Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Lenovo S650

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#19
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View PostD3an, on 09 februarie 2014 - 04:44, said:

superb, brand, specificatii bune. acuma zi tu pretul.

se gasesc noi pe okazii si cu 550-600ron, daca mai are cineva nelamuriri

pretul este superbun avand in vederea performantele si brandul

#20
jjorgr

jjorgr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 09.02.2014

View Posthightech-sys, on 15 martie 2014 - 11:29, said:


se gasesc noi pe okazii si cu 550-600ron, daca mai are cineva nelamuriri

pretul este superbun avand in vederea performantele si brandul
Ok cel de 600(ban pe ban) de pe Okazii este probabil f putin folosit,Proprietarul nu a fost incantat de alegere> nu castiga nici nu pierde.Saptamana trecuta pretul a picat la 165-170USD(vanzatori de incredere)
Preturile de 720-850 de pe Mercador si Tocmai sunt mai departate de ''"If it seems too good to be true, it probably is",,,,Trebuie sa existe o marja de profit!

#21
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009
Am o nelamurire legata de durata de functionare a bateriei intre S650 si A850.
Ambele modele au o baterie Li-Polimer, primul avand 2000mA al doilea 2250mA, ecranele sunt IPS si au aceeasi rezolutie, iar procesoarele si chipset-urile video sunt identice - datele fiind luate de pe site-ul producatorului.
Stiu ca multe date legate de durata de functionare sunt relative si eventual tin de marketing, dar conform datelor de mai sus nu inteleg de ce durata de functionare a bateriei in cazul lui A850 este de aprox. 2 ori mai mare ?!?
A facut cineva un test comparativ al duratei de functionare a bateriei pt. ambele modele sau exista undeva pe net facuta aceasta comparatie?

#22
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009

View Postatanatizante, on 29 martie 2014 - 10:19, said:

Am o nelamurire legata de durata de functionare a bateriei intre S650 si A850.
Ambele modele au o baterie Li-Polimer, primul avand 2000mA al doilea 2250mA, ecranele sunt IPS si au aceeasi rezolutie, iar procesoarele si chipset-urile video sunt identice - datele fiind luate de pe site-ul producatorului.
Stiu ca multe date legate de durata de functionare sunt relative si eventual tin de marketing, dar conform datelor de mai sus nu inteleg de ce durata de functionare a bateriei in cazul lui A850 este de aprox. 2 ori mai mare ?!?
A facut cineva un test comparativ al duratei de functionare a bateriei pt. ambele modele sau exista undeva pe net facuta aceasta comparatie?

... sau mai bine astept pana in vara cand va aparea S660 ce are o baterie de 3000mA? Posted Image

#23
jjorgr

jjorgr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 09.02.2014

View Postatanatizante, on 29 martie 2014 - 13:55, said:

... sau mai bine astept pana in vara cand va aparea S660 ce are o baterie de 3000mA? Posted Image
Tine si de soft si.... cum ai spus si tu> marketing!

3000mAh=telefon mai gros(1.2mm in acest caz)
Pentru s660 nu trebuie sa astepti pana in vara....In 2-3 saptamani va fi lansat.Poti face o precomanda chiar si acum.

PS.In general pretul incepe sa pice dupa aprox. 2-4 luni de la lansare.Posted Image Posted Image

Edited by jjorgr, 29 March 2014 - 21:36.


#24
atanatizante

atanatizante

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 05.06.2009

View Postjjorgr, on 29 martie 2014 - 21:35, said:

Tine si de soft si.... cum ai spus si tu> marketing!

3000mAh=telefon mai gros(1.2mm in acest caz)
Pentru s660 nu trebuie sa astepti pana in vara....In 2-3 saptamani va fi lansat.Poti face o precomanda chiar si acum.

PS.In general pretul incepe sa pice dupa aprox. 2-4 luni de la lansare.Posted Image Posted Image

Sau o alta varianta ar fi aceea sa cumpar S650-ul si dupa ce apare S660 sa cumpar bateria acestuia de 3000mA, pt. ca vad ca telefoanele sunt cam identice ca specificatii ...
Totusi la o analiza mai atenta, mai ales a cotelor de gabarit avem:
S650 : 138 x 69,8 x 8,77mm
S660 : 137 x 68,8 x 9,95mm
Deci S660 e mai gros tocmai ca sa faca loc bateriei mai mari de 3000mA?

In alta ordine de idei, poate cineva sa imi scrie detaliat care sunt pasii care trebuie urmati pt. a comanda on-line de afara un smartphone si plati ramburs?

#25
jjorgr

jjorgr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 09.02.2014

View Postatanatizante, on 30 martie 2014 - 07:26, said:


Deci S660 e mai gros tocmai ca sa faca loc bateriei mai mari de 3000mA?

In alta ordine de idei, poate cineva sa imi scrie detaliat care sunt pasii care trebuie urmati pt. a comanda on-line de afara un smartphone si plati ramburs?
Da,99% S660 este mai gros pentru a face loc bateriei mai mari.
Pentru S650 exista baterii de 2500mAh(nu stiu daca sunt reali).....Nu cred ca bateria S660 ''merge'' in S650.
''de afara''=China=Plata in avans(nu ramburs)
Pasii?In mare,aceiasi ca la o comanda online din Romania (depinde de site>atentie la shipping method!)

#26
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
proaspat utlizator de lenovo s650 de aprox 5 zile.
telefonul a fost comandat din china prin aliexpres de la un magazin cu referinte bune.
a costat 160 de usd cu tot cu transport (dhl). nu am platit vama intrucat nu l-am comandat in romania, iar aici, cand e "gift" nu-ti cere nimeni sa desfaci pachetul sa vada ce e ...la etotalk ma costa cu vreo 25 usd in plus. daca mai asteptam o saptamana il luam chiar mai ieftin cu vreo 10-15 usd.
dupa 5 zile, sunt f multumit cu alegerea facuta....e mai mult decat am nevoie ....

Edited by bubalus, 31 March 2014 - 10:23.


#27
catametal

catametal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 18.02.2014

View Postbubalus, on 31 martie 2014 - 10:22, said:

proaspat utlizator de lenovo s650 de aprox 5 zile.
telefonul a fost comandat din china prin aliexpres de la un magazin cu referinte bune.
a costat 160 de usd cu tot cu transport (dhl). nu am platit vama intrucat nu l-am comandat in romania, iar aici, cand e "gift" nu-ti cere nimeni sa desfaci pachetul sa vada ce e ...la etotalk ma costa cu vreo 25 usd in plus. daca mai asteptam o saptamana il luam chiar mai ieftin cu vreo 10-15 usd.
dupa 5 zile, sunt f multumit cu alegerea facuta....e mai mult decat am nevoie ....

zi mi si mie cum faci sa dovedesti ca nu l ai comandat din Romania pt a nu mai plati taxe vamale, mai précis ce si cum trebuie sa faci pt a l  declara cadou !?
2. functioneaza in banda 3G de 900mhz ? pe Lenovo official China nu specifica pe ce frecvente functioneaza in 3G , in schimb pe Lenovo Hong Kong are in specificatii si banda de 900mhz, aceeasi poveste am intalnit si pe Aliexpress unii dau ca are altii nu. Probabil ca si la Lenovo p780 modelul pt piata chineza nu are support pt 900mhz iar modelul pt India unde se opereaza si pe aceasta frecvata are
As vrea sa command si eu din china pt ca e mult mai ieftin si vrea sa ma asigur ca e compatibil cu operatorii nostri care opereaza si pe 900

#28
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postcatametal, on 31 martie 2014 - 11:59, said:

zi mi si mie cum faci sa dovedesti ca nu l ai comandat din Romania pt a nu mai plati taxe vamale, mai précis ce si cum trebuie sa faci pt a l  declara cadou !?
am zis ca nu l-am comandat in romania, nu din romania
nu sunt in romania la momentul actual ...

cand am comandat produsul, la comments am specificat ca vreau sa-l trimita ca si  "gift" cu o valoare mai mica pentru a reduce taxele vamale / tva-ul.

pe documentul ce insoteste produsul au specificat ca in pachet se afla un ebook II in valoare de 40 USD trimis ca si "gift".

mi-a lasat curierul de la DHL pachetul in cutia postala.


View Postcatametal, on 31 martie 2014 - 11:59, said:

2. functioneaza in banda 3G de 900mhz ? pe Lenovo official China nu specifica pe ce frecvente functioneaza in 3G , in schimb pe Lenovo Hong Kong are in specificatii si banda de 900mhz, aceeasi poveste am intalnit si pe Aliexpress unii dau ca are altii nu. Probabil ca si la Lenovo p780 modelul pt piata chineza nu are support pt 900mhz iar modelul pt India unde se opereaza si pe aceasta frecvata are
As vrea sa command si eu din china pt ca e mult mai ieftin si vrea sa ma asigur ca e compatibil cu operatorii nostri care opereaza si pe 900

habar nu am.... asa am vazut si eu unii dau ca are altii nu...sincer nu stiu.
daca-mi zici cum pot sa verific asta din setari (daca se poate)...altfel nu stiu.
nu prea folosesc 3G-ul si nici nu-s in Romania

Edited by bubalus, 31 March 2014 - 14:37.


#29
catametal

catametal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 18.02.2014

View Postbubalus, on 31 martie 2014 - 14:35, said:

am zis ca nu l-am comandat in romania, nu din romania
nu sunt in romania la momentul actual ...

cand am comandat produsul, la comments am specificat ca vreau sa-l trimita ca si  "gift" cu o valoare mai mica pentru a reduce taxele vamale / tva-ul.

pe documentul ce insoteste produsul au specificat ca in pachet se afla un ebook II in valoare de 40 USD trimis ca si "gift".

mi-a lasat curierul de la DHL pachetul in cutia postala.




habar nu am.... asa am vazut si eu unii dau ca are altii nu...sincer nu stiu.
daca-mi zici cum pot sa verific asta din setari (daca se poate)...altfel nu stiu.
nu prea folosesc 3G-ul si nici nu-s in Romania


deci trebuie sa rog chinezul sa l declare "gift" la o valoare mai mica si in acest caz taxele vamale vor fi mai mici nu la valoarea reala a produsului, deci o taxa tot va trebui platita cu toate ca e cadou !

in legatura cu 3G cred ca exista o aplicatie cu  care se poate verifica, nush cum se numeste dar cand aflu am sa ti comunic. De obicei orasele au acoperire 3G in banda de 2100mhz si in afara  localitatilor se foloseste frecventa de 900mhz , astea sunt valabile in romanica dar tu zici ca nu esti in tara desi daca ai ocazia sa iesi din localitate ai putea sa verifici dar mai intai mergi in setari la network si setezi pe 3G only WCDMA sau UMTS cum e specificat in meniul tau . Ar fi bine sa te informezi si la operator inainte sa sti pe ce frecventa opereaza in afara orasului
Sau poate ne ajuta cineva de pe forum si ne da alta varianta de verificare mai simpla si ne scapa de deranj

Edited by catametal, 31 March 2014 - 17:20.


#30
jjorgr

jjorgr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 09.02.2014

View Postcatametal, on 31 martie 2014 - 11:59, said:

zi mi si mie cum faci sa dovedesti ca nu l ai comandat din Romania pt a nu mai plati taxe vamale, mai précis ce si cum trebuie sa faci pt a l  declara cadou !?
2. functioneaza in banda 3G de 900mhz ? pe Lenovo official China nu specifica pe ce frecvente functioneaza in 3G , in schimb pe Lenovo Hong Kong are in specificatii si banda de 900mhz, aceeasi poveste am intalnit si pe Aliexpress unii dau ca are altii nu. Probabil ca si la Lenovo p780 modelul pt piata chineza nu are support pt 900mhz iar modelul pt India unde se opereaza si pe aceasta frecvata are
As vrea sa command si eu din china pt ca e mult mai ieftin si vrea sa ma asigur ca e compatibil cu operatorii nostri care opereaza si pe 900
ROM-ul pt China(fara Gapps) este 2100.....ROW(rest of the world) 2100/900.
Daca vine prin DHL nu are importanta daca este marcat ''Gift''/''Sample''(ii spui aluia ce sa scrie pe colet)>DHL o sa-ti ia TVA 24% din valuarea declarata(daca nu sunt probleme la vama!!),40USD este in general valuarea ideala pentru DHL(DHL nu primeste colete fara valuare declarata).

PS.Puterea semnalului pe 900 este determinat de disponibilitatea retelei!....Si oricum pe 900 nu o sa ai niciodata viteza de pe 2100.

Edited by jjorgr, 31 March 2014 - 16:56.


#31
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postjjorgr, on 31 martie 2014 - 16:54, said:

ROM-ul pt China(fara Gapps) este 2100.....ROW(rest of the world) 2100/900.
sa inteleg ca ar fi indicat sa-i schimb ROM-ul pentru o mai buna functionarein Ro?
ce am acum pe tel este:

Baseband S650.V11, 2013/09/06
versiune: S650_S119_131014


ceva hinturi cum se face asta?

Edited by bubalus, 31 March 2014 - 17:19.


#32
jjorgr

jjorgr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 09.02.2014

View Postbubalus, on 31 martie 2014 - 17:19, said:

sa inteleg ca ar fi indicat sa-i schimb ROM-ul pentru o mai buna functionarein Ro?
ce am acum pe tel este:

Baseband S650.V11, 2013/09/06
versiune: S650_S119_131014


ceva hinturi cum se face asta?

ROW oficial : (iti rcomand sa te opresti cu OTA update la S112....S113 nu este foarte prieten cu bateria si are un pic de lag)   http://www.needrom.c...ngual-firmware/

ROW custom: http://lenovo-forums...w-mod-by-javum/ (vine la pachet cu TWRP 2.6.3.0) Un fel de Stock+
TWRP pentru Lenovo s650:1.Pentru ROW> TWRP v2 6 3 0 S650 7z
2.Pentru CN> TWRP v2 6 3 0 S650 CN 7z
Strutocamila(ROM S119 CN +multilanguage): > http://www.needrom.c...le/lenovo-s650/
Rom Oficial CN: > http://vibeui.com/xiazai_s650_nk.html

Pentru Rootare: Vroot sau din TWRP

PS.Cel mai stabil baseband este V17

Edited by jjorgr, 31 March 2014 - 17:54.


#33
catametal

catametal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 18.02.2014

View Postjjorgr, on 31 martie 2014 - 16:54, said:

ROM-ul pt China(fara Gapps) este 2100.....ROW(rest of the world) 2100/900.
Daca vine prin DHL nu are importanta daca este marcat ''Gift''/''Sample''(ii spui aluia ce sa scrie pe colet)>DHL o sa-ti ia TVA 24% din valuarea declarata(daca nu sunt probleme la vama!!),40USD este in general valuarea ideala pentru DHL(DHL nu primeste colete fara valuare declarata).

PS.Puterea semnalului pe 900 este determinat de disponibilitatea retelei!....Si oricum pe 900 nu o sa ai niciodata viteza de pe 2100.


as vrea sa command prin posta ca e free, dar nush ce sa zic de problemele din vama , nu am mai comandat de afara !!! dar daca bulangii din vama imi deschid pachetul care pt ei nu conteaza daca e gift sau nu , cum se va stabili valoarea reala  ? daca ma pun sa platesc taxe mai mult decat face ?! ati mai avut asemenea experiente ???


doar prin schimbarea ROM ului nu cred ca se rezolva problema cu 3G Posted Image tot de aceata problema s au lovit posesorii de lenovo P780 care au incercat toate ROM urile posibile cu toate combinatiile de modem uri posibile si tot nu le functioneaza banda de 900mhz, de asta mai intreb o data daca exista rezolvare viabila si verificata, e foarte important pt cei aflati in miscare sa se poata folosi de 3G real nu sa stai sa cauti semnal la mama dreacu sau vre un parlit de Wi-Fi !!!!

#34
jjorgr

jjorgr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 09.02.2014

View Postcatametal, on 31 martie 2014 - 17:51, said:



doar prin schimbarea ROM ului nu cred ca se rezolva problema cu 3G Posted Image tot de aceata problema s au lovit posesorii de lenovo P780 care au incercat toate ROM urile posibile cu toate combinatiile de modem uri posibile si tot nu le functioneaza banda de 900mhz, de asta mai intreb o data daca exista rezolvare viabila si verificata, e foarte important pt cei aflati in miscare sa se poata folosi de 3G real nu sa stai sa cauti semnal la mama dreacu sau vre un parlit de Wi-Fi !!!!

900 este foarte slabut pe S650(EDGE sigur o sa ai pe 900...3G>Nu stiu unde locuiesti?!).Dar la noi(ca peste tot) 2100 este ''baza''....900 este aditionala(for remote areas sau in faza experimentala) si nu toate antenele de 900 emit 3G!
Telefonul este dual sim>Eu pe SIM 1 am o cartela de date RDS Pe SIM 2 Vodafone voce.

#35
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postcatametal, on 31 martie 2014 - 17:51, said:




as vrea sa command prin posta ca e free, dar nush ce sa zic de problemele din vama , nu am mai comandat de afara !!! dar daca bulangii din vama imi deschid pachetul care pt ei nu conteaza daca e gift sau nu , cum se va stabili valoarea reala  ? daca ma pun sa platesc taxe mai mult decat face ?! ati mai avut asemenea experiente ???
prin posta e free...dar iti ajunge in of postal vama si acolo aia desfac tot ce prind.... de craciun comandasem pentru cineva o pereche de chiloti funny...costau vreo 5-6 usd dar tot n-am scapat sa nu desfac pachetul si sa le flutur chilotii prin fata. nush cum e la Dhl in Ro daca desfac pachetul sau nu. eu iti recomand sa folosesti Dhl-ul.
magazinul de unde am luat telefonul trimitea prin Dhl cu 12 usd...atat am platit. mai erau cateva magazine care trimiteau cu 10-14 usd dar la majoritatea Dhl-ul costa in jur de 25 usd. nu stiu de unde diferenta asta.

View Postjjorgr, on 31 martie 2014 - 17:46, said:



ROW oficial : (iti rcomand sa te opresti cu OTA update la S112....S113 nu este foarte prieten cu bateria si are un pic de lag)   http://www.needrom.c...ngual-firmware/

ROW custom: http://lenovo-forums...w-mod-by-javum/ (vine la pachet cu TWRP 2.6.3.0) Un fel de Stock+
TWRP pentru Lenovo s650:1.Pentru ROW> TWRP v2 6 3 0 S650 7z
                                            2.Pentru CN> TWRP v2 6 3 0 S650 CN 7z
Strutocamila(ROM S119 CN +multilanguage): > http://www.needrom.c...le/lenovo-s650/
Rom Oficial CN: > http://vibeui.com/xiazai_s650_nk.html

Pentru Rootare: Vroot sau din TWRP

PS.Cel mai stabil baseband este V17
multam.... n-am schimbat niciodata Rom-ul sau rootat telefoane....
mi-e cam nu stiu cum sa ma apuc ....
cat merge cred ca il las asa.....
o sa vad si cand ajung in tara cum se comporta telefonul.

View Postjjorgr, on 31 martie 2014 - 18:28, said:



900 este foarte slabut pe S650(EDGE sigur o sa ai pe 900...3G>Nu stiu unde locuiesti?!).Dar la noi(ca peste tot) 2100 este ''baza''....900 este aditionala(for remote areas sau in faza experimentala) si nu toate antenele de 900 emit 3G!
Telefonul este dual sim>Eu pe SIM 1 am o cartela de date RDS Pe SIM 2 Vodafone voce.
asta pot sa confirm.... 3G ai doar pe slotul 1. pe slotul 2 doar GPRS.

Edited by bubalus, 31 March 2014 - 20:29.


#36
jjorgr

jjorgr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 09.02.2014

View Postbubalus, on 31 martie 2014 - 20:30, said:

''magazinul de unde am luat telefonul trimitea prin Dhl cu 12 usd...atat am platit. mai erau cateva magazine care trimiteau cu 10-14 usd dar la majoritatea Dhl-ul costa in jur de 25 usd.''
DHL ofera mai multe tipuri de servicii:DHL Express(vine un baiat in galben mustar si ''ding-ding'' la usa>semnezi pentru pachet)> pana intr-un kg(inclusiv) din CN=in jur de 30 USD......si mai exista DHL Mail>rapid dar ajunge prin posta.

''asta pot sa confirm.... 3G ai doar pe slotul 1. pe slotul 2 doar GPRS''
Doar SIM 1 este pentru date,SIM2 > GSM only

Edited by jjorgr, 31 March 2014 - 21:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate