Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme
 Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT

Update intr-un tabel
 [Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...

[unde] cozonaci traditionali
 Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ

Numar magic cu blocaj numerologic
 

Durata de viata a unui SSD?

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
@ Dany_Darke

Ai o exprimare incalcita si neclara.

Statistic, SSD-urile Samsung sunt cele mai fiabile, chiar cu diferente catastrofale fata de unii producatori.

Recomand insa MLC, nu TLC.

Apple a folosit de la inceput SSD-uri Samsung, si cand a vrut sa renunte si a luat de la altii, a regretat amarnic pt. ca a cazut abrupt fiabilitatea, si a trebuit sa se reintoarca la Samsung, care de altfel le face cam toate componentele importante..
Si memoria DDR Samsung este cea mai buna, si pt RAM si pt GDDR de placi grafice, si pt. camere foto, si pt SSD-uri si pt toate.
La fel, panelurile (ecranele), procesoarele, etc., etc., si chipurile lor sunt utilizate de majoritatea producatorilor.
Dar nu modelele low cost.
Alea sunt ţeapa, si este f. bine ca este asa...

O sa gasesti chip-uri de memorie Samsung ( si asta de tzaspe ani) la majoritatea producatorilor de memorii RAM.
Crucial este insa un brand Micron si utilizeaza chipuri Micron, iar SSD-urile Intel la fel
Faceau memorii bune pe vremea DDR2, insa acum a mai cazut fiabilitatea.

Un motiv este trecerea pe tehnologii de mai putini microni, care au afectat fiabilitatea tuturor.

Asta este si motivul pt. care Samsung s-a intors acum la 40nm la seria 850 PRO, de la 19-20 cat este tendinta momentului...

Obiceiul de a forta limite artificiale de pret, este unul f. pagubos, care aduce costuri si pierderi mai mari in timp.

Edited by loock, 30 July 2014 - 14:32.


#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
dar intelul recomandat si la care am pus link, este MLC, diferenta intre ce ai zis tu si ce am pus eu, este de acel sandforce si automat, producatorul.

nu e nimic incalcit, vreau sa cumpar un msata si ma intereseaza in functie de ce "parametri" sa ma uit si sa fac achizitia in consecinta

pe topicul la care am facut referire, mi-a fost recomandat intel 530, vreau sa ma documentez bine despre ce si cum

#21
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,829
  • Înscris: 10.12.2006
http://www.newegg.co...-VisNav-_-mSATA
Sortare dupa rating. Citeste comentariile.

Edited by SfPetru, 30 July 2014 - 14:32.


#22
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006

 Dany_Darke, on 30 iulie 2014 - 14:26, said:

dar intelul recomandat si la care am pus link, este MLC, diferenta intre ce ai zis tu si ce am pus eu, este de acel sandforce si automat, producatorul.

nu e nimic incalcit, vreau sa cumpar un msata si ma intereseaza in functie de ce "parametri" sa ma uit si sa fac achizitia in consecinta

pe topicul la care am facut referire, mi-a fost recomandat intel 530, vreau sa ma documentez bine despre ce si cum

Ai scris, nu se stie din ce motiv, " insa daca si cele de la samsung nu sunt chiar fiabile"....
Ori ele sunt statistic, de departe cele mai fiabile...

Iar diferenta este nu doar de controller, ci si de chipuri de memorie.
Intel utilizeaza probabil memorii Micron, ca si Crucial care este brand Micron.

Intel sta bine la fiabilitate fata de multi alti producatori, nu toti, insa este sub Samsung.
Si sta bine mai ales la cele care au controller intel, sau altceva decat SandForce.
Insa si cele mai bune, se intampla sa cada mai des decat la Samsung...

Edited by loock, 30 July 2014 - 14:47.


#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014

 SfPetru, on 30 iulie 2014 - 14:31, said:

http://www.newegg.co...-VisNav-_-mSATA
Sortare dupa rating. Citeste comentariile.

o sa ma ocup de asta cand ajung acasa, sa fac un studiu amanuntit, ms

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Deci si prin urmare:

Atat Intel cat si Samsung stau bine la rata de caderi fata de alte SSD-uri - repet - rata de caderi - nu neaparat al fiabilitate.
Asta inseamna cate se intorc in service pe perioada garantiei. Si de obicei la ei e cam 1 sau chiar sub 1% - inclusiv Sandforce-ul. Intel a testat timp de 2 ani controllerul respectiv pana l-a pus pe SSD-urile sale.

Celelalte pot avea fiabilitatea similara cu cele de la Intel sau Samsung - fiabilitatea este PROBABILITATEA ca ele sa cada intr-un timp anume. Dar stau prost la rata de cadere.

Din pacate al mdoelele noi nu poti sa afli rata de cadere - abai dupa ce exista pe piata e vre-un an modelul respectiv poti sa o aflii, dar in general la cele 2 branduri de mai sus situatia a fost cam la fel mereu - indifenet de model.

Oricum dac iti bati atat e mult capul, mai bien nu-ti mai lua niciodata SSD. Ala il iei ptr un moft - sa booteze sistemul ami repede si sa se incarce programele mai repede. Adica ceva ce se poate reinstala oricand daca pica.
Daca  pica in periaoda de garantie - ti-l schimba, daca pica dupa - la un SSD cu garantie de 5 ani deja e invechit moral si cere altul.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006
Instalarea partitiei de C, cu toate programele utilizate - cam toate au instalari in program folder, este chestia cea mai putin placut de facut.
Sigur, pe un SSD care are performanta de IOps de 1000 X mai mare decat la HDD, merge mai repede instalarea, dar tot ai de pus o gramada de drivere, utilitare si programe, peste SO.
Nu mai zic de licente expirate ( daca au avut vreodata), CD-uri pierdute sau stricate, etc. In general mai poti downloada majoritatea lor, dar sunt probleme cu versiunile si cu licentele.
Aproape orice altceva se poate schimba usor si oricand.
Sigur, poti pune un backup complet pt SO cu tot cu programele instalate.
De altfel, Samsung ofera gratuit un soft pt asta de mai multe generatii ( cel putin de la 830).
Dar backupul trebuie facut inainte sa cada SSD-ul, pt. ca altfel este inutil softul respectiv...Posted Image

Edited by loock, 30 July 2014 - 15:34.
Nu se da Quote la postul anterior !


#26
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Sa pierd o ora la cativa ani nu-mi pare o durere de cap prea mare.

#27
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu inteleg de ce va faceti atatea griji cu SSD-urile... Ce se gaseste acum pe piata nu e prima generatie. S-au dezvoltat destul incat sa fie bune, nu prea scumpe si de real ajutor (depinde de fiecare).

Orice SSD chiar si cu tehnologie MLC, atat timp cat este de 120GB sau mai mare, are pe el sistemul de operare/programe eventual 2-3 jocuri, nu va avea probleme cu celulele de memorie.
Ele vor rezista indeajuns incat sa nu-si faca nimeni probleme. Situatia se schimba daca se descarca torrente pe el, se copiaza deci de GB zilnic, etc.

Si HDDurile pica des, din alte motive (lovituri, motor stricat, etc.), dar e irelevant. Aici nu isi mai punea nimeni intrebari ci cumpara direct. Orice produs are o durata de viata finita - totul e sa ai backup la fisiere si sa nu ai asteptari sa te tina o viata. Posted Image

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,666
  • Înscris: 29.03.2006

 Stefan_CM, on 30 iulie 2014 - 15:51, said:

Nu inteleg de ce va faceti atatea griji cu SSD-urile... Ce se gaseste acum pe piata nu e prima generatie. S-au dezvoltat destul incat sa fie bune, nu prea scumpe si de real ajutor (depinde de fiecare).

Orice SSD chiar si cu tehnologie MLC, atat timp cat este de 120GB sau mai mare, are pe el sistemul de operare/programe eventual 2-3 jocuri, nu va avea probleme cu celulele de memorie.
Ele vor rezista indeajuns incat sa nu-si faca nimeni probleme. Situatia se schimba daca se descarca torrente pe el, se copiaza deci de GB zilnic, etc.

Si HDDurile pica des, din alte motive (lovituri, motor stricat, etc.), dar e irelevant. Aici nu isi mai punea nimeni intrebari ci cumpara direct. Orice produs are o durata de viata finita - totul e sa ai backup la fisiere si sa nu ai asteptari sa te tina o viata. Posted Image

Oamenii isi mai puneau probleme si inainte la HDD, si alegeau un model si in f. de ce mai aflau.
De cativa ani ( chiar mai multi) este ruleta luarea unui HDD, si o spun si vanzatorii fara ocolişuri.
Si la HDD Samsung avea modele performante, silentiose si superioare la fiabilitate, insa a vandut divizia catre Seagate.
Acum e chiar foarte greu sa alegi un HDD, chiar mai greu decat la placile de baza ( dupa ce a iesit ABIT si DFI din joc, si acolo s-a ales praful...)

 eiffel, on 30 iulie 2014 - 15:42, said:

Sa pierd o ora la cativa ani nu-mi pare o durere de cap prea mare.

Cu SSD devine mult mai rezonabila treaba, intradevar.
Altfel, pe HDD, pana instalezi SO, toate driverele, toate utilitarele si toate programele de care ai nevoie, pot sa treaca niste zile...mai ales ca poate nu vrei sa stai lipit de PC, pana termini cu toate...

Edited by loock, 30 July 2014 - 17:14.


#29
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Interesante discutii s-au nascut aici, eu am acum un Kingston de 60 de GB + HDD Western Digital Green 2TB. SSD-ul are numai 2 luni, nu mi-a facut probleme si fiind si primul SSD, obijnuit cu HDD am remarcat o uriasa diferenta de viteza intre ele. Hdd-ul il am deja de 3 ani  si incepe sa se simta oboseala din cand in cand blocandu-se cate 1-2 secunde. Cat despre Ssd ii tin cam 40 de GB ocupati doar cu windows si ceva utilitare.

Din ce am inteles aici, al meu pentru ca are doar 60GB se va uza mai repede.

#30
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
ce treaba are capacitatea cu fiabilitatea?

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Cu cat are capacitate mai mare, dar nefolosita, durata de viata ( a celulelor de memorie ) e mai mare - spatiul liber e folosit ca OP - poti alege chiar tu sa ii faci OP din start - lasand nepartitionata o portiune din el.
E ce am scris deja intr-un post anterior cu rotatia celulelor.

#32
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 loock, on 30 iulie 2014 - 17:12, said:

Oamenii isi mai puneau probleme si inainte la HDD [...]
Stiu, nu era nevoie sa-mi spui mie in particular asta.
Totusi, ruleta sau nu, lumea cumpara un HDD si gata, nu se gandeste nimeni la cate se pot strica la ele, dar cand aud de SSDuri, toti sar cu "durata de viata".

 Dany_Darke, on 30 iulie 2014 - 22:12, said:

ce treaba are capacitatea cu fiabilitatea?
Are o treaba foarte mare si e clar de ce. Capacitatea dubla inseamna durata de viata dubla, teoretic, in cazul aceluiasi tip de SSD, pentru ca sunt de doua ori mai multe celule de memorie.
Informatiile sunt mutate periodic de catre SSD pentru un refresh si pentru a nu utiliza mereu aceleasi celule de memorie.

Uite un exemplu aici de calcul, la un Samsung 840 TLC, sa zicem de 120GB, 1000 de cicluri, 10GB scrisi pe zi - durata de viata de ~11.7 ani. La acelasi SSD de 240GB, durata de viata de ~23.4 ani.
http://www.anandtech...nce-of-tlc-nand

Unii scriu mai mult de 10GB pe zi, altii mai putin, dar media e foarte ok.

#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
dar daca el are asa ceva din constructie, cred ca e de ajuns

app, eu ma mai uit la tv online, tradus acest lucru in citiri/scrieri pe ssd, acest streaming ar echivala cu un download de torent?
incerc sa gandesc ca el face download, temporare, si tot continua cu acest lucru, e ca si un torent dpdv al scrierii, voi ce parere aveti?

#34
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 loock, on 30 iulie 2014 - 13:53, said:

Si la SanDisk au 10 ani la unele modele noi, inclusiv pe stoc prin RO.
Au controller un Marwell performant.

SSD-urile SLC costa de la mai multe mii USD/EURO, 4000++, pana la zeci de mii, si char si mai mult....
Se utilizeaza in unele servere inclusiv din RO, insa stiu sigur de cazuri in care au cedat in cateva zile sau saptamani.
Poti pune totusi niste link-uri?

#35
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 Dany_Darke, on 31 iulie 2014 - 08:22, said:

app, eu ma mai uit la tv online, tradus acest lucru in citiri/scrieri pe ssd, acest streaming ar echivala cu un download de torent?
Nu e chiar acelasi lucru, dar da, sunt scrieri. Daca vrei le poti muta pe HDD dar nu are sens, daca muti totul pe HDD deja pierzi avantajul SSDului.
Page File-ul il poti dezactiva complet daca ai 4-8GB RAM, sau il poti face fix si muta pe HDD. Hibernare dezactivata, System Restore dezactivat, Indexare dezactivata - cu astea ai economisit multi GB spatiu plus destule scrieri care se realizau periodic. Ce e temporar din Windows/programe/etc. nu-ti bate capul cu ele. Nu reprezinta asa mult incat sa fie o problema. :)

#36
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
eu astea le-am dezactivat de mult, sunt operatiuni care le fac de multi ani, page file-ul il am de 1GB momentan, nu e dezactivat de tot, insa am 12GB RAM asa ca nu e problema, am RAM destul. asta e singurul care mai scrie si pe HDD-ul actual.
dar nu sunt programe care folosesc page file? sa nu se buseasca vreo ceva din cauza asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate