Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Am primit o oferta extraordinara de job, cum procedez?

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#37
americanuobamix

americanuobamix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 05.08.2014
eu zic atunci sa nu mai intrebi nimic, stai aici deocamdata sau pleaca direct la ailalti
daca aici au mai angajat 2 pe acelasi post, mai pot sa angajeze inca 1 in locul tau
nu risca
stii cum se zice: cimitirul e plin de oameni de neinlocuit

Edited by americanuobamix, 31 August 2014 - 19:48.


#38
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Stiu un caz similar, fata lucra intr-o banca, a primit o oferta buna din alta parte, a mers sa discute cu sefa de perspective etc. Nu voia sa plece, dar a vrut sa isi arate valoarea. Ideea este ca in vreo luna si ceva a fost pusa pe liber, nu direct, ci fortata sa plece prin incarcarea la disperare cu tot felul de sarcini. Ideea este ca nici in partea cealalta nu a mai avut loc si...e somera :(

#39
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

 izometric, on 31 august 2014 - 17:46, said:

Deci cum abordez departamentul HR fara sa provoc o furtuna de cacat si sa se declanseze toate alarmele de la HR pana la CEO?

HR-ul vostru e centralizat in tara sau in alta tara, daca alta, care?

Nu la HR te duci in astfel de cazuri ci la managerul tau. Tu de capul tau nu poti cere mariri de la HR cand aia habar n-au de tine, doar ca esti un numar in diverse rapoarte, dar nu stiu cat de bun esti sau nu, nu sunt persoane tehnice. Ce fac ei, e sa analizeze cererile de mariri de salariu si sa le incadreze in ce poate oferi compania.

De obicei se face la modul: ai oferta in scris de la ceilalti si ceri o intalnire cu seful prin care i-o prezinti si ii lasi 2 optiuni. Ori te lasa sa pleci, ori face tot posibilul sa nu pleci si-ti prezinta o alta oferta. De obicei foarte greu se fac contraofertele care sa fie sesizabil mai mari, pentru ca fiecare companie are incadrarile ei salariale. Probabil ceilalti iti ifera bani mult mai multi pentru ca, cum ai zis si tu, e vorba de o alta industrie.

Edited by FCBK, 31 August 2014 - 19:54.


#40
americanuobamix

americanuobamix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 05.08.2014

 FCBK, on 31 august 2014 - 19:52, said:

De obicei se face la modul: ai oferta in scris de la ceilalti si ceri o intalnire cu seful prin care i-o prezinti si ii lasi 2 optiuni. Ori te lasa sa pleci, ori face tot posibilul sa nu pleci si-ti prezinta o alta oferta. De obicei foarte greu se fac contraofertele care sa fie sesizabil mai mari, pentru ca fiecare companie are incadrarile ei salariale. Probabil ceilalti iti ifera bani mult mai multi pentru ca, cum ai zis si tu, e vorba de o alta industrie.

cea mai mare eroare!

Edited by americanuobamix, 31 August 2014 - 19:56.


#41
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006

 FCBK, on 31 august 2014 - 19:52, said:

HR-ul vostru e centralizat in tara sau in alta tara, daca alta, care?

Ce importanta are, de indata ce a scris ca nu lucreaza in RO ?

Edited by loock, 31 August 2014 - 19:59.


#42
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

 loock, on 31 august 2014 - 19:58, said:

Ce importanta are, de indata ce a scris ca nu lucreaza in RO ?

Imi pare rau, nu am vazut ca nu sta in Romania, am presupus asa pentru ca zicea ca-i raman cateva sute de euro lunar, dar in strainatate, de obicei, cand faci ceva de genul cum se lasa impresia din primul post, iti raman mai multi bani.

#43
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 ionut76, on 31 august 2014 - 19:48, said:

Stiu un caz similar, fata lucra intr-o banca, a primit o oferta buna din alta parte, a mers sa discute cu sefa de perspective etc. Nu voia sa plece, dar a vrut sa isi arate valoarea. Ideea este ca in vreo luna si ceva a fost pusa pe liber, nu direct, ci fortata sa plece prin incarcarea la disperare cu tot felul de sarcini. Ideea este ca nici in partea cealalta nu a mai avut loc si...e somera Posted Image
In ro, asta e fix ultimul domeniu pentru o aroganta e genul. Miroase a Raiffeisen.

#44
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
ca unul care a lucrat la mari corporatii (si pe pozitii inalte), pot sa iti spun ca ai face o mare greseala daca te duci la o corporatie. In general, atmosfera acolo e foarte proasta, ai sansa maxima sa te deprofesionalizezi rapid, pentru ca intr-o corporatie esti din ce in ce mai departe de piata ta si de clienti.

Iar salariul entry level este intr-adevar mai bun, insa vei vedea ca progresia salariala, odata ce ai intrat acolo, va fi minuscula, o sa inceapa sa-ti explice cum e cu curbele de performanta, cu benzile de senioritate etc.... An de an.

Cand vei fi mai in varsta, vei ajunge sa realizezi cat de importanta este o atmosfera sanatoasa la locul de munca, iti da aripi atat profesional, cat si personal. Iar consecinta imediata este performanta sustinuta, care duce si la mariri de salariu consistente intr-o firma mica sau medie.

Ia-le in ordine, nu arde etape, pentru ca vei regreta.

#45
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Si care e industria asta asa de fulminanta care plateste atat de bine? Sunt si eu curios, nu`mi zi ce post ai ca vad ca esti secretos, dar zi macar industria.

#46
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Dar spune-ne dreacu' ce salarii sunt în joc !
Mini , mid , extra , low , bla bla bla
Dă-ne cifre !

#47
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 izometric, on 31 august 2014 - 19:44, said:

Acum fix in momentul asta se mai angajeaza inca doi oameni pe aceeasi pozitie pe care muncesc eu, compania este in plina expansiune.

Deci daca patronul ar gasi pe unul chiar mai scump decat mine, tot l-ar angaja.

D-aia sper ca daca abordez departamentul HR as obtine ceva. Insa intebarea primordiala era cum sa ii abordez, daca mai tine cineva minte din primul post Posted Image

companiile americane au un sistem concurential net superior celor europene. In companiile europene e mai frecvent ca postul superior sa fie ocupat de un nou venit pe o relatie .... preferentiala.

Te mai intreb odata, ca sa iti dai tie raspunsul : ai facut in ultimul an ceva senzational care sa atraga atentia unei corporatii de 20 de ori mai mari? Daca ai facut si cei de la compania la care lucrezi nu au apreciat atunci cred ca ai raspunsul.

Daca vrei sa negociezi nu te duci la hr ci la seful direct mai ales daca administreaza un buget (cum ar trebui, de altfel) si nu ii spune de o alta oferta ca il pui cu spatele la zid. Ii ceri o avansare sau o marire de salariu care sa se apropie de oferta pe care o ai. N-o primesti, ai raspunsul.

Te simti in stare de provocarile noului job? Da-i bice. Nimeni nu e de neinlocuit. Nicaieri. Iar "familia" de la serviciu nu da 2 bani pe tine.

Btw, si eu cred ca ar trebui sa iti ramana mai mult de cateva sute de euro pe luna de pus deoparte. Astfel nu vei tremura la perspectiva unor cateva luni de somaj, de exemplu, ceea ce iti ofera mai multa libertate.

#48
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Da, exact pe la noi pe forum o sa gasesti raspuns la dilema ta. Bag mana in foc ca max 5% e adevarat din ce ne spune, restu' fantezii...

#49
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

 pierre_de_timp, on 31 august 2014 - 20:26, said:


companiile americane au un sistem concurential net superior celor europene. In companiile europene e mai frecvent ca postul superior sa fie ocupat de un nou venit pe o relatie .... preferentiala.

Te mai intreb odata, ca sa iti dai tie raspunsul : ai facut in ultimul an ceva senzational care sa atraga atentia unei corporatii de 20 de ori mai mari? Daca ai facut si cei de la compania la care lucrezi nu au apreciat atunci cred ca ai raspunsul.

Daca vrei sa negociezi nu te duci la hr ci la seful direct mai ales daca administreaza un buget (cum ar trebui, de altfel) si nu ii spune de o alta oferta ca il pui cu spatele la zid. Ii ceri o avansare sau o marire de salariu care sa se apropie de oferta pe care o ai. N-o primesti, ai raspunsul.

Te simti in stare de provocarile noului job? Da-i bice. Nimeni nu e de neinlocuit. Nicaieri. Iar "familia" de la serviciu nu da 2 bani pe tine.

Btw, si eu cred ca ar trebui sa iti ramana mai mult de cateva sute de euro pe luna de pus deoparte. Astfel nu vei tremura la perspectiva unor cateva luni de somaj, de exemplu, ceea ce iti ofera mai multa libertate.

De multe ori doar daca-i pui la zid merge.
Exemplu concret, i s-a facut oferta unui tip ceva de genul dublu si inca putin fara de cat avea la jobul lui actual. Tipul s-a dus cu oferta de la noi la seful lui si i-a zis clar, uite, asta e valoarea mea pe piata pe care o pot atinge, daca ma vrei bine, daca nu, nu. A incercat inainte, cateva luni, sa tot ceara cate-o marire, sa explice el de ce crede c-o merita, ca uite ca asta am facut, ca fara asta, nu iesea aia bla bla, dar s-au cam cacat pe explicatiile lui si a inceput omul sa se duca la interviuri si sa adune oferte din alte parti.
I-au facut o oferta similara ca cea de la noi, cu mai putine beneficii, dar nu-i pasa, el oricum voia acolo, ca acolo avea casa and shitz.

Daca faci ceva valoros, de obicei la companiile medii sau mari, deja cam esti incadrat in range-ul salarial pe care ti-l pot oferi, bine, mai poti stoarce cumva vreo 5% acolo, cu greu, dar HR-ul in general tinde sa refuze maririle, zicand ca oricum in X luni vine review-ul de performante si salariale si ca omul poate astepta pana atunci si sa reia discutiile mai incolo. Cand se baga flight-risk, daca managerul prezinta persoana respectiva ca fiind cruciala pe departament/proiect, se pot stoarce ceva mai multi bani, dar nu-i vreo regula. De obicei, in strainatate, nici nu se vor obosi sa se razbune sau sa te dea afara pentru ca ai incercat.

#50
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 genius, on 31 august 2014 - 20:19, said:

Dă-ne cifre !
Si eu am intrebat dar nema raspuns
Din ce moment a zis ca salveaza cateva sute de euro banuiesc ca nu e prea mare

#51
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

 FCBK, on 31 august 2014 - 20:35, said:

De multe ori doar daca-i pui la zid merge.


Daca faci ceva valoros, de obicei la companiile medii sau mari, deja cam esti incadrat in range-ul salarial pe care ti-l pot oferi, bine, mai poti stoarce cumva vreo 5% acolo, cu greu, dar HR-ul in general tinde sa refuze maririle, zicand ca oricum in X luni vine review-ul de performante si salariale si ca omul poate astepta pana atunci si sa reia discutiile mai incolo. Cand se baga flight-risk, daca managerul prezinta persoana respectiva ca fiind cruciala pe departament/proiect, se pot stoarce ceva mai multi bani, dar nu-i vreo regula. De obicei, in strainatate, nici nu se vor obosi sa se razbune sau sa te dea afara pentru ca ai incercat.

amandoua variantele au sanse de reusita, una singura insa e cea corecta si asta depinde de mai multe variabile. Asa cum prezinta el compania la care lucreaza, daca ceri bani "sub amenintare" cam strici relatiile de "familie" :)

O companie in expansiune isi poate permite si un alt comportament, inclusiv stabilirea de praguri (relativ usor realizabile de un tip capabil) care sa permita salarii mai mari. Daca nu o face pierde.

DIn ce povesteste pe aici, se cam invarte pe la 32-35 de ani varsta la care se presupune ca presteaza la capacitate maxima. Daca nu iti presezi limitele nu vei stii cat de departe poti merge.

 petre69, on 31 august 2014 - 20:38, said:

Si eu am intrebat dar nema raspuns
Din ce moment a zis ca salveaza cateva sute de euro banuiesc ca nu e prea mare
daca nu ii ceri si o poza a lui si nevestei nu ai facut nimic :lol:

#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,703
  • Înscris: 15.06.2007

 alexandru_1988, on 31 august 2014 - 18:44, said:

Daca mai ai de invatat, e logic sa ramai acolo unde esti acum, mai ales ca ai mai putin de 1 an de cand lucrezi la ei. Dupa 2,3 ani poti jongla cu ei, cu mariri, cu pretentii, cu alte cautari. Bonne chance! ;)
Exact. Daca ai ce invata acum acolo, iti dai seama ce hipercorporatie te va vana peste 2-3ani? O sa te pina de la CEO  in sus! Glumeam.

#53
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,939
  • Înscris: 26.01.2010
Izometric , ai primit deja oferta si jobul iti apartine sau ai vb doar cu head hunterul si ti-a spus in mare in ce consta pachetul salarial ?

#54
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

 corrida, on 01 septembrie 2014 - 00:24, said:



la intrebarea pusa de cineva, unde munceste, daca in Romania sau afara, nu a raspuns

Ii fi fost obosita la ora aia, pentru ca a zis.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate