Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Recomandare carcasa

- - - - -
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Doresc sa ii schimb carcasa unui verisor, deoarece cu a lui se incalzeste foarte tare si se opreste (85 procesorul in doar cateva min), i-a fost pusa pasta, schimbat cooler, degeaba, carcasa e mica inauntru si fara gauri de aerisire.

Ar fi aceasta o alegere buna? Este destul de aerisita si incapatoare? Daca s-ar monta pe ea toate coolerele posibile, ar mai ramane destul loc pt placa de baza etc?

http://www.evomag.ro...-NF-111326.html

Daca credeti ca nu e o alegere buna, recomandati-mi voi alta, dar sa aiba tot asa un design mai futurist, e copil si stiti cum e, nu vrea simpla. As vrea de le evomag daca se poate, vad ca au unele oferte bune si am cumparat de multe ori de la ei fara probleme.

Am uitat de buget, sa fie mai rezonabil asa, sa ramana bani si de coolere. Nu isi poate permite sa dea de ex 200 lei pe o carcasa fara coolere, si asa a bagat o gramada de bani in acest pc si tot nu merge calumea.

Edited by gerbil, 23 April 2014 - 14:16.


#2
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Am carcasa asta de 5 ani si nu o aud in casa
http://www.evomag.ro...H-02-67726.html

#3
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Despre ce sistem vorbim? Eşti sigur că ar fi carcasa de vină şi schimbarea ei ar rezolva problema supraîncălzirii?

Segotep-ul ăla nu are nici un ventilator inclus, mai bine iei: http://www.evomag.ro...gra-106447.html (are 3 vent. incluse, filtre de praf, fan controller).

Edited by driftking91, 23 April 2014 - 14:21.


#4
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Go for it.

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Sistemul de aici, un dual core E6850 http://forum.softped...uri-calculator/

Oricum vrea sa o schimbe, a lui e crapata in fata si e foarte mica inauntru.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 06.09.2008
nu ar trebui sa se incalzeasca asa acel procesor, poate doar daca are gtx 480 ca placa video..
Sa lase carcasa deschisa si gata

Daca vrea totusi carcasa, +1 pt zalman z3

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Placa video gts250 noua schimbata de curand. Problema e ca si inainte se incalzea la fel cu E2200. In calculator a fost schimbat, placa de baza, procesorul, ramii, placa video si sursa si face la fel, crapa dupa 15 min de joc.

Edited by gerbil, 23 April 2014 - 16:50.


#8
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
GTS 250 nu se mai produce de ani buni. Vrei să zici GTS 450? Nici asta nu se mai găseşte de vreo 2-3 ani încoace.

Edited by driftking91, 23 April 2014 - 16:58.


#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,041
  • Înscris: 06.09.2008
o fi luat placa sh

se verifica usor un pc:
- cu prime si vezi temp max la care ajunge procesorul
- FurMark arata temp max la placa video

Daca la ambele nu sunt temperaturi prea mari, da ambele teste in acelasi timp, asa fortezi sursa...

#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Multumesc. Placa este noua din magazin (respectivul lucreaza la un magazin si au mai avut prin depozit), stiu ca nu se mai fabrica. Se pare ca i s-a pus pata pe aceasta carcasa segotep, ii place designul, bla, bla, bla, stiti cum sunt copiii. Aveti idee daca se potriveste orice sursa in ea? Din poze pare ca ar veni jos sursa si parca e gaura cam lata, pare o sursa lunga, sau merge orice sursa? La butoane se potriveste, la mufe ma refer? Nu as vrea sa o cumpere si sa nu se potriveasca.

Am intrat cu TeamViewer si am facut niste poze sa vedeti exact ce componente are.

Attached Files


Edited by gerbil, 23 April 2014 - 17:44.


#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Mai bine puneai printscreen cu speccy.

#12
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Numai am cum acuma deoarece au plecat de acasa. Oricum componentele sunt:
1. Procesor E6850 dual core. (pus recent sh)
2. 4gb ram DDR2 (4 placute de 1GB) (pusa recent sh)
3. Placa baza Supermicro C2SBA. (pusa recent sh)
4. Placa video Gainward GTS250 512MB (pusa recent si noua)
5. Sursa noua dar nu stiu ce marca, dar este ceva mai bun decat Deluxe, mi-a zis ca aceasta noua este neagra, Deluxe negru nu am vazut Posted Image
6. Hard WD 200GB sata.

Edited by gerbil, 23 April 2014 - 19:08.


#13
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" Din poze pare ca ar veni jos sursa si parca e gaura cam lata, pare o sursa lunga, sau merge orice sursa? "
Se poate monta cam orice sursă obişnuită, mai mult, permite montarea sursei cu ventilatorul spre placa de bază ( nerecomandat dar posibil ) sau cu el spre faţa de jos a carcasei ( de unde mai ia praf şi scame, chiar dacă are filtru ) spre a permite răcirea mai bună a sursei.
Singurul lucru care trebuie verificat este lungimea cablurilor conectorilor principali care uneori sunt prea scurte şi nu mai ajung la placa de bază.

" La butoane se potriveste, la mufe ma refer? "
Fără probleme.

#14
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
Vezi ca poate nu a fost pusa pasta bine sau cooler-ul a fost prins prost. Recomand Z3 sau Z3 plus, cum au zis deja baietii, este o carcasa foarte ok, cu locuri pentru destule ventilatoare.
Succes! :)

#15
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Se poate monta cu coolerul in sus sau jos daca are cooler mare, din ce mi-a zis el este tot cu cooler mic in spate ca la delux. Sa vad daca il conving ca e mai bun Z3.

O sa mi-l aduca mie duminica, eu pana atunci trebuie sa cumpar carcasa. E cam aiurea ca nu am calculatorul de acum sa vad cat de lungi sunt firele sursei etc. Mi-e sa nu o fac lata si sa nu se potriveasca ceva de aceea am intrebat.

Edited by gerbil, 23 April 2014 - 19:38.


#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005

View PostMos_Ilie, on 23 aprilie 2014 - 19:14, said:

Se poate monta cam orice sursă obişnuită, mai mult, permite montarea sursei cu ventilatorul spre placa de bază

Mos Ilie dar nu e mai mare gaura decat la o carcasa cu sursa sus? Ramane gaura intr-o parte sau mi se pare mie? Nu ca ar fi o problema dar de curiozitate, nu am avut pana acum carcase cu sursa jos.

Edited by gerbil, 23 April 2014 - 20:41.


#17
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Te referi la decupajul din peretele din spate al carcasei? Daca da, e la fel de mare, indiferent ca e o carcasa cu sursa sus sau una cu sursa jos (carcase standard, ATX / microATX).

#18
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
In poza mi se parea ca e mai lung si mai ingust, probabil iluzie optica. Da la decupaj ma refeream daca intra acolo. Nu e prima data cand asamblez un pc, am asamblat multe, dar pana acum nu am montat acest tip de carcase cu sursa jos, si vorba lui mos Ilie nu stiu nici daca vor ajunge cablurile de la sursa. Ar fi destul de aiurea sa o comand si sa nu ajunga firele, nici bani nu prea au deocamdata sa cumpre o sursa mai buna, asta e viata din pacate.

ps: Am pus poza de la Segotep, ma rog si la cealalta Z3 tot la fel e gaura ca m-am uitat.

Attached Files


Edited by gerbil, 23 April 2014 - 21:12.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate