Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Argumente pro si contra COPIL

- - - - -
  • Please log in to reply
1066 replies to this topic

Poll: Argumente pro si contra COPIL (184 member(s) have cast votes)

Iti doresti copii? (in viata asta, nu neaparat in momentul de fata)

  1. Nu. (41 votes [22.28%])

    Percentage of vote: 22.28%

  2. Da. (105 votes [57.07%])

    Percentage of vote: 57.07%

  3. Nu stiu. (38 votes [20.65%])

    Percentage of vote: 20.65%

Vote Guests cannot vote

#37
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 Blue_Ivy, on 10 aprilie 2014 - 20:31, said:

Intrebarea e...cum stai cu banii si care e prospectul de viitor? Eu nu concep facerea unui copil daca nu ti`l permiti. Din momentul in care il faci pana cand e pe picioarele lui cheltuielile tot cresc si cresc culminand cu nunta cand tre sa-i dai un sac de bani. Posted Image Trist dar adevarat.

Urmand logica ta pot sa te intreb si eu : tu de ce mai traiesti? Cheltuiesti o groaza de bani pe tot felul de lucruri si o sa cheltuiesti din ce in ce mai mult odata cu avansarea in varsta totul culminand cu moartea. Ai idee cat mai costa o inmormantare in ziua de astazi???

Parerea mea e ca un copil nu il faci atunci cand ai impresia ca esti pregatit material. E posibil sa nu fii niciodata. Un copil il faci cand esti pregatit moral si sufleteste sa fii alaturi de el si sa-i dai atentia necesara.Restul problemelor se rezolva. Degeaba ai o gramada de bani, daca a doua zi dupa ce nasti trantesti copilul in bratele bonei si uiti ca-l ai, multumindu-te doar sa-i cumperi cele mai sofisticate jucarii si cele mai scumpe haine.Aia nu inseamna ca ai un copil caruia ii oferi tot ce are nevoie.

Si ca sa aprofundam putin si partea materiala ... o persoana ajunge la puterea financiara maxima cam intre 35 -45 de ani. Un copil solicita cel mai mult asistenta financiara din partea parintilor cam intre 14- 24 de ani ( liceu, facultate, tabere, distractie etc.). Aplicand matematica de clasa I o sa afli varsta potrivita pentru procreere. Degeaba faci copilul la 40 de ani, cand crezi tu ca ai un venit rezonabil, daca atunci cand va avea nevoie de sustinerea ta, tu te vei chinui sa supravietuiesti din pensie. Nu mai intram in detalii legate de diferenta mare intre generatii si alte maruntisuri. Asta e doar parerea mea, poate gresesc.
Si a spus cineva bine mai sus. In momentul in care un ghem de carne de 2 ani te strange tare in brate si iti spune "Te iubesc, tati! " toate argumentele contra se topesc.

Eu am facut primul copil la 30 de ani si cred ca se putea si mai devreme. Al 2-lea vine si el peste 2 zile.

#38
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Pro: inveti ce inseamna sa iubesti neconditionat.
In plus, daca e destept si dragut, te bucuri de cativa ani - putini - petrecuti in compania lui (asta daca nu o sa decizi ca vrei sa stea cu tine pana face 40 de ani)

Contra: griji in plus. Multe griji in plus.

Edited by Enigel, 11 April 2014 - 08:44.


#39
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 ionut76, on 11 aprilie 2014 - 08:32, said:

Acum pe perioada sarcinii se pot face numeroase analize si ecografii care sa iti spuna cum va fi copilul, inclusiv daca va suferi de sindrom Down etc.
Corect....totul e sa ai bani pentru acele analize care din pacate  sunt pe bani. Alea importante ,nu plimbatul soricelului pe burta odata pe luna.

#40
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Si..nu merita investitia ? Nu merita citeva sute de lei pentru un viitor om sanatos ? Nici eu nu ma scald in bani, dar am platit si nu imi pare rau. Mai mult chiar, la nasterea baiatului am recoltat celule stem si le voi plati stocarea pina cind el va creste si va alege daca sa le pastreze sau nu (peste 18 ani).

#41
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
un om sanatos care o sa se apuce inevitabil de droguri sau care o sa infunde puscariile... sau o sa fie doar un mic ratat... sau o sa moara intr-un accident

riscuri... riscuri...

Edited by Nero-d, 11 April 2014 - 10:49.


#42
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 14.04.2010
Nici nu stiu de unde sa incep si cum sa expun lucrurile... Noi am amanat mereu treaba cu copilul zicand ca nu e momentul si acum 2 ani am zis gata, nu are rost sa mai amanam ca mereu zicem ca inca nu e momentul... asa am decis sa facem un copil si au iesit 2 :) (baiat si fata...) Acum au un an de zile si si vrea sa zic ca viatza s-a schimbat complet din momentul in care copii s-au nascut dar adevarul e ca viata s-a schimbat complet din momentul in care a inceput sa se vada burtica mamei...
Pt mine ca barbat la aflarea vestei ca sotia e gravida a fost o bucurie dar fara o constientizare clara asupra lucrurilor ce or sa vina si mai ales a faptului ca sotia avea 2 sufletele in burtica ei.
Apoi vin toate cele cu graviditatea: greturi, pofte, ameteli, oboseala si chiar si atunci tu ca barbat inca nu intelegi exact fenomenul...
Intr-un final vine si nasterea propriu-zisa si ajungi sa tii in brate acel ghemotoc de om ce respira pt prima data aerul ce-l respiri si tu si... nu iti vine sa crezi ca e al tau, sange din sangele tau si ca e responsabilitatea ta... Sa tii copilul in brate pt prima data este unul din cele mai impresionante din viata unui om...
Oricum de aici in colo incepe nebunia noptilor nedormite, schimbatului scutecelor etc.

Ceea ce e cel mai greu de digerat pt mine ca parinte schimbarea vietii de zi cu zi, practic aproape nimic din ce faceai inainte nu prea mai poti face: excursii, iesiri cu prietenii, hobby-uri etc... lucrurile astea devin de domeniul trecutului cel putin pt cativa ani. Dar toata supararea trece cand bebeul iti zambeste pt prima data, cand ridica bratele spre tine, cand fac primii pasi... sau cum in acesti primi ani de viata esti complet uimit de cat de repede evolueaza si descopera lucruri care pt tine sunt complet banale... de exemplu imi aduc aminte cum a fost cand au vazut pt prima data o pisica, cat de intrigati erau ca "papusa aia de plus" se misca si da din coada etc...

Cel mai important de stiut e ca un copil iti schimba viata radical. Da, iti va fi dor de viatza dinainte dar eu in acelasi timp astept cu nerabdare desfasurarea vietii de acum in colo!

#43
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
un copil iti schimba viata cum nu-ti poti inchipui nici daca ai tone de imaginatie :)
atunci iti poti da seama de temeinicia intrebarii: "ai copii?" (daca n-ai nu intelegi :) )

#44
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 ionut76, on 11 aprilie 2014 - 10:34, said:

Si..nu merita investitia ? Nu merita citeva sute de lei pentru un viitor om sanatos ? Nici eu nu ma scald in bani, dar am platit si nu imi pare rau. Mai mult chiar, la nasterea baiatului am recoltat celule stem si le voi plati stocarea pina cind el va creste si va alege daca sa le pastreze sau nu (peste 18 ani).
Merita normal.....problema se pune daca ai banii necesari sau nu. Sunt multi care nu-si permit. Eu la vremea respectiva, acum 4 ani, am cheltuit cca 10 000 ron doar cu urmarirea sarcinii deci fara nastere,celule stem ..etc....Doar controale si analize ...si a fost o sarcina normala.

#45
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014

 ionut76, on 11 aprilie 2014 - 08:32, said:

Acum pe perioada sarcinii se pot face numeroase analize si ecografii care sa iti spuna cum va fi copilul, inclusiv daca va suferi de sindrom Down etc.

Cand? La 5-6 luni? Chiar si in zilele noastre au avut unele femei ghinionul sa nu descopere inainte de nastere.  M-ar durea cu mult mai mult sa incerc...sa trec prin toata transformarea aia in acele luni apoi sa fiu nevoita sa decid daca il omor sau il las si ne chinuim toti decat daca nu as incerca deloc si nu as face nici un copil toata viata.

#46
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Pe ce Dumnezeu ai dat 10.000 lei ??? Ai urmarit-o 24 din 24?

Noi cu urmarirea sarcinii actuale nu cred ca am trecut de 4.000 de lei, in conditiile in care stam in Pitesti si toate controalele, analizele, testele si ecografiile 3D, 4 D...10 D le-am facut in Bucuresti. In banii astia am bagat si banii cheltuiti pe motorina in 9 sau 10 drumuri dus intors.

#47
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
http://opencube.ro/cand-faci-un-copil/

Am mai gasit o discutie asemanatoare

#48
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

 sweet_smile, on 11 aprilie 2014 - 14:04, said:

http://opencube.ro/cand-faci-un-copil/

Am mai gasit o discutie asemanatoare

Daca astfel de articole citesti tu, mai bine nu te puiesti, ramai asa ca e mai bine pt societate.

#49
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014

 Blue_Ivy, on 11 aprilie 2014 - 14:16, said:


Daca astfel de articole citesti tu, mai bine nu te puiesti, ramai asa ca e mai bine pt societate.

Sunt foarte multe comentarii si vreau sa stiu cum gandeste lumea. Articolul e de fapt o serie de intrebari. Recomanda-mi tu un articol bun te rog.

#50
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Eu vreau copii. Cand o sa ma fac mare, o sa am o sotie frumoasa si o sa fac cu ea multi copii, care o sa fie frumosi si destepti.

#51
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Sweet Smile, nu stiu daca esti barbat sau femeie, oricum cred ca esti suficient de tanar(a) dupa intrebarea pusa.  :) Citind ce s-a scris aici, nici eu nu as vrea un copil...imi dau seama cat de fals si de lozincard suna totul, vazut din afara. Am facut copil tarziu (la 40 de ani) si nu regret nici o clipa, intr-adevar senzatiile sunt unice. Am prietene si rude care nu vor si nici nu vor mai face copii si nu incerc sa le conving de contrariul, fiindca imi dau seama ca eram pe aceeasi parte a baricadei cu ele acum mai putin de 4 ani :)

Indiferent ce vei citi aici sau in alta parte, asta va veni din tine, nu de la ceilalti. Din tine si de la partenerul sau partenera ta. Daca esti un om comod, pregateste-te sa pierzi acea comoditate a vietii pentru un bun numar de ani de aici incolo. Meseria de parinte e cea mai grea din lume (e un truism, suna idiot, dar asta e adevarul) si nu multi sunt pregatiti pentru asa ceva. Dar nu cred ca vei mai apuca sa te plictisesti vreodata...

Daca pui raul inainte...in secunda urmatoare s-ar putea sa fie un cutremur mai mare de 7 sau maine iti cade un ghiveci cu flori in cap. Doar moartea si impozitele-s inevitabile...:)

Succes !

#52
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014

 Alka10, on 11 aprilie 2014 - 15:07, said:

Sweet Smile, nu stiu daca esti barbat sau femeie, oricum cred ca esti suficient de tanar(a) dupa intrebarea pusa.

Sunt femeie si am 29 de ani. Era bine sa fiu mai tanara. Cred ca am ajuns la varsta la care ma simt tot mai presata de faptul ca daca nu imi fac un plan bun si nu iau o decizie, mai tarziu o sa fie prea tarziu. Iar cel mai greu e ca dupa ce ajung eu la o concluzie si barbatul de langa mine sa aiba aceeasi concluzie in acelasi timp cu mine ....

#53
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012
Contra:viata ta.
Pro:prostii ilogice si sentimentale.

Edited by Sirius_B, 11 April 2014 - 15:43.


#54
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Cred ca te simti presata mai mult de ceilalti. Fa ce simti tu ca e bine, nu ce vor altii. :) Pana la urma, e viata ta, nu o traiesc altii in locul tau.

Si fii foarte atenta, un copil solicita cuplul la maximum...s-ar putea ca partenerul sa nu reziste solicitarilor de parinte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate