Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește

Scule electrice și impactul ...

Huawei Pura 70/Pro/Ultra
 

Porumbul (II)

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
10412 replies to this topic

#2503
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Nu stiu de ce vi se pare voua o productie de 10 to/ha atat de greu de realizat. Fermierii straini isi permit sa investeasca poate mai mult in fiecare ha, pentru ca si nivelul subventiilor pe care le primesc ei este altul. Apropo de pamanuri mai saracaciose pe care se fac productii de 10 tone, exista cineva aici pe forum, caruia i-am vizitat ferma. Imi permit sa spun despre cine e vorba, poate n-o sa se supere pe mine, dimpotriva eu consider aceste cifre motiv de a fi mandru. E vorba de katlin, care lucreaza o parte din teren la terasa, teren preponderent argilos pe care realizeaza aceste productii in conditiile unui 2014 cu a doua parte a verii si toamna fara pic de ploaie, la neirigat. Asadar, cei care nu stiti, sau nu ati vazut, abtineti-va.

View Postsavantu, on 17 noiembrie 2014 - 00:50, said:

Cu 1t de ingrasamant ....

Nu neaparat cu o tona de ingrasamant, tu nu crezi intr-o agricultura conservatoare?

Edited by daniel_tandara, 17 November 2014 - 01:55.


#2504
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,627
  • Înscris: 26.10.2003
10t/ha nu-i precum Sfantul Graal.
Insa, nu toate zonele tarii sunt la fel de darnice cu porumbul. Eu spre exemplu am scos o medie de 8t avand si parcele cu 13t la ha, dar si parcele ex-parloaga cu 4-5t ( o zona in care incep dealurile din Vest; si pusta si lunca si pamant de deal. Performanta difera semnificativ ).

Cunosc mai multi fermieri straini si uneori prestez servicii pentru ei. Cantitatile de ingrasaminte pe care le folosesc sunt semnificativ mai mari decat cele ale localnicilor. Ex: eu am semanat graul cu 250kg NPK, un neamt cu 450kg. In vegetatie ii va mai da  3 ture cu 200kg si 4 tratamente. Eu merg pe 200 + 150 si 2 tratamente. Rezultat : el va scoate probabil 8t eu voi scoate 6-7t. Sunt foarte atent la curba de cost marginal pe care incerc sa ma pozitionez optim. El merge pe ideea de maximizare. La fel la porumb.

#2505
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Pai atunci eu cu 125 de kg de uree doar la semanat am iesit bine tare la capitolul cheltuieli.
Sa zicem ca dadeam 200 kg de complex la semanat ma costa in jur de 500 ron.Aveam un plus de 1 tona si ceva la hectar la productie zic eu.Tona de boabe fiind in cazul meu la pretul de 360 ron.
Unde mai ieseam?
Oricum daca aveam macar un tractor mai mare pentru lucrarile de arat si pregatirea patului+combinator mai castigam un plus de 500 kg/ha presupun.
Altfel ari cu unul strain,altfel pregatesti patul..altfel ai productia.Eu sunt super multumit de productie.
Ce ma dezamageste este pretul.
Toata lumea striga sus si tare de productii.Ne straduim fiecare cum putem sa facem productii.
Dar de preturi nu se stradueste nimeni?
Degeaba faci productie mare,daca esti luat in ras cu pret de mizerie.
Cum sa ne dezvoltam noi ca si agricultori daca nu este platita munca?
Eu sunt deacord ca si transportatorii,intermediarii,samsarii au si ei costurile lor.Motorina,taxe in port,diurne la sofer,roviniete,uscarea marfii + profitul lor ca asa e corect.
Dar sa dai in port cu 77 de bani kg de porumb si sa-l iei de la producator cu 36 de bani mi se pare o lipsa de bun simt si chestie de obraz pana la urma.
Nu mai zic de alte suste cu privire la acte.Cu mine fac acte legale,corecte si dupa mai fac un rand de acte cu alte cantitati.
Aici e marea evaziune de care tot zic astia nu la producator.
Obrazul lipseste cu desavarsire in tara asta si asta se simte.Daca am fi cu totii corecti si cinstiti unii cu altii am fi o tara civilizata.
Fiecare incearca sa traga turta cea mai mare catre el.E care pe care.
Trebuie sa fie un echilibru totusi,adica eu asa consider ca ar fi normal.

Edited by Ravasy, 17 November 2014 - 11:50.


#2506
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Agrochimia, acolo este secretul!

Attached Files



#2507
emolnar

emolnar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 05.08.2007
Am recoltat pana acum approx 25 tone porumb stiuleti. Imi puteti spune vre-unul din voi unde l-as putea vinde in Mehedinti sau judetele limitrofe (Gorj, Caras, Dolj) ??? Si inca o intrebare, avand umiditatea relativ mare stiti cumva din experientele voastre daca se comporta bine sau nu ambalat in big bags??? Am o teama c-ar putea favoriza mucegairea...
Pretul cu care doresc sa-l dau e 500lei/ tonaAttached File  ImageUploadedByTapatalk1416226792.831871.jpg   421.94K   82 downloadsAttached File  ImageUploadedByTapatalk1416226815.769457.jpg   448.21K   83 downloads

#2508
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
mucegaieste in saci daca are umiditate mare...

#2509
SaS_100

SaS_100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 02.02.2013
Ai grija cu el, nu il lasa mult timp gramezi asa mari ca o sa-ti para rau mai tarziu.

#2510
nelutustoian

nelutustoian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 28.05.2012

View Postalexvoc, on 16 noiembrie 2014 - 13:11, said:

Am pus si eu cu umiditate de 16,1 in strat de 0,8 - 1 m. Nici o problema de pe 17 sept pana acum. Lopatat doar cand am mai nivelat stratul...

Eu am recoltat o parte din porumb,boabe, cu umiditate de 18%,pe data de 22oct.
In primele doua saptamâni l-am lopatat săptămânal,fiind depozitat in hala cu grosime strat de cca80 ccm.
N-au fost probleme.
In a treia săptămana ,,m-am lenevit" in sensul ca mi-a părut rece si nu l-am mai lopatat.La doua saptamâni de neumblat la el,vineri cand l-am lopatat,pe mijlocul stratului de boabe cu latime de cca.4m si grosime de 80cm a apărut un mucegai ușor pe boabe.
Deci atenție!




#2511
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011

View Postmedelin992, on 17 noiembrie 2014 - 13:49, said:

Agrochimia, acolo este secretul!
aia ii analiza la sol? din parloaga au fost probele?

#2512
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nu, este a unui mare fermier de prin ialomita.

#2513
victor220779

victor220779

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 18.06.2014

View Postsavantu, on 17 noiembrie 2014 - 07:33, said:

10t/ha nu-i precum Sfantul Graal.
10 tone nu e cine stie ce.Am citit un articol pe net undeva prin Ucraina 2013 la o ferma sau obtinut 19 -20 tone la ha boabe iar media afost de 12 tone/http://www.zerno-ua.com/?p=10888(pt cine stie rusa)
Anul asta am avut si eu o surpriza te o parcela de doua ha am scos 26 tone stiuleti fara sa aplic pic de ingrasaminte.Pe de alta parte am avut si parcele unde am scos 4-5 tone de stiuleti.
In medie cred ca voi esi cu 6-6,5 tone boabe la ha .
Pina acu nu am aplicat niciun fel de ingrasaminte doar arat, trecut cu combinatorul ,semanat hibrizi eftini ,erbicidat si recoltat.Am avut cheltuieli in jur de 180-200 euro la ha.
Daca sa vorbim de profit cred ca nu am esit in minus/La noi acum o tona de porumb la tir costa 90 euro daca las pin in primavara poate fi vreo 120/
Pt anul urmator voi incerca sa experimentez pe vreo citeva ha diferite scheme de aplicare a ingrasamintelor si hibrizi /
Iar acum in toamna am bagat sub aratura gunoi de grajd (cam 20 de tone la ha) pe parcelele unde am avut cele mai slabe productii/

#2514
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
pe parcelele unde ai bagat gunoi sa pui hibrizi care pot da productii mari si sa ii dai ingrasaminte. nu cred ca te astepti ce o sa scoti daca faci asa ;)

#2515
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005

View Postvictor220779, on 18 noiembrie 2014 - 15:46, said:

...
In medie cred ca voi esi cu 6-6,5 tone boabe la ha .
Pina acu nu am aplicat niciun fel de ingrasaminte doar arat, trecut cu combinatorul ,semanat hibrizi eftini ,erbicidat si recoltat.Am avut cheltuieli in jur de 180-200 euro la ha.
Daca sa vorbim de profit cred ca nu am esit in minus/La noi acum o tona de porumb la tir costa 90 euro daca las pin in primavara poate fi vreo 120/
...

La un astfel de pamant si astfel de cheltuieli pot sa spun ca inteleg de ce vindeti porumbul cu 35 de bani/kg. Numa ca acest pret ii cam baga la minus pe altii.
As fi curios de unde esti, sa vad nu pot sa aduc niste pamant de la voi Posted Image .

#2516
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,109
  • Înscris: 04.03.2014
Dar oare e sustinuta in long-term o asemmena productie,6.5ton fara fertilizare chimica?

#2517
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Nu cred.Terenul in cativa ani va saraci in nutrienti.E logic.Tot tragi fara sa pui in loc.
Productia sa zicem ca va mai fi multumitoare vreo 2-3 ani.Dar cand va prinde un an secetos planta fara ingrasaminte(in special fara complex) nu se dezvolta bine,pentru ca radacinile sunt slab dezvoltate.
Anul asta a plouat totusi.
Fac eforturi mari sa ma aprovizionez cu complex inca din toamna asta.Azotul si-l mai ia si din ploaie ma gandesc...zic bine?

Edited by Ravasy, 18 November 2014 - 20:19.


#2518
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
vrei sa dai doar complex si sa renunti la azotat/uree ? Eu as proceda invers daca ar fi sa aleg.

#2519
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Da.
De ce?

#2520
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
Mai lasati tineretu sa ceteasca mai fac si ei o sinapsa doua,,,,,

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate