Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ariston "Genus One+" 24kw...

unde ii pot arunca?

Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare
 Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior

Geam cuptor crapat

Un canal de AI de comedie pe YT
 Update intr-un tabel

[Controlul] vremii si a vremurilor

Blocuri din placi prefabricate

Achiziție mașina de fam...
 [unde] cozonaci traditionali

Jandarmii in fondul forestier

Sa dus seceta pedologica?

Toyota IQ
 

Vodafone Smart 4 Mini

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013
Bun, mi-am incarcat telefonul, l-am pregatit pentru root, am instalat framaroot da' imi apar acolo doua exploituri (Boromir si Barahir) care sa aleg?
PS: Daca ii fac root nu imi sterge nimic din memoria telefonului nu?

Edited by viperarandyorton, 30 September 2014 - 21:35.


#20
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Dar voi v-ati documentat inainte ce inseamna ROOT-area asta?
Sau vreti sa va root-ati telefoanele ca sa le brick-uiti? Tare mi-e ca o sa plangeti pe aici dupa ce v-ati sters ceva fisiere importante sau ati stricat ceva prin build.prop....
Ah, ce-i build.prop?
Luati si cititi inainte, va rog eu.
De asemenea sa stiti ca din kkt bici nu se face, un telefon root-at nu o sa va dea pe spate de ceea ce o sa poata face si cat de rapid o sa se miste, tot acelasi hardware o sa-l foloseasca.

Totusi, revin, nu zic, e ok sa ai libertate pe telefon, eu bunaoara am telefonul root-at, dar trebuie sa stii sa te documentezi si sa nu ai prea mari asteptari legate de felul in care o sa se miste telefonul/tableta odata root-ata si eliberata de aplicatiile inutile.
Dar prin eliminarea aplicatiilor inutile, de regula nu se castiga prea mult spatiu, din pacate cele mari, cele de la Google sunt integrate in sistem si nu e bine sa le stergeti.

Eu am telefonul root-at pentru o singura aplicatie: AdAway, asta pentru a scapa de reclame, dar in rest nu-l stresez ca nu are rost.

Edited by Ciubex, 30 September 2014 - 22:00.


#21
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013

View PostCiubex, on 30 septembrie 2014 - 21:52, said:

Dar voi v-ati documentat inainte ce inseamna ROOT-area asta?
Sau vreti sa va root-ati telefoanele ca sa le brick-uiti? Tare mi-e ca o sa plangeti pe aici dupa ce v-ati sters ceva fisiere importante sau ati stricat ceva prin build.prop....
Ah, ce-i build.prop?
Luati si cititi inainte, va rog eu.
De asemenea sa stiti ca din kkt bici nu se face, un telefon root-at nu o sa va dea pe spate de ceea ce o sa poata face si cat de rapid o sa se miste, tot acelasi hardware o sa-l foloseasca.
Da ma sa stii ca m-am documentat cu privire la raspunsu' tau si da intradevar am nevoie de acel root, daca eu de exemplu fac root la telefon il fac din anumite motive pe care le-am specificat mai sus !
PS: poate vreau sa sterg aplicatiile alea de la vodafone inutile + cacaturile alea de la google, sau poate am nevoie de teme noi Posted Image.
PS2: in rest nu cred ca-s suficient de prost sa fac overclock ca nu vreau sa-mi prajesc telefonul

Edited by viperarandyorton, 30 September 2014 - 22:02.


#22
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Atunci, daca spui ca te-ai documentat, inseamna ca stii si raspunsul la intrebarea ta:

View Postviperarandyorton, on 30 septembrie 2014 - 21:33, said:

PS: Daca ii fac root nu imi sterge nimic din memoria telefonului nu?
Iar chestiile alea de la Google, sa stii ca ar fi bine sa le lasi in pace.

Edited by Ciubex, 30 September 2014 - 22:03.


#23
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013

View PostCiubex, on 30 septembrie 2014 - 22:02, said:

Atunci, daca spui ca te-ai documentat, inseamna ca stii si raspunsul la intrebarea ta:
Da am citit acum 10 minute pe un sait mai exact ce face acel root Posted Image si am sa-l fac

N-a functionat...ca nu merg scripturile alea, mai exista si alte scripturi?

Edited by viperarandyorton, 30 September 2014 - 22:06.


#24
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Oricum, mai exista un topic pe care se discuta despre ROOT, chiar pe aceasta arie, dar mai jos, se numeste: Despre ROOT ..
Am scris acolo:

View PostCiubex, on 03 decembrie 2013 - 12:17, said:

Root sau Superuser = Adminsitrator (in linux)
Android-ul este un sistem de operare care ruleaza peste un Linux destinat dispozitivelor mobile cu procesor ARM.
Utilizatorul cu drepturi de adminstrare in Linux se numeste: "root".
In linux pentru a rula o comanda folosind drepturile unui alt utilizator se foloseste o comanda: su ("substitute user identity")
De obicei aceasta comanda (executabilul su sau altele) lipseste (lipsesc) din sistemul de fisiere din telefon.[...]

Edited by Ciubex, 30 September 2014 - 22:09.


#25
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013

View PostCiubex, on 30 septembrie 2014 - 22:07, said:

Oricum, mai exista un topic pe care se discuta despre ROOT, chiar mai jos, se numeste: Despre ROOT ..
Am scris acolo:
Stiu deja ce inseamna root mersi frumos de grija da' eu am alta problema ca nu merge sa-l rootez cu framaroot ca scripturile alea  nu functioneaza...alte idei?

Edited by viperarandyorton, 30 September 2014 - 22:10.


#26
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013
Problema e ca am incercat si cu pc-ul
Da' nu gasesc drivere pentru telefon :| aiurea

#27
aplicatiismartphone

aplicatiismartphone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 05.09.2014
http://videotutorial.ro/ce-inseamna-la-ce-foloseste-si-cum-se-face-root-pentru-telefoanele-android-tutorial-video/ vezi daca te ajuta ... nu stiu

#28
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013
Am reusit cu kingo...da' intrebarea mea este...ce soft am nevoie pentru management root?

#29
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
SuperUser

#30
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013
Am dat de super su...vad ca dupa rootare telefonul e foarte rapid...nu ma asteptam, clar a meritat sa fac root nici jocurile numai sacadeaza...foarte interesant, de aici si intrebarea mea cum fac sa sterg aplicatiile alea din fabrica?Ca nu ma stiu cu su...

Edited by viperarandyorton, 30 September 2014 - 23:36.


#31
aplicatiismartphone

aplicatiismartphone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 05.09.2014
felicitari :)Posted Image

#32
uzzy17

uzzy17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 29.08.2006
Mai pot face updateuri oficial dupa root ?

#33
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Nu.

#34
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Raspund strict la intrebarea lui uzzy17, depinde de metoda prin care s-a facut root-area si de metoda prin care se face update-ul.
Spre exemplu la Sony, daca se deblocheaza bootloader-ul, atunci nu se mai pot face update-uri, primesti notificari, dar procesul nu se realizeaza cu succes.
Daca nu se deblocheaza bootloader-ul, atunci se poate face update, dar se pierde root-area, asta pentru ca prin update se suprascriu niste directoare si se pierd fisierele necesare pentru root.

Oricum, sunt uimit de acest topic paralel cu cel existent, in care deovedesc majoritatea ca nu au citit nimic. :(

Edited by Ciubex, 01 October 2014 - 11:19.


#35
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013
Asa, bun am reusit sa rootez telefonul cu succes, folosesc pe langa supersu inca un programel numit greenify, chestia e ca ma gandeam sa deblochez si bootloader-ul...stie cineva de ce "scule" am nevoie sa pot deblocat acel bootloader?

#36
viperarandyorton

viperarandyorton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 27.01.2013
Nu stie nimeni? :-s

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate