Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#1477
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Daca esti multumit nu ai de ce sa faci calibrare.


#1478
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 Codrin1989, on 22 noiembrie 2017 - 14:23, said:

Am si eu o intrebare,dupa achizitionarea unui tv este absolut necesar calibrarea sau este doar un moft?.Eu daca sunt multumit de imagine,calitate,sunet,etc este necesara calibrarea sau  sunt eu multumit ca nu am cu ce face comparatie..
Crezi ca poti seta ochiometric sa arate imaginea ca pe un tv calibrat cu aparatura? Poza de genul...
Ai achizitionat de curand un samsung, daca nu ma insel.
De ce crezi ca e un moft? Raportezi calibrarea la costul televizorului, sau la maximizarea adusa pe display?

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 22 November 2017 - 15:51.


#1479
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014
Poze mai elocvente nu am mai văzut!
Oare cat de bine se vede pe viu daca in poze arata impecabil?

#1480
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 ManUnkinDH, on 22 noiembrie 2017 - 12:36, said:

Revin cu feedbackul promis. Aseara a fost Calin_fdx la mine pentru a calibra TV-ul de care va spuneam mai sus, un Samsung 65KS7002. In primul rand trebuie sa il laud pentru comportamentul absolut profesionist, rabdarea cu care mi-a raspuns la toate intrebarile si meticulozitatea cu care a muncit.
Rezultatele dupa calibrare sunt cel putin impresionante in filmele pe care le-am incercat, atat SDR cat si HDR. Privind modalitatea de calibrare HDR il rog pe Calin sa vina cu detalii, nu vreau sa vorbesc prostii.
Nu am avut timp sa incerc foarte in detaliu jocuri pe PS4 PRO si Xbox One X, asa ca aici voi veni cu feedback dupa ce am timp sa stau linistit cateva ore si sa mi se obisnuiasca retina cu noile setari.

Probleme ale TV-ului rezolvate de Calin prin calibrare:

- la fime HDR, in scene intunecate, in momentul in care apareau subtitles se lumina in mod nenatural tot ecranul TV-ului, aspect care a disparut complet si nu pot decat sa fiu foarte fericit. Si aici il rog pe Calin sa explice fenomenul, de ce se intampla asa si cum a rezolvat.

- uniformitatea ecranului: pana aseara, in partea stanga jos  aveam un efect DSE destul de pronuntat in anumite momente. Dupa calibrare nu a disparut complet, dar s-a rezolvat in proportie de 80%. Am ramas foarte impresionat si de asta.

Investitia in calibrare ISF merita 100%, iar pe Calin il recomand cu toata increderea.
Multumesc pt aprecieri.
Tv-ul arata foarte bine pentru un lcd-led iluminat edge. Nu am vazut probleme majore, ci doar cateva minore semnalate dupa evaluari minutioase. Nu avea banding, nu avea clouding, raritate a astfel de diagonale iluminate edge. Contrastul setat prin calibrare, reliefa foarte pregnant iesirea din alb (clipping-ul din testul X-box, care inainte ducea la o pierdere in detalii, si "ardea imaginea" Urmeaza un nou update in decembrie, update prin care vor fi rezolvate mai multe probleme de protocol al fisierelor de HDR in game mod. Voi reveni cu o lectura ulterioara pe display pentru a observa daca acest update modifica ceva la ansamblul imaginii calibrate. Nu am facut poze (era foarte tarziu cand am plecat)

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 22 November 2017 - 17:10.


#1481
ManUnkinDH

ManUnkinDH

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.11.2017

 Calin_fdx, on 22 noiembrie 2017 - 17:00, said:

Multumesc pt aprecieri.
Tv-ul arata foarte bine pentru un lcd-led iluminat edge. Nu am vazut probleme majore, ci doar cateva minore semnalate dupa evaluari minutioase. Nu avea banding, nu avea clouding, raritate a astfel de diagonale iluminate edge. Contrastul setat prin calibrare, reliefa foarte pregnant iesirea din alb (clipping-ul din testul X-box, care inainte ducea la o pierdere in detalii, si "ardea imaginea" Urmeaza un nou update in decembrie, update prin care vor fi rezolvate mai multe probleme de protocol al fisierelor de HDR in game mod. Voi reveni cu o lectura ulterioara pe display pentru a observa daca acest update modifica ceva la ansamblul imaginii calibrate. Nu am facut poze (era foarte tarziu cand am plecat)


Revin cu feedback dupa cateva zile de teste serioase, atat cu filme dar mai ales cu Xbox One X si PS4 PRO.

Am convenit cu ajutorul lui Calin ca singura solutie de moment pentru game mode HDR content este pur si simplu sa schimb setarile de fiecare data cand trec din SDR in HDR. Dupa cum stiti, seria KS sufera de un bug(Samsung ii spune feature) prin care nu isi schimba setarile conform contentului afisat in game mode.  Este o solutie de compromis, desi enervanta deoarece trebuie sa umblu la urmatoarele de fiecare data:
- backlight
- contrast
- smart led
- 2 point white balance
- gamma
- color space
Cu toate acestea, rezultatele sunt la fel de impresionante precum procesul e iritant. Nu pot sa apreciez destul cat de importanta a fost calibrarea white balance si cata diferenta este fata de factory settings. La o vizita viitoare de-a lui Calin vom incerca si calibrarea de custom color space in content HDR, voi posta pareri despre rezultate. Totodata, in cateva zile probabil ca voi face un update de firmware si voi verifica cu ajutorul lui Calin daca perimetrii au ramas aceeasi.

O mica mentiune siropoasa daca vreti: folosesc ochelari de vedere, iar lentilele imi sunt heliomate(acest lucru ma ajuta mult la lucrul pe PC). Ei bine, va dati seama cat de  distorsionat vedeam eu ansamblul de culori al TV-ului prin acei ochelari, lucru demonstrat de Calin prin asezarea lentilelor in fata senzorului laser. Primul lucru facut a doua zi dimineata dupa calibrare a fost sa-mi cumpar inca o pereche de ochelari de vedere, de data aceasta cu lentile neutre. :)

#1482
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014

 ManUnkinDH, on 28 noiembrie 2017 - 17:09, said:

Revin cu feedback dupa cateva zile de teste serioase, atat cu filme dar mai ales cu Xbox One X si PS4 PRO.
Cu toate acestea, rezultatele sunt la fel de impresionante precum procesul e iritant.
Revin cu imagini din game mode calibrat

Attached Files



#1483
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Imagini X-Factor Antena1 HD pe un Samsung fhd calibrat

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 10 December 2017 - 16:43.


#1484
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,064
  • Înscris: 20.06.2009
Cred că indicat ar fi, atunci cînd se pun pozele, să se specifice exact și modelul. Nu de alta, dar poate există posesori ai aceluiași model, la care să le placă mai mult cum arată după calibrare, decît cum îl au ei acum...Posted Image

#1485
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Mda. Este un 40K5672 model entry de la Samsung. Ca sa zic, reprezentativa ar fi această poză. Și afară calibratori folosesc content mixt cu fețe umane (feminine în special) contraste, culori diferite,  alăturate întâlnite în mod curent, ușor de reperat și evaluat intr-un ansamblu mixt.
Deși este calibrată în modul FILM, imaginea este neutră, albul de pe rochii este alb, nu virează în gălbui cum e în general modul film necalibrat. La fel totul pielii este neutu fără saturația specifică samsung, însă fundalul și elementele decorative (modelele din rochii) sunt pline de culoare, așa cum vezi în realitate.
Este un tv ieftin, gen 2000lei, acesta nu înseamnă ca imaginea afișată pe display-ului calibrat nu este una corectă, semnalul dacă are suficient bitrate și o rezoluție fhd, posesorul poate fi sigur ca e maxim ce se poate scoate din el!

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 10 December 2017 - 17:36.


#1486
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,810
  • Înscris: 04.10.2014

 Calin_fdx, on 10 decembrie 2017 - 17:08, said:

La fel totul pielii este neutu fără saturația specifică samsung, [...]
sau tonul machiajului... :)

#1487
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Lasă că nu-i machiata mulatra pe decolteu,  și nici cea cu coronița-n păr din margine dreapta, cea cu umerii dezveliti. Sau??

Edited by Calin_fdx, 10 December 2017 - 17:44.


#1488
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,810
  • Înscris: 04.10.2014

 Calin_fdx, on 10 decembrie 2017 - 17:40, said:

Lasă că nu-i machiata mulatra pe decolteu,  și nici cea cu coronița-n păr din margine dreapta, cea cu umerii dezveliti. Sau??
Recunosc că am studiat fețele, nu decolteurile. :) O fi semn de bătrânețe? :)

#1489
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Salut, am o intrebare care sper sa nu para ridicola, are rost calibrarea unui LG 32LJ500V ? Stiu, este un model foarte entry.

#1490
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,810
  • Înscris: 04.10.2014

 haxx123, on 18 decembrie 2017 - 09:18, said:

Salut, am o intrebare care sper sa nu para ridicola, are rost calibrarea unui LG 32LJ500V ? Stiu, este un model foarte entry.
Nu e ridicolă. Și la modele ieftine se poate îmbunătăți imaginea, dar la LG-urile LCD de fabricație recentă chiar n-are rost.

#1491
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 06.06.2006
Daca tot sunteti la "entry level" acestor modele se poate face ceva? as avea de ales intre un nei de 60' si un star-light de 55', ambele full hd cu cine stie ce paneluri, dar luate la preturi bune, sub pragul de black friday de anul acesta, asadar daca le-a testat cineva de pe aici, il rog cu o parere despre calibrare, multumesc.

#1492
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,810
  • Înscris: 04.10.2014

 razvanu, on 20 decembrie 2017 - 04:05, said:

Daca tot sunteti la "entry level" acestor modele se poate face ceva? as avea de ales intre un nei de 60' si un star-light de 55', ambele full hd cu cine stie ce paneluri, dar luate la preturi bune, sub pragul de black friday de anul acesta, asadar daca le-a testat cineva de pe aici, il rog cu o parere despre calibrare, multumesc.
Ar trebui verificate meniurile, am rezerve că există reglajele necesare calibrării sau acoperă toată plaja de tipuri de reglaj necesare. Bine, ar mai trebui văzut și cum răspund reglajele existente, pentru că pot fi implementate și prost, făcându-le nefolositoare.

#1493
shecky

shecky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 08.07.2004
Buna seara, un sony xe80 se poate calibra? Nu am vazut despre el ceva. Multumesc

#1494
beurself

beurself

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.12.2003
Am achizitionat de aproximativ o luna un LG 60SJ850V. Sunt multumit de el dar simt ca are nevoie de o calibrare.
Am cautat in Brasov dar nu am gasit pe cineva care sa ofere un astfel de serviciu. Ce optiuni am?

Multumesc,

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate