Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

The Hobbit: The Battle of the Five Armies (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#55
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postzedicus, on 09 decembrie 2014 - 12:10, said:

Tolkien Estate (firma care detine cartile si drepturile) nu-l mai lasa
http://en.wikipedia....orthern_Theatre
In this northern theatre of the war, Sauron's primary objective was to use the forces at his primary base of operations in the areas, Dol Guldur in southern Mirkwood, to defeat Lothlórien, then pass the Misty Mountains (attacking Rivendell), and wheel around to take Rohan and Gondor from the rear.

După cum vezi, concomitent cu acţiunea ce se petrece în Gondor şi Rohan (lupta de la Helm's Deep, Osgiliath etc.), în regiunea nordică din Middle-Earth au loc bătălii cel puţin la fel de aprige.
Lothlórien, Mirkwood şi Dale/Erebor sunt atacate de forţele lui Sauron.
"Teatrul nordic" din războiul inelului este descris în cele 3 cărţi, nu? Sau face parte din anexe?
Dacă luptele între facţiunile din Nord sunt descrise în cărţile asupra cărora studiourile au achiziţionat drepturile, de ce să nu facă pe viitor 2 filme cu War in the North? Posted Image

Edited by Tinkerbelle, 09 December 2014 - 13:33.


#56
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postzedicus, on 09 decembrie 2014 - 12:10, said:

pai chiar s-ar putea sa fie ultimul film tokienist, cel putin pt urmatorul deceniu, uite si de ce:
http://www.dailymail...al-reasons.html
si sunt mai multe articole de genul asta
Tolkien Estate (firma care detine cartile si drepturile) nu-l mai lasa
Chiar ma intreb ce ar zice Tolkien despre filme daca le-ar vedea
Nu puteau fi ca si cartile, nici un film nu poate, dar mie mi se pare ca LOTR a fost foarte ok, mai ales pentru un film facut in vremurile noastre. Acuma sigur, daca voiai nush'ce profunzimi filozofice, da, nu se ridica la acea inaltime. Daca in plus e adevarat ca nu le-au dat si lor din profit, e un motiv bun sa refuze sa mai faca filme. In plus, si mie mi se pare ca au lungit-o cu Hobbitul.

#57
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
A mai rămas o singură zi! #OneLastTime Posted Image

[ http://s14.postimg.org/8zpiaaqw1/BOTFA_Saruman.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://s3.postimg.org/hpabrk59v/thorin_2_durins.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#58
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Oh my Gooooooooood, filmul a fost...FANTASTIC! Artistic, regizoral şi interpretare, ireproşabil în toate. Posted Image  Posted Image  Posted Image
Toată sala bocea spre sfârşitul filmului. La final, aplauzele au tunat... Posted Image

Spoiler
Bilbo, comparativ cu partea I şi partea II, e ceva puţin prezent în toată acţiunea.
Coloana sonoră nu dezamăgeşte...
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Chiar şi cei care au criticat mai sever acest ultim film, au admis totuşi că P. Jackson are un talent excepţional pt. punerea în scenă a unor confruntări grandioase.
Evident că hater-ii şi puriştii vor ţine din nou să ne reamintească, pt. a mia oară, că Hobbitul nu se ridică la nivelul lui LOTR. Posted Image
Trilogia asta a fost inspirată dintr-o carte de copii, deştepţilor. Mă-ndoiesc c-o altă echipă de scenarişti + regizor ar fi putut scoate ceva mai bun din cartea hobbit-ului.

Dacă vreţi profunzime şi elemente scenaristice deghizate în metafore, căutaţi în altă parte.
Ăsta e un film de divertisment, de voie bună, te simţi bine după învingerea forţelor malefice... Posted Image

9/10 Posted Image Posted Image

View PostHighHopes, on 30 mai 2014 - 22:27, said:

Abia astept!
O sa-mi strang bani sa-l vad de vreo 5, 6 ori, sa ma satur
Hopes, pe unde umbli draga mea? Filmul încă n-a fost lansat în România...te mai ţine răbdarea? Ţi-ai adunat bani pt. 5 spectacole? :D

Edited by Tinkerbelle, 11 December 2014 - 21:15.


#59
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Attached File  sndtrack.png   68.02K   31 downloads

Sublimă melodia de final, cântată de Pippin...ascultați-o! :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lvB_nsKXew0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#60
loading_

loading_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 14.08.2014

View PostTinkerbelle, on 11 decembrie 2014 - 21:21, said:

după învingerea forţelor malefice... Posted Image


Dwarfii nu ar trebui sa piarda razboiul?

Edited by loading_, 12 December 2014 - 15:10.


#61
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008
In Iasi (Cinema City) nici o sansa de vazut filmul, am vrut sa imi fac rezervari de ieri(12.12.2014) pt. data de 20 sau 21.12.2014 dar totul este deja rezervat la orice ora si in orice zi. Premiera este joi noaptea ora 00 (19.12.2014) si dureaza pana marti(23.12.2014) dar toate spectacolele au deja rezervari. Din cate am vazut se mai pot cumpara unele bilete online dar in primele randuri(1-3).

Ok, ce alte variante am?  cum o sa ma deplasez pana in Iasi  nu vreau sa merg aiurea sa am de unde ma intoarce.

#62
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
placut impresionata dupa vizionarea ultimei parti.
din pacate am avut de multe ori senzatia ca datorita 3D si HFR personajele si scenele se misca mult prea repede decat e normal.
astept revizionarea filmului in varianta 2D/HD.

@sandu22 cauta alt cinema din iasi.

#63
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,104
  • Înscris: 22.11.2011
Eu mi-am rezervat la maraton... :D

#64
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Stiind ca este ultimul film din acest univers tolkiensit pentru o perioada de timp nedeterminata, parca nici nu-mi vine sa merg la cinema.  

Are cineva idee, la Cine Grand din complexul comercial Auchan Titan (Bucuresti), va rula HFR sau va rula doar la AFI Palace Cotroceni?

A fost un joc War in the North lansat cu cativa ani in urma, dar din cate tin minte in carti nu este descris razboiul din Nord.

#65
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostLordRevan, on 15 decembrie 2014 - 11:32, said:

Stiind ca este ultimul film din acest univers tolkiensit pentru o perioada de timp nedeterminata, parca nici nu-mi vine sa merg la cinema.  

Pe asta l-a vazut? Posted Image

[ http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMjA0ODY3NTkwOF5BMl5BanBnXkFtZTcwODU3NzIyMQ@@._V1_SX640_SY720_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A homebody hobbit in Middle Earth gets talked into joining a quest with a group of dwarves to recover their treasure from a dragon

#66
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
adaugam spre vizionare varianta imax 3d in engleza eta 20min

#67
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007

View PostBursul, on 15 decembrie 2014 - 18:14, said:

Pe asta l-a vazut? Posted Image

[ http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMjA0ODY3NTkwOF5BMl5BanBnXkFtZTcwODU3NzIyMQ@@._V1_SX640_SY720_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A homebody hobbit in Middle Earth gets talked into joining a quest with a group of dwarves to recover their treasure from a dragon

Nu apare nicio imagine.

#68
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Luat si eu bilete pentru sambata, de la 17. Era ocupat aproape tot, doar pe ultimul rand am mai prins.

#69
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Filmul încasează pe nesăturate... :)

http://www.independe...er-9927851.html
Peter Jackson’s third and final Hobbit movie, The Battle of the Five Armies, has stormed the UK and Ireland box office in its opening weekend.
The Middle Earth epic, based on JRR Tolkien’s classic fantasy novel, grossed £9.76 million to take the number one spot and surpass the debuts for preceding films An Unexpected Journey and The Desolation of Smaug.

It also beat the openings for Jackson’s Oscar-winning Lord of the Rings trilogy.

:vampire:
Attached File  1600x1600.jpg   657.92K   22 downloads

#70
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Faza cu incasarile poate sa fie inselatoare. Desi vin mai putini spectatori ca la Twilight, incasarile sunt mai mari ca au crescut preturile la bilete.
Acum daca pretul biletului se modifica in functie de film, e alta treaba. :D

#71
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Un articol interesant:

http://adevarul.ro/e...dc9c/index.html

#72
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009
Daca s-ar face ceva din Silmarillion, cel mai nimerit si mai logic ar fi filmul despre pieirea Atlantidei acelei lumi si stabilirea regatelor numenoriene pe continent.
Un tip a scris un scenariu pe tema:
http://folk.uib.no/hnohf/numenor1.htm

Edited by searcher-star, 18 December 2014 - 15:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate