Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

The Hobbit: The Battle of the Five Armies (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#91
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Weekend-ul trecut l-am vizionat si eu. Recunosc ca am intrat in sala cu amar si regret, fiind ultimul film din acest univers pe o perioada de timp nedeterminata.

Filmul per total a fost ok. La inceput nu am fost de acord cu moartea rapida (si trasa de par) a lui Smaug, insa dupa felul cum au decurs evenimentele, am inteles de ce. Nici cu faptul ca s-a pus prea mare accent pe decaderea lui Thorin. In carte nu era chiar asa detaliata.
Cu toate ca a fost un pic prea exagerata chiar si pentru acest univers, bataia dintre Legolas si Bolg mi-a placut mai mult decat cea dintre Thorin si Azog. Asta nu inseamna ca nu a fost reusita.
Moartea lui Kili n-a avut un asa impact in carte, precum in film. Ce rau imi pare ca s-a dus!

Cel mai mult m-a surprins cu legatura dintre cele doua carti (sau serii de carti). Apropo de aceasta, cand Saruman spune ,,lasa-l pe Sauron pe seama mea", acesta era deja trecut de partea intunecata a ,,fortei", sau atunci cand incearca sa-l elimine definitiv pe Sauron, alege calea intunericului?

Inca o serie de filme in care nu mi-as imagina alt actor in locul celor deja distribuiti.

Ca tot se vorbea de partea filozofica din aceasta serie, imi aduc aminte de vorbele lui Gandalf (aproximative) dintr-o discutie cu Galadriel din prima parte a ecranizarii: ,,Saruman crede ca doar o forta puternica poate tine raul in frau. Dar eu nu cred asta. Eu cred ca lucrurile marunte, faptele bune de zi cu zi pe care le fac oamenii de rand sunt cele care tin intunericul la distanta. Faptele simple de bunatate si iubire. De ce Bilbo Baggins? Poate pentru ca ma tem, iar el imi da curaj".

Ca o incheiere, parafrazand un citat celebru de pe internet, as spune in felul urmator: m-am nascut prea tarziu pentru a fi explorator, prea devreme pentru calatoriile in spatiu, dar la timp pentru a vedea ecranizarile dupa romanele lui J.R.R. Tolkien.

Mi-ar placea ca urmatoarea investitie importanta a mea sa constea intr-un Blu-Ray player si toata colectia de filme LoTR si The Hobbit.


L.E. Ce senzatie sa scrii un mic review la filmul The Hobbit ascultand pe fundal Misty Mountains Cold. :D

#92
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Moartea lui Thorin a fost stupida. Practic, a murit ca afost prea prost.

#93
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Caro, e clar că tu n-ai prea apreciat filmul... :lol:

#94
cypryan1

cypryan1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 12.02.2014
Se merita , deci , pana la urma sa ma uit la the Hobbit, de fapt am vazut ca sunt mai multe partii, au legatura intre ele ?
M-am uitat asa pe la recenzii dar sa spun sincer nu ma atras nimic sa le descarc de pe........si sa le urmarescPosted Image
Adica dupa trriologia exceptionala in care au jucat uniii din actori nu-mi vine sa-i vad alt film......

#95
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
trebuie sa vezi toata trilogia...

#96
Philips

Philips

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 29.11.2004
10   (trilogiei The Hobbit) ...pentru ca avem nevoie de fantezie...

#97
TinaMavro

TinaMavro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 07.11.2014
Am citit începutul topicului și restul pe sărite, deci nu sunt influențată de părerile de pe aici.
Eu una sunt fană a seriei filmelor făcute de Peter Jackson după cărțile lui Tolkien. Faptul că nu a respectat întru totul cărțile (pe care nu le-am citit, dar am citit despre și mai ales referitor la diferențele cărți-filme) nu mi se pare în sine nici pozitiv, nici negativ. Însă elementele adăugate de Jackson cred că aduc un farmec în plus, în acest caz. Pentru că este o lume fantasy, este un basm și întotdeauna basmele pot fi extinse pe scheletul inițial, lucru care nu ar prea merge la un Lord of the Flies sau Fight Club, ca să numesc doar două filme care respectă cam la literă cărțile după care au fost adaptate.

Mie mi-a plăcut mult povestea de dragoste a lui Tauriel cu Fili, ba chiar triunghiul amoros inocent cu Legolas. Fiecare e devotat iubirii lui, de care însă nici unul dintre cei trei nu are parte, pentru că războiul strică tot. Relația tată-fiu a Regelui Elf și Prințului Elf iarăși se construiește foarte frumos pe marginea acestui triunghi de iubire. Sunt acele câteva scene filigranate în țesătura alertă a întregii acțiuni care dau profunzime, care vorbesc despre legăturile dintre personaje. Și în viața de zi cu zi cam la fel se întâmplă lucrurile: prinși de ritmul nebun, de fuga de la un obiectiv la altul, dintr-un conflict în altul, relațiile noastre cu ceilalți sunt undeva pe fundal, și ies la iveală mai ales în momente-cheie.

Pentru mine ultima parte a fost foarte plăcută cu ritmul ei alert, cu bătăliile și cu absurditatea războiului, dar și cu modul în care, în cele din urmă, scoate la vedere ce e mai adânc în fiecare dintre personaje: prietenia, loialitatea, adaptabilitatea, curajul, iubirea. Uitați-vă la Bilbo, la Thorin, la Tauriel, la Legolas, cu toții sunt cumva smulși din ale lor de războiul ăsta care începe ca o prostie, o bătălie de orgolii, și devine o luptă crâncenă împotriva unei puteri cu totul distrugătoare.
Filmul e o poveste, la urma urmelor, iar toate efectele mie mi s-au părut potrivite pentru ceea ce este. Adevărat că este făcut pentru o generație de gameri, obișnuită cu tot felul de efecte grafice și de elemente fantasy, gamerii pe care-i cunosc eu sunt destul de încântați de el.

View Postcaroline_hi, on 24 decembrie 2014 - 17:11, said:

Moartea lui Thorin a fost stupida. Practic, a murit ca afost prea prost.

Ar fi ceva să te văd argumentând chestia asta.

View PostLordRevan, on 24 decembrie 2014 - 16:47, said:



LordRevan, chapeaux bas!

Edited by TinaMavro, 29 December 2014 - 17:09.


#98
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostTinaMavro, on 29 decembrie 2014 - 17:14, said:


Ar fi ceva să te văd argumentând chestia asta.
Pai cum sa mori holbandu-te la inamic? Cum sa il subestimezi dupa ce a sfidat moartea de atatea ori? E stupid.
Adevarul e ca in razboi se moare si neglorios. Intr-un razboi adevarat, poti fi omorat de oricine, indiferent cat de important esti. Bad luck sau pur si simplu ca inamicii sunt mai multi. Nu mai stiu daca in carte zice cine il omoara, oricum nu conteaza, important e ca a murit. Si importanta lui Thorin nu scade daca a fost omorat de un orc oarecare pentru ca asa e intr-o batalie, nu ai control si se poate intampla orice.

#99
TinaMavro

TinaMavro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 07.11.2014
Păi vezi?
Totuși, ori țin eu minte aiurea, ori nu era chiar un orc oarecare. Plus că nu știu dacă a fost subestimare acolo, ci mai degrabă necunoaștere? Cel mai mult mi-a plăcut că în moartea lui a luat dracul de orc cu el.
Tu ai expus foarte frumos acum niște idei, mi-a plăcut. :)

#100
TinaMavro

TinaMavro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 07.11.2014
Caroline, am revenit cu o precizare. Nu am vrut să spun nimic în postarea anterioară pentru că nu mai eram sigură, însă am verificat și este așa cum știam eu. Thorin nu este ucis de un Orc oarecare, ci chiar de leaderul Orcilor, Azog. Așa că, deși frumoasă, teoria ta nu stă în picioare.

#101
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
L-am vazut 2D, am ales asa ca sa pot intelege ceva..dar parca ma uitam la trailere de jocuri. Am revazut bataliile din LOTR...nu se compara, exact cu cineva mai sus parca e facut de gameri filmu...bine dracu ca s-a terminat, sa uitam repede mezeria asta.

#102
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Ba Thorin a murit cu onoare. Fara tras pe cur, fara sidekicks, 1-on-1 cu Azog. Care era "tata lor", nicidecum un orc oarecare.

#103
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostTinaMavro, on 30 decembrie 2014 - 02:25, said:

Caroline, am revenit cu o precizare. Nu am vrut să spun nimic în postarea anterioară pentru că nu mai eram sigură, însă am verificat și este așa cum știam eu. Thorin nu este ucis de un Orc oarecare, ci chiar de leaderul Orcilor, Azog. Așa că, deși frumoasă, teoria ta nu stă în picioare.
Normal, ca in film a trebuit sa fie show.
Eu zic ca in carte nu se precizeaza de cine a fost omorat, deci putea fi un orc oarecare si, de fapt, asa e mai credibil.
Stiu ca in film e Azog, Azog cu care s-a mai luptat cu multi ani inainte la portile Moriei. In carte, Thorin nu moare ca un prost care isi subestimeaza inamicul si sta nas in nas cu el, ci e ranit mortal in lupta si mai traieste ceva ore bune. In carte, nu Azog e conducatorul orcilor, ci Bolg, fiul sau, pentru ca probabil Azog murise (prin natura ocupatiei lor, nu cred ca orcii traiesc foarte mult).

#104
TinaMavro

TinaMavro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 07.11.2014

View Postcaroline_hi, on 30 decembrie 2014 - 17:12, said:

Normal, ca in film a trebuit sa fie show.
Eu zic ca in carte nu se precizeaza de cine a fost omorat, deci putea fi un orc oarecare si, de fapt, asa e mai credibil.
Stiu ca in film e Azog, Azog cu care s-a mai luptat cu multi ani inainte la portile Moriei. In carte, Thorin nu moare ca un prost care isi subestimeaza inamicul si sta nas in nas cu el, ci e ranit mortal in lupta si mai traieste ceva ore bune. In carte, nu Azog e conducatorul orcilor, ci Bolg, fiul sau, pentru ca probabil Azog murise (prin natura ocupatiei lor, nu cred ca orcii traiesc foarte mult).

Judeci greșit.
Miturile și poveștile nu sunt realiste și scopul lor nu este să fie realiste în sine. Ele vorbesc alegoric despre realitate. Și așa trebuie să fie. Recomand, pentru o mai bună edificare exact pe ideea aceasta filmul ”Hero”.

Aici credeam că se vorbește despre film. De ce zici că a murit ca un prost?

View Postbadsica, on 30 decembrie 2014 - 10:41, said:

L-am vazut 2D, am ales asa ca sa pot intelege ceva..dar parca ma uitam la trailere de jocuri. Am revazut bataliile din LOTR...nu se compara, exact cu cineva mai sus parca e facut de gameri filmu...bine dracu ca s-a terminat, sa uitam repede mezeria asta.

Argumente?
Nu am zis că parcă e făcut de gameri, ci că e făcut pentru o generație de gameri. Și, for your records, asta nu e un lucru deloc negativ. Unii dintre cei mai inteligenți oameni pe care-i cunosc sunt gameri. Și realizați în viață. Și tot ce vrei.

#105
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View PostTinaMavro, on 30 decembrie 2014 - 22:21, said:

Judeci greșit.
Miturile și poveștile nu sunt realiste și scopul lor nu este să fie realiste în sine. Ele vorbesc alegoric despre realitate. Și așa trebuie să fie. Recomand, pentru o mai bună edificare exact pe ideea aceasta filmul ”Hero”.
Lasa aburerile. Opera lui Tolkien e vasta si scopul sau a fost sa imagineze un univers complet, o noua mitologie. Nu orice e posibil in cadrul ei pentru ca e un mit, se remarca niste reguli si teme prin precedent, iar ceea ce se intampla nu e lipsit de sens, verosimilitate si eleganta. Cu filmele s-au facut multe schimbari care nu sunt in spiritul operei lui Tolkien si poate ar fi fost ok daca el ar fi scris doar cartile dupa care s-au facut filmele. Dar nu, el a scris o intreaga istorie in spatele lor.

Quote

Aici credeam că se vorbește despre film. De ce zici că a murit ca un prost?
Cred ca am spus deja de cel putin 2 ori.

#106
TinaMavro

TinaMavro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 07.11.2014

View Postcaroline_hi, on 31 decembrie 2014 - 09:53, said:

Lasa aburerile. Opera lui Tolkien e vasta si scopul sau a fost sa imagineze un univers complet, o noua mitologie. Nu orice e posibil in cadrul ei pentru ca e un mit, se remarca niste reguli si teme prin precedent, iar ceea ce se intampla nu e lipsit de sens, verosimilitate si eleganta. Cu filmele s-au facut multe schimbari care nu sunt in spiritul operei lui Tolkien si poate ar fi fost ok daca el ar fi scris doar cartile dupa care s-au facut filmele. Dar nu, el a scris o intreaga istorie in spatele lor.

Cred ca am spus deja de cel putin 2 ori.

Nu, nu ai spus. Tu doar afirmi, fără să susții prin argumente, Descrii, dar îți formulezi descrierile ca să-ți susțină niște concluzii pe care nu le bazezi pe nimic altceva decât părere proprie. Deocamdată nu te-am văzut argumetând nimic.
Nu-i bai, merge și așa. Dar e lipsit de valabilitate.

#107
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007
Bullshit!

#108
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Ecranizarea e proasta si punct. Poate daca esti copil si/sau gamer filmul e pe gustul tau.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate