facuta in sticla, fara eticheta. Codul de bare se afla pe fundul cutiei, tiparit direct pe metal. Cutia de metal este sigilata cu folie de plastic.
In magazinul din aeroport costa 199 lei.

Edited by dorinacirstea, 15 September 2014 - 14:43.


#24
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Cei de la emag mi-au raspuns dupa un secol, aparent produsele comercializate de ei provin de la importatori deci in teorie sunt acelasi care le gasiti in mall`uri. Doar cele comercializate direct de ei, nu si de alti parteneri de-ai lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate