Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Banca potrivita

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
bebelro

bebelro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.02.2006
Poate va ajuta  asta ceva

http://www.bloombiz....icol_59928.html

#20
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Articolul in sine nu spune nimic interesant ...
(in afara de ceea ce ar trebui sa fie bancile, insa nu sunt si nu se stie cand va fi si in .ro cum e in Franta..)

#21
morpho

morpho

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 16.07.2004
Unicredit
Ma deplasez foarte rar la ei pentru ca utilizez internetul pentru orice plata...
Au insa niste comisioane despre care nu poti spune ca sunt mici.
Am mers pe principiul: sa fie aproape, sa lucreze online in timp real/util (nu plata azi si reactualizare maine :P ) si mai ales sa fie politicosi, ca sunt satula de banci gen BCR unde am asteptat peste 30 de minute sa ma preia o tanti ca sa-i zic ca vreau sa deschid un cont la ei.

#22
ottisimo

ottisimo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.12.2004
Doua sfaturi:
1. Nu folosi banci specializate in credite, nu sunt buni administratori de cont curent pentru firme (am avut experiente neplacute atat cu miro bank, mai nou procredit, cat si cu citi)
2. Alentie mare la comisioane.

#23
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
Eu folosesc Raiffaisen, simplu aveam cont la BRD si m-am dus in alt oras sa trimit ordin de plata, duduia de la ghiseu mi-a spus ca trebuie sa trimit ordin de plata doar de la unitatea unde mi-am facut contul, dupa ce am injurat-o si am vazut ca e ditamai coada si ca nu au ghiseu special pentru persoane juridice mi-am facut cont la Raiffaisen, Romania te iubim, mai urmeaza acum ca banca sa isi faca online pentru persoane juridice si gata, nu ma intereseaza comisioanele ci doar comoditatea de a plati.

#24
contraBRD

contraBRD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.06.2006
Eu recomand Transilvania. internet banking.. BT24 functioneaza super plus ca e banca cea mai deschisa pentru IMM. Prima care a avut cr fara garantie (acum are si BRD) iar mai nou scontare doc 100%. Plus ca de vro 2 ani i se face o super reclama si multi srl-isti si nu numai au conturi la ei. Ceea ce ajuta cand ai documente... intra banii mai repede :D fata de bancile mai mici...
Are sucursale si agentii aprox peste tot si nu risti sa intri intr-o agentie unde sa nu poti respira pentru ca stau 50 oameni ingramaditi in 100-200mp, posibil muncitori necalificati care cer credite --> BRD -unde gasesti toate speciile de oameni urat mirositori :puke:  si risti sa pleci si fara portofel la ce ingramadeala e acolo cand se platesc nu shtiu ce rate.
Angajatii de altfel sunt super draguti si destul de deschisi la negocieri. :D Este o banca intr-adevar alaturi de clientii ei.

#25
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004

View PostParise, on Dec 16 2005, 20:55, said:

Cu ING a avut cineva vreo experienta?

@zuppy... cu BRD-ul nu vreau sa am nici o legatura. Am avut unele dintre cele mai proaste experiente cu ei, asa ca incerc sa-i evit cat mai mult posibil. In plus la ei se distinge cel mai tare conceptul de cantitate si nu calitate (iar din cate am vazut in alte discutii de pe aceasta arie, Raiffeisen-ul ii calca cu viteza pe urme)

ABN AMBRO BANK ! ;)

#26
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
am avut o experienta f. proasta cu raiffeisen si brd
sincer sa fiu chiar nu stiu ce sa-ti recomand...

nu mai recomandati ing sau abn amro daca nu stiti conditiile.. rulaj minim 1 mil$ pe an.
am inteles ca ambele banci vor sa-si schimbe aceasta politica in curand, nu se stie cand insa..

#27
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,200
  • Înscris: 13.07.2005
Eu lucrez (la firma) cu Banca Transilvania de 4 ani.
Sunt super multumit - flexibili (de ex. de cca. un an nu-mi mai cer Invoice-ul pentru plati externe - eu oricum duc o copie), personal super amabil.
Alte avantaje:
- scontare 100%
- abonament pentru firme => scaderea dramatica a costurilor cu comisioanele daca ai multe operatiuni.
- nu este aglomeratie
- BT 24
- au multe banci corespondente "afara" = > timp redus de decontare a tranzactiilor (ex. pe relatia SUA - unde am eu mai multe plati - decontarea se face in 24 h! ; bine aici e si un caz mai specil ca, in EU dureaza 2-3 zile)

#28
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Noi lucram cu Raiffeisen si nu-mi amintesc sa fi avut vreun eveniment neplacut pana acum....

#29
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006

View PostParise, on Dec 16 2005, 18:44, said:

Salutare tuturora

M-am uitat peste toata sectiunea de Money & Business, insa nu am gasit un raspuns care sa ma satisfaca, asa am hotarat sa deschid acest topic.

Problema se pune in felul urmator:
In curand (inceputul lui Ianuarie) imi infiintez propria firma si in momenul de fata sunt in dubii la ce banca sa deschid contul firmei. Am vazut ca sunt multi pe aici care aveti firme, si prin urmare v-as ruga sa-mi impartasiti si mie din experienta voastra.
Ceea ce ma intereseaza este o atitudine cat mai profesionista, operativitate cat mai mare si ideal serviciu de online banking.

Va multumesc anticipat
Transilvania. are internet banking super si cosmisioanele sunt ok.

View PostcontraBRD, on Sep 3 2006, 23:23, said:

Eu recomand Transilvania. internet banking.. BT24 functioneaza super plus ca e banca cea mai deschisa pentru IMM. Prima care a avut cr fara garantie (acum are si BRD) iar mai nou scontare doc 100%. Plus ca de vro 2 ani i se face o super reclama si multi srl-isti si nu numai au conturi la ei. Ceea ce ajuta cand ai documente... intra banii mai repede :D fata de bancile mai mici...
Are sucursale si agentii aprox peste tot si nu risti sa intri intr-o agentie unde sa nu poti respira pentru ca stau 50 oameni ingramaditi in 100-200mp, posibil muncitori necalificati care cer credite --> BRD -unde gasesti toate speciile de oameni urat mirositori :puke:  si risti sa pleci si fara portofel la ce ingramadeala e acolo cand se platesc nu shtiu ce rate.
Angajatii de altfel sunt super draguti si destul de deschisi la negocieri. :D Este o banca intr-adevar alaturi de clientii ei.
Cat adevar graiesti!!!!!!!!!

#30
contraBRD

contraBRD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.06.2006

View Postciprianv, on Sep 4 2006, 12:14, said:

Transilvania. are internet banking super si cosmisioanele sunt ok.
Cat adevar graiesti!!!!!!!!!


mersi mersi.... asta inseamna ca sunt intr-adevar o blonda desteapta:)

#31
ciprianv

ciprianv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 760
  • Înscris: 15.03.2006

View PostcontraBRD, on Sep 4 2006, 19:25, said:

mersi mersi.... asta inseamna ca sunt intr-adevar o blonda desteapta:)
Cum spui tu:)

#32
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ing
pentru persoanele juridice e super ok

#33
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
Intrucat Raiffeisen tocmai au crescut comisionul de intretinere de la 3.5 RON la 30 RON, sunt si eu in cautare de alta banca.

O sa incerc la Transilvania, ca par ok. Nu prea inteleg la ei care e diferenta intre BT 24 si BT Ultra, ambele par a fi internet banking.  La BT24 comision 20 RON, cat o fi la Ultra?

#34
jimmysp

jimmysp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 31.03.2004

View Postdan_padure, on Sep 13 2006, 16:59, said:

Intrucat Raiffeisen tocmai au crescut comisionul de intretinere de la 3.5 RON la 30 RON, sunt si eu in cautare de alta banca.

Si eu sunt tare suparat cu cresterea asta a comisioanelor la Raiff.
In privinta asta, era o banca super, nu erau comisioane la incasari, administrarea contului 3.5 lei, iar personalul de la agentie (deschisa recent in Brasov) foarte de treaba.

Acum sunt in cautare de o noua banca, ma puteti ajuta cu niste recomandari, va rog?
Ma intereseaza in special comisioanele pentru incasari sa fie cat mai mici, eventual 0 (firma are incasari mici si dese).

Pana acum am fost si m-am interesat la Transilvania, unde sunt comisioane minim 2,5 pe tranzactie (incasare/plata). Stiti cumva la ING care sunt?

#35
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002

View Postjimmysp, on Sep 14 2006, 15:28, said:

Si eu sunt tare suparat cu cresterea asta a comisioanelor la Raiff.
In privinta asta, era o banca super, nu erau comisioane la incasari, administrarea contului 3.5 lei, iar personalul de la agentie (deschisa recent in Brasov) foarte de treaba.

Acum sunt in cautare de o noua banca, ma puteti ajuta cu niste recomandari, va rog?
Ma intereseaza in special comisioanele pentru incasari sa fie cat mai mici, eventual 0 (firma are incasari mici si dese).

Pana acum am fost si m-am interesat la Transilvania, unde sunt comisioane minim 2,5 pe tranzactie (incasare/plata). Stiti cumva la ING care sunt?


Am sa caut si la Volksbank, si la Romextera.

Deci la BT sunt 2.5 RON / intrare???  Ca ma gandeam si la ei

Tot in BV sunt si eu, si intr-adevar cei de la Raiffeisen erau tare amabili.  

Dar tot tzeapa se cheama faza cu 30 RON/luna!

#36
dansandu

dansandu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2005
Si eu as fi curios cum sunt cei de la Volksbank dar pe persoane fizice si nu la partea de creditare. Stiu ca sunt singurii care ofera internet banking gratuit. Din pacate site-ul lor e f. nasol.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate