Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Ardei

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
4074 replies to this topic

#433
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deci de cind gradinaresc eu ....mi am dat seama ca insecticidele alaea scumpe sint cele mai bune
apropo , stie cineva vreo planta care alunga horbetii ???

#434
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
eu nu am vazut la craitele mele din gradina sau solar vreo problema cu daunatori sau boli

dar la unele din plantele companion chiar asta e principiul pt. care sunt folosite: ca insectele daunatoare sa le prefere pe ele si sa ne lase legumele noastre in pace; oricum plantele companion le poti elimina, la nevoie

o idee de genul asta am vazut si cand e vorba de insecte rele, nu e o tragedie daca avem putine afide sau alte ganganii prin gradina ca astfel insectele benefice, de ex. gargaritele, au cu ce sa se hraneasca si au de ce sa stea prin gradina noastra

@silesax

daca te referi la cartite am citit ca ar functiona  Euphorbia lathyris, pe un site chiar am vazut seminte de vanzare; dar am citit ca e o planta toxica la atingere si daca ai copii mici, sau chiar caini liberi prin curte nu cred ca e o idee buna


#435
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
sau daca sint beat ....da o in doamne iartama ...mai mor si prin gradina ....

#436
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Peticel, bine-ai venit (si în versiunea write, nu numai read :) Vad ca ai înclinatie spre permacultura (asa cum eram si eu la început de nou drum acum 2 ani) Îndrăznesc sa te întreb totusi:ce parere ai despre un "hard reset" cu Basamid la un solar de 200 m2. La prima vedere, m-ar "scuti" de contributia ramelor sau gargaritelor, dar macar scap de "dragele" de coro  & tute (absolute) si sper sa nu mai am un întreg dictionar de boli în solar la anul

Edited by qwertysecret, 11 December 2014 - 01:07.


#437
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
@qwertysecret

cum am mai spus pe topicul deschis de mine: nu vreau sa urmez 100% nici o metoda de a practica gradinaritul, dar vreau sa incerc orice idee care ma ajuta sa produc legume sanatoase pt. familie apeland cat mai putin (sau deloc) la chimicale

chiar nu am destula experienta sa dau cuiva sfaturi; m-am documentat si eu in legatura cu basamidul, este tentant ce promite, dar in cazul meu modul de aplicare e prea complicat si am hotarat ca inca nu e cazul sa apelez la el; pt. coropisnite eu folosesc granule, e singurul produs chimic pe care il utilizez; probleme cu alte insecte daunatoare nu am avut in solarii, iar pt. problema cu bolile fungice la rosii (am avut parte de patarea cafenie, fara sa-mi compromita prea rau recolta) voi incerca prima data sa modific solariile (sunt prea joase) si sa asigur o buna ventilatie, sa am grija sa produc un rasad sanatos si robust si vreau sa testez diferite preparate naturale pt. a-mi mentine plantele sanatoase ( ceaiul de coada calului, macerat de urzica, macerat de tataneasa, ulei de neem, etc.)

daca tot suntem pe topicul de ardei, recomand folosirea uleiului de neem impotriva afidelor la ardei, eu am avut rezultate f. bune cu el ( am scris aici cum l-am folosit : http://forum.softped...a-biointensiva/ )

#438
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
E foarte bun uleiul de neem...dar puteeee...ma, nu exista pe lumea asta un tomberon cu ceapa clocita, mate de peste putrede si zeama de.pepene.rosu stricat.....care sa se compare cu neemul.
Asa ceva mai rar...:lol::lol:
Ps:peticel, ceaiurile si decocturile sunt ok dar daca zici ca abia ai de gand sa le incerci...lasa ca mai traim vreo 2-3 ani si o sa.aflam ca ori ceai de.coada porcului, ori rugaciune, tot chimia e mai eficienta:lol:

#439
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
parinte, pe mine nu ma deranjeaza mirosul uleiului de neem, chiar imi place putin Posted Image ; fata de mirosul solutiilor chimice, prefer uleiul de neem

ok, solutiile naturale nu sunt intodeaunea eficiente (desi eu cred ca daca le folosesti cum trebuie impreuna cu o tehnologie corecta de crestere a legumelor sunt bune ca masura preventiva) si nu dau intodeaunea rezultate bune; asa ca de ce sa ne batem capul cand avem chimicalele care sunt eficiente, iti rezolva toate problemele, fiecare dintre ele sunt "panaceul infailibil" pt. problemele tale si miros numai a lacramioare :)

acum, vorbind serios, unul din motivele pt. care las ca ultima solutie folosirea produselor chimice ( chiar cand e vorba de curatenia casei )  e mirosul lor si faptul ca toate ma fac sa ma simt rau dupa ce le folosesc ( dureri de cap, ameteli si chiar daca folosesc masca sau vreun batic sa-mi protejez nasul si gura tot imi ramane mirosul lor in nas si parca le simt gustul in gura cateva ore bune dupa ce le folosesc ); asa sunt eu mai sensibila :) , si cu toate astea mirosul uleiului de neem nu ma deranjeaza, chiar imi place cand trec pe langa niste plante pe care le-am stopit cu ceva saptamani in urma, si inca simt mirosul lui

#440
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Sunt tare curios de acest ulei dat pe plante. Pe unde il gasim in varianta agro, inclusiv pret?
Stiu doar solutiile bio-dermo-cosmetice la volume mici si preturi mari.

#441
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Am achizitionat de la Naturevo acum 2 ani, produsul bio Altin-Neem, produs pe baza de ulei de neem. Ambalat la 1 L....pretul a fost o suta si ceva de lei....dar nu mai stiu exact cat. Daca nu ma insel 1 L ajunge la 0.5-1ha.
http://www.naturevo....tur-ecologic/88
Rezultatele lui s-au vazut, dar eu deja aveam o invazie puternica de afide si nu am reusit sa scap complet de afide....totusi cred ca le-am mai ametit. E greu sa il aplici corect pentru ca trebuie sa ajungi pe spatele frunzelor unde sunt instalate afidele.
PS: descrierea prod http://www.altinco.c...in_Neem_eng.pdf

Edited by nicoretro, 11 December 2014 - 10:47.


#442
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Multumesc pentru informatii
Sper sa imi gasesc un atomizor micut care sa ma ajute sa ajung cu solutiile pe toate suprafetele plantelor.

Mi-am amintit acum de un alt produs similar

OLEORGAN – contine ulei de Neem saponificat 40%

#443
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Saponificat nu e tocmai bun, prin saponifcare se duce.dracu uleiul...e cu soda de potasiu cica, o laie, tot soda e...si costa cat china...
Daca il sucesti bine cred ca.mai are un 5% neem curat, superfattingul parca ii zice...
Are si alte ukeiuri.sigur, au mai bagat ei si lavande si alte magarii, posibil sinergic sa mearga mai bine dar poti face si tu amestecuri...
Ulei, emulsifiant, adica sapun, apa...si dai fasaiala...

Atentie:astea nu sunt "cide" niciodata, nu omoara gajganii...sunt repelente...

#444
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Hai ca am rezolvat problema sursei uleiului de Neem buna pentru alungarea insectelor de pe ardei ai alte balarii dragi omului.

Aici este varianta standard
http://www.aroma-sho...la-rece-1000ml/

iar aici varianta ecologica
http://www.aroma-sho...-de-neem_500ml/

Acum sa gasim si ceva retete de preparare a solutiilor de stropit

LE: Clar este o varianta mai buna decat oleorgan cu ulei de Neem saponificat 40%, din care, vorba Parintelui, nu sti cat ulei de neem ai in realitate si cat sapun

#445
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 28.06.2009
@subwayguru merge cu mesurol sau dacă vrei mai eco încerci cu o plasă/bandă fină de cupru de jur împrejurul culturii.

#446
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Mesurol am pus si am recomandat si eu tuturor, dar daca esti victima unei invazii atat de puternice incep sa ma intreb cata otrava pot sa bag in gradina?
Pentru solar mesurolul mi se pare solutia ideala, dar ce ma fac eu cu gradina in aer liber?
Plus ca acum scarboseniile au depus ouale in pamant si ma astept la ce e mai rau la primavara...
Uf, greu cu gradinaritul...

#447
nitzacraciun

nitzacraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.01.2012
Scriu pentru prima data pe acest forum. Pentru ca nu m-am putut inregistra cu nelucraciun, am utilizat nitza craciun. Nelu vine de la Ion(el), iar nitza de la Ion(itza). Deci cam tot aia.
Vad ca cineva a dat link la un articol mai vechi de-al meu. Ma lupt cu melcii de mai multi ani, insa de doi ani mai serios. Anul trecut nu am vrut sa utilizez granule de nici un fel, doar cules manual (si cu ajutorul momelilor) si capcane cu bere.
Am ajuns la concluzia ca o singura metoda de combatere nu poate fi prea eficienta. Toamna 2013 am cules, dintr-o gradina de cca 250 mp, cateva kg de limacsi mici, la lumina lanternei. M-au ajutat momelile cu castravete sau cu dovleci despicati.
Anu' asta nu m-au mai praduit in asa mare masura, totusi mi-au nenorocit cultura de ceapa de Egipt. Am hotarat, in primavara 2014 si in toamna 2014, sa apelez la metaldehida si fosfat feros (feric? nu prea le am cu chimia, era sa raman corigent in clasa a IX-a). Se pare ca astea se descompun in componente compatibile cu o cultura bio, spre deosebire de mesurol care are remanenta toxica si e interzis in unele tari.  Au crapat dar au ramas destui, care s-au concentrat pe ceapa. Am continuat si culesul manual, numai de pe ceapa, cand a cam fost prea tarziu. Nu numai ca mananca frunzele de ceapa, dar planta moare in urma atacului - cred ca ii inoculeaza ceva substante.
Am citit un studiu care zice ca cea mai mare eficienta o au granulele cu metaldehida, dar imprastiate foarte rar, cam una la 10 cm. In aceasta situatie mortalitatea dupa 5 zile a fost maxima, 60%. Imprastiate grupat, granulele se descompun si nu ajung sa omoare nici un melc - astia sunt foarte teritoriali, mor cei cativa de langa granule si gata. In alte conditii, atat la metaldehida cat si la fosfat feros, mortalitatea dupa 5 zile e de 10-20 %. In plus, ouale din pamant nu mor ci eclozeaza formand noi generatii, mai puternice. Un melc (si sunt hermafroditi!) depune 60-80 de oua odata! De aceea trebuie luptat cu perseverenta, prin varii metode, ani la rand!
Cea mai buna metoda este recreerea mediului care sa gazduiasca pradatorii naturali ai limacsilor: pasari, broaste (raioase), serpi, soparle, carabide, licurici si o specie de nematozi care-si depun ouale pe limacsi si se hranesc din acestia. Consultati si linkul de mai sus spre articolul meu, aici doar am completat si sintetizat oarecum.

#448
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Aveți posturile care erau în plus în acest subiect dar binevenite în altele, aranjate astfel:

Atomizor/vermorel pentru legumicultură

Târâtoare și altele animăluțe de prin grădina de legume

Murăturile sunt bineînțeles în cămara de aici, la temperatură decentă, așteptând afumăturile:

Ce putem face cu legumele din gradina

Vă pare că trebuie ceva schimbat/modificat, PM ca și de obicei.
Cu plăcere.

#449
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Este brici asa, intrebarea ar fi acum cand semanati ardeii foarte tardivi, cei care cultivati si asa ceva, ma.refer la iutenii?



#450
cat1

cat1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 08.06.2010
Anul trecut am semănat de acum si unii tot nu au produs nimic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate