Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

totul despre gradina mea de la constructie solarii la cules

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
650 replies to this topic

#91
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
nu crezi ca e mai bine sa stropesc preventiv ? eu asa is mai sigur si mai ales ca nu am decat un insecticid Actara fungicid Dithan M45 , Previcur si merpan obligatoriu pentru caderea plantelor , solufed este NPK echilibrat cu microelemente  sprintene este biostimulator pentru crestere si Sal Wax Ca este pentru neutralizarea sarurilor toxice din sol si cresterea radiculara , aceste substante mi se par esentiale in dezvoltarea micilor plantute fara a fi neaparat atacat de"jungla tropicala"!

In camp voi merge foarte mult pe ferticare, atonik , melody, champ wg77, dithane, topsin , actara, calypso calcinit etc...mai sunt dar nu mai retin in clipa asta denuymirile....oricum voi spune explicit cu ce cat si cum stropesc in acel moment

Edited by vladislav25, 06 March 2014 - 22:21.


#92
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Vladule, tu esti unul dintre cei de la care ma feresc sa cumpăr produse alimentare. Din dorinta de a nu gresi, de avea recolta buna esti in stare sa dai plantelor toate rahaturile de la rasad pana la vanzare. Inclusiv vreo solutie de conservare pe taraba.
Sa te învete bybanul ce inseamna preventive si preventiv. Nu este asa cum crezi tu ca este.


#93
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

View Postmeganedoi, on 07 martie 2014 - 01:03, said:

Vladule, tu esti unul dintre cei de la care ma feresc sa cumpăr produse alimentare. Din dorinta de a nu gresi, de avea recolta buna esti in stare sa dai plantelor toate rahaturile de la rasad pana la vanzare. Inclusiv vreo solutie de conservare pe taraba.
Sa te învete bybanul ce inseamna preventive si preventiv. Nu este asa cum crezi tu ca este.
Fiecare face cum crede ,astea sunt solutiile pe care eu le folosesc si cred ca daca erau toxice nu mai erau in comert!Nu cred sa existe mari cultivatori care sa mearga dora pe apa si lumina!Tu traiesti doar cu apa si lumina? cand te doare capul sau ti-e rau nu iei pastile?daca ai furnici in casa sau rozatoare nu pui capcane, sau orice alta metoda pentru a le extirpa?Daca vrei produse bio si hobby cred ca ai mari sanse sa gasesti , dar la noi cei mari(minim 2 ha) nu ai sa gasesti asa ceva! eu unul nu imi asum riscul sa raman fara plante(rasad) doar din dragul de a incerca sa produc bio!Nu iti reprosez nimic, daca produci bio bravo tie , eu merg pe industrializare si asa cum am scris voi descrie detaliat tot ceeea ce voi face si nu voi ascunde nici un secret in acest topic!
La vara, la prima recolta voi merge cu un ardel sa ii fac un test de toxicitate sa vedem daca chiar o sa fie necomestibili!

Edited by vladislav25, 07 March 2014 - 07:28.


#94
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Hai sa clarificam niste lucruri caci nu ai inteles mesajul meu

Nu sunt adeptul culturilor bio; si eu folosesc fungicide, insecticide, ingrasaminte, dar numai atunci cand trebuie si niciodata in absenta bolii sau daunatorului pe care vreau sa il extermin
Asta inseamna ca ma ingrijesc ca planta sa fie sanatoasa si puternica pentru a putea face fata si singura atacurilor si nu stropesc cu nici un insecticid sau fungicid pe plante sanatoase neatacate de boli sau daunatori.

Pe mine ma revolta sa vad ca cineva baga fungigide si insecticide in plante fara ca acestea sa fie bolnave.
Este ca si cand, fara ca tu sa ai vreo problema de sanatate, ti-as da antibiotice de generatia 4 pentru a preveni vreo infectie cangrenoasa cu peritonita generalizata (cu frecventa de 1/100000).

Gandeste bine inainte de a otravi totul in jurul tau.

Spuneai ca daca solutiile sunt in comert atunci nu sunt toxice. Asta chiar este o judecata toxica.
Eu ti-as sugera sa te documentezi putin inainte de a face afirmatii de tipul asta, caci mai intra si altii pe aici si iau drept bun ceea ce spui.

"În raport cu doza letală medie, pesticidele se împart în 4 grupe de toxicitate:
I – produse foarte toxice, cu DL 50 sub 50 mg/kg corp;
II – produse puternic toxice, cu DL 50 cuprinse între 50-200 mg/kg corp;
III – produse moderat toxice, cu DL 50 cuprinse între 200-1000 mg/kg corp;
IV – produse cu toxicitate redusă, cu DL 50 peste 1000 mg/kg corp."

http://infohorticult...lor-asupra.html

#95
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
@vladislav, ai enumerat mai multe insecticide, dar nu vad nimic despre coropisnite, la ale de le pui pe brazda.
ca sa mai imultesti turba, eu zic sa o amesteci cu mranita si nu cu pamant.
pt rasadurile pe brazda si cele din alveole, asezate pe pamant, in afara de ceva pt coropisnite si ceva foliar, tot asa, eu zic ca nu-ti mai trebuie nimic.la rasadurile semanate dupa data de 1 martie, nu le trebuie niciun fel de "previcururi" sau alte substante de felul asta, doar tinute din apa si aerisire, spun astea, pt ca, cel putin, sa nu cheltui banii degeaba.
poti pastra substantele pt alt an si pt rasaduri semanate in ianuarie sau februarie, cand conditiile sint mai vitrege.

#96
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Am luat pauza de masa ...am intins sarme pana acum sper ca pana diseara sa termin un raft si sa pun soba ca poate maine seman raftul respectiv(cred ca vreo 350-400 alveole nu am numarat exact).Legat de stropeli  multumesc de sfaturi dar voi proceda cum voi fi invatat de prietenul meu legumicultor si voi veni cu detalii la ceea ce voi face! De coropisnite am amestecat novadim cu crupe , am imprastiat pe sol si am incorporat cu freza!Diseara voi pune poze cu ce am facut azi!gata ma opresc aici  ca e gata pauza!

#97
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View Postvladislav25, on 07 martie 2014 - 12:25, said:

Legat de stropeli  multumesc de sfaturi dar voi proceda cum voi fi invatat de prietenul meu legumicultor ...

Este exceptional daca ai cu cine te sfatui. Dar... daca tot ai acest sfatuitor pretios "prietenul meu legumicultor" de la al carui cuvant nu te abati, atunci de ce ne mai intrebi pe noi? Este clar ca imi risipesc timpul incercand sa iti raspund, scriu, explic etc

Mi-am mai amintit acum cum iti spuneau colegii pe aici sa nu pui nisip in turba si o tineai pe a ta ca da, ve pune nisip... pana in momentul in care prietenul legumicultor iti confirma ca nu e bine sa pui nisip. Prietenii nostri de pe forum isi bat gura de pomana daca sfaturile lor trec pe langa tine ca vantul.

Edited by meganedoi, 07 March 2014 - 13:01.


#98
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,063
  • Înscris: 17.03.2005
Mai oameni buni, hai sa fim echilibrati.
Daca omul intreaba aici si voi raspundeti, nu ii raspundeti numai lui, cu siguranta si altii, multi, citesc, si chiar daca omul nostru pare ca nu percuteaza la tot ce ii ziceti voi, SIGUR altii o fac asa ca discutiile nu sunt in van.
In al doilea rand, ganditi-va ca si pentru el e un efort sa posteze, sa povesteaca samd... la fel zic, altii se uita, iau ce le trebuie sau ce e bun, le vin idei...nimic nu e in van.
In al treilea rand, toate greselile astea pe care Vlad le face in opinia voastra, nic ele nu sunt inutile... Asa vad oamenii cum pun unii problema, cum altii nu sunt de acord cu abordarea etc....

CUMPATARE si RABDARE, astea ar trebui sa fie cuvintele de ordine

PS: chiar si treaba aia cu stropitul cu tot soiul de tampenii, de la otravuri la regulatori de crestere... si aia e un lucru bun pentru ca omul obisnuit poate numai sa banuiasca ce folosesc marii cultivatori...PReferati unul ONEST , chiar daca nu ati cumpara de la el, sau ipocrizia crasa la altii care sunt baieti buni altfel dar in spate nu se sparg la nimic si chiar si o banala soba e motiv de secretomanie?
Aici nu ma refer deloc la menegerul samd... ci la altii din zona care probabil se supara pe el ca prezinta public astfel de "secrete"...apai va cam imaginati ce "sabii" s-ar scoate daca ar veni unul ca menegerul si ar spune aici deschis ce tomatostim da de cate ori, ce regulatori de crestere da o data la 5 zile si alte prostii....

Luati partea buna din orice vi se pare aiurea, altfel forumul nu ar avea sens...ar fi o liniste mormantala pe aici ...

#99
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Hold your horses, parinte! Nu ne lovi cu sute de metri patrati de cuvinte ca pe multi ii ametesti si`i faci de se iau la cearta Posted Image).
Megane doar isi exprima opinia cu privire la ce foloseste Vlad. Vlad n`are de ce sa se supere, toata lumea ii urmareste evolutia si`i doreste succes.
Vlad face ce vrea cum vrea cand vrea si ne spune si noua rezultatele, nu se supara nimeni doar invatam unii de la altii.
Sa n`o dam in polemici si sa stricam topicul asta cu certuri inutile pt. ca este un topic bun unde avem sansa impreauna sa vedem evolutia a 2ha cultura in camp de la semanare la vanzare.

Edited by rid, 07 March 2014 - 13:30.


#100
K1dnapper

K1dnapper

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.01.2007
Deaceea se numeste tratament preventiv,ca sa il faci inainte de imbolnavirea plantei.Nu poti sa compari tratamentul preventiv la om,unde tu simti ce te doare,si intervi cu medicamente,si tratamentul preventiv la plante,unde tu habar nu ai care este simptomologia si cum se manifesta boala in faza incipienta.Sigur ca ideea ta e buna si o poti aplica in gradina,insa cand vorbesti de 2 ha in camp,unde este o densitate mai mare si boala se extinde mult mai repede,ma indoiesc ca este o optiune.In camp observi mult mai greu boala sau daunatorul,iar pe cand o observi si intervi cu tratament,probabil ai o pierdere importanta a culturii,ceea ce poate face diferenta intre succes si esec.Gandeste-te ca este ceea mai importanta sursa de venit,si ca a investit o gramada de bani si ar fi o tampenie sa nu incerce sa isi protejeze investitia.Tu nu oferi doar un sfat ci incerci sa ii impui ideea ta,si nu toate sfaturile de pe acest forum sunt bune.
PS: daca tot esti asa de vehement impotriva tratamentelor preventive,intra umpic si pe la cultura graului,si spunele baietiilor deacolo sa nu mai foloseasca aceste tratamente,caci totusi este vorba de painea ta de zi cu zi.

#101
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,063
  • Înscris: 17.03.2005
Rid, nu ma cert cu nimeni, dimpotriva, incerc sa ii ponderez pe colegii care, asa cum e cazul lui megane, sunt putin cam critici si oarecum justificat nemultumiti ca efortullor de a incerca sa ajute este "ignorat"...
Evident ca meganu are dreptate in principiu cand spune ca nu enormal sa folosesti chiar atatea chimicale  fara sa ai si MOTIVE sa o faci... Si aici ii raspund si lui kidnapper.... una e sa faci preventie, alta e sa bagi de toate posibile DE FRICA mai ales in conditiile in care e evident ca nu faci sau nu ai facut TOATE eforturile sa fii MESERIAS in materie de ingrijirea platnelor...
Hai sa fim cinstiti pana la capat, Vlad o fi el cultivator de suprafete mari DAR nu e cel mai cunoscator grdinar si asta se vede, se simte, nu cred ca il ofensez spunand asta, chir el o recunoaste.

PRctic meganu spune pe scurt: e rea abordarea, intai incearca sa iei masurile care sa limiteze apritia bolilor si abia apoi apeleaza la otravuri....O parere corecta DAR hai sa ne punem si in papucii lui Vlad... omul din asta traieste, baga o groaza de bani si invata si el cat poate  dar pana o sa fie super meserias si o sa POATA sa nu foloseasca toate chimicalele posibile si imposibile, face si el ce fac si ceilalti, previne in cel mai simplu mod posibil...
E de inteles si macar faptul ca are deschiderea si modestia sa spuna ca ARE DE INVATAT, si intreaba fie si aici , pe un amarat de forum, inseanma ca e pe un drum bun...

Eu nu cred ca luant la treispe un astfel de om rezolvam ceva, desi poate ar merita sa fie adus cu picioarele pe pamant pentru ca noi mancam ce produce el...DAR asa nu rezolvam nimic si pentru binele tuturor ar trebui s fim mai ponderati putin, sa-i spunem unde greseste,  cu ce nu suntem de acord si poate ca si fiind consumatorii marfii lui, va intelege ce si unde greseste.

Si ar fi pacat ca discutia  sa degenereze si sa moara din cauza acestei diferente de opinii pentru ca doar discutand unii cu altii putem sa facem lucrurile sa fie un pic mai bine pentru toti.

PS: ca o parere personala strict la ce au spus vladimir si meganu... pe de o parte dracul nu e chiar atat de negru, faptul ca omul si-a luat pesticidele si a spus ca le va folosi nu inseamna ca le va utiliza chiar aiurea si pe toate, in cantitati industriale....si eu am in casa multe din alea si imi permit sa spun si sa fac orice pt ca eu mananc de unde stropesc asa ca nu pot fi banuit ca sunt "criminal", nu?
Doar ca sunt acolo si lucruri care chiar sunt  dincolo de "normalitte... una e sa bagi un insecticid sistemic nu stiu cand si alta e sa bagi si regulatori, si hormoane si multe alte lucruri care NU sunt neaparat necesare...
Adica spun si eu ca si meganu ca si din partea lui vlad ar trebui sa existe putin mai multa  "constiinta"... Las-o dracu de treaba, tu ai manca atonik fara sa ai nicio strangere de inima?
Cred ca nu...
Inteleg ca si tu trebuie sa traiesti , sa i ce vinde si sa iti protejezi banii si munca, dar nici pe mine nu ma omori cu zile...

Hai sa ne gandim toti si la papucii aluilalt , macar putin, asa vom fi toti mai echilibrati si mult mai castigati...

#102
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Aoleu da ce am starnit aici frate??? Calmativa domnilor ca nu e nimic grav, nu folosesc otrava si nu voi folosi neaparat tot ce am , doar am spus ce am achizitionat si ce am de gand sa folosesc! Daca va supara asa tare sa stiti ca eu pot sa nu mai scriu niciodata despre cand ce si cat stropesc, adica va povestesc orice se intampla dar mai putin despre stropiri!
Eu am fost deschis si am zis ce si cum voi folosi!Oricum nici nu concep sa pun semintele fara sa stropesc cu previcu macar de 2 ori si odata cu merpan, dupa care garantat voi folosi microelementele si Sal-wax!Asta este doar o descriere a ceea ce voi face, iar cui nu ii convine telecomanda e in mana voastra:nu mai cititi topicul meu!
CULMEA: in clipa asta e Basescu la maruta in direct si ia uite ce a zis: in ziua de azi nu exista bio, daca nu stropesti nu faci nimic!vorbesc foarte serios , cautati online  sau poate mai aveti careva televizorul deschis pe pro tv si poate confirma!

Mai este cineva curios ce am mai facut azi sau va las sa discutati in continuare despre stropeli?

Edited by vladislav25, 07 March 2014 - 18:38.


#103
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Hai baga ca stim ca vrei, asta`i jurnalul tau. La anu o sa citesti aici pe indelete ce ai facut cu un an inainte si`o sa cantaresti mai bine treburile pt viitor.

#104
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Da asa e!Deci astazi am terminat de intins toate sarmele de pe raftul de la perete , am 6 randuri si imi intra 332 de tavite(daca imi amintesc bine), am montat soba si burlanele, am pus rumegusul in ea (au intrat 4 saci de rafie) si am aprins-o! in 10 secunde dupa ce am pus capacul a inceput sa paraie tabla si am fugit 3 pasi mai incolo de am crezut ca bubuie!Binentelesc ca nu a fost asa, dar pot sa zic ca a ars prima data toata vopseaua de pe exteriorul butoiului si capacul frige inclusiv primele 3-4 burlane sunt rosii (se vede in poza).Temperatura s-a ridicat pana la 20 de grade (fara soba erau 5) si am pus plinul la ora 4 fara sa opresc deloc aerul(reglaj:mic-mare)sa vad in cat timp arde complet !Deoarece a iesit mult fum de la vopsea si fiindca pe usa nu iesea destul de repede am facut un geam in coltul opus usii si am aerisit bine!Acum am inchis inapoi usa si geamul si maiu tarziu ma duc sa vad ce temperatura sa strans si daca mai arde soba!Maine dimineata semanam raftul respectiv(332 tavite*45 celule) inca nu m-am hotarat cu ce dar voi vedea dimineata!Apropo legat de tavite va pot spune ca prima data eram dezamagit de pretul acestora(3 lei-2,7 cu reducere pentru 1000 bc) mai ales ca peste tot sunt 2 lei tavita, dar m-am convins de calitatea lor!arata parca ar fi din cauciuc nu din plastic, le indoi pe toate partile si nu crapa deloc, se muleaza ca guma!asa ca aveti grija pe ce dati banii!
Attached File  DSCN2519.JPG   210.18K   161 downloadsAttached File  DSCN2520.JPG   189.25K   158 downloadsAttached File  DSCN2521.JPG   171.01K   149 downloadsAttached File  DSCN2523.JPG   187.8K   165 downloadsAttached File  DSCN2527.JPG   169.22K   163 downloadsAttached File  DSCN2528.JPG   169.59K   158 downloads

Edited by vladislav25, 07 March 2014 - 19:17.


#105
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
ce sa seman maine dintre: kapia, cornel, vlad, stefan , barbara sau hungarian sweet wax (am luat 10 000 seminte)??

#106
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Seamana prima data ce pui in solare, daca pui... adica hibrizii ãi scumpi. Ai maini in plus care sa te ajute sa pui in 2 zile totul sau o sa ai decalaje mari intre tavite ? Cheama vecinele, fa`le training si baga toate alveolele in aceeasi zi. Urmatoarea zi semeni restul pe sol. Asa as incerca eu.

#107
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
vlad, vezi ca fiecare tava sa descarce pe 3 sarme orizontale. Chiar daca tavita este destul de rigida, greutatea turbei ude o poate deforma in moduri neasteptate. In plus, daca una dintre sarme cedeaza, raman doua de sprijin.

Spalierele de capat de care trag sarmele trebuie sa fie nu bine, ci foarte bine intarite (contravantuiri, etc), pentru ca de ele vor trage sute de kilograme. Altfel, risti sa ti se darame solarul !

#108
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010
Suntem cred ca 6 oameni la semanat! Cred ca am sa pun prima data gogosarii!Cu ce pot face gauri in tavite pentru a pune  semintele si la ce adancime?? am dat comanda de o matrita la un vecin tamplar dar nu  a avut timp sa o faca! Posted Image

View Postjumborom, on 07 martie 2014 - 19:50, said:

vlad, vezi ca fiecare tava sa descarce pe 3 sarme orizontale. Chiar daca tavita este destul de rigida, greutatea turbei ude o poate deforma in moduri neasteptate. In plus, daca una dintre sarme cedeaza, raman doua de sprijin.

Spalierele de capat de care trag sarmele trebuie sa fie nu bine, ci foarte bine intarite (contravantuiri, etc), pentru ca de ele vor trage sute de kilograme. Altfel, risti sa ti se darame solarul !

Am intarituri (o alta sarma perpendiculara)si sipca la fiecare 1,3-1,5 metri (adica la fiecare 3 tavite) dar oricum greutatea e distribuita cumva egal deoarece fiecare sarma e intoarsa pe fiecare sipca care o intersecteaza iar perpendicular am mai pus o sarma care va ridica cele 6 sarme la ce inaltime vreau eu in functie de cat de mult se vor lasa tavitele!sub fiecare tavita (de-a lungul ei) sunt 2 sarme! multumesc

Edited by vladislav25, 07 March 2014 - 19:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate