Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Atomizor/vermorel pentru legumiculturã

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#1
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
sa cauti atomizor din ala care are o tija mai lunga (al meu are tija de 1 m si capacitate max.10l de solutie, e si destul de usor) si pulverizeaza fin din varful tijei, este f.comod de folosit, nu trebuie sa te apleci si sa te zgaiesti sub frunze, mergi elegant printre plante si pulverizezi cu tija fix unde doresti Posted Image


Notă:
Posturile până la acesta, au fost mutate de pe ardei.

Edited by scaiba, 15 December 2014 - 13:53.
Am introdus nota.


#2
raul_azz

raul_azz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 28.12.2011
Anknic  zi te rog ce model de atomizor ai, scuze of topic.

#3
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postraul_azz, on 11 decembrie 2014 - 17:20, said:

Anknic  zi te rog ce model de atomizor ai, scuze of topic.

este f vechi, ii voi face o poza in we.

e ceva de genul asta:
https://www.google.r...mulator;360;360

dar nu are motor, presiunea se formeaza la mana cu o pompa.

#4
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
@raul
poate gasesti ceva de ajutor aici:
http://nelucraciun.w...inile-organice/

#5
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ati pus mesurol si tot nu crapa melci??

ala nu este atomizor daca se face presiunea cu mina ,mai degraba vermorel ii spun astia.

#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
daaa, vermorel, aveam un lapsus. dar daca ai chef de carat motor, exista si la atomizoarele mari tija.

#7
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

View Postanknic, on 12 decembrie 2014 - 10:43, said:

daaa, vermorel, aveam un lapsus. dar daca ai chef de carat motor, exista si la atomizoarele mari tija.
nu-i vorba de chef, ci de destinatie. Una e sa acoperi cateva sute de m2, alta e pentru suprafete de la un pogon sau hectar in sus. Sau, daca tot tine de chef, sa vedem cine are chef sa stropeasca la mana 1 hectar :). Nu mai vorbim de celelalte avantaje (ex atomizor vine de la atomizare, un grad mult mai bun de acoperire; viteza de efectuare lucrari, distanta la care bate (vezi pomii inalti), etc), dar si de dezavantajele inerente (one time charge-ul mult mai mare, costul amestecului combustibil, cel putin 7 kg in plus de carat in spinare, costuri mai mari de intretinere)

Off, iar off(topic)!

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la 1 ha se merge cu tractorasul totusi

LE: ca tot facem teoria chibritului..megane voia un atomizor micut cu care sa ajunga la toate partile plantelor. cum se stie ca cel mai greu e sa stropesti sub frunza la etajele de jos, i-am recomandat un atomizor cu tija...ca de fapt e vermorel al meu e f.putin important, importanta era recomandarea de tija Posted Image de ex.atomizorul tatalui meu face si nebulizare...si se cheama atomizor nu nebulizator...da' are cred ca 10 kile numai el, fara solutie (incap 40l).

asta pt.ca vad ca unii nu pot scapa de obiceiul de a crapa firul in 4!

Edited by anknic, 12 December 2014 - 17:25.


#9
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
daca iti place mersul poti da linistit cu vermorelul si suprafete de peste 1 ha ....doar ca mergi mult.

#10
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Megane, daca gasesti un atomizor micut...si ca dimensiuni si ca pret ...parca mi-as dori si eu unul. E cu siguranta cea mai buna modalitate de aplicare a tratamentelor bio.

Anknic, cred ca toti din arie avem vermorel cu tija ..dar e mare diferenta intre el si un atomizor.


#11
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
multe proleme au unii...exista si tija la atomizor, tata cel putin are la atomizorul lui.

cand am raspuns, am raspuns nu pt.diferenta intre vermorel si atomizor...am raspuns pt.ideea de tija care iti permite sa aplici solutia sub frunza fara sa te apleci. da' unii se pare ca se plictisesc tare in iarna asta...

Edited by anknic, 13 December 2014 - 21:58.


#12
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postanknic, on 13 decembrie 2014 - 21:57, said:

multe proleme au unii...exista si tija la atomizor, tata cel putin are la atomizorul lui.
cand am raspuns, am raspuns nu pt.diferenta intre vermorel si atomizor...am raspuns pt.ideea de tija care iti permite sa aplici solutia sub frunza fara sa te apleci. da' unii se pare ca se plictisesc tare in iarna asta...
Anknik draga, eu nu am o problema cu tine personal si nu postez de dragul de a posta sau de plictiseala(deocamdata nu am sapte mii de postari pe sute de topicuri din cele mai variate...postez doar pe aria de agricultura, pe topicurile care ma intereseaza). Postezi cate o prostie si dupa aceea incerci in alte n posturi sa te justifici, sa despici tu firul in 4 si sa cauti adevaruri printre erorile scrise anterior si sa ii jignesti pe cei ce te corecteaza. Nu te contrazic decat atunci cand cred ca gresesti si doar pentru ca cei care citesc aceasta arie sa nu ramana cu o impresie falsa asupra realitatii.

Am postat pentru ca nu am fost de acord cu tine cand tu ai recomandat vermorel(sau atomizor cum vrei tu sa ii spui) cu tija pentru a stropi sub frunze. Am spus ca am si eu vermorel cu tija, ca si toata lumea de pe-aici si am lucrat destui ani cu el ca sa stiu ce poate. Ca sa aplici cu tija vermorelului(fie ea si de 2m) sub toate frunzele de ardei de ex(ca tot suntem in topic) e o munca de chinez si nu o sa poti niciodata sa ai aceeasi performanta ca a unui atomizor. Eu personal am incercat sa fac aceasta munca de Sisif si vorbesc doar din experienta proprie.
Atomizorul functioneaza total diferit de vermorel, se bazeaza pe alt principiu de functionare si este mult mai versatil. Prin jetul de aer creat, la stropirea ardeilor de ex, frunzele sunt intoarse pe toate partile si astfel substanta pulverizata ajunge pe toata planta.

Asta am vrut sa subliniez in postul meu, nu faptul ca tu ai incurcat vermorelul cu atomizorul... Din partea mea poti sa le spui cum vrei, dar cand o faci public poti sa creezi confuzii si in randul cititorilor. Si ca sa vezi ca e chiar asa...m-ai confuzat si pe mine cu "atomizorul cu nebulizator" in care incap 40l de substanta, de care nu mai auzisem si am incercat sa ma lamuresc...inca sunt nedumerit, pentru ca am cautat pe google si nu imi returneaza decat aparate pt aerosoli.

#13
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006


View Postanknic, on 13 decembrie 2014 - 21:57, said:

cand am raspuns, am raspuns...
anknic, nu moare nimeni din plictiseala, doar am dorit sa combat o dezinformare: daca intra un începãtor pe aici,  s-ar putea sa ia de buna postarea ta,  înțelegând ca atomizorul sau vermorelul sunt tot cam același drac, numai ca unu e mai greu. Nimic mai fals

P. S. Chestia aia de-ți permite sa dai de jos în sus,  la atomizor, nu se numeste tija,  ci deflector...



#14
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Da mai hoooo, voi nu vedeti ca in afaravde noi nici dracu nu mai baga geana p'aci...am notat, vermorel e ala cu presiunea la mana, eventual si carat in carca, atomizor e ala cu motor, parrr poc...
Altceva sa ne ziceti voi, astia care aveti "tomizoare" ca bogatii...nu sunt prea puternice pt legume? Se poate regla.jetul de aer im asa fel incat sa nu rupa sau e musai sa stai in fundul.gradinii?
Intreb pt ca nu m-am jucat cu atomizor si parca ar.fi bun la pomi, nu ca as avea.multi dar unii sunt.mai inaltuti si tare usor mi-ar fi sa bag in juma de ora toata curtea cu tot ce e in ea...
Am trait cu imoreaia ca e cam aruncator de.napalm si doar pt pomi nu merita banii deocamdata...
Deci serios, merge si la.legume sau e overkill?
Si cam ce.atomizoare cu pret rezonabil exista? Ca asa stiu, husq sau stihl sau mai rau, solo si alte d'astea de.2000 de lei plus..
Daca exista si pe la sub 1000 sa nu crape dupa 3 utilizari si sa nu sparcaie aiurea, adica bani aruncati, m-as cam baga...

#15
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Carprom da cu un Cifarelli în solar, la ralanti. Deci se poate. Sper sa vina și la mine Moșu' in curand, cu un Solo 450 (la pret de importator :)

#16
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,520
  • Înscris: 27.01.2012
Padre,
Nu era nicio aluzie la tine, era doar un joc de cuvinte a propos de ceea ce chiar faceam in clipa aia...
Ptiu Dreace, iar a intrat zazania...
Hai sa bem un pahar cu apa rece, sa ne racorim si sa ne calmam...
Toate cele bune, e si maine o zi...
P.S.
Poate apuc sa fac si eu o poza cu cele doua borcane ale mele cu zeama putreda de iuteli...

#17
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
Vad ca suntem multi cei care ne dorim sa facem upgrade de la clasicul vermorel...
@Parinte...am si eu aceleasi intrebari ca si tine....ardeiul e sensibil tare la ruperea ramurilor

Edited by nicoretro, 15 December 2014 - 01:16.


#18
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Nene gurule, nu era vorba de aluzie, pur si simplu mi-ai amintit ca si eu bagasem, cu fie-mea de un an calare peste mine, fix sarmale...si chiar vrusesem sa le fac poza cu ardeii langa:lol:
Acuma serios, cat mai e post, incercati placinta, e dementiala. Bag reteta dc vreti.
  Revenind, cat e solo ala? Astea mai pt saraci gen ruris si alte chinezarii fac ceva sau doar fum, draci si zgomot?
Cu cifarelli ar fi si cazul sa mearga, nu e valabil pt. alde mine in perioada urmatoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate