Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor
 

Romanii, slanina si concediul

* * * * * 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
611 replies to this topic

#19
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Intrebare intrebatoare:

ati fi dispusi sa faceti sacrificii pentru concediu?

adica pentru a pune deoparte sa zicem 1000 de euro/familie pentru un concediu mediu, sa nu iesiti in oras timp de 3-4 luni ? Ma refer la mese in oras, film,  cafele/sucuri etc

#20
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013
Categoric da!

#21
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
De ce nu poti sa-ti iei concediu? Ai dreptul la concediu platit 21 zile lucratoare/an, esti platit, poti sa faci ce vrei o luna, nu ai vreo obligatie sa iti iei impartit sau sa iei toate zilele deodata.
Daca lucrezi cu contract de colaborare, asta e teapa ta, acolo poa sa nu-ti dea deloc.

#22
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013

View PostPaulFCB, on 22 august 2014 - 19:08, said:

De ce nu poti sa-ti iei concediu? Ai dreptul la concediu platit 21 zile lucratoare/an, esti platit, poti sa faci ce vrei o luna, nu ai vreo obligatie sa iti iei impartit sau sa iei toate zilele deodata.
Daca lucrezi cu contract de colaborare, asta e teapa ta, acolo poa sa nu-ti dea deloc.

Mie mi s-a intamplat prin 2000. Lucram pe proiecte cu finantare europeana. Erau tot tipul termene, raportari, confuzii...era un fel de pionierat al acestor proiecte. Pur si simplu am ajuns la sfarsitul verii si nu-mi luasem deloc concediu, ca nu avea cine sa ma inlocuiasca. :P
In momentul in care mi s-a spus ca nu pot sa plec  nici toamna, mi-am dat demisia.

#23
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View PostJericho77, on 22 august 2014 - 19:07, said:

Intrebare intrebatoare:

ati fi dispusi sa faceti sacrificii pentru concediu?

adica pentru a pune deoparte sa zicem 1000 de euro/familie pentru un concediu mediu, sa nu iesiti in oras timp de 3-4 luni ? Ma refer la mese in oras, film,  cafele/sucuri etc
Nu prea. 3-4 luni e foarte mult. As strange bani, dar mai putini si as face un concediu frumos, dar mai ieftin.
Iar in paralel as incerca sa modific ceva pe plan profesional astfel incat sa nu mai fiu in astfel de situatii.

Edited by catalina1, 22 August 2014 - 19:20.


#24
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014
Adica niste venituri mai mari.

Usor de zis, mai greu de facut, in Romania.

Edited by Jericho77, 22 August 2014 - 19:20.


#25
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011
Usor nu e nici sa nu iesi 3-4 luni din casa ca sa poti strange 1000 euro pentru concediu.

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostFriskey, on 22 august 2014 - 17:36, said:

Si cand te gandesti ca vesticii nici nu concep sub 1.5 luni de concediu, de regula sunt 2 luni pe care oricum nu le petrec acasa ci le haladuie peste tot prin lume.

Blabla sforaitor, luam maximul si il mai umflam putin si il dam de bun. Hai sa vedem cifre: http://en.wikipedia....ki/Annual_leave

Da, la top sint 30 zile (=6 saptamini) si un pic peste.
Dar US are 12 zile!

#27
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,285
  • Înscris: 06.01.2007
Pentru mine cel mai frumos concediu e sa stau cu burta-n sus acasa sa nu fiu nevoit nici macar sa cobor sa-mi iau tigari. Posted Image Sa stau sa citesc si sa ascult muzica.
Ca topograf merg foarte mult prin tara, pe campuri, munti si dealuri, deci mi se cam ia. In concediu ma solicita nevasta sa mergem pe nustiu unde. Deci practic nu prea am parte de concediu pe care-l visez.
Urasc locurile aglomerate, mare, plaja, piscine, moluri etc.

Cu familia ar merge si o pensiune cocheta cu piscina iluminata (sa se poata inota noaptea), fara multa lume, soft drinksuri, leptop cu internet. Ziua sa poti face un traseu usurel pe munte.

Imi place si viata la cort. Nu cort din ala de se cara cu masina, ci ala de ti-l cari singur. Daca as avea 10mii lei de care sa nu stie nevasta, mi-as lua de toti banii echipament. Am ceva echipament, dar as plati pentru extraconfort si pentru echipamentele copiilor la care stam mai prost. As sta ore intregi numai sa privesc focul. Cam de mult n-am mai facut o nebuneasca din asta. Acu 2 ani am fost o sapt in Retezat, cu munca. A trebuit sa dormim la cort. La inceputul carierei stateam des la cort dar aveam un echipament de toata jena.
Poate dupa ce or sa-mi mai creasca copiii. Acum nu-m pot convinge nevasta. Din cauza copiilor am pierdut festivalul de la Garana la care obisnuiam sa ma duc cu cortul. Asta e!

Edited by maccip, 22 August 2014 - 19:49.


#28
ariadna09

ariadna09

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,179
  • Înscris: 23.11.2013

View Postmaccip, on 22 august 2014 - 19:48, said:

As sta ore intregi numai sa privesc focul. Cam de mult n-am mai facut o nebuneasca din asta.
:) Mie  imi place sa stau ore intregi sa ascult apa. Cum curge.

#29
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,660
  • Înscris: 02.10.2009
Pune un disc, cu apa care curge, pasarele care ciripesc. :D Sau cu foc care arde, cum e pe aici, iarna un canal TV care arata numai un foc arzand in semineu. Nu-ti mai trebuie semineu adevarat, lemne, murdarie, pui televizorul undeva mai jos, o rama ceva, si gata.
Concediile alea de 2 luni sunt poate pentru tembelii din vest, cei cu activitati lejere sau liberi profesionisti sau (mai ales) angjati la stat, bugetari. Astia au mult mai multe privilegii decat ar visa bujetarii romani, la capitolul asta.
la privati, aici, 2 saptamini. Dupa cativa ani de "vechime" poti avea 3. Dupa si mai multi ani, 4, cu noroc. Daca schimbi serviciu, vechimea = zero, inapoi la 2 saptamani (de aceea e foarte neconvenabil sa schimbi serviciul, trebuie eventual sa negociezi pentru 3).
Un lucru care ar fi bun sa fie generalizat in Ro: TOATE sarbatorile din an, cu exceptia celor care cad in data fixa, sunt fie vinerea, fie lunea, astfel incat sunt 8-9 "long weekends". Creste turismul, e totusi ceva relaxant, aproape in fiecare luna. Plus ca "ziua nationala" e pusa cu cap, nu in decembrie...
Multe companii acorda o zi de vineri libera pe luna, platita. Poti trece peste una, dar o adaogi alta data la cele 3 zile libere consecutive care vin, asa cum am spus, de cateva ori pe an.

Concediile lungi sunt foarte "neproductive" dpdv al patronilor, e o deconectare prea mare si in plus activitatea are de suferit. Cei cu ceva functii trebuie  sa fie disponibili pe tel. sau e-mail oricand in timpul concediului.

#30
Moftangiu

Moftangiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,909
  • Înscris: 16.03.2010

View Postariadna09, on 22 august 2014 - 19:57, said:

Posted Image Mie  imi place sa stau ore intregi sa ascult apa. Cum curge.
Si fosnetul frunzlor!

Un concediu relaxant la munte nu e costisitor.
Este absolut obligatoriu sa ai o gasca de viata.

Din pacate romanii nu stiu sa traiasca.
Merg in concediu ca sa braveze, la fel ca atunci cand merg la concerte.

Edited by Moftangiu, 22 August 2014 - 21:03.


#31
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

View PostRosebud09, on 22 august 2014 - 20:53, said:


Concediile lungi sunt foarte "neproductive" dpdv al patronilor, e o deconectare prea mare si in plus activitatea are de suferit.

Am vazut vara asta atat de multe magazine cu afise gen "15.07 - 15.08 Concediu de Odihna"   si ma gandeam - frate patronii astia sunt redusi?

Cum sa inchizi magazinul o luna de zile?

#32
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Astazi mi-am luat un scaun pliant si m-am dus pe o faleza greu accesibila.
Am stat doua ore cu picioarele in apa, privind inspre larg.   Dupa aceea au venit unii cu copii multi care urlau si mi-au intrerupt meditatia.

Deci da, sunt fan concedii si lenevit.

#33
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

View Posttomaso, on 22 august 2014 - 21:41, said:

Astazi mi-am luat un scaun pliant si m-am dus pe o faleza greu accesibila.
Am stat doua ore cu picioarele in apa, privind inspre larg.   Dupa aceea au venit unii cu copii multi care urlau si mi-au intrerupt meditatia.

Deci da, sunt fan concedii si lenevit.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xBK-08PHuvc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#34
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View Postmaccip, on 22 august 2014 - 19:48, said:

Pentru mine cel mai frumos concediu e sa stau cu burta-n sus acasa sa nu fiu nevoit nici macar sa cobor sa-mi iau tigari.  
Eu sunt de parere ca e extrem de important sa iti fie ok si acasa in timpul liber. Din pacate, cunosc prea multi oameni care sunt disperati sa plece, sa evadeze din propriile case.
Tocmai am realizat ca, desi in ultimul an am muncit relativ putin, de multa vreme nu mi-am dorit un concediu mai mult decat am facut-o anul asta. Atat de mult incat parca mi-a si iesit din minte ca am fost plecata o luna legat la inceputul verii si o saptamana prin iulie. Dau vina si pe Bucuresti, ca aici nu ai cum auzi susurul izvoarelor si fosnetul frunzelor asa cum puteam sa o fac pe unde am mai stat daca ma apuca cheful.

#35
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Io cică-s în concediu acum:
- 7:30  dimineața - trezit  din cauza unui cutremur, 5.1 grade nu știu pe ce scară, a mai fost unul înainte de 7:30 dar pe ăla nu l-am simțit
- 8:30 mers să iau pâine proaspătă
- 8:45 haleala de dimineață - iaurt cu pâine și croissant cu "ciucalată"
- 9:15 mers pe plajă cu stresurile de rigoare: - musai să mă mânjesc cu un maglavais lipicios și unsuros contra soarelui, apoi musai să intru și în apă deși cartea pe care o citeam era interesantă; partea bună - un espresso
- 13:00 mers înapoi acasă (pensiune),  dușuit să scap de porcăria aia de maglavais, mi-e lene și să mergem să mâncăm, halit niște nuci, alune, fistic, și niște struguri, butonărit laptop, lovit somnul
- 17: 00, mers din nou la plajă, scăpat de maglavais că-i trecut de 5 și soarele nu mai are putere, citit în continuare, băut ciucalată
- 19: 00, mers înapoi acasă, schimbat iar țoalele și mers să halim :  supă de pește, io  speram că-i riblja ciorba, cum scria pe o tablă în fața localului, da' ghinion, era chiar supă, da' bună, apoi niște antricoate de miel pe grătar, băut juma' de sticlă de vinul casei, roșu și sec
- 20: 00, mers la cumpărături - măsline, ulei de măsline, două sticle de vin, apoi abandonat astea în cameră și ieșit la plimbare, lenevit pe o bancă pe marginea mării, privit după stele, privit după luminițele bărcilor
- 22: 00 ajuns din nou la laptop

Cele de mai sus sunt din ciclul " cum mă torturează nevastă-mea în concediu" !
De multe ori am senzația că la munca e mai puțin obositor !

Edited by kodiak, 22 August 2014 - 22:20.


#36
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostJericho77, on 22 august 2014 - 18:16, said:

Chestia e ca mizeriile sunt luate in rate pe n ani.

Cotetul asta nu prea il faci cu credit, decat daca ai garantii imobiliare de vreo 150% .

Vezi draga sa nu te iei de cotetele, pardon apartamentele luate in rate, ca iti sar gospodinele in cap, vai de capul meu draga,

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate