Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Viața în Epoca Ceaușescu: lumini și umbre

* * * - - 15 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31526 replies to this topic

#31465
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 16.01.2007

View PostanonimuI, on 20 aprilie 2024 - 20:27, said:

Nu am spus niciodată că părinții mei erau muncitori și lucrau în fabrici și încă 3 de acolo au făcut aceiași armată ca mine. Toți 4 am plecat în același loc.
Ironia mea a fost prea subtilă pentru a o putea înțelege?

Edited by manic_user, 20 April 2024 - 21:24.


#31466
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,966
  • Înscris: 20.10.2015

View PostanonimuI, on 20 aprilie 2024 - 21:15, said:

Hai că îți spun eu cum avea o familie 2 case, nu apartamente atunci, una lângă parcul Carol și cealaltă casă lângă strada din pdf ăla pus de mine.

- casa de la parcul Carol era luată înainte de război

- casa cealaltă a fost cumpărată de fata lor în anul 1971.

Fata lor s-a măritat cu un om care nu avea nimic.

Nu au fost naționalizate în 1950 nici casa de lângă parcul Carol nici casa cealaltă pe care a cumpărat-o fata lor în 1971.



Aici tu spui de bairamele care se dădeau atunci în case mari. Am fost și eu la multe bairame din alea.

Numai că eu nu trebuia să demonstrez nimic la nimeni și nici ăia sau alea care veneau la bairame nu trebuiau să demonstreze nimic, eram toți din același cartier.

Nu, ma refer la alt gen de oameni, nu la parveniti.
Stiu despre ce vorbesti. Aia erau taranii ajunsi la Bucuresti, eu vorbesc de oamenii destepti care beneficiau de pe urma contractelor pe care le faceau in numele lui Ceausescu.
E o patura aparte, care a ramas acolo si azi.
Sunt cluburi serioase...

Aia n-au nevoie sa nationalizeze case, sau sa-si contruiasca precum Becali si nici nu-ti taie fata in trafic cu Lamborghini.
Sunt cei care nu se vad, care nu atrag atentia.
Si eu, un sarantoc si gagica de care m-am indragostit, am avut ghinion, pentru ca ne-am indragostit, dar nu apartineam aceleiasi lumi.
Normal ca prostii de noi, nu stiam asta. Dar asta e frumusetea tineretii. Esti prost senin.

#31467
anonimuI

anonimuI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 871
  • Înscris: 14.09.2021

View PostTsunamii, on 20 aprilie 2024 - 22:19, said:

Esti prost senin.

Vezi că nici măcar limba română nu o înțelegi, se vede că habar nu ai de nimic.

Citește NUMELE femeilor din pdf pus de mine, poate o să înțelegi despre ce oameni scriu eu.

Nu prenumele lor să îl citești, numele lor.

View PostTsunamii, on 20 aprilie 2024 - 22:19, said:

Nu, ma refer la alt gen de oameni, nu la parveniti.
Stiu despre ce vorbesti. Aia erau taranii ajunsi la Bucuresti,

Mai încearcă, vezi că tot așa au venit în București și cei de care spun eu dar nu erau nici țărani și nici români.

Edited by anonimuI, 20 April 2024 - 22:30.


#31468
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,966
  • Înscris: 20.10.2015

View PostanonimuI, on 20 aprilie 2024 - 22:28, said:

se vede că habar nu ai de nimic.

Sure...

#31469
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,536
  • Înscris: 02.09.2006

View PostSidorin, on 20 aprilie 2024 - 19:03, said:

Am învățat, am studiat în școli românești (așa cum erau ele!).  Normal că făceam cei 4-5 km/zi pe jos, mama îmi spunea: "îți dau un leu pe zi nu mai mult, ori mergi cu autobuzul - o călătorie costa 50 bani - ori îti cumperi un corn sau o brânzoaică" . Nu vreau să mă victimizez sau să cerșesc mila cuiva, dar dacă mă intrebi (chiar la vârsta asta: "elementul nr. 64. din tabelul lui Mendeleev o să-ți răspund - Gadoliniu".

Am fost un tocilar, dar am căutat și să fiu util în viața asta amărâtă, chiar nu știu dacă o se mai producă în România de ex, AMOPOR, care respecta cerințele europene de atunci. Dă-o naibii de chimie, o "prostie", dar cei care ne vor urma trebuie să pună ceva în loc!
  Draguta, se produc chestii la care nici nu visezi! E adevarat ca nu vine nimeni sa te informeze personal sau sa-ti ceara parerea, dar se face treaba in RO! iar industrie nu inseamna doar marile combinate care poluau tot pe 3 judete in jurul lor. E greu de acceptat pentru cei iesiti din cimpul muncii, indiferent de motiv, ca economia merge si fara sprijinul lor! repet: nici nu iti imaginezi la ce nivel tehnic se face acum productie in RO!
  Apropo, la ce ti-a folosit si iti foloseste ca stii ''elementul nr. 64. din tabelul lui Mendeleev''

#31470
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View Posttytysor, on 22 aprilie 2024 - 15:46, said:

la ce ti-a folosit si iti foloseste ca stii ''elementul nr. 64. din tabelul lui Mendeleev''

pe vremurile alea mult hulite era o chestie denumita generic cultura generala, acum ii zice "stii de toate, dar nu stii nimic" .. la prea mult nu te ajuta sa stii tabelul pe dinafara, daca nu lucrai in domeniu, asa cum azi intreaba unii citi amperi are un volt sau cite picaturi inseamna 1 m2 (a fost un topic foarte hazliu), dar zi-mi cum te-ai simti (ipotetic fireste, nu-ti vrea nimeni raul) sa fii in locul meu, un sfertodoct antenist spalat pe creier, analfabet functional si asistat social, cu un maxim de scolarizare "liceul industrial 23 august" si ala facut tiris grapis, cind te intreaba un INGINER cu diploma si master la academia tehnica militara, sectie macanica, auto, rachete, ozn-uri, ce-i ala ozon, sau daca inoxul este aluminiu .. ;)

#31471
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 26.07.2023
Vezi ca e in floare un topic in care cica racirea camerei poti s-o faci la fel ca incalzirea, doar sa bagi apa dezghetata prin calorifer. Eu cred ca merge mai sigur cu apa inghetata, totul e sa ai cuburi mai mici ca teava.

#31472
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View PostMareleIntelept, on 22 aprilie 2024 - 16:29, said:

doar sa bagi apa dezghetata prin calorifer.

fals, gresit, cele mai bune sunt apa deshidratata sau antigelul de trabant ...

#31473
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,536
  • Înscris: 02.09.2006

View Postr_murphy, on 22 aprilie 2024 - 15:57, said:

pe vremurile alea mult hulite era o chestie denumita generic cultura generala, acum ii zice "stii de toate, dar nu stii nimic" .. la prea mult nu te ajuta sa stii tabelul pe dinafara, daca nu lucrai in domeniu, asa cum azi intreaba unii citi amperi are un volt sau cite picaturi inseamna 1 m2 (a fost un topic foarte hazliu), dar zi-mi cum te-ai simti (ipotetic fireste, nu-ti vrea nimeni raul) sa fii in locul meu, un sfertodoct antenist spalat pe creier, analfabet functional si asistat social, cu un maxim de scolarizare "liceul industrial 23 august" si ala facut tiris grapis, cind te intreaba un INGINER cu diploma si master la academia tehnica militara, sectie macanica, auto, rachete, ozn-uri, ce-i ala ozon, sau daca inoxul este aluminiu .. Posted Image
   Io consider ca pentru a detine o ''cultura generala'' este suficient sa stii de existenta tabelului lui Mendeleev si sa-l folosesti la nevoie! nu sa-l stii pe de rost! nu-i nici o bista sa tii minte toata stiinta lumii invatata in 4 ani de liceu. Inca se invata mult peste ce are nevoie in cariera 99% din populatie! Dar se stie ca la noi, rolul scolii este acela de a da de lucru profesorilor, nu are nici o treaba cu elevii!

Edited by tytysor, 22 April 2024 - 19:43.


#31474
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,740
  • Înscris: 21.03.2020

View PostMareleIntelept, on 22 aprilie 2024 - 16:29, said:

Vezi ca e in floare un topic in care cica racirea camerei poti s-o faci la fel ca incalzirea, doar sa bagi apa dezghetata prin calorifer. Eu cred ca merge mai sigur cu apa inghetata, totul e sa ai cuburi mai mici ca teava.
Normal ca poti sa faci racirea unei camere cu apa rece... exista ventiloconvectoare care pentru asta sunt facute :)

https://www.google.c...0&bih=645&dpr=1

#31475
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,966
  • Înscris: 20.10.2015
Romanii Au Talent

Cam asta se vedea la televizor. Si NUMAI asta.
2 programe doar si alea doar 4-5 ore pe zi

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1ejDAvf45Po?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Pentru cei nostalgici si pentru idiotii sustinatori AUR/SOS
Cumv-ar placea o viata asa?

Bine ca l-au omorat, ca azi concuram Coreea de Nord

#31476
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,761
  • Înscris: 09.05.2008

View Posttytysor, on 22 aprilie 2024 - 15:46, said:

  Draguta, se produc chestii la care nici nu visezi! E adevarat ca nu vine nimeni sa te informeze personal sau sa-ti ceara parerea, dar se face treaba in RO! iar industrie nu inseamna doar marile combinate care poluau tot pe 3 judete in jurul lor.
Ai uitat de 70 miliarde export.
Fii consecvent, ce dreaqu!

#31477
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,688
  • Înscris: 26.07.2023

View PostGlCA_Contras, on 24 aprilie 2024 - 19:04, said:

Normal ca poti sa faci racirea unei camere cu apa rece... exista ventiloconvectoare care pentru asta sunt facute Posted Image

https://www.google.c...0&bih=645&dpr=1
Domnu' savant, ventilocarcalacii aia imprastie in camera un aer racit fortat cu o pompa de caldura, nu raceste camera prin simpla plimbare a apei printr-un calorifer.

#31478
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Păcat că în România nu s-au importat frigidere "Z.I.L." cu auto-dezgheţare. Ultimul model importat, cel cu uşă reversibilă a avut şi o variantă no-frost... cine ştie, dacă s-ar fi importat, ar fi existat azi destule în funcţiune. Mie îmi pare rău că nu-l mai am.   :(

Dacă ar fi pus mai mult accent pe tehnologie şi mai puţin pe paranoia... Xeroxul, unul dintre cei mai buni prieten ai omului: https://bucuresticit...mii-rank-xerox/
În 1984 era să exportăm autobuze cu burduf în S.U.A. Un ziar din New York City zicea că dacă rezistă în condiţiile de la Bucureşti, vor rezista şi în condiţiile de la N.Y.C. Însă a picat pe motive politice, că România avea o politică imigraţionistă nasoală.

#31479
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,740
  • Înscris: 21.03.2020

View PostMareleIntelept, on 26 aprilie 2024 - 08:57, said:

Domnu' savant, ventilocarcalacii aia imprastie in camera un aer racit fortat cu o pompa de caldura, nu raceste camera prin simpla plimbare a apei printr-un calorifer.
Vezi ca ai tu aer prea mult care iti circula fortat prin capsor...

Quote

Pentru incalzirea si racirea spatiilor, ventiloconvectoarele utilizeaza apa ca agent termic. Datorita functiilor de racire si incalzire, ventiloconvectoarele asigura un nivel de confort ridicat, oferind incaperilor atat avataje economice cat si estetice.
Ventiloconvectoarele se pot monta pe pardoseala, perete sau tavan. Ventiloconvectoarele se pot utiliza impreuna cu cazane, pompe de caldura, centerale de apartament.
https://www.ventilat...tiloconvectoare

#31480
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,772
  • Înscris: 21.06.2016

View PostTsunamii, on 26 aprilie 2024 - 08:12, said:

Romanii Au Talent

Cam asta se vedea la televizor. Si NUMAI asta.
2 programe doar si alea doar 4-5 ore pe zi

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1ejDAvf45Po?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Pentru cei nostalgici si pentru idiotii sustinatori AUR/SOS
Cumv-ar placea o viata asa?

Bine ca l-au omorat, ca azi concuram Coreea de Nord

Ultimul lucru pe care o să-l plâng la epoca aia e lipsa televizorului.

Edited by vrajitoruldinoz, 01 May 2024 - 17:14.


#31481
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,230
  • Înscris: 24.11.2006

Vizualizare mesajdjl, pe 26 aprilie 2024 - 12:28, a scris:

Păcat că în România nu s-au importat frigidere "Z.I.L." cu auto-dezgheţare. Ultimul model importat, cel cu uşă reversibilă a avut şi o variantă no-frost... cine ştie, dacă s-ar fi importat, ar fi existat azi destule în funcţiune. Mie îmi pare rău că nu-l mai am.   Posted image

Dacă ar fi pus mai mult accent pe tehnologie şi mai puţin pe paranoia... Xeroxul, unul dintre cei mai buni prieten ai omului: https://bucuresticit...mii-rank-xerox/
În 1984 era să exportăm autobuze cu burduf în S.U.A. Un ziar din New York City zicea că dacă rezistă în condiţiile de la Bucureşti, vor rezista şi în condiţiile de la N.Y.C. Însă a picat pe motive politice, că România avea o politică imigraţionistă nasoală.

Intr-adevar, mare pacat! Trei ar fi trebuit sa-ti iei, unul sa-l ai de rezerva (pe primul il foloseai) si celalalt sa-l lasi mostenire urmasilor, urmasilor tai. Vorba aia: ZIL-ul nu-i al meu, e al urmasilor urmasilor mei! Posted image

Serios? Care-i ziarul ala? Ce treaba avea sula cu prefectura? Ia sa-mi zici si mie!

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 01 mai 2024 - 17:12, a scris:

Ultimul lucru pe care o să-l plâng la epoca aia e lipsa televizorului.

Care lipsa? Multi il aveau deja, problema era lipsa programelor tv iar in momentul in care existau (unul singur) 'nea Nicu "era la putere".

Edited by un_el, 01 May 2024 - 17:36.


#31482
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 03.10.2014

Vizualizare mesajun_el, pe 01 mai 2024 - 17:30, a scris:

Serios? Care-i ziarul ala? Ce treaba avea sula cu prefectura? Ia sa-mi zici si mie!
Defineste mai intai sula si prefectura si poate putem clarifica!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate