Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Cadou pentru copil de 13 ani.

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Vad ca la Fleshlight nu s-a gandit nimeni. Strasnic cadou.

#56
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,666
  • Înscris: 07.02.2003
Pentru 18 ani poate, daca are ceva probleme... Posted Image

View PostPurpura, on 05 septembrie 2014 - 05:10, said:

Cat de fericita am fost cand mi-a luat tata telescop. E un cadou grozav, desi pana la urma mai mult ii spionam pe vecini ( stateam la bloc si nu vrea nimeni sa stea cu mine afara noaptea sau sa ma duca in afara orasului ca sa pot vedea stelele mai bine).
Daca e astronomic cam greu sa spionezi vecini ca are campul vizual foarte ingust si imagine inversata. Eu cand am aliniat luneta am folosit un ghiveci de flori de la bloc aflat la 200m (eu fiind la curte), pe lentila de 10mm nu vedeam mai mult de 30-40cm raza camp vizual la tinta. Practic daca aveam floarea in mijloc nu mai vedeam ghiveciul. Cu 10mm ai 50x marire doar, iti dai seama la 125x cu lentila de 4mm cum e, se vede doar floarea propriu-zisa, orice vibratie se simte, cum atingi pleaca tinta in afara campului vizual. Daca stai pe o stea suficient de mult iti pleaca odata cu rotatia Pamantului.

#57
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
Glumesc,

Eu as fi mers pe o chestie mai putin practica, dar pe care, cu siguranta ar fi tinut-o minte.
Un parc "aventura", o excursie surpriza intr-un loc strain de el (budapesta, viena), poate chiar mers la un raliu din tara (raliul sibiului din 9-12 octombrie).

#58
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

View Postandreic, on 05 septembrie 2014 - 14:00, said:

Pentru 18 ani poate, daca are ceva probleme... Posted Image


Daca e astronomic cam greu sa spionezi vecini ca are campul vizual foarte ingust si imagine inversata. Eu cand am aliniat luneta am folosit un ghiveci de flori de la bloc aflat la 200m (eu fiind la curte), pe lentila de 10mm nu vedeam mai mult de 30-40cm raza camp vizual la tinta. Practic daca aveam floarea in mijloc nu mai vedeam ghiveciul. Cu 10mm ai 50x marire doar, iti dai seama la 125x cu lentila de 4mm cum e, se vede doar floarea propriu-zisa, orice vibratie se simte, cum atingi pleaca tinta in afara campului vizual. Daca stai pe o stea suficient de mult iti pleaca odata cu rotatia Pamantului.

Probabil ca era ceva mai slab, ca fusese facut de cineva, nu cumparat. Eu ma uitam la televizorul vecinilor cand eram pedepsita si nu mai aveam voie la televizorul familiei :))

#59
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Trusa de traforaj.
Face cutiute cu arabescuri, sau ceea ce imaginatia ii arata, dezvolta rabdarea, exactitatea,
il scapa putin de electronice si tablete si mai gusta putin din ceva munca fizica.

#60
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,573
  • Înscris: 20.10.2006
Mama ce ideei invechite au unii pe aici. Ignora progresul tehnologic si faptul ca insusi ei se folosesc de el pentru a scrie/citi aceste mesaje.

#61
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014

View PostLunaCrystal, on 16 septembrie 2014 - 10:04, said:

Mama ce ideei invechite au unii pe aici. Ignora progresul tehnologic si faptul ca insusi ei se folosesc de el pentru a scrie/citi aceste mesaje.
propun sa-i ia un aparat d-ala ca al lui stephen hawking

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate