Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Viața în Epoca Ceaușescu: lumini și umbre

* * * - - 15 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
31616 răspunsuri în acest subiect

#31483
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.345
  • Înscris: 24.11.2006
Eu n-am ce sa definesc, intreaba-l pe djl. Cand faci afirmatii postezi si link-urile aferente, nu vorbesti aiurea, mai ales ca n-ai trait foarte mult pe vremurile alea. Troacele dinainte vremuri erau super-mega-ok, tot ce exista astazi, pute!

Editat de un_el, 01 mai 2024 - 17:44.


#31484
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.748
  • Înscris: 03.10.2014

Vizualizare mesajun_el, pe 01 mai 2024 - 17:40, a scris:

Eu n-am ce sa definesc, intreaba-l pe djl. Cand faci afirmatii postezi si link-urile aferente, nu vorbesti aiurea, mai ales ca n-ai trait foarte mult pe vremurile alea. Troacele dinainte vremuri erau super-mega-ok, tot ce-i astazi, pute!
Ceea ce spune refeitor la DAC e adevarat.
https://lh3.googleus...SSXljrj6xFby7Ww
Uite-l ce frumos e la niu iorc.
Faptul ca tu nu ai auzit asta nu inseamna ca nu exista .

Editat de elef, 01 mai 2024 - 17:45.


#31485
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.345
  • Înscris: 24.11.2006
Am zis eu ca nu exista? Ai calatorit vreodata cu asa ceva? Intreb si eu... Despre ce naiba vorbim aici? Sau postarea ta se vrea a fi ironica? Mai c-am avut vreo doua erectii privindu-l! :lol:

Editat de un_el, 01 mai 2024 - 17:51.


#31486
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.748
  • Înscris: 03.10.2014

Vizualizare mesajun_el, pe 01 mai 2024 - 17:49, a scris:

Am zis eu ca nu exista? Ai calatorit vreodata cu asa ceva? Intreb si eu... Despre ce naiba vorbim aici? Sau postarea ta se vrea a fi ironica? Mai c-am avut vreo doua erectii privindu-l! :lol:
Faptul ca am calatorit sau nu este irelevant pentru faptul ca un DAC a fost in probe la NY.
Si credeam ca vb despre ce s-a mai intamplat in timpul domniei cizmarului.


Interesant ca te excita un autobuz ! Ai fro denumire pt comportamentul asta (deviationist as putea spune)?

Editat de elef, 01 mai 2024 - 17:57.


#31487
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.345
  • Înscris: 24.11.2006
Din nou: ai calatorit sau nu cu asa ceva? Da sau nu? Raspunsul e unul simplu! Puteau sa le trimita si pe Luna in probe, nu-mi pasa. Pai tocmai, despre asta e vorba, ce s-a intamplat pe vremea lu' 'nea Nicu! Posted image

Vizualizare mesajelef, pe 01 mai 2024 - 17:53, a scris:

Interesant ca te excita un autobuz ! Ai fro denumire pt comportamentul asta (deviationist as putea spune)?

Chiar asa este cum spui tu, sunt un supravietuitor! Posted image Scaunele "de melamina", frigul din ele, caldura de peste vara, inghesuiala. Acu' depinde in spatele cui erai si cine era in spatele tau. Posted image Hotii de buzunare, lumina chioara, improvizatii peste improvizatii, mai continui?

Editat de un_el, 01 mai 2024 - 18:09.


#31488
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.058
  • Înscris: 20.10.2015

View Postvrajitoruldinoz, on 01 mai 2024 - 17:12, said:

Ultimul lucru pe care o să-l plâng la epoca aia e lipsa televizorului.

Dar ce era la tv iti spune ceva despre perioada aia?

#31489
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.155
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajTsunamii, pe 01 mai 2024 - 19:22, a scris:

Dar ce era la tv iti spune ceva despre perioada aia?

Tu cunoști pe cineva care se uita la televizor atunci? Și era 2 ore programul între 8 și 10 seara. Eu char nu cunosc pe nimeni care ținea televizorul deschis cu program românesc, doar la bulgari se mai uita lumea.

Editat de anonimuI, 01 mai 2024 - 19:48.


#31490
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.986
  • Înscris: 17.10.2003
Ba eu ma uitam. Duminica de la 13.15 la 13.30 la Tom si Jerry. Dacă era de Fred Quimby. Dacă era de Chuck Jones, nașpa, trebuia sa aștept încă o săptămână.

#31491
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.155
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajakeem, pe 01 mai 2024 - 20:36, a scris:

Ba eu ma uitam. Duminica de la 13.15 la 13.30 la Tom si Jerry. Dacă era de Fred Quimby. Dacă era de Chuck Jones, nașpa, trebuia sa aștept încă o săptămână.

Așa începea la ce te uitai

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xOn9b_0mtA0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#31492
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.058
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajanonimuI, pe 01 mai 2024 - 19:47, a scris:

Tu cunoști pe cineva care se uita la televizor atunci?

Se prinde greu de tine, este?
Intrebarea era:

Vizualizare mesajTsunamii, pe 01 mai 2024 - 19:22, a scris:

Dar ce era la tv iti spune ceva despre perioada aia?

Poti sa incerci sa pricepi?

#31493
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.155
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajTsunamii, pe 01 mai 2024 - 20:55, a scris:

Se prinde greu de tine, este?
Intrebarea era:


Poti sa incerci sa pricepi?

Nu știu ce spui că și clasa conducătoare de atunci își punea un film seara la video și asculta Europa Liberă.

Ce spui tu că ai văzut că era la televizor atunci era pentru cei care habar nu aveau că nu interesa pe nimeni nici de Ceaușescu nici de comunism.

#31494
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.860
  • Înscris: 11.10.2006

View PostanonimuI, on 01 mai 2024 - 20:39, said:


Așa începea la ce te uitai

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xOn9b_0mtA0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ala e sfarsitul, Gala desenului animat incepea cu altceva, un castel din Disneyland si imagini din filme (un generic din 1984 de la DIsney Parade, pana la asta, rula alt generic - tot fragmente din ceva Disney cu instrumente muzicale+cotoiul de la sfarsit). Rubrica de desene de la Albumul Duminical nu avea generic. La Gala erau in general productii Disney in timp ce duminica era rezervata "concurentei". Completau copios bulgarii, sarbii sau ungurii "ratia" de desene de la TVR.

#31495
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.116
  • Înscris: 20.12.2007
Asta e inceputul
https://youtu.be/ipW...RDgcDqs3ZPG9quh

#31496
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.986
  • Înscris: 17.10.2003
Pe bulgari 2 am prins în armata niște desene cu ceva teme sportive, 2 motani care făceau echipă contra unui câine și un elefant. Le-am tot cautat pe youtube dar nu le-am găsit.
Autobuze din alea de care discutați mai sus (117 UD) am făcut naveta vreo 13 ani cu ele, încă din generală. Când era întuneric (ciclul 2 era după amiaza) le știam după faruri de la câteva sute de metri distanță, care din ele e. Erau cred ca vreo 10 în total care faceau traseul respectiv și aveau chestii distincte, un beculeț ici, o placa iluminata colo...
Veneau câte două odată (cap de linie separat), ne urcam tot timpul în ala care avea sofer mai zbanghiu, ca mergea mai repede.
Era și un Ikarus albastru, când venea asta era luxury, doar ca mie nu-mi convenea la dus, nu recunoștea stația și ma ducea la următoarea, zicea ca aia e stație doar pentru transportul local.

#31497
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.345
  • Înscris: 24.11.2006
Intrebarea este urmatoarea: ai mai calatori astazi cu asa ceva? Un raspuns sincer, lasa nostalgia deoparte.

#31498
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.682
  • Înscris: 02.10.2009

View PostanonimuI, on 01 mai 2024 - 19:47, said:



Tu cunoști pe cineva care se uita la televizor atunci? Și era 2 ore programul între 8 și 10 seara. Eu char nu cunosc pe nimeni care ținea televizorul deschis cu program românesc, doar la bulgari se mai uita lumea.
Nu toata tara prindea bulgarii!

Stiati bulgareste? Doar daca transmiteau meciuri de fotbal si ceva muzica straina.
Erau destule emisiuni romanesti fara laude la adresa conducatorului, abia in ultimii ani lucrurile s-au dus la vale dar poate nu stiti ca erati prea tineri atunci. Nu cred ca dei nascuti in 1980 si dupa chiar stiu ce era, altfel decat din ce le-au spus parintii si ce au citit dupa 90.

#31499
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 50.058
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRosebud09, on 02 mai 2024 - 07:49, said:

Nu toata tara prindea bulgarii!

Stiati bulgareste? Doar daca transmiteau meciuri de fotbal si ceva muzica straina.
Erau destule emisiuni romanesti fara laude la adresa conducatorului, abia in ultimii ani lucrurile s-au dus la vale dar poate nu stiti ca erati prea tineri atunci. Nu cred ca dei nascuti in 1980 si dupa chiar stiu ce era, altfel decat din ce le-au spus parintii si ce au citit dupa 90.

invatai...
acolo am invatat scrisul chiricilic

#31500
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.986
  • Înscris: 17.10.2003

 un_el, on 02 mai 2024 - 07:46, said:

Intrebarea este urmatoarea: ai mai calatori astazi cu asa ceva? Un raspuns sincer, lasa nostalgia deoparte.

De mine zici?
Nu, erau niște troace. Iarna singurul loc cald era la ușa din mijloc care nu se deschidea niciodată. Era o cutie lângă bară, nu știu ce era acolo, dar era totdeauna caldă. Acolo ma învățase tata sa ma refugiez ca să nu îngheț. Vara erau toate geamurile deschise și certuri cu aia de-i trăgea curentul.
Dar cum nu știai ce e ala AC si la fel era și în Dacie, probabil toți considerau ca asta e normalitatea, asa cum nu se plângea nimeni ca ninge iarna și ca ii arde soarele pe câmp în iulie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 3

1 membri, 1 vizitatori, 1 utilizatori anonimi

Rosebud09

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate