Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 

Argumente pro si contra COPIL

- - - - -
  • Please log in to reply
1066 replies to this topic

Poll: Argumente pro si contra COPIL (184 member(s) have cast votes)

Iti doresti copii? (in viata asta, nu neaparat in momentul de fata)

  1. Nu. (41 votes [22.28%])

    Percentage of vote: 22.28%

  2. Da. (105 votes [57.07%])

    Percentage of vote: 57.07%

  3. Nu stiu. (38 votes [20.65%])

    Percentage of vote: 20.65%

Vote Guests cannot vote

#19
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View PostClovis, on 10 aprilie 2014 - 20:28, said:

Da, dar inainte de cele 8 luni, hai sa zicem 8 luni + inca 9 nu credeai asa ceva. Credeai ca iesitul cu baietii la o bere ce cel mai mishto lucru....nu?

Nu. Nu am fost atat de innebunit dupa iesiri la o bere niciodata, daca trebuie neaparat sa dezbatem subiectul asta.

#20
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
De fapt totul se schimba atunci cand o manuta mica, chiar foarte mica, te ia prima data de deget. Atunci, de fapt, se creeaza adevarata legatura si nu mai este nevoie de nici un argument pro.

Edited by Clovis, 10 April 2014 - 20:48.


#21
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

View Postginaro, on 10 aprilie 2014 - 20:02, said:

Am baiat de 3 ani si fetita de 6 saptamani. Nopti nedormite, kk, pampers (bine ca nu are colici si nu e plangaciaosa), suntem doar eu si sotul cu ei (fara ajutoare de la mama, soacra etc), insa ............ merita orice efort, daca ar fi sa aleg din nou, as face la fel.
Cand o sa aiba 10 ani o sa-ti fie dor de perioada asta. Cand o sa aiba 20 o sa-ti fie dor de perioada cand avea 10 ani. Si tot asa.

View PostWzzz, on 10 aprilie 2014 - 19:10, said:

Cica unul e ok , doi sunt deja prea multi !
Culmea e ca practica a aratat ca daca sunt doi e mai usor sa-i cresti. Mai ales daca sunt de varste apropiate.

Un sfat de la mine daca nu va suparati. Daca v-ati gasit sufletul pereche nu mai asteptati. Un copil trebuie facut la timpul potrivit. Am o gramada de colegi si prieteni intre 35-40 ani care au stat si-au asteptat sa-si faca intai o cariera iar acuma nu mai au curaj sa faca comanda la barza.
E un avantaj si pentru copil sa aiba parinti tineri.

#22
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View Postticusor, on 10 aprilie 2014 - 20:53, said:

Un sfat de la mine daca nu va suparati. Daca v-ati gasit sufletul pereche nu mai asteptati. Un copil trebuie facut la timpul potrivit. Am o gramada de colegi si prieteni intre 35-40 ani care au stat si-au asteptat sa-si faca intai o cariera iar acuma nu mai au curaj sa faca comanda la barza.
E un avantaj si pentru copil sa aiba parinti tineri.

Tineri dar nu foarte tineri. Ca barbat eu zic ca varsta magica e undeva intre 28 si 30, atunci capeti si destula minte + responsabilitate + ceva stabilitate. La femei merge si mai devreme ele se maturizeaza mai repede oricum.

#23
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View PostBlue_Ivy, on 10 aprilie 2014 - 20:31, said:

Intrebarea e...cum stai cu banii si care e prospectul de viitor? Eu nu concep facerea unui copil daca nu ti`l permiti.
Raspunsul e... ca niciodata nu ti-l permiti. Dar dupa ce mai creste copilul, te uiti in urma si afli ca de fapt ti-ai permis. Cand creste si  mai mult, te intrebi de unde naiba o sa scoti atatia bani pentru ce urmeaza. Si, cand vine momentul, ii scoti. Da´nu spun de unde! :)

PS Ultima grija a unui parinte sa stii ca e darul de nunta, poate pentru ca nici nu nunta nu e obligatorie, cum nici darul nu e. Ce ii framanta pe parinti sunt nevoile zilnice de toate felurile, de la pampersi pana la educatie.

#24
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
Bun! Dar daca de exemplu o nastere ar presupune riscuri, costuri, tratamente? (sunt multe persoane care isi doresc copii si din diverse motive sunt nevoiti sa apeleze la tratamente de fertilitate sau chestii de genul asta)
In cazul asta ce e mai bine sa faci - sa lupti cu toate, sa infrunti tot si sa nu te dai batut pana nu faci acel copli sau sa consideri ca nu e un lucru ce trebuie neaparat realizat in viata si sa te bucuri de alte placeri ale vietii fara urmasi?

#25
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View PostAntilopaBongo, on 10 aprilie 2014 - 21:32, said:

Raspunsul e... ca niciodata nu ti-l permiti. Dar dupa ce mai creste copilul, te uiti in urma si afli ca de fapt ti-ai permis. Cand creste si  mai mult, te intrebi de unde naiba o sa scoti atatia bani pentru ce urmeaza. Si, cand vine momentul, ii scoti. Da´nu spun de unde! Posted Image

PS Ultima grija a unui parinte sa stii ca e darul de nunta, poate pentru ca nici nu nunta nu e obligatorie, cum nici darul nu e. Ce ii framanta pe parinti sunt nevoile zilnice de toate felurile, de la pampersi pana la educatie.

Nu e chiar asa. Trebuie sa ii poti oferi copilului o viata cel putin la fel de buna ca cea pe care ai avut-o insa de preferat e sa aiba o viata mai buna. Cat e mic nu-s cheltuielile atat de mari, si nici copilu nu face pretentii. Dar de la 13-14 ani in sus vrea in excursii, poate are o pasiune, poate face un sport. Toate astea costa si nu sunt ieftine. Eu n-as putea sa-i spun ca n-am bani sa-i platesc echipamentu sa joace tenis sau orice altceva. M-as simti ca am esuat ca parinte.

#26
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View PostBlue_Ivy, on 10 aprilie 2014 - 21:47, said:


Nu e chiar asa. Trebuie sa ii poti oferi copilului o viata cel putin la fel de buna ca cea pe care ai avut-o insa de preferat e sa aiba o viata mai buna. Cat e mic nu-s cheltuielile atat de mari, si nici copilu nu face pretentii. Dar de la 13-14 ani in sus vrea in excursii, poate are o pasiune, poate face un sport. Toate astea costa si nu sunt ieftine. Eu n-as putea sa-i spun ca n-am bani sa-i platesc echipamentu sa joace tenis sau orice altceva. M-as simti ca am esuat ca parinte.
Viata copiilor nostri e oricum mai buna din multe puncte de vedere decat cea pe care a avut-o generatia mea in copilarie, de pilda.
Din experienta mea, copilul vrea excursii de la 3 ani :) Sunt mai multe moduri de a satisface nevoia asta a oricarui copil, iar banii sigur ca sunt importanti, dar nu pana la limita la care sa spui ca nu faci copii pentru ca te gandesti ca nu vei putea plati lectii de tenis cand o sa aiba 10 ani. Bun, nu ai bani de tenis deocamdata, dar poate oricand sa mearga la inot. E chiar recomandat sa inceapa cu un sport de genul asta. La o scoala de inot publica (nu stiu cum sa zic, nu lectii private), nu e scump.

Un copil nu vrea vacanta in Dubai. Astea sunt proiectiile parintilor. El poate avea amintiri superbe de la mare din Bulgaria. Important mi se pare sa faca ceva impreuna cu parintii. Se pare ca si copiilor pe care ii cunosc :)

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
daca ai indoieli si vrei sa te convinga altii... mai bine nu!!

#28
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Postsweet_smile, on 10 aprilie 2014 - 21:39, said:


In cazul asta ce e mai bine sa faci - sa lupti cu toate, sa infrunti tot si sa nu te dai batut pana nu faci acel copli
Poti sa te lupti cu toate si totusi sa nu reusesti sa ai copilul tau biologic, Ce faci in situatia descrisa de tine e pur o alegere personala. De fapt, si a avea copii tot alegere persoanala e.

Eu nu as face tratamente, Fiv, etc, as prefera sa adopt. Alti oameni considera ca genele lor sunt nepretuite si e musai sa fie transmise, asa ca prefera sa faca orice sacrificiu pentru a avea un copil biologic al lor. Iata, o chestiune de optiune si atat.

#29
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Unii se chinuie sa-i faca iar altii ii fac dintr-o prostie si vor sa scape de ei. Conteaza echilibrul pana la urma. Un copil trebuie sa ti`l doresti chiar daca frica de al avea exista, dorinta trebuie sa depaseasca frica.

#30
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Inainte de a avea un copil mi-era frica: daca nu am bani sa ii iau nu stiu ce, daca se imbolnaveste ce fac, daca se impiedica si da cu nasul de covor, daca isi prinde mina in sertar, daca ... ? Mi-era frica nu voi fi un parinte bun, ca imi va rapi putinul timp liber pe care il am, ca nu voi mai putea merge nu stiu unde. Acum nu mi-as putea imagina viata fara copil si imi dau seama ca toate temerile se atenueaza si dispar/apar altele, insa ma simt implinit ca om si stiu ca nu am trait degeaba. Cind il voi vedea mare voi fi si mai fericit. Cine se gindeste azi daca sa faca sau nu un copil....sa se gindeasca mai repede, miine e posibil sa fie prea tirziu.

#31
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Penis mea, ce pularie, argumente pro sau contra copil.
Vrei copil, faci copil. Nu vrei, nu faci. End of story.  E ceva ce-ti vine din ficati si n-are nici o treaba cu argumente pro si contra.

#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
asistent maternal o perioada... imbini placutul cu utilul si iti formezi o opinie obiectiva

#33
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
Cea mai mare frica a mea, vazand pe zi ce trece tot felul de stiri si cazuri de copii nascuti cu fel si fel de probleme de sanatate ca de exemplu autism, malformatii si alte boli de care inainte nu prea se auzea, nu existau - daca nu am gene bune si aduc pe lume un astfel de copil - oare nu o sa ii dau din start o viata nefericita si o sa sufar si eu alaturi de el?

Inainte femeile nu stiu cum reuseau dar faceau cate 7 copii, toata lumea era fericita, ieseau sanatosi si voinici, nici de bani nu aveau nevoie... Acum ce s-a intamplat? Parca si femeile sunt mai sensibile si nu mai suporta atatea nasteri (si pe cale naturala toate), copiii risca sa iasa cu fel si fel de afectiuni, unele mame dezvolta probleme de sanatate dupa nastere. Nu stiu ce sa mai cred.

#34
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La inceputul secolului 20 speranta de viata la nastere era 31 ani (inflentata major si de imensa mortalitate infantila).
Ce vezi tu acum este http://en.wikipedia....rvivorship_bias
Bunica de 90 ani cu 7 copii si cu nspe stranepoti e foarte vizibila si o mare familie dar cine isi mai aduce aminte de cite femei or fi murit la nastere acum 70 ani?

#35
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

View Postsweet_smile, on 11 aprilie 2014 - 07:11, said:


Cea mai mare frica a mea, vazand pe zi ce trece tot felul de stiri si cazuri de copii nascuti cu fel si fel de probleme de sanatate ca de exemplu autism, malformatii si alte boli de care inainte nu prea se auzea, nu existau - daca nu am gene bune si aduc pe lume un astfel de copil - oare nu o sa ii dau din start o viata nefericita si o sa sufar si eu alaturi de el?

Inainte femeile nu stiu cum reuseau dar faceau cate 7 copii, toata lumea era fericita, ieseau sanatosi si voinici, nici de bani nu aveau nevoie... Acum ce s-a intamplat? Parca si femeile sunt mai sensibile si nu mai suporta atatea nasteri (si pe cale naturala toate), copiii risca sa iasa cu fel si fel de afectiuni, unele mame dezvolta probleme de sanatate dupa nastere. Nu stiu ce sa mai cred.
Erau oameni cu dizabilitati, deficienti si inadaptati si pe vremea aia, numai ca nu erau atatea diagnostice - era "prostu' satului" care putea sa aiba sindromul Down sau autism, "paraliticu'" care putea sa aiba paralizie cerebrala, tetrapareza spastica sau sechele de poliomielita, "handicapatu'" care putea sa aiba orice. Plus ca nu era internet ca sa citeasca toata lumea despre ei.

#36
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Acum pe perioada sarcinii se pot face numeroase analize si ecografii care sa iti spuna cum va fi copilul, inclusiv daca va suferi de sindrom Down etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate