Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

The Hobbit: The Battle of the Five Armies (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#73
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
L-am vazut azi. Mie mi-a placut, cel mai bun din serie, desi nu se compara cu Lord of the Rings.
Deranjant mi se pare faptul ca e doar in varianta 3D. Urasc filmele 3d. Nu ma incanta deloc, mult mai placute mi se par cele 2d. Sper sa dispara trendul asta cu filmele 3d.

#74
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Aproape ca mi-a fost mila de banii dati pe bilet.
O porcarioara.

View PostParanoir, on 20 decembrie 2014 - 03:20, said:

Deranjant mi se pare faptul ca e doar in varianta 3D. Urasc filmele 3d. Nu ma incanta deloc, mult mai placute mi se par cele 2d. Sper sa dispara trendul asta cu filmele 3d.
Parca in Afi era si 2d.

#75
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View PostParanoir, on 20 decembrie 2014 - 03:20, said:

L-am vazut azi. Mie mi-a placut, cel mai bun din serie, desi nu se compara cu Lord of the Rings.
Deranjant mi se pare faptul ca e doar in varianta 3D. Urasc filmele 3d. Nu ma incanta deloc, mult mai placute mi se par cele 2d. Sper sa dispara trendul asta cu filmele 3d.

la cinematografele din zona mea se difuzează simultan 4 versiuni.
2D, 3D, 3D HFR +Atmos, IMAX 3D

am vaxut ultimele doua sper sa am ocazia sa vizionez si varianta 2D pe bluray sau in cinema.

#76
LAURILURI

LAURILURI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 11.06.2009
Cu atmos trebuie sa fie placut sound feelingul. E ultima gaselnita a celor de la Dolby.

#77
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
sound -ul a fost fenomenal in ambele variante (atmos/imax).  nu m-am putut decide care a fost mai ok. per total varianta cu 3D HFR si Atmos a castigat datorita pachetului complet.  fotoliu/pat,  servire la acesta, masuta pentru mancare si bauturi, paturica etc...
-> Kino Deluxe.

Edited by carmenclara1, 20 December 2014 - 13:36.


#78
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Yup, și eu mi-am luat loc VIP... Posted Image

Attached File  DSC01172.jpg   663.88K   44 downloads

#79
Chihaia28

Chihaia28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 09.10.2013
L-am vazut acu 2 zile si i-am facut REVIEW. pam pam
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZYLy0wB9GoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#80
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
iiiioooooii... am fost cam obosit si efectiv mi s-au inchis ochii la scenele de batalie care mi s-au parut cam neinteresante.
dar, per total... nota 8.
am fost foarte nerabdator sa il vad pentru ca m-a tinut in suspans filmul anterior... iar cand am vazut ca a invins dragonul am vrut sa ies din sala pentru ca s-a cam terminat filmul. hahaha

#81
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
Foarte frumos. Mi-a placut cum la final au facut legatura cu Lord of the Rings.
Bataliile parca erau din trailerele live action de la Warcraft.

Spoiler

Edited by zedicus, 20 December 2014 - 23:37.


#82
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
De fapt câteva scene din trailer nici măcar nu apar în film. Şi eu sper ca versiunea extinsă să ne rezerve surprize plăcute.

Scenă cu Smaug:  Posted Image  :vampire:
https://twitter.com/...084117587058688

#83
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 25.12.2013
si inca ceva: nu prea reuseam la inceput sa disting piticii de orci. Ca ambii aveau armuri negre si colturoase. Noroc ca piticii sunt mai mici ca orcii si am putut sa-i deosebesc.

#84
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Interviu cu Smaug...de văzut neapărat!  Posted Image  Posted Image

http://www.huffingto..._n_6315746.html

#85
alexthegreat

alexthegreat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 22.12.2014

View Postsearcher-star, on 18 decembrie 2014 - 15:42, said:

Daca s-ar face ceva din Silmarillion, cel mai nimerit si mai logic ar fi filmul despre pieirea Atlantidei acelei lumi si stabilirea regatelor numenoriene pe continent.
Un tip a scris un scenariu pe tema:
http://folk.uib.no/hnohf/numenor1.htm
se pare ca pe Jackson l-a tentat deja :)
http://www.eyeofthet...e-silmarillion/

#86
michael-myers

michael-myers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 02.08.2013
Intersant faptul cum Peter Jackson preia scenariul dintr-o carte pentru copii si il transpune intr-un film fantezist comercial,cu efecte speciale,personaje,machiaj,aventuri caraghioase s.a.m.d.Referitor si la primele parti din prequel,cat si la trilogia LOTR(nici nu stiu cum sa-i zic la tot amalgamul asta de filme,franciza?)mi-a trebuit o rabdare de fier sa le vad cap-coada(Asta mai mult la insistentele cuiva),ca ba imi amortea curu'pe scaun sau ma lua somnul,ba mai dadeam la buci intre timp sau ieseam la o tigara...Acest gen de filme compenseaza prin imaginatie si ce am enumerat mai sus,insa in rest,dialoguri inutile,niste filozofeli ieftine aruncate acolo despre eterna batalie dintre bine si rau,o imbarligatura de mitologii,umor fortat,per total 3-4h interminabile cand intreaga actiune se putea usor comasa intr-o singura ora.Si uite asa iti fura ochii,timpul si banii.Ce ma frapeaza e faptul ca in ultimul timp se pune tot mai mult accentul pe 3D,iar jocul actorilor,calitatea lor sunt neglijate in detrimentul efectelor astora speciale.Cam trist...

#87
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Nu cred ca se duce cineva la seria asta pentru profunzimea ideilor exprimate :). Lotr a fost primul film pe care l-am ascultat acasa cu 5,1, si asta acum 13 ani. Sunetul, muzica, atmosfera sunt de nota 10. Sper ca si ultimul film sa fie cu aceeasi calitate sonora.

#88
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Hobbit-ul are ceva profunzime, evident nu în aceeaşi măsură ca LOTR...

View Postlucifer76, on 22 decembrie 2014 - 19:54, said:

Nu cred ca se duce cineva la seria asta pentru profunzimea ideilor exprimate.
Ba fix pt. asta multă lume îndrăgreşte universul tolkienist > emfaza pe importanţa unor valori precum devotamentul, loialitatea, puterea de sacrificiu şi curajul (mai ales al hobbiţilor, creaturi mici şi simple).
Putem deduce că în universul tolkienist, victoria nu aparţine numai celor puternici şi nemiloşi, ci şi oamenilor umili, dar perseverenţi.

În opinia mea, Jackson a reuşit f. bine să transpună pe ecran acest mesaj.

Ah, că tu mergi la film doar pt. coloana sonoră şi atmosferă, asta e partea a 2-a... Posted Image

View Postmichael-myers, on 22 decembrie 2014 - 18:48, said:

Acest gen de filme compenseaza prin imaginatie si ce am enumerat mai sus,insa in rest,dialoguri inutile,niste filozofeli ieftine aruncate acolo despre eterna batalie dintre bine si rau,o imbarligatura de mitologii,umor fortat,per total 3-4h
Habar n-ai de operele lui Tolkien şi nici de mitologiile din care s-a inspirat. Metaforele, simbolismul, te depăseşc.

Edited by Tinkerbelle, 22 December 2014 - 20:47.


#89
Grobendar

Grobendar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.12.2014

View PostChihaia28, on 20 decembrie 2014 - 21:55, said:

L-am vazut acu 2 zile si i-am facut REVIEW. pam pam
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZYLy0wB9GoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din moment ce ai vazut LOTR,asta nu o sa ti se para mai interesant ca LOTR.
,,These bats were bred for a single purpose....war.'' Replica copiata din LOTR care nu apare in carte,are doar scop comercial si apare in trailer bineinteles,sa creada fanii LOTR ca filmul o sa fie la fel de epic ca LOTR,insa nu e asa.Filmul este bun dar nu va ajunge la nivelul LOTR,nu cu punerea asta in scena.
Tauriel nu apare in carte insa au pus-o pentru ca fiecare film trebuie sa aiba si o femeie ca rol principal sau secundar macar,pentru estetic.
Iar Orlando Bloom a jucat fara tragere de inima,nu punea suflet in acting.Nu asta e scenariul sa fie detasat de situatie,dar nici chiar asa.
Spre deosebire de el,Christopher Lee a jucat la fel ca in LOTR,la fel ca si Ian McKellen.
Primul film a avut si el destula actiune insa au exagerat cu ea in a 3-a in aceeasi masura in care au neglijat partea povestii.

Star Wars 1-3 au fost prequeluri pentru 4-6 mai bune ca seria The Hobbit pentru LOTR.In ziua de azi se pune accent pe actiune pentru ca aia doreste publicul,sa zboare cat mai multe capete de golbini,cat mai multe explozii,cele mai sofisticate echipamente si lovituri de ninja,etc.

Fazele ,,comice'' care nu lipsesc si care apar in filmele precedente sunt pentru estetic,chiar este nevoie de ele din pacate.

Per total sunt cam dezamagit de el insa este un film destul de reusit.

#90
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View PostTinkerbelle, on 22 decembrie 2014 - 20:46, said:

Ba fix pt. asta multă lume îndrăgreşte universul tolkienist > emfaza pe importanţa unor valori precum devotamentul, loialitatea, puterea de sacrificiu şi curajul (mai ales al hobbiţilor, creaturi mici şi simple).
Universul nu prea are legatura cu filmul. Nici nu este posibil. Silmarillion, de ex, este o carte enorma, este imposibil sa fie ecranizata intr-un film de 3 ore. In schimb, in filme se pune accent pe actiune, pe batalii epice, nu pe melodrama. Desi trebuie sa recunosc, sunetul adica atmosfera si coloana sonora sunt de nota 10, iar scenele de batalii sunt excelente.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate