Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Argumente pro si contra COPIL

- - - - -
  • Please log in to reply
1066 replies to this topic

Poll: Argumente pro si contra COPIL (184 member(s) have cast votes)

Iti doresti copii? (in viata asta, nu neaparat in momentul de fata)

  1. Nu. (41 votes [22.28%])

    Percentage of vote: 22.28%

  2. Da. (105 votes [57.07%])

    Percentage of vote: 57.07%

  3. Nu stiu. (38 votes [20.65%])

    Percentage of vote: 20.65%

Vote Guests cannot vote

#1
sweet_smile

sweet_smile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.01.2014
Buna seara,

Doresc mai multe argumente pro si contra a face un copil atat din partea femeilor cat si din partea barbatilor. E o intrebare ipotetica pe care prefer sa o gandesc din toate unghiurile posibile inainte ca viata sa ma ia prin surprindere si sa fiu nevoita sa incep sa gandesc la asta abia atunci.

Prefer raspunsuri logice ce iau in calcul faptul ca indiferent daca esti barbat sau femeie vei avea grija de el si ii vei oferi tot ce are nevoie de la schimbatul  scutecelor pana la a te gandi la viitorul lui ca adult si la felul cum ii vei influenta mentalitatea. Indiferent ce sex are copilul.

Va multumesc

Edited by sweet_smile, 10 April 2014 - 18:59.


#2
l0calh0st

l0calh0st

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,083
  • Înscris: 22.04.2009
La 22 de ani imi traiesc viata ca si cand maine ar fi ultima zi. Sunt barbat, cred ca e singurul subiect de pe aria asta unde comentez si probabil si ultimul. Sunt constient ca in viata asta o sa apara o puslama, dar lasa sa mai astepte. Ca inca nici nevasta nu se zareste la orizont, dar barem ala micu. Nu pot sa-ti dau o varsta unde as putea zice ca ma vad cu caruciorul pe strada. Dar o sa fie, ca inevitabil apare. Cica e rodul dragostei dintre barbat si femeie. :lol: Nu cred in asa ceva. O sa fie o chestie care ma va scoate din sarite 24/24 in primii ani de viata. Daca e baiat o sa termin cu grijile dupa 13-14 ani. Daca e fata, o sa fiu relaxat pana la 13-14 ani, apoi vor incepe grijile.

Nu am votat, mi-am expus doar parerea.

Edited by l0calh0st, 10 April 2014 - 19:10.


#3
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Cica unul e ok , doi sunt deja prea multi !

#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010
Pro:

-Un copil este singura minune care ti se poate intampla in viata asta si pentru care merita sa apuci dimineata zilei de maine (serios)


Contra:

-plange
-urla
-se imbolnaveste
-se kaka
-ii trebuiesc lucruri
-tati, mi-ai adus ceva bun?
-ce daca e ziua mea maine, pot primi cadourile azi? ca tu lucrezi maine (m-am predat la faza asta)..... [caterinca]

#5
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008

View PostFreeThinker, on 10 aprilie 2014 - 19:12, said:

Contra:

-plange
-urla
-se imbolnaveste
-se kaka
-ii trebuiesc lucruri

-tati, mi-ai adus ceva bun?
-ce daca e ziua mea maine, pot primi cadourile azi? ca tu lucrezi maine (m-am predat la faza asta)..... [caterinca]

Ai naibii copiii ăştia, cum îşi permit?

#6
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View Postdriftking91, on 10 aprilie 2014 - 19:17, said:


Ai naibii copiii ăştia, cum îşi permit?

Nu-mi 'permit' sa-i intreb...Posted Image

#7
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu zic ca-i bine sa ai copil ca sa ai cu cine sa joci Piticot.

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exista si argumente obiective pro?

Vreau sa spun pentru secolul asta, nu ca am pamint de lucrat si am nevoie de ajutoare.

Edited by f300, 10 April 2014 - 19:43.


#9
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,620
  • Înscris: 16.08.2010

View Postf300, on 10 aprilie 2014 - 19:43, said:

Exista si argumente obiective pro?



M-apucasem sa scriu... dar am sters tot...


Nu gasesc raspuns la intrebarea asta. La modul serios, ca-n gluma...

#10
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Eu am un baiat de aproape doi ani si peste citeva luni voi mai avea si o fetita. Indiferent cit de greu mi-a fost si imi va fi cu ei, si mie si sotiei, nu as concepe acum viata fara copii. E suficient sa te strige "tatiii" si sa vina in fuga fericit catre tine. Schimbat scutece, preparat mincare, carucioare etc...sunt amanunte care nu strica cu nimic bucuria si implinirea de a fi parinte.

Edited by ionut76, 10 April 2014 - 19:55.


#11
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Am baiat de 3 ani si fetita de 6 saptamani. Nopti nedormite, kk, pampers (bine ca nu are colici si nu e plangaciaosa), suntem doar eu si sotul cu ei (fara ajutoare de la mama, soacra etc), insa ............ merita orice efort, daca ar fi sa aleg din nou, as face la fel.

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postf300, on 10 aprilie 2014 - 19:43, said:

Exista si argumente obiective pro?

Vreau sa spun pentru secolul asta, nu ca am pamint de lucrat si am nevoie de ajutoare.
Daca nu ai mostenitori cand o sa dai ortu' popii toata averea o sa treaca in proprietatea statului. E, macar asta, un argument bun pentru tine?

Edited by Clovis, 10 April 2014 - 20:19.


#13
Gady_paul

Gady_paul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,421
  • Înscris: 12.01.2008

View PostClovis, on 10 aprilie 2014 - 20:17, said:

Daca nu ai mostenitori cand o sa dai ortu' popii toata averea o sa treaca in proprietatea statului. E, macar asta, un argument bun pentru tine?

Isi poate face testament.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cind esti mort, esti mort, nu mai conteaza ce se intimpla cu averea ta. Daca ar conta gasesc urgent suficient de multe rude mai tinere, prieteni, oameni care m-au ajutat sau in final chiar necunoscuti care sa cred ca merite sa fie ajutati. Daca as avea prea multe chestii de lasat.

Daca intr-adevar iti pasa ce se intimpla dupa ce mori si ai copii atunci ai MULT mai mult problema inversa, daca mori si n-ai ce sa le lasi si sint la virsta cind chiar au nevoie, atunci ce faci?

Edited by f300, 10 April 2014 - 20:24.


#15
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View PostFreeThinker, on 10 aprilie 2014 - 19:12, said:

Pro:

-Un copil este singura minune care ti se poate intampla in viata asta si pentru care merita sa apuci dimineata zilei de maine (serios)


Contra:

-plange
-urla
-se imbolnaveste
-se kaka
-ii trebuiesc lucruri
-tati, mi-ai adus ceva bun?
-ce daca e ziua mea maine, pot primi cadourile azi? ca tu lucrezi maine (m-am predat la faza asta)..... [caterinca]


Argumentul PRO e de ajuns pentru ca celelalte argumente contra sa nu cantareasca deloc. Sunt parinte de 8 luni si nu cred ca exista ceva mai frumos decat a avea un copil. Posted Image

Edited by daniel_tandara, 10 April 2014 - 20:26.


#16
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postdaniel_tandara, on 10 aprilie 2014 - 20:25, said:

Sunt parinte de 8 luni si nu cred ca exista ceva mai frumos decat a avea un copil. Posted Image
Da, dar inainte de cele 8 luni, hai sa zicem 8 luni + inca 9 nu credeai asa ceva. Credeai ca iesitul cu baietii la o bere ce cel mai mishto lucru....nu?

Edited by Clovis, 10 April 2014 - 20:28.


#17
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Intrebarea e...cum stai cu banii si care e prospectul de viitor? Eu nu concep facerea unui copil daca nu ti`l permiti. Din momentul in care il faci pana cand e pe picioarele lui cheltuielile tot cresc si cresc culminand cu nunta cand tre sa-i dai un sac de bani. Posted Image Trist dar adevarat.

#18
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Ai deschis topicul la Decor Domestic? E singurul loc pe softpedia unde poti discuta despre copii?

Pe parintii tai i-ai intrebat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate