Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#109
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Cu 6 oameni o sa ai nevoie de 7 zile neintrerupte ca sa semeni tot. Daca ii zoresti, mai poti economisi 1 zi.

#110
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Cu ce pot face gauri in tavite pentru a pune  semintele si la ce adancime?? am dat comanda de o matrita la un vecin tamplar dar nu  a avut timp sa o faca!

am fost acum in solar si am ridicat capacul la soba si uitati si voi cum arata dupa 4 ore si 15 minute(inca frige) :Attached File  DSCN2545.JPG   178.09K   177 downloads

#111
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
O scandura cu cuie pe ea bine dimensionate pe tavitele de insamantat.

#112
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
vladislav multa sanatate sa ai si sa recoltezi la vara un tir de legume!

Noi suntem aici si iti citim jurnalul. Baga mare la munca!

#113
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
vlad, cu nimic, eu nu dau gauri.

Am o lada de mortar de 90 de litri in care intra cam 70 de litri de turba + 20 de litri de apa. Pun mai intai 35 de litri, torn 10 litri de apa si amestec bine, apoi pun restul de turba si apa, amestecand. Turba are agenti de umectare care trag apa, la final aceasta facandu-se pufoasa.

O pun in tavi, apoi cant la pian, adica cu cate 2 degete (aratator + mijlociu) presez turba in fiecare alveola. Pun alta turba deasupra si netezesc cu palma fara sa mai tasez.

Asez tavile una peste alta (fac stive de cate 10 tavite), apasand de sus in jos, usor si uniform, astfel incat tava de deasupra sa lase o mica adancitura in fiecare alveola a tavii de jos.

Pun semintele in adanciturile respective, iar la final presar turba uscata deasupra, intr-un strat cat de cat uniform (semintele trebuie acoperite complet).

Daca nu pot subiriga tavitele, cu stropitoarea sau cu ce am la indemana ud tavile cu grija, pe deasupra, astfel incat sa nu sara turba.

Un om mai vanjos trebuie sa se ocupe doar de prepararea amestecului turba + apa si de umplerea tavitelor. Persoanele mai rabdatoare si mai agere trebuie sa se ocupe de semanat.

Edited by jumborom, 07 March 2014 - 20:27.


#114
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Dar la ce adancime? am inteles ca 1,5 cm e ok?
Cum acopar semintele? cu aceeiasi turba umectata si mai trebuie sa apas usor sau doar nivelez? multumesc

#115
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Colegul tau legumicultor ce zice? El cum face?

#116
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postmedelin992, on 07 martie 2014 - 20:36, said:

Colegul tau legumicultor ce zice? El cum face?

Mi-a explicat in detaliu , nu te teme dar vreau sa stiu si alte pareri iar daca tu nu ai nici una te rog abtine-te si lasa pe altii care stiu!

Edited by vladislav25, 07 March 2014 - 20:39.


#117
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

View Postvladislav25, on 07 martie 2014 - 20:31, said:

Dar la ce adancime? am inteles ca 1,5 cm e ok?
Cum acopar semintele? cu aceeiasi turba umectata si mai trebuie sa apas usor sau doar nivelez? multumesc

Presari turba uscata, din sac, pentru ca se aseaza mai bine. Nu mai nivelezi, ca sa nu deranjezi semintele.

1.5 cm adancime este bine, dar nu stresa prea tare cu exactitatea, chiar daca stratul de deasupra o sa ti se para usor neuniform.

Edited by jumborom, 07 March 2014 - 20:46.


#118
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Am luat 2 saci de vermiculit , oare imi ajung sa presar deasupra?

#119
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Vladislav, in legumicultura trebuie sa fie ca la medic sau la preot. Iti alegi un mentor si mergi dupa el. Daca lucrurile ies bine inseamna ca ai facut alegerea corecta. Daca nu, schimbi mentorul. Prea multe lucruri perfect corecte sau complet gresite nu sint in agricultura pentru ca plantutele in ciuda micilor noastre greseli vor sa creasca si sa fructifice.
Daca ceri pareri aici afla ca noi vorbim mai mult sau mai putin in acelasi format de vreo 4 ani si inca nu ne-am pus deacord din simplul motiv ca fiecare are prioritati si viziuni diferite.
Cat despre tratamente, fa cum consideri de cuviinta atata timp cat nu vei vinde oamenilor sub pretextul ca sint Bio si te rog mult respecta timpii de pauza cand vei recolta. Nu uita ca de acolo vor manca si copii. Nu le da lor sa manance ceva ce tu nu ai baga in gura.

Edited by Bybanul, 07 March 2014 - 20:49.


#120
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postvladislav25, on 07 martie 2014 - 20:39, said:

Mi-a explicat in detaliu , nu te teme dar vreau sa stiu si alte pareri iar daca tu nu ai nici una te rog abtine-te si lasa pe altii care stiu!

N-ai inteles. Te las.
Voiam doar sa vad ce spun si altii, nicidecum ''sa te trimit la primbare''. Oricum , banuiesc ca o sa ne arati cum faci. Cum ai facut si pana acum!!!

Edited by medelin992, 07 March 2014 - 21:58.


#121
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013

View Postjumborom, on 07 martie 2014 - 19:58, said:

Cu 6 oameni o sa ai nevoie de 7 zile neintrerupte ca sa semeni tot. Daca ii zoresti, mai poti economisi 1 zi.
Abia cand citesti asta iti dai seama de amploarea proiectului...Jumbo, ca fapt divers, cat ar dura plantarea definitiva?

#122
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
cat iti ia sa te apleci de 80 de mii de ori si sa bagi rasadu in pamant :) banuiesc ca o folosi un utilaj ceva cu 4 vecine performante mulate pe scaune si fara probleme de spate.

#123
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Ma iau durerile articulare numai cand ma gandesc.....
In afara lipsei "problemelor" de coloana ce specificatii trebuie sa mai aiba "vecinele"? Posted Image

Edited by Bybanul, 07 March 2014 - 22:23.


#124
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007

View PostBybanul, on 07 martie 2014 - 22:05, said:

Abia cand citesti asta iti dai seama de amploarea proiectului...Jumbo, ca fapt divers, cat ar dura plantarea definitiva?

Manual, dureaza cel putin tot atata, daca nu dublu.

Treaba este ca Vlad a vrut sa aiba plante mai mari, in tavi de 45, si asta inseamna si o gaura de plantare mai mare.

Virg72 i-a sugerat sa foloseasca tavi cu alveole mai mici sau chiar plantare din rasad la fir, scos din brazda.

Si eu as fi optat pentru tavi de maximum 104, sau chiar de 200 cu conditia unei maruntiri foarte bune a pamantului. Singurul dezavantaj ar fi fost un ardei mai mic la plantare, insa s-ar fi prins poate mai usor si ar fi recuperat puternic. In schimb ar fi fost mult mai usor la semanare / crestere / ingrijire, costuri (turba, tavite, caldura, substante), evident, mai mici.

Insa n-a mai dezbatut cu noi si a cumparat deja materialele. Se poate si ca el, insa e considerabil mai greu.

Edited by jumborom, 07 March 2014 - 22:26.


#125
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Sau cu o "porcarie de asta". Dar oare este vreouna in zona de inchiriat? Ma gandesc ca ar merita....
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7xmttBrlzcc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#126
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013

View Postvladislav25, on 07 martie 2014 - 20:39, said:

Mi-a explicat in detaliu , nu te teme dar vreau sa stiu si alte pareri iar daca tu nu ai nici una te rog abtine-te si lasa pe altii care stiu!

De mult n-am mai vazut o persoana asa antipatica pe forum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate