Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Cazier, va implor sa ma ajutati cu un raspuns

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#19
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
Se pare ca si functionarul respectivului magazin fura si incalca legea mai rau decat el. Sa plateasca marfa de 10 ori pretul ca altfel il reclama la politie? Infractiunea se numeste extorcare. Semnat foi cu declaratii? Alta infractiune.

Respectivul functionar poate lua mai multi ani de inchisoare decat cel care a furat.

#20
onisoru

onisoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 28.03.2012
Tinere, cred ca esti,SAGEATA, vezi-ti de treaba ta,chestiile astea nu sunt pt. tine.

#21
dennyssu1

dennyssu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.04.2014

View Postmaramicuip, on 24 aprilie 2014 - 13:07, said:

Esti rugat Punct.
Ce obligatie legala este asta?

Ce alte situatii? Ce imagini video? Daca au coaie, sa cheme politia.

Mna..nu stiu.faptul e consumat..s-a intamplat cu vreo luna in urma..dar chestia este ca eu trebuie sa-mi fac pasaport si eventual sa dau si de scoala de soferi..si am inteles ca cere cazierul..pana la urma..spui ca nu au nici o treaba cu cazierul nu?

View Postever_forever, on 24 aprilie 2014 - 13:08, said:

Se pare ca si functionarul respectivului magazin fura si incalca legea mai rau decat el. Sa plateasca marfa de 10 ori pretul ca altfel il reclama la politie? Infractiunea se numeste extorcare. Semnat foi cu declaratii? Alta infractiune.

Respectivul functionar poate lua mai multi ani de inchisoare decat cel care a furat.

Prima data spusese de 20 ori..a vazut ca nu am bani la mine..nu stiu ce calcule a facut el..si a zis ca o platesc de 10 ori si sa nu se mai repete ca data viitoare chema politia

#22
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postdennyssu1, on 24 aprilie 2014 - 12:53, said:

Mersii de raspuns, si nu..nu mai pun mana de acum
Chiar daca e tentant si nu ai banuti in momentul ala... Mai bine ceri sau imprumuti.

View Postcristianraduca, on 24 aprilie 2014 - 12:53, said:

trebuia sa te bata peste talpi!
Probabil a fost tentat sau a avut nevoie neaparat de ceva in momentul ala. Hotii nu se uita la lucruri de cativa lei, fura cat mai scump. La un magazin mi-au fost furate telefoane de m-am saturat - la "polul opus" se afla o copila de cativa ani pe care am surprins-o luand o carte dintr-o librarie. Era ceva cu povesti asa ca am platit-o eu.

P.S. Nu vei avea cazier.

Edited by e_bulu, 24 April 2014 - 13:13.


#23
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010
Terminati cu barfele astea moralizatoare. Care dintre voi nu folositi torente?
Mai bine invatati copilul asta care sunt drepturile lui.
Supermarketurile astea, desfasoara activitati comerciale, aducatoare de profit.
Afaceri si afacerile presupun riscuri.
Aceste riscuri au fost asumate de patronii acestor magazine.
Paznicii aceia, sunt pusi acolo pe post de sperietoare de ciori, nu au nici un drept sa discute sau sa roage ceva pe cineva.

#24
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010

View Postmaramicuip, on 24 aprilie 2014 - 13:12, said:

Terminati cu barfele astea moralizatoare. Care dintre voi nu folositi torente?
Mai bine invatati copilul asta care sunt drepturile lui.
Supermarketurile astea, desfasoara activitati comerciale, aducatoare de profit.
Afaceri si afacerile presupun riscuri.
Aceste riscuri au fost asumate de patronii acestor magazine.
Paznicii aceia, sunt pusi acolo pe post de sperietoare de ciori, nu au nici un drept sa discute sau sa roage ceva pe cineva.

pai atunci hai sa furam toti ca magazinele oricum obtin profit. mai bine lasa tu morala cu drepturile si invata-l sa respecte legea.

#25
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postmaramicuip, on 24 aprilie 2014 - 13:12, said:

Paznicii aceia, sunt pusi acolo pe post de sperietoare de ciori, nu au nici un drept sa discute sau sa roage ceva pe cineva.
Ai vazut cum se plimba dupa tine prin anumite magazine? Ei bine, eu ii plimb ceva!

Edited by e_bulu, 24 April 2014 - 13:20.


#26
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Si vrem să se schimbe ceva în Romania... never ever. Furturi din magazine + micii obligatorii de 1 mai + gratare cat incap = Romania. Nu mersi, nu sunt din filmul ăsta...

On: Eu ti-as fi dat interdictie sa mai intri in magazin, fara amenda sau sa platesti nimic. Daca mai intri in magazin, am dreptul sa te impusc.

#27
dennyssu1

dennyssu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.04.2014
Mersii de raspunsuri, in concluzie nu este vorba de nici un cazier, iar foaia aia care am scris-o nu are nici o legatura cu cazierul nu?

#28
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View Postadrian8080, on 24 aprilie 2014 - 13:18, said:


pai atunci hai sa furam toti ca magazinele oricum obtin profit. mai bine lasa tu morala cu drepturile si invata-l sa respecte legea.
Da, asa trebuie procedat.
Sa furam, cine este dovedit, sa mearga la brutarie.
Asta inseamna stat de drept.
Pentru societate nu hotii sunt periculosi(de aceea codul penal prevede pedepse mici)
Muuullt mai periculosi sunt pentru societate indivizii care fac abuzuri, care se cred mari detectivi si mari justitiari.
Pupincuristi, asta sunt cei care gandesc asa. Le place, place shaorma.

#29
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am un amic care a lucrat in Cora acum ceva ani. Era vanzator la electronice. Noaptea s-au furat niste monitoare de acolo. A doua zi mare scandal, le-a taiat din leafa tuturor angajatilor de pe acel raion. Pana la urma s-a descoperit si faptasul. Bodyguardul impreuna cu un vanzator le luasera, deci chiar ala care trebuia sa le pazeasca.

Edited by gerbil, 24 April 2014 - 13:36.


#30
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010

View Postmaramicuip, on 24 aprilie 2014 - 13:24, said:

Da, asa trebuie procedat.
Sa furam, cine este dovedit, sa mearga la brutarie.
Asta inseamna stat de drept.
Pentru societate nu hotii sunt periculosi(de aceea codul penal prevede pedepse mici)
Muuullt mai periculosi sunt pentru societate indivizii care fac abuzuri, care se cred mari detectivi si mari justitiari.
Pupincuristi, asta sunt cei care gandesc asa. Le place, place shaorma.

asta e maxima.
tu ai tras ceva asa de pranz?

#31
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
On topic - la cazier se trec doar faptele dupa condamnare penala, si dupa perioada de prescriere se sterg din cazier. Deci poti avea cazierul curat din nou.

#32
dennyssu1

dennyssu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.04.2014

View PostOxigen1234, on 24 aprilie 2014 - 13:29, said:

On topic la cazier cazier se trec doar faptele dupa condamnare penala, si dupa perioada de prescriere se sterg din cazier. Deci poti avea cazierul curat din nou.

Pai si ce condamnare penala? El mi-a zis sa platesc sau cheama politia sa faca cazier..mi-a zis ca are si el copii si mna..data viitoare sa nu se mai repete ca suna politia. Sii cum am mai zis..m-a pus sa scriu ca regret si recunosc fapta.

#33
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View Postadrian8080, on 24 aprilie 2014 - 13:27, said:


asta e maxima.
tu ai tras ceva asa de pranz?
Tu ce vrei sa spui acum?
Sa desfiintam sistemul judiciar? Sa angajam paznici mai multi si sa ne bazam pe babele vigilente din fata blocurilor?
Ele trebuie sa faca ordine in tara asta?

#34
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
Bai, zicala e asa: Cine fura azi un ou, inseamna ca e tare bou!

#35
adrian8080

adrian8080

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 12.12.2010

View Postmaramicuip, on 24 aprilie 2014 - 13:32, said:

Tu ce vrei sa spui acum?
Sa desfiintam sistemul judiciar? Sa angajam paznici mai multi si sa ne bazam pe babele vigilente din fata blocurilor?
Ele trebuie sa faca ordine in tara asta?

faci niste afirmatii extreme, plus ca sunt contradictorii si mai mult offtopic. o sa le pun pe seama imaginatiei.

#36
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
In cazul de fata si operatorul economic si persoana cu furtul risca dosar penal... Asa ca il inchidem si pe hot si Auchan-ul.

Faptul cu ,,platesti de 10 ori si nu chem politia” este santaj, santaj care e in favoarea hotului. Daca chemau politia, risca cam 3 ani de pârnaie. Așa, riscă amândoi..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate