Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Încă un 5.1 :)

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011
Am mai rumegat problema si ma gândesc sa iau totuși boxele fata de podea iar cele din spate sa rămână pe perete. Mai rămâne sa ma hotărăsc ce anume sa iau. La boxe mi-am facut o idee... Mai greu cu receiver-ul....

#20
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011
Deci boxe magnat-monitor-supreme-1000-200-250 Înțeleg ca nu ar mai fi neaparat necesar un subwoffer? Receiver Denon X2000. Cum vi se pare combinația?

Edited by sebidamian, 08 August 2014 - 07:07.


#21
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
MMS 200 au gaura de bas reflex in spate ,asta insemnand macar 30-50 fata cm de perete in spate. Renunta complet deci la ideea cu prinsul in perete.
MMS 1000 au bas mult mai mult decat suficient.

#22
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011
Ar merge pe spate   astea? Si sa păstrez in fata MMS 1000 si 250?

Edited by sebidamian, 09 August 2014 - 10:24.


#23
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
"Acoustically matched with all other BX loudspeakers for excellent surround sound imaging and consistent timbre"

Fiecare marca sau chiar serie a unei marci are un timbru specific. Matchingul asta e un lucru destul de important la orice sistem.
Deci ideea este ca la un sistem multicanal sa folosesti boxe din aceeasi serie ale aceleiasi marci ,nu marci diferite ,nici macar serii diferite. Tocmai pentru a se "pupa" timbral. .Altfel te alegi cu o strutocamila de sistem pe care dai bani multi si suna cum suna. E de preferat de ascultat mai intai o astfel de combinatie ,daca e posibil.

Edited by edigee, 09 August 2014 - 10:39.


#24
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011
Am achiziționat intr-un final MA BX6, Center si BXFX. AVR-ul este Denon x-2000. Am depășit cu mult bugetul dar urechea mea needucată este incantata si satisfăcută. Nu i-am descoperit încă toate fineturile avr-ului si nici nu l-am supus la teste prea grele dar un singur lucru ma deranjează si nu am reușit sa descopăr soluția: sunetul preluat din TV prin hdmi este cu mult mai slab fata de alte surse (rețea, internet radio...). Când trec de la o sursa la alta trebuie sa ajustez destul de mult volumul ca sa nu-mi spargă urechile sau sa aud ceva in funcție de caz.

Stie cineva care ar fi problema/rezolvarea?

Multumesc

#25
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011
Nu ma poate ajuta nimeni? Când sursa e TV-ul trebuie sa merg  la 60% pentru un volum normal iar daca schimb sursa la volumul asta duduie casa.

#26
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Poate trebuie sa dai mai tare volumul din tv ?

#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View Postsebidamian, on 05 octombrie 2014 - 07:32, said:

Nu ma poate ajuta nimeni? Când sursa e TV-ul trebuie sa merg  la 60% pentru un volum normal iar daca schimb sursa la volumul asta duduie casa.
TV-ul da semnal spre receiver prin optiunea ARC(aceiasi conexiune HDMI ca si pt. imagine dar la care sunetul vine in sens invers ,de la TV la receiver) sau prin alta iesire a TV-ului?

#28
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011
Nu conteaza cat dau de tare volumul din tv.

Tv-ul si receiver-ul sunt legate prin hdmi arc. Cablul este unul destul de scump, high speed, gold plated... Bla bla.

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Daca scoti sunetul din TV prin alta iesire digitala(daca exista) tot asa ce aude? Sau prin analog?

#30
sebidamian

sebidamian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.12.2011

View Postedigee, on 06 octombrie 2014 - 14:32, said:

Daca scoti sunetul din TV prin alta iesire digitala(daca exista) tot asa ce aude? Sau prin analog?

N-am incercat. Urmatoarea optiune ar fi optic.

Edited by sebidamian, 06 October 2014 - 19:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate