Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...

cu autorulota prin BZ
 Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag

Uzucapiune teren intravilan
 Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...
 Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat
 

In ce oras sa ma mut?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Cluj.

#20
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 pasarea_penix, on 01 septembrie 2014 - 13:52, said:

constanta
eu as propune chiar eforie nord, am fost pe acolo in octombrie si e un adevarat deliciu, sa tot traiesti.
si e si foarte aproape de constanta.

#21
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,492
  • Înscris: 12.07.2010
Sighișoara

Attached Files



#22
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,972
  • Înscris: 14.08.2007

 swissstack, on 01 septembrie 2014 - 13:33, said:

   - un oras curat, frumos (cu parcuri, iarba verde etc.)
   - un oras cu oameni civilizati, calmi, binevoitori
   - un oras viu, conectat (sa ai unde sa iesi, sa existe cinema, mall, teatru etc. si sa nu se inchida la ora 19, sa existe cluburi etc)
   - sa ai unde sa faci diverse activitati (piscine, sali de fitness, scoli de dans etc.)
   - sa fie usor sa ne gasim joburi (it/programare si farmacist)
   - ar fi super daca ar fi si aproape de munte sau la munte
Cluj:
- sunt cateva parcuri recent modernizate (printre care si parcul mare, parcul Iulius, parcul sportiv Babes acum se termina de modernizat) si cu atmosfera frumoasa, gradina botanica, parc etnografic de cateva zeci de hectare, padurile Faget si Hoia in jurul orasului, Cetatuia ... practic in functie de unde stai in oras, poti sa ajungi chiar si in padure si in sub 5 minute (la parcuri e loc de mai multe inca); la curatenie si aspect e loc de mai bine intotdeauna, dar nu sta rau
- oamenii sunt in mod sigur mai calmi decat in Bucuresti si zic eu destul de binevoitori si civilizati
- de viu, e cat se poate de viu (cel mai viu din provincie in mod sigur, datorita si numarului foarte mare de studenti - vreo 70-80.000, 22 de sali de cinema, cel mai mare festival de film din Romania, cel mai mare festival de film de comedie, teatre premiate constant la UNITER, cel mai bine cotat club din Romania in topurile internationale (cu multi artisti straini cunoscuti invitati periodic), cel mai mare festival de muzica din Romania - Electric Castle, doua mall-uri mari, etc)
- de piscine, fitness, sali de dans, terenuri de tenis, fotbal cu nocturna, teren de golf, etc nu duci lipsa deloc (doua bazine noi olimpice/sportive plus multe piscine de la World Class pana la piscine de hoteluri de 4-5 stele accesibile publicului, ai de unde alege, fitness World Class/Gimmy/etc, mai prost sta la capitolul stranduri in aer liber)
- in IT se "bat" firmele pe angajati, la farmacii nu stiu exact, dar la cate farmacii sunt nu cred ca ar trebui sa fie foarte greu - iar salariile sunt cele mai mari din tara dupa Bucuresti
- Apusenii incep la 15-20 de km de oras, pana la zone mai "celebre"/deosebite faci eventual 40 de km (lacuri, chei, cascade, paduri, etc), ideea e ca in sub 30 de minute poti fi la munte ... acum depinde cat de "la munte" vrei sa mergi, dar de obicei nu faci mai mult de o ora pana la zonele de munte de interes

Edited by utopium, 01 September 2014 - 14:38.


#23
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
One up pentru Cluj,
Suficient de mare si industrializat ca sa nu te plictisesti, suficient de mic ca sa nu fie haotic. Si neaparat bicicleta.

Edited by danX, 01 September 2014 - 14:12.


#24
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,972
  • Înscris: 14.08.2007

 Hider141, on 01 septembrie 2014 - 13:49, said:

P.S.: mie Cluj-Napoca mi se pare prea incarcat si haotic, in special in perioada septembrie-iunie/iulie. Chiar daca nu-i un oras mort, totusi poti muri de plictiseala cand ai nevoie de 2 ore sa ajungi cu masina de la lucru inapoi acasa.
Eu zic ca tot orasul (dintr-un capat in altul) poate fi parcurs in 30 de minute cu masina in 95% din cazuri. Sigur ca exista cazuri cand se lucreaza la ceva sau se aglomereaza din diverse motive (cand incepe anul scolar/universitar, cand se termina anul scolar/universitar, etc). Si e preferabil sa eviti Florestiul (care nu e in Cluj, dar e lipit de Cluj si exista zona rezidentiala semnificativa) si eventual si Manasturul. Eu fac pana in zona ultra-centrala in mod normal 8 minute ... si stau pe la ultimele blocuri din oras dinspre Est. Ca sa fac 15 minute pana in centru ar trebui sa fie foarte aglomerat Posted Image Sigur, exista trasee optime pe care le inveti, daca nu stii pe unde sa te bagi e posibil sa faci mai mult.

Ca idee, de la mine de acasa (deci din zona de est, ultimele blocuri) fac 8 minute pana in centru (teatru, opera, cinema), vreo 10 pana la gara, 5 pana la aeroport, 3 pana la cel mai apropiat mall/cinema/piscina/fitness/hypermarket/cash&carry, 6 minute pana la birou, 12 minute pana in parcul mare, 15 minute pana la cele doua bazine olimpice (sunt unul langa altul din pacate), 13-15 minute pana la Cluj Arena/noua sala polivalenta, tot vreo 13-15 si pana la stadionul CFR, 20-25 de minute pana la mall-ul din celalalt capat al orasului.

Edited by utopium, 01 September 2014 - 14:35.


#25
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,174
  • Înscris: 28.06.2005

 swissstack, on 01 septembrie 2014 - 13:33, said:

Hello,

Stiu ca poate parea ceva foarte subiectiv, dar sunt curios de parerile altora. As vrea sa ma mut din acest oras minunat (Bucuresti).
As vrea:

   - un oras curat, frumos (cu parcuri, iarba verde etc.)
   - un oras cu oameni civilizati, calmi, binevoitori
   - un oras viu, conectat (sa ai unde sa iesi, sa existe cinema, mall, teatru etc. si sa nu se inchida la ora 19, sa existe cluburi etc)
   - sa ai unde sa faci diverse activitati (piscine, sali de fitness, scoli de dans etc.)
   - sa fie usor sa ne gasim joburi (it/programare si farmacist)

   - ar fi super daca ar fi si aproape de munte sau la munte

P.S. Nu stiu daca e in aria potrivita.

Dacă partea de IT şi închis la ora 19 n-ar apărea în cerinţe, Alba Iulia s-ar încadra.
Altfel... Braşov, Cluj, Sibiu. Poate Timişoara, având totuşi muntele aproape. Chiar şi de peste hotare.

#26
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009

 danX, on 01 septembrie 2014 - 14:10, said:

One up pentru Cluj,
Suficient de mare si industrializat ca sa nu te plictisesti, suficient de mic ca sa nu fie haotic. Si neaparat bicicleta.
S-o crezi tu, bicicleta daca stai pe dealuri :lol:

Cluju-i fain na, dar ii ca un lighean...la propriu. Daca te muti in sud, pe dealuri, iti ies plamanii, ficatul si ochii pana urci cu bicicleta :lol:


Farmacii sunt multe, foarte multe. Industria farmaceutica e in floare ( Ranbaxy, Farmec ).Intradevar, nu iti mai poti deschide o farmacie. Dar in industrie e mai fain, se castiga mai mult si nu uiti ce-ai invatat in facultate.
Firme IT sunt foarte multe. In plus, toate firmele angajeaza si programatori ( Emerson angajeaza de la chimisti pana la programatori. Siemens, Ranbaxy, etc )
Uita-te in parcurile Tetarom ce firme sunt. SI alea, la capatul Clujului. Firme de IT sunt si in centru, si in Sigma, si in Iulius chiar.

Mai e un parc specializat in IT, undeva in Iris. Nou deschis. Am stat langa el. Ca-n america, cladire moderna, noua, parc recreational, verdeata. Bine, in jurul lui e dezastru. Dar banuiesc ca se va extinde.

#27
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012
Slobozia.

#28
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 swissstack, on 01 septembrie 2014 - 13:33, said:

Hello,

Stiu ca poate parea ceva foarte subiectiv, dar sunt curios de parerile altora. As vrea sa ma mut din acest oras minunat (Bucuresti).
As vrea:

   - un oras curat, frumos (cu parcuri, iarba verde etc.)
   - un oras cu oameni civilizati, calmi, binevoitori
   - un oras viu, conectat (sa ai unde sa iesi, sa existe cinema, mall, teatru etc. si sa nu se inchida la ora 19, sa existe cluburi etc)
   - sa ai unde sa faci diverse activitati (piscine, sali de fitness, scoli de dans etc.)
   - sa fie usor sa ne gasim joburi (it/programare si farmacist)

   - ar fi super daca ar fi si aproape de munte sau la munte

P.S. Nu stiu daca e in aria potrivita.
Geneva.

#29
swissstack

swissstack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.07.2013
Gata, am gasit! In Slobozia.

Am fost si eu in Cluj si mi-a placut. M-a socat diferenta la capitolul taximetristi fata de Bucuresti. Cluj - taximetristi simtiti care vroiau sa-ti dea si restul, Bucuresti, imediat cum m-am intors, unul care nu era multumit ca i-am lasat 25% din cursa bacsis.

#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,972
  • Înscris: 14.08.2007

 DIVX2006, on 01 septembrie 2014 - 14:28, said:

Geneva.

Ai avion direct (low-cost chiar) din Cluj Posted Image Asta e un alt avantaj fata de alte orase din provincie, aeroportul e foarte bine conectat fata de celelalte orase din provincie ... mai nou are curse directe si spre Suedia, Elvetia, Israel, Polonia, etc ... pe langa "clasicele" Italia, Spania, Germania, Anglia, Austria, Franta, Belgia, Olanda, Grecia, Turcia, Egipt, Tunisia (ultimele 4 sezoniere/charter).

Edited by utopium, 01 September 2014 - 14:46.


#31
swissstack

swissstack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.07.2013
De ce Geneva? Am inteles ca e un oras relativ murdar.

#32
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 swissstack, on 01 septembrie 2014 - 14:31, said:

M-a socat diferenta la capitolul taximetristi fata de Bucuresti. Cluj - taximetristi simtiti care vroiau sa-ti dea si restul, Bucuresti, imediat cum m-am intors, unul care nu era multumit ca i-am lasat 25% din cursa bacsis.
Vroia da dea restul? Ai nimerit unul incepator, zic eu :) De obicei isi "retin" bacsisul pe motiv ca n-au sa-ti dea rest :P
On topic: pe IT Clujul e cea mai buna alegere. Firmele chiar se bat pe angajati. Este o cerere imensa de IT-isti buni, din pacate ceea ce iese din facultatile de profil e tot mai slab...

#33
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Oradea, number one, oras frumos nu prea aglomerat, sambata si duminica arata uneori ca un oras pustiu, multi pleaca la tara Posted Image, parcuri sunt, arhitectura super, oras nu foarte aglomerat ( era inainte de constuirea podului rutier in locul podului de pontoane ) sunt si maluri, cinemauri, teatru si in maghiara si in romana, opera. Langa ii Felixu, 1 mai etc. Curatenie este, risti 500 de lei amenda daca arunci pe jos mizerie !
Cu it nu stiu  nus in domeniu, farmacii am vazut o gramada.
Cu muntele se poate rezolva in Apuseni ii usor de ajuns cu trenu  sau pe dn, Vale Draganului ii super Posted Image
Mare nu este in apropiere, da daca de vrei este Balaton in Ungaria sau de ce nu coasta dalmata in Croatia, Sau acvaparc in Hajdusoboslo in Ungaria. Plus mancare buna ardeleneasca plus oameni civiizati Posted Image

#34
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,972
  • Înscris: 14.08.2007

 katti, on 01 septembrie 2014 - 14:46, said:

Vroia da dea restul? Ai nimerit unul incepator, zic eu Posted Image De obicei isi "retin" bacsisul pe motiv ca n-au sa-ti dea rest Posted Image
Ultima cursa pe care am facut-o cu taxi a fost relativ scurta, a costat 7.X lei (ceva de gen 7.5-7.6), omul mi-a dat rest 2 lei de la 10. Recunosc ca nu merg acum prea des cu taxi, dar in general cam primesti rest, scuza cu "n-am rest" exista, dar e destul de rara totusi din experienta mea. Sper ca nu te astepti sa-ti dea rest si in bani ... Mi s-a intamplat si sa rotunjeasca in jos pe motiv ca nu avea rest altfel (si era prea mare cea mai mica bancnota).

Edited by utopium, 01 September 2014 - 14:53.


#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,501
  • Înscris: 19.04.2009
In Cluj tot timpul mi s-a dat restul in taxi. Si 50 de bani daca erau, si 10 bani.
Baiu e altul, aici taxiul costa, 2,25 R/km :)

#36
swissstack

swissstack

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 29.07.2013
E adevarat, am stat doar 2 zile insa am folosit doar taxiul deci am mers de 6-7 ori. De fiecare data au scos sa-mi dea restul. Aveau un teanc de hartii de 1 leu pregatite pentru rest.

In Bucuresti patesc frecvent faze de genul celei pe care am povestit-o mai sus: era aproape 16 lei cursa si i-am lasat 19 lei. Pentru ca era noapte am  avut impresia ca una din hartii era de 1 leu nu de 5 si l-am intrebat daca e ok. Reactia a fost sa-mi spuna ca da, asta-i viata, ca 19 lei a costat 19 lei a primit. Si mai sustinea si ca nesimtitul ca dupa ce apasa pe butonul de stop la aparat se mai adauga cei 1.39 lei care sunt de start.

In Bucuresti au patit de enorm de multe ori sa-mi spuna taximetristul ca "doar atat?" cand ii lasam 2 lei. Asa ca.. comparativ, mi se pare minunat Clujul.

Edited by swissstack, 01 September 2014 - 14:58.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate