Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra

Chiar se platesc pensiile la term...
 cu autorulota prin BZ

Cuptor Electrolux EOE7C31Z, cum i...

Cablu Corsair 600W GPU

Solicitare documente emag
 Uzucapiune teren intravilan

Recomandare aparat foto

Ariston "Genus One+" 24kw...

Saci moloz - unde ii pot arunca?
 Problema respingere memorie supli...

Posibila virusare

Material opac developat filme

Caramida de sticla la exterior
 

Google “vede” daca ai sau nu activitate pe site?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
mbb

mbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.07.2011

View PostRoxana-Olaru, on 22 aprilie 2014 - 17:32, said:

Legat de asta, poate ma puteti ajuta cu o parere. Eu fac pt un client si SEO si Adwords - ideea e la adwords ca vor sa trimita vizitatorul din reclama direct pe un formular de completat - prin urmare, bounce rate-ul este undeva la peste 80%, insa din ceilalti 20% se completeaza destule formulare cat sa le convina. Ma poate influenta asta negativ la SEO? Adica bouncerate-ul asa mare venit din adwords poate sa-mi dea in cap? Bounce rate-ul din trafic organic este sub 40%.

Bounce rate-ul venit din Google Adwords nu influenteaza negativ campania seo.

#20
Roxana-Olaru

Roxana-Olaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.04.2014

View Postmbb, on 25 aprilie 2014 - 13:47, said:


Bounce rate-ul venit din Google Adwords nu influenteaza negativ campania seo.

Ok, asa am auzit si din alte parti. Mersi frumos!

#21
mbb

mbb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 11.07.2011

View PostRoxana-Olaru, on 25 aprilie 2014 - 13:55, said:


Ok, asa am auzit si din alte parti. Mersi frumos!

Cu placere.

#22
dancostea2002

dancostea2002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 30.05.2010
se contabilizeaza si activiatea pe site.

#23
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
M-am convins total. Acum vreo cateva zila cautam niste scule si utilaje pentru dotarea unui service-auto. Acum cand intru pe orice site, am deja invtatia si site-urile respective unde gasesc ce cautam. Nu suntem singuri. Avem o mama sau un tata care ne calauzeste pasii!

#24
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View Postbelciuge, on 24 februarie 2014 - 14:07, said:

RpgBoy: "...cum a iesit." inseamna daca a plasat vreo comanda sau nu?


Ma jucam prin Adwords si am vazut ca poti sa urmaresti activitatea vizitatorilor, de exemplu setezi o "pagina de interes" cum ar fi plasarea unei comenzi, iar Google iti calculeaza cati dintre cei care au intrat pe site de pe unul din link-urile sponsorizate (anunturi) au ajuns pana la pagina respectiva.

Deci da, in cazul in care te ajuta, poti sa setezi o pagina de interes si Google o s-o ia in seama Posted Image Asa poate sa afle si daca vizitatorii devin clienti sau nu. In cativa ani probabil va fi automata chestia, sigur o sa poata sa depisteze paginile de interes prin cuvinte cheie sau analizand integratoarele de plati Posted Image

Edited by RpgBoy, 01 June 2014 - 09:06.


#25
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
:) Multumesc mult pentru raspuns, RpgBoy.
Sigur voi folosi chestia asta cand voi mai plati publicitatea prin Google Adwords. Nu stiu, totusi, daca setarea unei pagini de interes in Google Adwords te ajuta sa cresti in clasamentul Google..

Elena

#26
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Google Adwords nu ajuta in ceea ce priveste ranking-ul organic!
Ajuta in schimb la golirea buzunarului!

Nu uita ca trebuie sa treci de 4 pasi:
1. vizitatorul sa dea click pe link-ul tau (moment in care adWords ti-a luat banii ptr click-ul respectiv)
2. vizitatorului sa-i convina ce-a gasit in pagina accesata (credibilitate,informatie,pret)
3. vizitatorul sa-si permita pretul produsului/serviciului din respectiva pagina
4. vizitatorul sa cumpere ce vinzi in pagina.

AdWords este insa bun pentru generarea unor rezultate pana site-ul creste organic!
Pentru asta insa, este necesar ca site-ul sa fie bine cladit si optimizat.
Daca acestea sunt indeplinite, adWords nu mai are nici un sens, vizitele venind organic!

#27
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Mm.. Google Adwords este o reclama ca orice alta reclama, platesti si primesti vizite. Aceste vizite conteaza la cresterea in clasamentul Google. Nu cresti doar ca ai un site bine cladit si optimizat. Eu am un astfel de site si nu m-a ajutat cu nimic. Adica.. daca nu ai vizite, nu te vezi in primele 10-20 de pagini.
Verificat.

#28
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Atunci cum explici site-uri care, desi au vizite putine datorita nisei extrem de exclusiviste, apar totusi in prima pagina organic?
Noi avem 2 astfel de site-uri in portofoliu!
Datorita produselor extrem de exclusiviste la preturi prohibitive consumatorului de rand, vizitele sunt modeste. Insa paginile respective apar organic in rezultatele google, prima pagina.
Culmea fara seo offpage. Si tot au vanzari deoarece este foarte bine targetat.

Nu facem offpage pana nu vedem clasarea site-ului doar cu onpage-ul. In urma raportarilor din webmaster tools sfatuim clientul in ceea ce priveste metodele de promovare si offpage.
Procedam asa deoarece majoritatea site-urilor concurente clientului nostru nu au pic de optimizare seo onpage, singurul avantaj notabil fiind doar vechimea domeniului.
Tinta noastra este doar sa livram rezultate, adica vanzari pe site.
Poti avea 1200 de unici si vanzari sub 2% si poti avea 100 de unici pe zi cu o rata de conversie de 20-30%! Tu ce-ai prefera?

Exemplu: am un site de anunturi gratuite cu moto (hobby personal) in care n-am investit deloc in promovare.
Are intre 800 si 1200 de unici pe zi, insa se adauga maxim 10 anunturi noi pe saptamana. Am primit feedback de la diversi proprietari de moto care mi-au spus ca au vandut motocicleta intr-un timp nesperat de mic, cumparator venit din site-ul meu.
Apare in prima pagina google.ro pentru 800 de cuvinte cheie si permutari si nu vorbim de cuvinte long tail, ci nisate. (marca model,clasa,marca localitate,marca judet,model localitate,model judet si tot asa ... clase moto etc)
Traficul conteaza doar daca este de calitate si duce la conversii. Iti pot face un soft care sa-ti aduca tone de trafic... cu ce te ajuta asta?
Traficul care nu este calitativ nu face altceva decat sa-ti mareasca bounce-rate'ul ... bounce rate mare = big problem!

#29
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Pai.. logic, ca daca nu e concurenta pentru produsele magazinului online atunci nu trebuie sa faci multa reclama site-ului ca sa ajungi in prima pagina - poti ajunge daca ai un site optimizat SEO.
La bijuterii este concurenta foarte mare.
Vizitatori targetati.. pai.. doar n-o sa fac reclama la site-ul meu de bijuterii pe un site cu haine barbati.. Anunturile mele Adwords au aparut la cuvinte cheie ca "Bijuterii", "cercei handmade", "bratari", "Coliere", "inele", "bijuterii handmade" etc.
Traficul generat de pe site-urile de schimb de trafic nu te ajuta mult in Google Ranking pentru ca Google este destept si vede media timpului petrecut pe site-ul tau si a paginilor browse-ate de vizitatori - care este foarte mica, dat fiind faptul ca doar 5% din vizitatori dau click pe site-ul tau si se uita prin mai multe pagini si stau mai mult timp de site. De aici pot veni vizitatori targetati si este si asta o metoda de publicitate gratis. Dar.. iti ia mult timp, din 10.000 de vizite ai doar 500 vizitatori interesati de produsele si de site-ul tau, care in timp iti pot deveni si clienti..
Interesant ce spui tu, ca poti sa faci un soft care sa aduca multi vizitatori pe site-ul meu.. Asa spuneau si cei de la firma care mi-au facut site-ul, ca in 5 luni voi fi in prima pagina pe Google doar cu soft-ul lor..

#30
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Pai, n-am spus ca vei fi in prima pagina datorita traficului generat prin softul cu pricina...
Am spus doar ca se poate creea un soft care sa-ti mareasca traficul, cantitativ, nu si calitativ.
Multi apeleaza la astfel de soft-uri doar pentru a incerca sa vanda reclama pe site-ul lor!
Bine ca s-a mai desteptat 'lumea' si acum se cer rapoarte analytics inainte de a plati reclama pe site-uri cu trafic mare...

#31
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Multumesc pentru raspuns, webSorin. Ma intereseaza acest soft.. Cat costa si se poate implementa intr-un site gata facut?
Elena

#32
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Mai bine te-ai focusa pe crearea de continut de calitate si pe aducerea de link-uri de calitate catre site-ul tau.
Spun asta deoarece acele softuri sunt automatizate si robotii pot identifica automatizarile.
Oricum, cu aceste tipuri de softuri vei avea un bounce rate destul de mare, peste valorile safe ceea ce va comunica indirect robotului ca traficul este generat neconventional.
Iar asta nu te va ajuta long term.

#33
belciuge

belciuge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 23.02.2011
Merci de info.

Edited by belciuge, 03 July 2014 - 19:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate