Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#145
K1dnapper

K1dnapper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.01.2007
Eu in locul tau as proceda asa : as umple masa cu tavite,as rasturna galeata cu amestecul de turba cu pamant,si as nivela cu o racleta de sters parbriz.As lua o sipca,as bate 4 cuie,as face gropitele dupa care as semana.Apoi as uda cu stropitoarea,sau cu furtun cu cap de stropitoare.Daca presezi amestecul in alveola,nu ii va fi mai greu radacinii sa se dezvolte?Cel mai indicat este sa acoperi cu o folie mata,pentru a nu lasa soarele sa patrunda,ca sa poti mentine o umiditate ridicata si constanta.Vermicultul acela la suprafata nu prea isi are rostul,dupa parerea mea.Rolul lui este de aera substratul si a mentine umiditatea,iar la tine unde nu mai repici,ai nevoie de aerare si umiditate la radacina nu la suprafata.E doar o opinie s-ar putea sa gresesc.
  Almadan sistemul acela incercam sa il explic si eu,dar el foloseste tavite cu fund rotund,iar pentru acel sistem iti trebuie cu fund conic.Asa procedam noi unde lucram,asezam pe palet,folie mata deasupra,iar apoi paletul infoliat jur imprejur.in 4-5 zile erau rasarite :D

#146
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Tavile se pun putin "strimb" una deasupra alteia, piciorul celei de sus calca pe intervalul dintre alveole, merg fara probleme 15 tavi de 104 una deasupra alteia.

Tocmai pentru ca nu are conditiile de acea camera trebuie puse una peste alta, umiditatea se va pastra fara probleme ! Merg si cele cu fund rotund, puse cu grija.

Edited by almadan, 08 March 2014 - 22:19.


#147
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Nu se asteapta rasarirea, se verifica periodic daca "a dat colțu' " si atunci se muta in solarul de crestere, la temperatura de dupa rasarire.
In acest fel se evita si alungirea.

#148
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Maddox nu incearca ci asa germineaza toate tavile cu seminte. Dupa cum am mai spus majoritatea modelelor de tavi au acei bulbi sau diverse decupaturi pt a sta decalate, asa cum zice si almadan, una peste cealalta si nu afecteaza cu nimic germinarea. Am stive de 8, 10 si chiar si 16 tavi de 70 de alveole in casa pe un hol unde am cam 20-22* C si daca se grabeste cate o samanta sa rasara iese intre cele doua alveole de deasupra ei si bineinteles ca atunci le mut pe mesele incalzite din solar la lumina.

#149
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View PostK1dnapper, on 08 martie 2014 - 22:12, said:

Eu in locul tau as proceda asa : as umple masa cu tavite,as rasturna galeata cu amestecul de turba cu pamant,si as nivela cu o racleta de sters parbriz.As lua o sipca,as bate 4 cuie,as face gropitele dupa care as semana.Apoi as uda cu stropitoarea,sau cu furtun cu cap de stropitoare.Daca presezi amestecul in alveola,nu ii va fi mai greu radacinii sa se dezvolte?Cel mai indicat este sa acoperi cu o folie mata,pentru a nu lasa soarele sa patrunda,ca sa poti mentine o umiditate ridicata si constanta.Vermicultul acela la suprafata nu prea isi are rostul,dupa parerea mea.Rolul lui este de aera substratul si a mentine umiditatea,iar la tine unde nu mai repici,ai nevoie de aerare si umiditate la radacina nu la suprafata.E doar o opinie s-ar putea sa gresesc.
  Almadan sistemul acela incercam sa il explic si eu,dar el foloseste tavite cu fund rotund,iar pentru acel sistem iti trebuie cu fund conic.Asa procedam noi unde lucram,asezam pe palet,folie mata deasupra,iar apoi paletul infoliat jur imprejur.in 4-5 zile erau rasarite Posted Image

Salutare!Asa cum am mai scris am un vecin tamplar care lucreaza la o matrita pentru mine ca sa fac gaurile pentru seminte!
Deoarece am facut doar raftul de la margine cu sarme , luni voi incerca pe un palet de lemn sa le cladesc una peste alta intercalate sa vedem ce o sa iasa;
Legat de vermiculit , te contrazic!uite ce este vermiculitul:http://www.morami.ro/produse-seminte-si-rasaduri/accesorii-horticultura/vermiculit-p3555.html

Edited by vladislav25, 09 March 2014 - 07:40.


#150
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
81.120 seminte de pepene galben, semanate cu 12 persoane in 10 ore. Puse la germinat cu temperatura controlata, umididate doar 60 %, din pacate. Tavi cu 104 alveole, puse cite 15 una peste alta.

Attached File  DSC02062.JPG   130.8K   140 downloads

Edited by almadan, 09 March 2014 - 11:38.


#151
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postalmadan, on 09 martie 2014 - 11:31, said:

81.120 seminte de pepene galben, semanate cu 12 persoane in 10 ore. Puse la germinat cu temperatura controlata, umididate doar 60 %, din pacate. Tavi cu 104 alveole, puse cite 15 una peste alta.

Attachment DSC02062.JPG
si noi ce ar trebui sa vedem aici? folia neagra?? ridica folia aia si fa o poza sa vedem si noi cum is puse tavile!

#152
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
alma, ce s-a intamplat cu umiditatea ? Ce efect final a avut asupra semintelor ?

Vlade, nu e complicat, umple cateva tavi de 45 si incearca sa le asezi una peste alta: fundul alveolei tavitei de sus peste spatiul dintre alveolele tavii de jos (o sa ai o deplasare spate - dreapta de circa 3 cm). Urmatoarea tava se aseaza deplasata fata - stanga cu 3 cm. Practic o sa ai tavile amplasate una peste alta intr-un usor zig-zag. Sa fii atent la stabilitatea stivelor.

Eu nu le asez asa pentru ca folosesc tavi cu alveole mici si nici nu seman atatea tavi deodata.

Edited by jumborom, 09 March 2014 - 12:16.


#153
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Aseara le-am pus. Am facut o proba inainte, germineaza fara probleme. 60 % este umiditatea din camera, sub folie nu am masurat.

#154
regeleflorilor27

regeleflorilor27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 01.01.2014
Vlad ieri am semanat deodata cu tine ardei vidre 7 tavi de 288 si alaltaieri rosi ,eu le tin pana rasar si dupa cam 1 saptamana pe raft cu neoane,sunt curios sa vad cum ne vor rasari la amandoi caci sunt curios daca semintele tale au conditi bune pentru rasarirre,nu de alta dar daca rasar si gogosarii tai cam deodata cu ardei mei vreau si eu sa le pun in solar pe viitor caci ma cam deranjeaza in casa plus ca sunt tare rahitice la neoane,lumina solara nu poate fi inlocuita,Am inceput repicarea de 3 zile si rasadurile s-au schimbat total de cand sunt afara

#155
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007

View Postalmadan, on 09 martie 2014 - 12:10, said:

Aseara le-am pus. Am facut o proba inainte, germineaza fara probleme. 60 % este umiditatea din camera, sub folie nu am masurat.

Cat le tii in tavile de 104 si cand vrei sa le plantezi ?

Dupa germinare le asezi pe mese in solar, nu ?

Poate ar fi mai bine sa raspunzi pe topicul de pepeni.

Edited by jumborom, 09 March 2014 - 12:33.


#156
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Le tin 35 zile, pina la plantare. Nu le pun pe mese, anul asta direct pe sol, de fapt pe agrotextil + agril, la anul pe niste tevi ridicate la 15-20 cm fata de sol.

#157
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,618
  • Înscris: 25.11.2007
Ca aici ?

[ http://www.rasaduri-cox.ro/Poze/sere_cox063.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#158
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Exact.

#159
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
acum vin din solar is vad ca am 32 de grade!Pe cateva tavite de la margine se observa cum vermiculitul incepe sa se usuce, l-am ferit sa verific iar substratul este umed!Mai pe seara intru la udat si voi adauga previcur (10 ml la 10 litri de apa).Am dat jos 2 tavi le-am pus una peste alta si am observat ca se aseaza!Cred ca asa voi proceda luni!
Almadan te rog fara off topic! desrie-ti cultura ta in alta parte multumesc

Edited by vladislav25, 09 March 2014 - 13:14.


#160
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Vazînd ca esti cam nepriceput, ti-am aratat cum fac eu germinarea si apoi am raspuns la intrebarile colegilor de forum, asa ca nu mi-am descris cultura. Am mentionat doar ce seminte  sint, sa poata aprecia cei care citesc viteza de semanare.

Daca ti se pare off-topic, ai butonul de raportare sub profil.

View Postvladislav25, on 09 martie 2014 - 13:12, said:

Am dat jos 2 tavi le-am pus una peste alta si am observat ca se aseaza!Cred ca asa voi proceda luni!

E buna ideea mea, nu ?

Edited by almadan, 09 March 2014 - 13:29.


#161
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
De ce ma jignesti?? e a 2 a oara, prima ai zis ca sunt antipatic si a doua oara nepriceput!Mi se pare mie sau ai ceva personal cu mine??

NEPRICEPÚT, -Ă, nepricepuți, -te, adj. 1. (Adesea substantivat) Care nu se pricepe să facă ceva, care este lipsit de iscusință, de îndemânare sau de competență într-o acțiune; neîndemânatic, stângaci. ♦ Care demonstrează, arată, trădează lipsă de pricepere, de iscusință. 2. (Adesea substantivat) Care nu pricepe, nu înțelege sau înțelege greu ceva; p. ext. lipsit de minte, de judecată; prost, neștiutor. 3. Care nu poate fi priceput, care este deasupra priceperii omenești; neînțeles; enigmatic. – Ne- + priceput.

#162
almadan

almadan

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 348
  • Înscris: 09.04.2013
Nu am nimic cu tine,  esti nepriceput la germinare, ăsta e un adevar. Definitia data de tine e clara. Iar cind am spus ca esti antipatic m-am referit la stilul postarilor, altceva nu pot judeca.

Edited by almadan, 09 March 2014 - 13:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate